Platforma de Stanga din Syriza a prezentat un plan de revenire la moneda nationala, folosind 22 miliarde euro rezerve din Banca Greciei destinate bancilor pentru a plati salarii si pensii

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2015, 16:13 Actualitate | Internaţional

Criza in Grecia
Foto: Agerpres/EPA
Ministrul Energiei, Panagiotis Lafazanis, care conduce Platforma de Stanga din Syriza, a prezentat marti seara planuri de revenire la moneda nationala. Implementarea revenirei la drahma ar presupune "obtinerea a 22 miliarde de euro din Banca Greciei pentru plata salariilor si pensiilor in intervalul necesar tiparirii propriei monede", scrie GR Reporter.

Potrivit unor surse guvernamentale, Lafazanis a prezentat planul alternativ realizat de membri ai Platformei de Stanga in cadrul unei intalniri a cabinetului de la Atena. Planul presupune preluarea rezervelor Bancii Greciei cu care oaprovizioneaza cu lichiditati bancile  grecesti dupa autorizare din partea Bancii Centrale Europene.

Potrivit lui Lavazaniz, banii ar urma sa fie folositi pentru plata salariilor si pensiilor dupa impunerea controalelor asupra capitalului.

O astfel de actiune, mai exact punerea in circulatie fara ersmisiunea Bancii Centrale Europene ar fi definita ca tiparire neautorizata de bani si ar provoca excluderea automata a Greciei din zona euro.










7575 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    pai (Miercuri, 15 iulie 2015, 16:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si cine ii impiedica, sa tipareasca drahme si gata, au rezolvat-o.
  • +9 (13 voturi)    
    Exact (Miercuri, 15 iulie 2015, 16:35)

    Toni [anonim]

    Asa cum spunea si Schauble: "Multi oameni din guvernul Germaniei cred Grexitul e cea mai buna solutie pentru greci". Astfel salarile si pensile ar fi exact pe masura a ceea ce isi pot permite, conform bugetului pe care il vor avea la dispozitie, fara imprumuturi.
    Bineinteles, in drahme. Apoi, piata libera va stabili si rata de schimb cu Euro in functie de valoarea drahmei. Sunt curios care va fi atunci nivelul salarilor si pensilor, in euro, in comparatie cu nivelul actual. O reducerea la o cincime din valoare actuala, cred ca este o varianta optimista. Oricum asta pune pe baze reale nivelul de trai pe care si-l permit.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Miercuri, 15 iulie 2015, 18:40)

      raudegura [utilizator] i-a raspuns lui Toni

      QOD
  • +3 (3 voturi)    
    astia au miliarde la saltea (Miercuri, 15 iulie 2015, 16:59)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Astia au rezerve la saltea, altfel de unde scot cele 22 miliarde de euro din banca lor centrala?
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo GR ! Mai bine folositi maslinele ca monede (Miercuri, 15 iulie 2015, 17:51)

    Plagarus [utilizator]

    Competitivi cu drahma ,dar cu salariile la jumatate !
    Creditele sa fie in euro iar rambursarile in drahme ?
    Reteta fericirii in afara de spargerea tuturor farfuriilor,ar fi asigurarea unui împrumut intern prin «divizarea drahmei» !?
  • +4 (6 voturi)    
    Lafazanis? (Miercuri, 15 iulie 2015, 19:00)

    KostasP [utilizator]

    Asta e nume predestinat de ministru. Nu conteaza domeniul. Merge oriunde.
  • 0 (0 voturi)    
    tot cu studii neterminate? (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:36)

    cinic [anonim]

    asta nici marxism nu stie. Daca risipeste rezerva cu ce garanteaza Banca emiterea de moneda????
    Vor -ca si alti marxisti- sa aiba o moneda neconvertibila? si cu asta sa opreasca calatoria grecilor peste granita si sa falimenteze comertul international al Greciei?
    PS. Ca sa nu-i trebuiasca imprumuturi va trebui sa aiba si buget echilibrat. Atunci de unde bani pt salarii si pensii????