FOTOGALERIE #BoycottGermany - cine cere boicotarea produselor germane

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2015, 15:06 Actualitate | Internaţional

Hastagul #BoycottGermany a devenit foarte popular pe internet in ultimele zile, dupa acordul la care a ajuns Grecia cu creditorii sai, acord denuntat de o serie de activisti politici drept "lovitura de stat", "umilire publica" sau "dictat".

BBC noteaza ca #BoycottGermany a fost mentionat prima oara pe Twitter weekendul trecut si a inceput sa capete amploare incepand de luni. In urma  cu o zi, fusese folosite de peste 30.000 de ori, sustinut de voci de stanga sau de anarhisti.

Unii internauti au cerut oamenilor sa nu mai cumpere produse al caror cod de bare indica o origine germanica, dar acest cod, care incepe cu 401, indica locatia companiei mame, si nu locul unde a fost fabricat respectivul produs.

Unul dintre cele mai preluate mesaje vine de la David Graeber, activist anarhist si profesor de antropologie la London School of Economics, care cere germanilor sa plateasca "datoriile naziste" sterse in 1953, cu dobanda. "Pana atunci, trebuie sa boicotam produsele germane".

Ziaristul german se intreaba, cu unor, daca acest boicot include si ajutorul financiar furnizat de Germania. "Nu? A, atunci in regula".

La inceputul saptamanii a devenit foarte popular hashtagul #ThisIsACoup, folosit pentru prima oara de un profesor de matematica din Barcelona dar facut celebru de unul dintre liderii miscarii de stanga Podemos.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4879 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    vai.... (Joi, 16 iulie 2015, 15:38)

    liviu_ [utilizator]

    grecii trebuie sa MUNCESCA de acum incolo... ce dezastru!!! hai sa boicotam germania!!!

    daca sunt greci ii inteleg... oamenii doar isi hranesc lenea... dar daca sunt din alta tara a UE ... ei platesc rasfatul grecilor si chiar nu le inteleg "logica"
  • +2 (4 voturi)    
    am gasit vinovatul (Joi, 16 iulie 2015, 15:41)

    adrian [anonim]

    si uite asa am gasit noi vinovatul pentru esecul greciei.
    bine ca nu a fost gasita vinovata romania, ca boicotul nu avea obiect.
    puneti mana si platiti huzurul grecilor.
  • -2 (2 voturi)    
    lol ! (Joi, 16 iulie 2015, 16:00)

    CRMS [utilizator]

    Poate prinde la romani asta,cumparati fratilor Lancia in loc de Mercedes ca sa-l sprijinim pe Rentzi, urmatorul pe lista Germaniei.
  • +1 (1 vot)    
    Boicot this (Joi, 16 iulie 2015, 16:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    http://i.share.pho.to/801e1f99_c.png
  • +3 (5 voturi)    
    tocmai d-asta am sa cumpar fix (Joi, 16 iulie 2015, 16:40)

    cristian [anonim]

    o masina germana
  • -5 (5 voturi)    
    credulitatea (Joi, 16 iulie 2015, 18:11)

    anonim [anonim]

    Vai cat sunteti de naivi !
    Dar cati dintre voi v-ati intrebat daca grecii de rand au fost intrebati cand s-au facut datoriile alea imense din care o mare parte din bani s-au dus obligat inapoi tot de unde au venit cumparand "armament", etc.
    Si pe voi romanii v-a intrebat cineva daca vreti ca tara sa faca imprumut de la camatarii FMI?
    Credeti ca da cineva ceva pe degeaba sau de mila grecilor sau a romanilor? Va creeaza iluzia unei bunastari la inceput si apoi vine si va spune ca nu aveti cu ce plati datoria decat cu Rosia Montana sau insule grecesti...aur,Wolfram,etc si asa v-ati trezit ca tara nu mai e a voastra de mult. Atentie la neatentie romani si frati greci si frati ciprioti si frati sarbi,etc
    • 0 (2 voturi)    
      naiv esti tu (Joi, 16 iulie 2015, 19:37)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      ...grecii stiau ca fac datorii pentru ca fac asta, in continuu, de vreo 50 de ani. Stiau ca economia lor nu produce mare lucru iar banii pentru infrastructura, salarii si pensii mai mari, etc veneau din IMPRUMUTURI.

      Arunca numai o privire mai jos si o sa vezi ca balanta lor e negativa de zeci de ani:
      http://www.indexmundi.com/greece/current_account_balance.html
    • +1 (1 vot)    
      ei na! (Joi, 16 iulie 2015, 21:15)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Si grecii si noi traim intr-o democratie nu intr-un stat totalitar asa ca ne meritam alesii pe care i-am votat. Daca ei fura sau nu este meritul sau vina noastra.
      Asta presupune dezvoltarea simtului civic si urmarirea permanenta a celor alesi ca sa faca ceea ce trebuie si nu bucuria ca am primit o pensie in plus (in cazul grecilor) sau un kil de zahar si unul de ulei la patru ani odata (in cazul romanilor)
      Daca tu crezi ca ai pus stampila si apoi esti absolvit de orice vina atunci te inseli iar cei dinafara iti vor arata cat demult te inseli daca drepturile lor sunt lezate.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai inteles (Vineri, 17 iulie 2015, 11:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      esenta democratiei delegative. Grecul "de rand" a ales politicieni carora le-a delegat conducerea tarii si raspunderea actiunilor facute. Daca au incalcat legea trebuie condamnati si prejudiciul recuperat altfel toti raspund solidar de la prim-ministru la somerul fara casa. Grecul de rand s-a bucurat decenii de un nivel de trai peste ce ar fi permis performanta economica. Acum va "suferi" corectia economica de aducere la realitate.
  • 0 (2 voturi)    
    Hm, (Joi, 16 iulie 2015, 18:22)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    e o idee buna. Voi boicota toate produsele grecesti. Saptamina greceasca de la LIDL poate sa astepte. Daca-i boicot, hai sa vedem, cine boicoteaza mai bine: neamtul sastisit sa-i plateasca grecului spor de plimbare a dosarelor sau grecul, care va trebui sa puna osul la treaba?
    • +1 (1 vot)    
      Vezi ca LIDL este marca germana (Joi, 16 iulie 2015, 22:37)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

      asa ca nu boiotezi pe cine crezi :)
  • 0 (0 voturi)    
    pe care treaba (Joi, 16 iulie 2015, 19:08)

    Enciu [anonim]

    sa puna mana gretzili? pe treaba mare?
    ce mi-e gretzi, ce mi-e tzigoinen. Niste lichele
  • 0 (0 voturi)    
    Mdea! (Joi, 16 iulie 2015, 20:02)

    mishu [anonim]

    Ca si cum grecii mai au bani de cumparat chestii nemtesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Uf! M-am speriat, dar mi-a trecut... (Vineri, 17 iulie 2015, 10:17)

    Gheorghescu [utilizator]

    Era indemnul ala la boicot in mai multe limbi. Cand am vazut ca nu e si in romana, m-am linistit. O sa putem cumpara in continuare produse nemtesti, daca le gasim si nu sunt de fapt produse in China...
  • 0 (0 voturi)    
    Duuh (Vineri, 17 iulie 2015, 13:27)

    daydr3am3r [utilizator]

    Evident ca biocotarea nu include si banii dati de Germania. Duuh.