Probleme pentru “statul” transnistrean, care este dator 13 mil. dolari fata de bugetarii sai

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2015, 8:03 Actualitate | Internaţional

Transnistria
Foto: Wikimedia Commons

Datoriile asa-numitului stat transnistrean fata de bugetari a atins in prima jumatate de an cifra de 13 milioane de dolari SUA, ceea ce este de 10 ori mai mult decat in perioada similara a anului trecut, informeaza dniester.ru citat de Unimedia.

Astfel, numarul celor care nu si-au incasat salariile a crescut de la 3,3 mii de persoane la 45,6 mii de oameni. 

Publicatia subliniaza ca probleme au doar bugetarii, persoanele cu salarii mari nu intampina astfel de probleme.

In acelasi timp, asa-numitele autoritati se intrec in a se lauda cu strategiile de iesire din criza, comenteaza sursa citata.

Autoritatile locale au nationalizat mai multe intreprinderi cu pretextul unei mai bune administrari si salvarii de la faliment.

Situatia regiunii s-a agravat dupa ce Ucraina a interzis importul in regiune a mai multor marfuri si a supus unui control mai riguros frontiera cu Republica Molsova in special pe segmentul regiunii transnistrene.











4630 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Nu-i nimic! (Joi, 30 iulie 2015, 8:23)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Le da bani fara numar, mancati-as, muma Rusie si tatuca Putin! Ooops, stai, Rusia este in faliment de la pretul scazut al petrolului, intrucat rusii nu sunt in stare sa faca nimic pe Pamant in afara de jaf! Nici macar sa-si cultive suficienta mancare pe jumatate de Terra, cat au jefuit, pentru o populatie de 1% din populatia globala! Deci daca stau si ma gandesc anarhistii descreierati de la Tiraspol chiar au o problema! Dezagregare si faliment placut! Ar putea sa lase armele invechite si sa vina sa spele veceuri prin alte tari pentru a pune in gura o felie de paine!
    Incet, incet valoarea iese la suprafata! Ma refer la valoarea de necalificat primitiv, salbatic, care nu-si poate intretine familia cladita prin viol decat cu o munca de nivel jos!
  • +5 (7 voturi)    
    Unire (Joi, 30 iulie 2015, 9:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Dupa unirea Rep. Moldova cu Romania "statul" transnistrean si armata a 14a mujica se vor afla pe teritoriu romanesc, teritoriu ce intra sub incidenta punctului 5 din tratatul NATO.

    Tic-tac, putinica, tic-tac.
    • -1 (7 voturi)    
      ... (Joi, 30 iulie 2015, 10:41)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu cred ca RM va avea in componenta sa Transnistria cand se va uni cu Romania.
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Joi, 30 iulie 2015, 15:06)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Din minusuri inteleg ca sunt unii care chiar spera ca entitatea denumita Transnistria sa faca parte candva din Romania.
        hi hi hi hi
        • +1 (1 vot)    
          Si din ce va face parte nene? (Joi, 30 iulie 2015, 17:14)

          antrax [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

          Mama si tata Rusia? Tu te uiti pe harta? E ca o umplutura de sandwitch, unde feliile de paine sunt Moldova si Ucraina, nu are nici iesire la mare si inteleg ca nici aeroport civil. Daca e blocata de cele 2 vecine moare de inanitie in cativa ani. Ah da, vor parasuta ajutoare din TU-160. Doar ca alea zboara repede, poate cad pachetele peste granita ca nu are nici 40km latime?

          Sa nu ma zicem cat timp ar lua unor tancuri sa treaca din Moldova in Ucraina sau invers, la nevoie, daca se decid sa treaca pe la Tighhina se rupe zona in 2 bucati rapid. Ca tot se lauda Moscova ca ajunge la Kiev in 2-3 zile...si acolo sunt cateva sute de km.

          PS: ideal, ar fi absorbita de Ucraina, dar data la schimb cu alte zone cu populatie romano/moldoveneasca + transferuri de populatie in ambele sensuri (ex: Sudul Basarabiei + zona Cernauti). Iar populatie rusa poate sa fie trimisa acasa, la muma Rusia.
          • 0 (2 voturi)    
            ... (Vineri, 31 iulie 2015, 11:46)

            pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui antrax

            "Nene", sigur nu din Romania.

            Probabil, asa cum ai sugerat, din Ucraina.
            La schimb cu o parte din Bucovina de Nord (pana la Cernauti + Boian + Tinutul Herta) acolo unde traiesc masiv romanii.
            In Bugeac nu prea mai sunt romani...

            Sau va fi parte din ce-o sa mai fie acolo-n regiunea denumita astazi Odesa daca nu va fi ucraineana. Chiar si asa se va putea negocia pe ramasitele cadavrului denumit astazi...
  • +1 (3 voturi)    
    Unde se afla (Joi, 30 iulie 2015, 10:06)

    MoemBius [utilizator]

    Republica Molsova asta din text?