Vladimir Putin: Ne-ar placea sa vedem Europa manifestandu-si mai mult independenta si suveranitatea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2015, 21:04 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, a acuzat o lipsa de "independenta" a Uniunii Europene fata de Statele Unite, intr-un interviu acordat radio-televiziunii elvetiene si postat luni pe site-ul sau, scrie AFP.

Intrebat despre eventualitatea unui nou razboi in Europa, presedintele rus a raspuns: "Sper ca nu, dar ne-ar placea sa vedem Europa manifestandu-si mai mult independenta si suveranitatea".

In ceea ce priveste Franta si legaturile sale cu NATO, Putin a comentat ca, "daca, pentru a discuta afacerile interne cu partenerii nostri europeni trebuie sa mergem la Washington, e usor curios".

In acest interviu acordat RTS sambata trecuta la Sankt Petersburg, Putin a criticat rolul jucat de SUA in cursa inarmarii dar si recentele actiuni impotriva FIFA, pe care le catalogheaza drept "inacceptabile".

"Relansarea" cursei inarmarilor "este datorata SUA, iesirii unilaterale a SUA din tratatul antirachete balistice. Acest tratat era piatra unghiulara a intregului sistem international de securitate", a acuzat el.

In ceea ce priveste scandalul de la FIFA, Vladimir Putin acuza Washingtonul ca a actionat pentru propriile sale interese.

"SUA, cred ca e cunoscut, erau candidate pentru gazduirea Cupei Mondiale din 2022. Cei mai apropiati aliati ai lor din Europa, Marea Britanie, erau candidati pentru 2018. Iar aceasta lupta anticoruptie, asa cum este dusa, ma face sa ma intreb daca nu este o continuitate a luptei pentru campionatele din 2018 si 2022", a spus acesta.

"In niciun caz o tara, mare sau mica, nu se poate deplasa prin lume si sa ia pe cine ii convine sa il aduca in inchisorile sale", a continuat presedintele Rusiei.

Acesta a mai spus ca oameni ca Blatter ar merita premiul Nobel.

Intrebat despre partidele de extrema dreapta din Europa, unde politica lui Putin este sustinuta de o serie de lideri, Vladimir Putin a raspuns: "In lume si in tarile europene, se observa schimbari tectonice in opinia publica. Si asta in sensul unei aparari sporite a intereselor nationale".










3041 vizualizari
  • +25 (27 voturi)    
    ceva despre garantia de integritate (Luni, 27 iulie 2015, 21:11)

    rov [utilizator]

    a Ukrainei, despre anexarea Crimeei, despre miile de morti din estul Ukrainei, despre coruptia endemica din rusia, despre avionul doborat...adica despre lucruri concrete si palpabile, nimic?
  • +19 (21 voturi)    
    "Ne-ar placea sa vedem Europa... (Luni, 27 iulie 2015, 21:24)

    Lucky1 [utilizator]

    ...manifestandu-si mai mult independenta si suveranitatea".

    Putin subantelege dar nu mentioneaza explicit ca fata de SUA nu si fata de Rusia. Si Ucrainei, Georgiei, R.Moldova le-ar placea sa SIMTA mai mult ca se bucura de independenta si suveranitate si s-ar bucura si mai mult sa fie lasate in pace sa faca ce vor, sa adere la orice entitate internationala le dicteaza interesul national sau vointa propriului popor si mai ales s-ar bucura daca ar vedea trupele rusesti retrase in interiorul granitelor Rusiei iar Rusia sa aiba o politica pasnica, prietenoasa fata de vecinii sai.

    Putin doreste ce intereseaza regimul militaristo-bolsevic al Rusiei dar pentru respectarea legilor internationale si Tratatelor pe care Rusia le-a semnat nu da nici doi bani.

    Ca intotdeauna, Putin arunca vorbe mari si cu intelesuri contrare situatiei reale. Este jargonul bolsevic cu care ne-a obisnuit Rusia de atata amar de timp dar care nu mai poate insela azi pe nimeni.
  • +19 (21 voturi)    
    In traducere libera i-ar placea o Europa (Luni, 27 iulie 2015, 21:26)

    Locke Lamora [utilizator]

    cu ciubota mujica pe grumaz. Turba ca e impotent in fata Nato iar tara i se zbate in mizerie. tare ar mai vreo o felie din Western Civilisation. Asa, inghite in sec firimituri: Crimeea, East Ucraina, Abhazia, Osetia, Transnistria....doar ca astea-s seci, fara maduva.
  • +20 (24 voturi)    
    Russia (Luni, 27 iulie 2015, 21:45)

    Calin [anonim]

    D-le Putin
    mai mult de 70% din teritoriul Rusiei se afla in Asia...Rusia fiind in acest sens o tara asiatica.
    "partenerii" europeni sunt din Europa iar Europa se simte mai apropiata Americii. "Afacerile interne" ale rusiei le discutati in Asia!
  • +24 (26 voturi)    
    Suparare mare ! (Luni, 27 iulie 2015, 21:53)

    NicolaeA [utilizator]

    Parerea lui: SUA sa nu se mai bage in Europa ! Are Rusia grija de ea !
    Dar pentru ca de un secol SUA apara democratia in Europa (inclusiv cu arme si soldati) de "prieteni" ca dictaturile europene si/sau URSS/Rusia, asta-l supara tare pe Putin !
  • +3 (3 voturi)    
    Partz (Luni, 27 iulie 2015, 22:13)

    Eu si Tu [anonim]

    Si noua ne-ar place la fel cu Rusia... sa-si vada de treaba ei si de suveranitatea ei caci nimeni nu vrea sarmaua nimanui...
  • +4 (4 voturi)    
    textul complet: (Luni, 27 iulie 2015, 22:29)

    anonimicus [utilizator]

    "Ne-ar placea sa vedem Europa manifestandu-si mai mult independenta si suveranitatea in cadrul Comunitatii Statelor Independente"
  • -8 (8 voturi)    
    Bine punctat! (Luni, 27 iulie 2015, 22:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Tot așa cum regii Europei dinainte de WWI au fost prieteni buni cu țarul Rusiei (și nimeni nu se panica pe vremea aceea că vine Rusia și invadează restul Europei), este bine să se revină la bune relații bazate pe gândire independentă, pragmatică și mutual benefică de ambele părți. Cine crede că Sam are în vedere cele mai bune interese ale Europei este naiv. Iar Rusia este o țară europeană, țarii Rusiei au preluat tot ce este mai bun de la curțile regale occidentale. Se vede că Putin încearcă să emuleze regimul țarist, eu sunt convins că ambele părți, Rusia și țările UE, au ce învăța una de la alta.
    • +4 (4 voturi)    
      Doarca ultimul tar a fost macelarit de bullshevici (Marţi, 28 iulie 2015, 3:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si doar ia exemplul istoric Europa de West, car5e a fost sub tutela americana si cea de Est, in umbra Marelui Urs. Cine o duce mai bine???
      Si fii si tu serios odata, ce sa ma invete pe mine mujicii ursini de la Est? Cum se bea vodca, de pufoaica? Adica cu garafa nu cu paharelul?
      Phutin emuleaza regimul tarist???? Whaaaaa'? Gluma zilei.
    • +3 (3 voturi)    
      ...”PRELUAT TOT CE ESTE MAI BUN” ? (Marţi, 28 iulie 2015, 6:12)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      „În Februarie 1905, Marele Duce Serghei, guvernator al Moscovei „cunoscut prin cruzimea lui şi renumit – chiar printre aristocraţii ruşi – pentru bizareria viciilor sale”, a fost ucis cu o bombă aruncată de un tînăr. Tot ce rămăsese din Marele Duce, din trăsura şi din caii lui, era „o masă informă de fragmente, înaltă de 20 pînă la 25 cm”. În seara aceea, după ce Ţarul (Nicolae II) a aflat ştirea, a coborît la cină ca de obicei, fără să spună nimic despre asasinat. Potrivit celor povestite de un oaspete care era prezent acolo, după cină, Ţarul şi cumnatul lui s-au amuzat încercînd să se împingă unul pe altul de pe o canapea lungă şi îngustă.”

      „Ţarul Nicolae II „…lipsit de inteligenţă… capricios, încăpăţînat, autocrat sărac cu duhul”, „…apatie – indiferenţa unei minţi atît de superficiale, încît nu era în stare să pătrundă cîtuşi de puţin în miezul lucrurilor.”
    • +2 (2 voturi)    
      e interesant (Marţi, 28 iulie 2015, 11:37)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      cum regimul actual agresiv incearca sa se ascunda in spatele tzarilor, a ortodoxiei, cand de fapt actiunile sunt de tip stalinist, care a exterminat orice element tarist sau ortodox. Da, sunt si rusi ok, oameni de cultura, dar aia raman acasa isi vad de treaba lor, pe cand trupele de ocupatie n-au fost niciodata prietenoase.
    • +1 (1 vot)    
      Esti naiv sau e altceva? (Marţi, 28 iulie 2015, 12:24)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca Putin ar vrea sa reinvie traditie tarilor ar trebui sa ne restitue tezaurul. Pana atunci ramane un sovietic agresav si imperialist.
  • +6 (6 voturi)    
    borfasii se apara intre ei (Luni, 27 iulie 2015, 23:09)

    Irizat [anonim]

    "Acesta a mai spus ca oameni ca Blatter ar merita premiul Nobel"
    In curand il vedem si pe Blatter cetatean de onoare la Moskva. Toti borfasii si idiotii util vor fi mangaiati pe crestet la Kremlin.
  • +8 (8 voturi)    
    LOL (Luni, 27 iulie 2015, 23:44)

    Laur [anonim]

    LOL omul vorbeste despre sutele de prizonieri de la Guantanamo, si asta in timp ce zeci de mii de ceceni sunt in gropi comune... recent ingropati. Radio Erevan nu altceva.
  • +5 (5 voturi)    
    Putin se pricepe la golanii, am inteles asta (Marţi, 28 iulie 2015, 0:11)

    Razvan_M [utilizator]

    Dar ceva serios este capabil sa construiasca in Rusia?