Raport Amnesty International: Armata israeliana a comis crime de razboi in timpul conflictului din Fasia Gaza

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 10:49 Actualitate | Internaţional

Fasia Gaza, sub bombardamente israeliene
Foto: Captura The Telegraph
Armata israeliana a comis crime de razboi in timpul conflictului din Fasia Gaza, producand intr-o zi cel mai mare numar de victime de pe toata durata conflictului dintre Israel si rebelii islamisti din gruparea Hamas, potrivit unui raport intocmit de Amnesty International citat de Mediafax.

Raportul a avut in vedere atacurile terestre si aeriene comise de militarii israelieni in orasul Rafah, din Fasia Gaza, in perioada 1-4 august 2014, interval in care un soldat israelian a fost capturat de membrii organizatiei paramilitare palestiniene islamiste Hamas. Potrivit raportului, in timpul bombardamentelor au murit 135 de civili intr-o singura zi, relateaza Euronews online.

"A fost un atac cu cea mai mare rata de mortalitate comis de armata israeliana in timpul celei de-a cincizecea zi de conflict din 2014. Armata israeliana a declansat un atac armat masiv, un bombardament masiv, in sudul orasului Rafah, care s-a soldat cu cel mai mare numar de victime din randul civililor intr-o singura zi de conflict", a declarat Philip Luther, directorul filialei din Orientul Mijlociu si Africa de Nord din cadrul organizatiei Amnesty International.

Organizatia islamista Hamas cere aplicarea unor sanctiuni armatei israeliene in acest caz si trimiterea acestui raport Curtii Penale Internationale.

"Acestea necesita grabirea prezentarii tuturor probelor Curtii Penale Internationale si tribunalelor nationale pentru a lua repede masuri de sanctionare a ocupatiei israelienilor", este de parere un purtator de cuvant al organizatiei Hamas, Fawzi Barhoum.

Autoritatile israeliene considera insa raportul ca fiind unul "fals".

"Suntem de parere ca raportul este in totalitate fals atat prin metoda folosita, cat si prin concluzia lui. Raportul are in vedere o anumita parte din Fasia Gaza, sustinand ca Israelul a atacat aceasta zona fara niciun motiv, cand stim ca facea parte din zona in care razboiul se desfasura", a declarat Emmanuel Nahshon, purtatorul de cuvant al Ministerului de Externe al Israelului.










1070 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    "crime de razboi" (Vineri, 31 iulie 2015, 11:02)

    victor L [utilizator]

    se fac in timpul unui razboi, nu a unui conflict.
    Iar in timpul unui razboi nu se poate proceda chiar chirurgical: victimele colaterale sint inevitabile.
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 31 iulie 2015, 12:30)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      1. Hotaraste-te daca-i vorba de conflict sau razboi.

      2. Asa-i bre! Daca nu e vorba de razboi atunci, pe cale de consecinta, nu pot fi "crime de razboi". Prin urmare e vorba de genocid la scara mica?!?

      3. Ai dreptate si cu chrurgia! Daca tot te apuci sa operezi pe unul de ulcer se poate sa-i tai si un testicol. Ca doar e pe acolo, prin apropiere, nuuu?
      Daca nu-ntelegi metafora, desenez...
      • +2 (4 voturi)    
        Deseneaza ! (Sâmbătă, 1 august 2015, 11:40)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Era plin de rachete ale Hamas. In scoli , in spitale, in toate institutiile publice. Hamas zicea ca sunt ei smecheri si nu le poate face nimic IDF. Uite ca nu au fost chiar asa de smecheri!
    • -2 (6 voturi)    
      "Semantica" (Vineri, 31 iulie 2015, 12:39)

      Luca [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Tu ai impresia ca acolo se cearta Ion cu Vasile? Crezi ca e un conflict de familie? sau de vecinatate? Baba cu mosu?

      Crezi ca Amnesty e condusa de dusmani ai Israelului sau de semianalfabeti care nu stiu sa faca diferenta intre conflict si razboi?

      "Tinere in ale semanticii" acolo e razboi intre palestinieni si evrei (israelieni din 1947) de mai bine de o jumate de secol. Si crimele astea sunt de razboi si sunt facute de ambele parti.

      E drept ca Israelul a ocupat teritoriul ala si are mijloace acum mult mai sofisticate sa treaca prin foc si para fiecare bucatica de tarana cand vrea. Cine il poate opri? Au suveranitate, nu sunt nici in UE nici in NATO si fac ce vor.

      Degeaba se ratoieste lumea la ei (mai usor cu militarismul, mai usor cu ultraortodoxia, nu mai faceti colonii, nu mai expulzati oameni, mai usor cu rasismul, xenofobia, mai usor cu bombele) baietii fac cum cred ca e mai bine pentru ei.

      De dragul culturii lor eu sper sa nu sfarseasca in mare precum cruciatii de altadata. Dar cu extrema dreapta la putere acolo ce sa zici... fiecare pasare pe limba ei piere.
      • +2 (2 voturi)    
        da (Vineri, 31 iulie 2015, 20:16)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Luca

        amnesty e o organizatie anti israeliana si antiamericana, subventionata de mult de catre rusia si care nu vede niciodata crimele rusilor si altor stingisti.
        • -1 (1 vot)    
          Au venit... (Sâmbătă, 1 august 2015, 22:56)

          Luca [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Trolii :)
          Astia vad peste tot comunisti, antiamericani, anti israelieni. Nu ai cu cine dupa atat spalare pe creier.
      • +4 (4 voturi)    
        pentru Lica (Sâmbătă, 1 august 2015, 11:43)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Luca

        Razboiul este intre doua state. Fasia Gaza inca nu este un stat. Deci nu poate fi razboi intre Israel si Fasia Gaza !
        Amnesty este o organizatie comunistoida. Nu ai
        cum sa te bazezi pe ei.
        Apropo , ce mai zice Amnesty despre ocuparea Crimeei ?
      • +4 (4 voturi)    
        Spre deosebire de cruciati... (Sâmbătă, 1 august 2015, 13:58)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Luca

        Spre deosebire de cruciatii care nu aveau nimic in comun cu pamantul Palestinei, pentru evrei aceasta este patria lor, daca nu va e cu suparare...
        Iar daca ignoranta unora ii face sa fie surprinsi de aceasta informatie, sa puna mana pe o carte de istorie sau pe biblia parte din credinta crestina.
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 31 iulie 2015, 12:20)

    pathfinder [utilizator]

    "Suntem de parere ca raportul este in totalitate fals atat prin metoda folosita, cat si prin concluzia lui."

    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
    Da' alte rapoarte-s adevarate si (culmea!) apar si legi de "interzicere a negarii".

    Uite-asa se fac unii iubiti peste tot.
    Cu o inconstienta absolut uluitoare...
  • -4 (4 voturi)    
    Rusine si celor care nu pun presiune pe Israel (Vineri, 31 iulie 2015, 16:25)

    liviul2006 [utilizator]

    si-a cam luat-o in cap si crede ca poate sa faca orice. Cred ca se puteau gasi si alte metode, fara sa fie implicati asa masiv civilii. :(
    • +4 (4 voturi)    
      Rusine (Sâmbătă, 1 august 2015, 11:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      celor ce sapa tunele dinspre Fasia Gaza spre Israel ! Rusine celor care lanseaza rachete spre Israel.
      Rusine celor care arunca in aer autobuze cu civili in Israel !
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru cei dispusi sa gandeasca. (Vineri, 31 iulie 2015, 21:55)

    A.Corneliu [utilizator]

    E simplu, stimati "tovarasi" de bestelire a singurului stat democrat si civilizat din Orientul Apropiat.
    Desigur ca unii dintre domniile voastre vor zambi cinic la citirea acestor cuvinte.
    Israelul este supus de zeci de ani unei campanii de linsaj, care a atins in ultima vreme dimensiuni isterice.
    Si iata cum s-a ajuns ca numai in 2014, dintre cele 24 de rezolutii de condamnare fabricate de ONU, 20, deci 83 de procente erau adresate Israelului.
    Daca v-a ramas inca o minima corectitudine intelectuala, probabil ca acest fapt v-ar pune pe ganduri, in ipoteza ca nu sunteti cu totul desprinsi de realitatile lumii.
    Caci exact in aceeasi zona geografica se produc maceluri de nedescris. Statul sirian isi macelareste si isi gazeaza propria populatie pentru ca s-a rasculat, organizatiile teroriste de acolo fac acelasi lucru iar numarul victimelor a ajuns la multe sute de mii, de fapt nu se mai numara. 14 milioane de sirieni s-au transformat in refugiati. Crestinii sunt exterminati in mod sistematic atat in Siria cat si in Irak. iar ambele tari sunt distruse.
    Iranul intervine cu mari forte armate in razboiul din Siria si in Yemen, fara nicio consideratie pentru populatia civila. Arabia Saudita, in confruntarea cu Iranul pe teritoriul yemenit bombardeaza fara discernamant sate si orase, la fel ca si ceilalti "colegi" arabi ai sai.
    Ati auzit pana acum de vreo condamnare pentru aceste lucruri? Sau, ati auzit de faptele in sine. Ma cam indoiesc, caci nu intereseaza.
    Teroristii arabi din Gaza au atacat cu rachete orasele israeliene, lansandu-le premeditat din cartierele proprii cele mai populate si fortand populatia proprie sa ramana pe loc pe post de scuturi vii. Iar rezultatele i-au bucurat mult pe teroristi, putand sa prezinte lumii "dovezi acuzatoate" impotriva Israelului.
    Acesta si fusese scopul. Cinic, criminal.
    Va propun un articol. Material de gandire, daca sunteti dispusi sa ganditi.
    http://acum.tv/articol/74600/