Un hotel britanic a refuzat sa cazeze o romanca pentru ca receptionista a crezut ca este prostituata. Tanara este absolventa a unei facultati engleze de criminologie

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2015, 16:43 Actualitate | Internaţional

Unei romance, absolventa a Universitatii britanice Hull, i-a fost refuzata cazarea intr-un hotel deoarece angajatii unitatii turistice au crezut ca este prostituata, scrie The Telegraph.

Alecsandra Puflea a incercat sa ia impreuna cu prietenul ei o camera la hotelul Holiday Inn Express din orasul englez Hull dar, spune ea, a fost refuzata dupa ce receptionista a aflat ca este romanca.

Absolventa Facultatii de criminologie a Universitatii Hull rezervase camera online.

Puflea, in varsta de 22 de ani spune ca atunci cand a ajuns la hotel, receptionista i-a transmis: “Imi pare rau, dar nu acceptam romani”.

Hotelul a introdus o politica de triere a oaspetilor sai despre care considera ca s-ar ocupa cu activitati ilegale dupa ce a descoperit ca unele romance foloseau camerele pentru prostitutie.

Politia, care a investigat plangerea Alecsandrei Puflea, a anuntat ca hotelul si-a cerut scuze si isi reconsidera politica.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
35167 vizualizari
  • +25 (31 voturi)    
    Mai bine nu! (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:51)

    andrei [anonim]

    Nu schimbati politica, lasati-o fix asa sa vada tot globul ce mancatori de cacao sunteti in propria voastra tarisoara.
    • +27 (35 voturi)    
      British Xenophobia at its best (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:44)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Au colonizat si au "supt" bogatiilea zeci de tari secole intregi si acum tot rasisti au ramas.
      Trezeste-te romana si vindeca-te de complexul de intferioritate. Strainul nu e neaparat mai bun ca tine.

      Au si ei bubele lor..sun plin de ele.

      MAE rman (consulatul) ar trebuie sa se ocnstituie parte civila intr-un porces impotriva hotelului.
      Doar asa ii ajutati pe romani sa suporte mai putine umilinte in viitor.
      • +15 (23 voturi)    
        Biocotati lantul Hollyday Inn (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:06)

        Maria Drombota [anonim] i-a raspuns lui Alina

        Ca rapsuns la magaria lor de "policy".
        Ne-am saturat de cat ni se baga pumnul in gura.
        Fight back.
    • +7 (13 voturi)    
      Săi dea în judecată. (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:18)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Să le ceară daune,să se învețe minte.
  • +7 (27 voturi)    
    daca iliescu a decis (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:54)

    rov [utilizator]

    ca tiganii sunt romani, asta e...
    • -6 (20 voturi)    
      extraterestri (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:54)

      samiam [utilizator] i-a raspuns lui rov

      si cam ce crezi ca sunt, martieni? le facem pasaport de Marte?
  • -13 (21 voturi)    
    asa (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:04)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si?
    • +7 (13 voturi)    
      Domnu bec, ce s-a intimplat? (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:58)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      De ce un raspuns asa de mic? Vi s-a terminat fierea si nu mai aveti cu ce sa va ponegriti tara?
  • +22 (26 voturi)    
    stupid (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:13)

    Xorciser [utilizator]

    Daca aveau suspiciuni puteau sa ii lase sa se cazeze si sa vada daca au loc "activitati ilegale" si sa cheme politia.

    Asa refuzand sa ii cazeze se vor alege ei (hotelul) cu o plangere pe cinste si cu un proces de daune morale.

    Prostia se plateste.
  • -10 (18 voturi)    
    hm! (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:31)

    miculescu-rucar [utilizator]

    oare de ce?
    sa fie de vina background-ul romancelor/romanilor in uk?
    chiar asa,i-a lovit pe englezi subit romanofobia?
    • +13 (21 voturi)    
      da (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:05)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      problemele lor sunt degenerarea morala a tinerilor britanici si mareea musulmana; romanii sunt elita pe langa ce loaze au ei acolo
      • -9 (13 voturi)    
        despre (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:22)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ce elite vorbesti?
        despre patronii de alba/neagra?de statuile vii?de cohortele de cersetori?de tiganii din tandarei care au devalizat asigurarile sociale britanice?
        degenerare morala?sa fim sobri!
        • +7 (11 voturi)    
          ROMANII NU SUNT tzigani. (Joi, 23 iulie 2015, 0:42)

          CristiNicolae [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          pai despre ELITE nea' , adica ROMANI.
          ==> deci NU despre TZIGANII de care faci matale vorbire.
          - patronii de alba/neagra = romani?
          - cohortele de cersetori = romani?
          - tziganii din Tandarei = romani?
          Poate pricepi mai greu si te-ar ajuta cu un desen.
          OK?
          • -3 (9 voturi)    
            eu (Joi, 23 iulie 2015, 9:13)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui CristiNicolae

            pricep din prima!
            dar tu despre ce elite vorbesti?
            ia deseneaza tu,ca vad ca pe net esti doct!
            toti aia cu -,=si ? sunt cetateni romani,ca si tine elita damboviteana!
            chiar asa! ia deseneaza tu o elita romaneasca din uk discriminata pe motiv de nationalitate!
            ps:baiatul lui mazare,raducu mazare,care a avut o tentativa nereusita de studiere a limbii chineze in uk,este potrivit criteriilor tale o ELITA ROMANEASCA? si ca el multi altii!
            toti cei carora le platesc parintii studiile in strainatate sunt dupa tine elite?
            • +1 (5 voturi)    
              despre "elite" si elite k atare (Joi, 23 iulie 2015, 11:37)

              CristiNicolae [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

              - pai sigur ca sunt "cetateni ROMANI" dar.
              - matale te faci ca NU pricepi necazul :
              - AIA NU SUNT ETNICI ROMANI ci (elegant spu) SPURCATI.
              Elita ROMANEASCA in UK este si aia de pe acolo (bastinasii UK...) STIU sa faca diferenta. Am 2 vecine plecate si casatorite acolo si sunt f.f. respectate, una e inginer de mecanica fina si sora = profa de muzica.
              DOAR CA "BASTINASII" sunt TOTAL NEDUMERITI DE TEMBELA NOASTRA "TOLERANTA" fata de acele ...bipede... .
              Sper ca NU iti mai trebuie desen !
              Daca totusi vrei .. incepe de la COANDA. CONSTANTINESCU (cel cu sonicitatea) etc...etc.. etc.. si poti merge pana azi la un CANTACUZINO - fost pana de curand ARHITECT al Casei Regale UK.
              Ca sa NU mai zic de cadrele tehnice care lucreaza in domeniul aeronautic (multi, f. multi ex-angajati la ROMAERO si pe la Ghimbav )
              etc...etc.. Deal man ?
              • 0 (6 voturi)    
                cred (Joi, 23 iulie 2015, 12:44)

                miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui CristiNicolae

                ca generalizezi particularul si particularizezi generalul,fara discernamant!
                uite o definitie pentru elite:
                ." Grup de persoane care reprezintă ceea ce este mai bun, mai valoros, mai ales într-o comunitate, o societate etc"
    • +2 (8 voturi)    
      ai dreptate frate !! (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:30)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      din cauza nemernicilor de comunisti si rusi am ajuns in situatia asta... si a oamenilor de paie...QED.
      Plus nemernicul de Ilici &PSD
      A.... si a vechilor securisti. multumesc.
      Sper ca iti sunt in asentiment...
      • +1 (5 voturi)    
        nu inteleg (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:29)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui rov

        sintagma"am ajuns in situatia asta"!
        eu am calatorit in uk,am platit totul on line cu o saptamana inainte,nu m-a intrebat nimeni de nimic si nu m-am simtit nici exclus,nici marginalizat!
  • -9 (15 voturi)    
    cititi tot.. (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:56)

    stefan [anonim]

    ...Hotelul a introdus o politica de triere a oaspetilor sai despre care considera ca s-ar ocupa cu activitati ilegale dupa ce a descoperit ca unele romance foloseau camerele pentru prostitutie...
    Nu sunt rasisti....sunt englezi,adica corecti!
    • -4 (8 voturi)    
      Holiday Inn (Miercuri, 22 iulie 2015, 21:58)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Sunt englezi , sunt corecti , sunt traditionalisti . Am stat la H. I. de doua ori langa Stansted Airport si cand prietenul meu englez venea sa ma ia ma astepta in hol. A nu stiu cata oara abia, a intrebat daca ii este permis sa intre cu mine. Asa ca EI daca vad pe una ca vine de gat cu unul si se duc in camera , ce dracu credeti ca gandesc, doar nu se duc sa faca investigatii criminalistice.... Mai avem mult sa fim ca ei!
    • +1 (3 voturi)    
      mizeria umana (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:47)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui stefan

      "...despre care considera ca...".
      Aici vorbim despre ce credem, sau despre fapte concrete si persoane concrete ?
      S-au cerut scuze, numai pentru ca se temfoarte tare de un proces si de umblatul fiscului in scripte.
      ---
      Stefan, nu esti copt la minte, ca sa intelegi cat de abuzuiv, si needucati, sunt cei care procedeaza asa !
    • +7 (7 voturi)    
      mizeria umana (Joi, 23 iulie 2015, 1:30)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui stefan

      De la “Imi pare rau, dar nu acceptam evrei”, rasismul a "evoluat" la “Imi pare rau, dar nu acceptam romani”.
      E tara care a furnizat sute de voluntari ISIS.
  • +4 (12 voturi)    
    Insula lu" peste (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:35)

    romanas [anonim]

    Nu va suparati romani; ne dovedesc inca odata cat de "izolati mintal" (la propriu) sunt acesti insulari.
  • +2 (12 voturi)    
    revolta fara rost (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:41)

    romanas [anonim]

    Lasati-i in plata Domnului! nu fac decat sa dovedeasca (incaodata) cat de "izolati mintal" pot fi insularii acestia.
  • +1 (5 voturi)    
    Albionul (Miercuri, 22 iulie 2015, 21:38)

    geo [anonim]

    Ce afoni angajeaza si astia la hoteluri, e vreo proaspata absolventa de cine stie ce scoala, care nu are neuroni sa discearna ... generalizeaza ca tuta ... sau mai grav, or fi instructiunile hotelului ... lumea asta a luat-o complet razna. Ma intreb cum ar fi fost inainte de 1989, cand le crestea pulsul daca aparea vreun est-european din lagar la ei .. aveau mult respect !
  • -3 (9 voturi)    
    Holiday Inn (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:14)

    Elena [anonim]

    Ce ma distreaza ca tot comenteaza unii , sau char majoritatea, care nu au calcat vreodata prin UK, poate nici nu au iesit din tara pana acum , poate doar la turci sau greci . Habar nu au de cultura traditionalismul si mentalitatea englezilor, tot repeta cu ce au fost ''dopati '' fie dinainte de '90 pe la invatamant politic ori mai recent pe la diverse emisiuni. Am stat de trei ori la Holiday Inn langa Stansted Airport in Essex. Lucrau acolo ca menajere chiar doua fete din Romania , de pe langa Bacau. De o politete ce depaseste orice limite, au spus ceva gresit si doar asa am descoperit ca nu sunt englezoaice. Personalul si politica hotelului sunt exceptionale. Cred si eu cand vad pe una de gat cu unul, mergand in camera, isi inchipuie ca nu fac investigatii criminalistice... Mai terminati cu vorbitul din auzite...!!!
    • +2 (8 voturi)    
      Adica ... (Joi, 23 iulie 2015, 0:21)

      dANIEL [anonim] i-a raspuns lui Elena

      ... nu ai voie sa mergi cu persoane de sex opus in camere. Nu conteaza ca-i nevasta, logodnica sau prietena ta. Mai rau ca in comunism, nu? Ca eu asa inteleg din comment-ul tau!

      Prietene, nu mai stiu daca am stat la Holiday Inn dar stiu ca am umblat si eu cam jumatte din mapamond si m-am cazat peste tot, de la 5 stele la 5 sobolani dar eu n-am vazut conditionari de acestea (Bine, Arabia Saudita nu intra in astfel de discutii, normal!). Da, am vazut avertismente impotriva activitatilor ilegale dar nu un refuz de cazare. (In Bahrain, o colega rusoaica, extraordinar de frumoasa si care era Lead Project Engineer, a fost avertizata ca prostitutia nu este legala dar si asta dupa ce a fost cazata)

      Nu este nici decent, nici moral si nici legal o astfel de discriminare pe "impresii" ... Si oricum nu facute de personalul hotelului!
      • -3 (7 voturi)    
        Holiday Inn (Joi, 23 iulie 2015, 4:02)

        Elena [anonim] i-a raspuns lui dANIEL

        Unu. Nu sunt ''prietene'', sunt Elena. Doi. Daca ai fi fost in UK si ai fi stat la H.I. ti-ai fi amintit desigur. Trei Asta e politica hotelului si nu sunt sigura ca lucrurile au stat chiar asa. Probabil au aparut intr-o atitudine indecenta daca au ridicat suspiciunea aceasta , asa cuim se dau in stamba unele de pe aici carora le platesc parintii mii de lire studiile. .
    • +3 (5 voturi)    
      Bravo Elena (Joi, 23 iulie 2015, 9:32)

      taff [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Si pt ca tu ai stat de 3 ori langa aeroport acum poti emite pareri avizate, nu?

      trebuie sa ai creierul foarte patinat sa spui despre englezi ca sunt politicosi sau civilizati sau corecti Ti-o spune cineva care locuieste si lucreaza in Uk de ceva timp.
  • -3 (7 voturi)    
    un rroman (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:18)

    un rroman [anonim]

    stati mo nu va ofticati asa ca va veni si randul rusoaicelor si a bulgaroaicelor pt ca nici alea nu sunt usi de biserica in Anglia. Auzi acolo sa ceara daune hotelului... mai da se vede ca sunteti romani, v-ar place sa primiti gratis orice, numai gratis sa fie.
  • -3 (5 voturi)    
    cazare cu bucluc (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:39)

    emilio [anonim]

    Cred ca vina principala este a fetei, atunci cand a decis sa se cazeze intr-un motel de doi bani, in orasul in care locuieste. Ce ma mira este ca o astfel de sandrama tine la "standarde".
  • +3 (5 voturi)    
    Bani frumosi (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:47)

    Daune morale [anonim]

    Sa-i dea in judecata si sa castige o gramada de bani. Lovitura la punga este cea mai dureroasa pt multe natii ''luminate''.
    Cazul trebuie mediatizat in cat mai multe tari. Iar pt hotel-reclama negativa si falimentul este cea mai buna solutie.
    Daca in Romania s-ar fi intamplat asa ceva.....
  • -1 (7 voturi)    
    sa se revina la sintagma "tigan" pt a diferentia (Miercuri, 22 iulie 2015, 23:16)

    miron [anonim]

    Ptr violul din zilele astea s-a isterizat o tara intreaga, dar ca un popor intreg este umilit si VIOLAT de intreaga Europa si nu numai, nu se sesizeaza nimeni?! Sa vedem cate petiii vor fi initiate?! Cred ca niciuna!
  • +1 (5 voturi)    
    Foarte corect! (Joi, 23 iulie 2015, 8:13)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Tot ce vine din sanul poporului care voteaza infractori merita tratat cu suspiciozitate si atentie! Intr-adevar, de data asta nu au nimerit, era un roman non-netrebnic, dar in general romanii sunt scursurile europei. Daca nu facem pasul asta si acceptam ca suntem un popor de nenorociti, nu ne vom vindeca vreodata!
  • -1 (3 voturi)    
    lol (Joi, 23 iulie 2015, 10:09)

    Qu [utilizator]

    Nici eu nu primesc americani la hotelul meu.
    Asa, si ?
    • +3 (5 voturi)    
      N-ai decat sa primesti rusi, daca preferi (Joi, 23 iulie 2015, 12:10)

      fisher [anonim] i-a raspuns lui Qu

      ...dar sa-ti pazesti strasnic femeile si butoaiele cu rachiu.
      "Davai ceas, davai palton..."
      ...harasho si de bonton :D
      • -1 (3 voturi)    
        prefer (Joi, 23 iulie 2015, 14:46)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui fisher

        Prefer japonezi, chinezi si nemti.
        • +1 (1 vot)    
          Pana aici e ok (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 17:07)

          fisher [anonim] i-a raspuns lui Qu

          Mai ramane sa te prefere si ei pe tine.
  • +1 (5 voturi)    
    rasisti .... (Joi, 23 iulie 2015, 11:29)

    dani [anonim]

    wow............. oare Romanii nu sant rasisti ?
    toate natiile sant rasiste, indiferent unde.poate au motivele lor specifice.
    exemplu : eu unul sant rasist, nu inchiriez apartamente la negrii, pakis sau celor care au mai mult de 1 copil. nu accept persoane cu animale de companie. ok . de ce ?
    mirosurile si galagia pe cre o fac este insuportabila, din experienta trecuta ma doare bine la buzunar si nimanui nu-i pasa.
    mai bine sa fiu rasist in acest fel decat sa cheltui si sa curatz dupa toate leprele.
    poate si H.Inn are motivele lui sa nu inchirieze la cooorve si pimps-i, s-au fript bine si acum sufla si-n iaurt. ok, i-i plateste daune morale afectate-i, si basta,
    mai bine asa decat sa le plece residentii din hotel.
    fiecare e liber sa faca ce vrea cu proprietatea lui si cu tara lui. nu-ti convine, pa si pusi.
    nu acceptam rasismul doar de fatada, nu-i asa?
    s-o lasam balta, ca in ziua de azi toti sant rasisti cand ajung la punga. astept minusurile dar cred ca multi imi vor da dreptate. prea putin ma intereseaza. cainii latra, ursul.....
  • +3 (5 voturi)    
    Student (Joi, 23 iulie 2015, 13:30)

    Alex [anonim]

    Eu am avut o bursa de studiu in UK, drept urmare am absolvit facutatea in aceasta tara, apoi un master. Acum lucrez ca o companie multinationala si calatoresc mult prin Marea Britanie de 12 ani. Nu am avut niciodata probleme din cauza nationalitatii si nimeni nu m-a tratat in diferit. Am avut o mica problema care s-a rezolvat pasnic intr-un hotel din Londra unde mi-au disparut vreo 60 de lire din camera de hotel de pe masa. Camerista, romanca a crezut ca i-am lasat acolo pentru ea. Si-a cerut scuze, m-am simtit prost si asta a fost.
    Pot spune doar ca pana in ianuarie 2007 (cand am intrat in UE) orasele englezesti nu aveau cersetori agresivi.
    Sunt romanca dar trebuie sa recunosc ca, uneori, imi este putin rusine cand le raspund cersetorilor in capitalele europene in romana si ei inteleg limba.