Statul Islamic: Un copil, filmat in timp ce decapita un prizonier. Este pentru prima data cand un "pui al califatului" executa o victima prin decapitare

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2015, 16:52 Actualitate | Internaţional

Jihadistii Statului Islamic au realizat o inregistrare cu un copil cu varsta de circa 10 ani care executa prin decapitare un prizonier, scrie DailyMail. Islamistii au prezentat anterior inregistrari cu copii cu varste de pana la 12 ani impuscand victimele insa este pentru prima data cand folosesc un copil pentru a decapita brutal un prizonier.

Victima este un soldat capturat de la un post de verificare al armatei. Se crede ca executia a avut loc la Western Hir Palace , in provincia Homs.

Inregistrarea decapitarii a fost impartasita de sustinatorii ISIS pe platformele de social media.

Copiii folositi de Statul Islamic sunt cunoscuti sub numele de "pui ai califatului" si s-au dovedit a fi o unealta foarte buna de propaganda.










7820 vizualizari
  • +29 (35 voturi)    
    Nebunia asta trebuie sa inceteze (Vineri, 17 iulie 2015, 17:14)

    bigbrother [utilizator]

    Nu e suficient ca distrug, violeaza, ard, decapiteaza etc, mercenarii din acest gresit numit Stat islamic - acolo nu e nimic legat de Islam, ci doar propaganda care marjeaza pe ideea de Islam pentru a strange adepti - folosesc copii pentru crimele lor.

    Poate ca nu realizam inca ce se intampla sau cat de grava este situatia: acolo sunt copii pe care ii folosesc sa decapiteze, sa-i arunce in aer, sa-i foloseasca pentru toate misiunile in care un nebun autointitulat Calif vrea sa stapaneasca lumea. Este nebunia unui individ care interpreteaza religia islamica cum o vrea el si o foloseste pentru a-i controla pe cei slabi de minte.

    E cazul sa intelegem de fapt ce este aceasta nebunie si sa se ia masuri, fenomenul asta a luat atat de multa amploare incat niciun stat din lumea asta nu mai e in siguranta. Cumva trebuie contracarat nu atat prin razboi ci prin propaganda. Nu se vede nicio miscare de a prezenta de fapt ce inseamna acest Stat islamic, nu exista un efort sustinut la nivel global pentru a explica ca aceasta grupare nu vrea decat genocid, distrugerea cu orice mijloace.

    Pun prinsoare ca daca era vreo secta crestina o desfiintau deja pana acum, dar pentru ca marile puteri ale lumii nu au treaba cu aceasta religie, o trateaza ca problema altora. Este pacat, sunt milioane de oameni nevinovati care sufera din cauza unor nebuni carora li s-au pus arme in maini si li s-a spus sa faca ce vor.
    • +21 (25 voturi)    
      Islam (Vineri, 17 iulie 2015, 17:59)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Eu cred ca islamul este ce fac astia. Am impresia ca ei adevaratii buni musulmani.

      Nu mai este alta religie care sa aiba instructiuni sa extermine fizic pe cei care nu cred in dumnezeul lor.

      Islamul este problema. Nu e "religia pacii".
      • +13 (13 voturi)    
        islamul e viitorul Hirosima (Vineri, 17 iulie 2015, 18:32)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui smc

        din pacate.
      • -10 (14 voturi)    
        vorbeşte uni despre religii (Vineri, 17 iulie 2015, 19:02)

        Sorin Constantin [anonim] i-a raspuns lui smc

        ,,Ie"unii care nu au apucat să citească textul biblic,darmite Coranul,şi dau cu aproximări,de la ei...
        Coranul cere uciderea necredincioşilor care nu acceptă să trăiască sub,,suzeranitae"musulmană...
        Nişte evrei s-au războit cu nişte filsteni,i-au învins şi le-au promis că dacă acceptă circumcizia îi vor lăsa în viaţă,dar la trei zile după aceea i-au ucis...
        Sfat...
        Întîi citim,apoi studiem,şi abia după aceea emitem opinii despre ce ştim,altfel e nasol.
        • +6 (6 voturi)    
          Bre, n-ai citit deloc (Vineri, 17 iulie 2015, 22:43)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Constantin

          citezi gresit. Istoria aia n-a fost "un razboi" si, secundo, n-are legatura cu articolul bre.
        • +2 (6 voturi)    
          Treaba cu circumcizia (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 14:30)

          batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Constantin

          e din vechiul testament . Religia crestina se formează de la nașterea lui Isus Cristos, de aici avem si numele de crestini , un nou testament il desfiinteaza pe cel vechi, vechiul e istorie , e "Biblia " evreilor care nu cred in Isus . Imi poti da o sing fraza in care Isus îndeamna la violenta ? (O singura data a luat si el biciul , era necesar , pe smecherasi si corupti nu-i convingi cu vb frumoase) in rest , religia crestina se bazează pe dragoste care este "ținta poruncii" , iubirea aproapelui , etc. De-a lungul istoriei s-au mai comis atrocități in numele religiei (cruciadele) dar n-au suport nou testamental pt ca repet, Isus niciodata nu a îndemnat la violenta , dimpotrivă , ne invata sa iubim dușmanii si sa întoarcem obrazul lovit. In concluzie , religia crestina e un stil de viata sanatos, cam idealist dar macar (teoretic) nu face rau nimănui. Problemele apar cand smecherasi speculanți scot fraze din context ca sa-si justifice nemerniciile.
          • +1 (1 vot)    
            Nu mai vorbi prostii (Duminică, 19 iulie 2015, 12:11)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

            Tot ce spunea Isus s-a bazat pe Vechiul Testament, din care cita frecvent. Nu a spus niciodata ca s-ar fi desfiintat ceva.

            Vechiul Testament contine si relatari istorice a ceea ce s-a intamplat, si exemple de "asa nu". Legea iubirii era si in Vechiul Testament. Isus a spus ironic "va dau o porunca noua", pentru ca de fapt cita din Deuteronom. Ironic pentru ca evreii desi se laudau ca tin Legea, cam uitasera de cea mai importanta porunca.

            In perioada Vechiului Testament, evreii erau inconjurati de popoare crude si corupte, care ii atacau mereu. A-i acuza pe evrei, o natiune mica ce incerca sa supravietuiasca, e o dovada de ipocrizie.

            Totusi de multe ori evreii faceau ce vroiau ei, se razvrateau si greseau. Sunt si example de "asa nu", ca sa invatam.
          • 0 (0 voturi)    
            Şi ISIS face ca şi alţii (Duminică, 19 iulie 2015, 12:54)

            Sorin Constantin [anonim] i-a raspuns lui batmanss

            A spus Cristos că a venit nu să schimbe,,legea"ci să o împlinească.
            Şi să ştii batmanss că şi evreii îşi iubesc apropiaţii,printre altele îşi iartă datornicii cu datorii mai vechi de 7 ani şi neachitate.
        • +1 (1 vot)    
          Asa, si? (Duminică, 19 iulie 2015, 11:14)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Constantin

          E vorba de o relatare a ce s-a intamplat; ce-au facut "niste evrei", in vremurile alea. Unde scrie "asta e o lege, asa sa faceti si voi"??

          Iar filistenii aia ii atacau mereu, nu erau tocmai niste inocenti. Erau niste vremuri in care era "care pe care".

          Banuiesc ca daca occidentul ar extermina ISIS n-ai avea vreo problema.

          N-ai citit, n-ai studiat, nu gandesti, doar vorbesti aiurea. Si e nasol.
          • -1 (1 vot)    
            Skipper1 s a încins (Duminică, 19 iulie 2015, 13:10)

            Sorin Constantin [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

            Ia de la nenea Sorin un alt exemplu,că măndelul a citit cîteva versiuni ale textului biblic,că aşa sunt ateii,se documentează,se,,cultivă"şi abia după aceea se bagă în seamă cu din ăştia care se ascund după pseudonime...
            Ai citit de un rege Saul...Ce scrie în textul biblic despre...Dumnezeul evreului Saul îl trimite să atace un alt neam şi să îi omoare pe toţi,bărbaţi,femei şi copii.Şi regele Saul,după ce îi învinge cu ajutorul dumnezeului său,omoară bărbaţii,femeile,după cum i se poruncise de ăl de sus însă nu omoară şi copiii...Si a ieşit nasol,Dumnezeu s-a supărat,şi la trimis la munca de jos,la cam mazilit,cum ar fi spus turcii.
            Ce zici te am cam făcut terci?
            Sănătate şi vîrtute
            • +1 (1 vot)    
              Esti terci nene Sorin... (Duminică, 19 iulie 2015, 22:38)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Constantin

              Care e problema, pentru voi ateii? Cel mai tare supravietuieste. Nu conteaza daca ii omoara pe toti ceilalti, ii mananca etc. Nu conteaza daca violeaza femeile (sau barbatii, ca tot ii sustineti pe homosexuali). Cel mai tare isi raspandeste genele. E chiar bine. "Evolutia" merge inainte.

              Eu ti-as putea arata si alta explicatie a textului biblic, pe care ai fi aflat-o si singur daca ai fi studiat Biblia cu obiectivitate si cu dorinta de a afla adevarul, nu de a cauta noduri in papura, dar nu prea cred ca te intereseaza.

              Pretentia asta ca voi ateii sunteti atat de "morali" (o morala bazata pe nimic) si de atotstiutori (cu mintea voastra aparuta la intamplare, printr-un accident) incat ati fi capabili sa gestionati o planeta lasand pe fiecare sa faca cei place, fara sa pedepsiti pe nimeni, e aberanta. N-ati fost capabili sa demonstrati asta macar pentru o tara. Desi ati incercat de mai multe ori.

              In rest, ce-am scris in comentariul precedent, ramane valabil.

              Te las sa-ti mananci terciul de clisee atee.
      • +7 (11 voturi)    
        Nu asta e problema (Vineri, 17 iulie 2015, 19:08)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui smc

        Din pacate, povestea asta nu tine de religie, Statul Islamic foloseste religia ca paravan, ca un mod de a-si aduna adepti.

        Aici e vorba de lupta pentru putere si bani, si cum nu puteau sa spuna ca asta e telul lor final, au bagat faza cu religia, la adapostul careia pot spune si face orice, interpretand orice dogma cum le place. Iar cei creduli ii cred si le place, pentru ca le da o sansa sa fie cineva si sa isi defuleze toata nebunia. Din pacate, au sarit calul si acum sunt o problema majora, o organizatie cu foarte multi bani si foarte multi nebuni, cum nu se poate mai prost.
    • +2 (2 voturi)    
      fac ce facea si Mohamed (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 20:42)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Dementii din Statul Islamic fac, pana la urma, exact aceleasi lucruri pe care le facea si Mohamed: fura, ucid, violeaza, manipuleaza si profita de sclavi.
  • +16 (16 voturi)    
    cred (Vineri, 17 iulie 2015, 17:32)

    Adrian1 [utilizator]

    cred ca pana nu se va inventa un medicament/drog care poate fi distribuit din avion sau prin retelele de apa nu vom scapa de astfel de dementi fanatici. razboiul clasic impotriva lor nu face decat sa-i indarjeasca.
    • +10 (10 voturi)    
      sursa (Vineri, 17 iulie 2015, 19:13)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Problema trebuie stârpită nu pe teren, unde sunt luptătorii, ci la sursă, la moscheile care formează siruri nesfârşite de luptători. Apropo de moscheea din Bucaleşti...
    • +5 (7 voturi)    
      Ba da... (Vineri, 17 iulie 2015, 22:57)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Se numeste BOMBA ATOMICA!
  • -13 (23 voturi)    
    evident (Vineri, 17 iulie 2015, 17:48)

    -dorian- [utilizator]

    Jandarmul mondial ar putea sa rada de pe fata pamantului acest asa zis stat islamic. Numai ca nu vrea. De ce?
    Asta e intrebarea. Daca o sa aflati raspunsul la aceasta intrebare o sa va para rau ca traiti in aceasta lume jalnica, manipulata la extrem.. Mai bine continuam pe ideea paine si circ.
    • -2 (10 voturi)    
      Mai ales după recentul atentat (Vineri, 17 iulie 2015, 20:27)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      De la Chattanooga, Tennessee. Americanii înșiși au ajuns să plătească cu prețul vieții tirania propriilor conducători.
      • +4 (8 voturi)    
        Si tu cand vei plati (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 10:55)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        tirania lui Putin?
    • 0 (6 voturi)    
      Ha, ha! (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 6:17)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      Dupa numarul de negative observ ca ati ales paine si circ. Succes!
  • +12 (12 voturi)    
    Se face propagandă ISIS? (Vineri, 17 iulie 2015, 18:09)

    vali47 [utilizator]

    Cu voie sau fără voie se face propagandă fundamentalismului islamic.Expresia //pui al califatului//folosită este total nepotrivită.De ce asemenea nume de alint la niște criminali?Nu sunt vinovați copii,nu știu ce fac,dar asta nu înseamnă că-i poți alinta pentru crimele făcute.
    • +8 (8 voturi)    
      "social media"? Sunt trendy indivizii nu-i asa? (Vineri, 17 iulie 2015, 22:48)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Domnilor din media, va rugam, EDITATI RESPONSABIL materialele. Mai multi am scris sa nu mai folositi "executat" in loc de "asasinat" (primul verb se poate folosi in cazuri legale, din pacate, ca-n SUA de exemplu). Acum va rugam : scrieti de exemplu delincvent, nu "tanarul " (la autorul unui viol, unui accident etc.) si mai ales nu mai scrieti "social media"...ca le faceti servicii.