Zimbabwe cere extradarea dentistului american care l-a ucis pe leul Cecil

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 13:42 Actualitate | Internaţional

Leul Cecil, ucis de Walter James Palmer
Foto: Captura YouTube
Ministrul Mediului din Zimbabwe, Oppah Muchinguri, a cerut vineri extradarea dentistului american care a ucis leul Cecil, un specimen protejat si atractie vedeta a marii rezervatii naturale Hwange, scrie AFP.

"Cerem autoritatilor competente extradarea sa in Zimbabwe pentru a putea fi judecat pentru infractiunile pe care le-a comis", a declarat Muchinguri.

Acesta si-a exprimat regretul ca nu s-a reusit prinderea vanatorului american cand se afla in Zimbabwe, deoarece "disparuse deja spre tara sa de origine" cand scandalul a izbucnit.










3335 vizualizari
  • 0 (8 voturi)    
    Daca pentru cazul Teo Peter... (Vineri, 31 iulie 2015, 14:34)

    JestersTear [utilizator]

    ... nu l-au deranjat prea mult pe Christopher VanGoethem, ce va face sa credeti ca dentisul lui peste va fi deranjat cu ceva?
    Cel mult va fi judecat in US si gasit nevinovat: "poate a zis leul ceva..,, sau poate la injurat ..." :-)
  • +1 (3 voturi)    
    au glume bune (Vineri, 31 iulie 2015, 15:04)

    Alex1512 [utilizator]

    ha ha ha.
  • +3 (5 voturi)    
    Dreptate pt Cecil (Vineri, 31 iulie 2015, 15:09)

    Rogue [utilizator]

    Criminalul lui Cecil nu si-a imaginat ca va ajunge din vanator in a fi 'vanat' de milioane si milioane de oameni. Dar cineva care ademeneste un leu din zona protejata il raneste cu o sageata si il vaneaza tip de 40 de ore doar pt al jupuii si taia capul pt. trofeu nu merita aceasta soarta?.
    Oare nu merita sa raspunda si penal?.


    Si ca moartea lui Cecil sa nu fie degeba:
    Petitie care cere dreptate pt. Cecil:
    DEMAND JUSTICE FOR CECIL THE LION IN ZIMBABWE
    http://www.thepetitionsite.com/821/738/351/demand-justice-for-cecil-the-lion-in-zimbambwe/


    Petitie care cere interzicerea importurilor de trofee:
    US, EU: Save Africa's lions!
    https://secure.avaaz.org/en/stop_the_lion_hunt_47/?woRuadb

    RIP Cecil:
    https://www.youtube.com/watch?t=21&v=hUeDrUOmHvw
  • -3 (5 voturi)    
    Ma "distreaza" atatea comentarii impotriva! (Vineri, 31 iulie 2015, 16:03)

    LiviuX [utilizator]

    De acord, a ucis un leu care nu trebuia ucis. Dar a facut asta intr-o tara straina (la noi nu se organizeaza atatea vanatori, de fapt adevarate masacre prin numarul de animale ucise - vezi cele organizate de Tiriac, nastase, si nimeni nu zice nimic!), si mai mult, a angajat oameni din acea tara sa-l indrume, unul fiind chiar organizator de vanatori, ei fiind si cei care au atras leul in afara zonei protejate. Deci care e vina lui in acest caz? Daca se dovedeste ca a cerut in mod explicit sa vaneze acel leu, da, e vinovat. Dar altfel, nu vad care e vina lui. Poate primi doar o amenda sa zicem...
    Si apoi, o fi leul celebru, dar e un leu. Nu vad atatea luari de pozitie cand sunt omorati copii, utilizati copii ca sa se arunce in aer ca sa omoare pe altii, violati copii, etc.
    Nu vreti sa si judecati macar putin?
    • 0 (0 voturi)    
      P.S. Daca ar fi fost un roman (Vineri, 31 iulie 2015, 16:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      chiar nastase, nici eu nu l-as extrada. Dar l-as acuza pe nastase, tiriac pentru organizarea vanatorilor, de fapt masacrelor.
    • 0 (0 voturi)    
      Dreptate pana la capat ! (Sâmbătă, 1 august 2015, 11:33)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Sa fie pedepsiti si localnicii care l-au ajutat sa-l ucida pe Cecil !
  • +4 (4 voturi)    
    CECIL (Vineri, 31 iulie 2015, 16:08)

    MAARA [anonim]

    Era atractia parcului si prietenos cu oamenii.Turistii plateau sa-l intanleasca pe EL. Viu, frumos, cu coama neagra ( inteleg ca o raritate) Cum sa te numesti om daca il ucizi pentru ca ai tu placerea si banii? Sunt vinovati toti care au ajutat la aceasta crima platitori si beneficiari deopotriva. Cumplit prezent traim!
    • +2 (2 voturi)    
      Asa este (Vineri, 31 iulie 2015, 16:29)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui MAARA

      Dar ma intreb cu ce scop a calatorit in Zimbabwe acest dentist? Aceasta tara nu organizeaza vanatori? Este populatia de lei deja mica? Daca da, atunci de ce in afara parcului ai voie si inauntru nu?

      Deci o mica parte de ipocrizie se afla si la africani. Ceea ce a facut omul oricum este un act tembel.
  • -3 (3 voturi)    
    mare lucru (Sâmbătă, 1 august 2015, 15:50)

    mr.happy [anonim]

    e totusi o pisica... mai mor si ele. cui ii pasa?