Jurnalistii greci care au sustinut tabara "DA" la referedum, investigati pentru incalcare legislatiei electorale

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2015, 12:17 Actualitate | Internaţional

Atata posturile de televiziune cat si jurnalistii din Grecia care au criticat administratia Syriza si au sustinut tabara "DA" inaintea referendumul de duminica sunt investigati de agentiile guvernamentale pentru incalcarea legilor electorale, relateaza publicatia australiana The Age.

Procuratura elena, autoritatea de supraveghere a mass-mediei si Uniunea Jurnalistilor de la Publicatiile Cotidiene din Atena (ESIEA) au lansat investigatii asupra modului de relatare de pe posturile private de mass-media in perioada de dinainte de votul de duminica.

Acestia sustin ca exista suspiciuni ca reporterii ar fi incalcat legea electorala neacordand un intervat de timp egal si corect tuturor partilor. Procuratura a anuntat ca raspunde la "plangeri facute de public".

Noua dintre cei mai cunoscuti realizatori TV directori de stiri din tara au fost chemati in fata biroului de etica al ESIA. Este vorba despre Olga Tremi, John Pretenteris, Maria Sarafoglou si Manolis Kapsis de la Mega Channel, Stamatis Malelis, Nick Konitopoulos, Aris Portosalte si Dimitris Oikonomou de la SKAI si Maria Houkli de la ANT1.

Intr-o postare pe pagina sa de Facebook, directorul de stiri al SKAI, Stamatis Malelis, a acuzat guvernul premierului Alexis Tsipras ca incearca sa isi reduca la tacere criticii.

"Pentru diferitii caini de partid ai regimului. Nu ma veti reduce la tacere, indiferent ce faceti. Nicio forma de putere nu a facut asta vreodata si nici voi nu o veti face. Exista o diferenta imensa intre mine si voi. Eu am muncit toata viata, in timp ce voi v-ati incalzit scaunele de partid. va pierdeti timpul cu amenintari. Nu o musc. Oricine are argumente, aici ma gaseste!", afirma Malelis.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6104 vizualizari
  • +26 (28 voturi)    
    he he..Mazeta (Joi, 9 iulie 2015, 12:21)

    un domn [utilizator]

    spiritul Mujiciei a difuzat si in Grecia ? esti multumit acum ?
    • -17 (19 voturi)    
      he he...Mazeta (Joi, 9 iulie 2015, 12:53)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      spirtul Mujiciei a difuzat in Romania de mult. De prin 2012 de cand alergau procurorii taranii cu bibliile prin sate sa vada daca au votat la Referendum si cum de au avut curaj. esti multumit acum? Cum iti place sa sustii un blosevic mujic precum Traian Basescu? Are fundul moale si pielea catifelata?
      • +10 (10 voturi)    
        spune mi de Grecia (Joi, 9 iulie 2015, 13:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ca de Mujicii noshtrii din p$d sunt satul
      • +12 (12 voturi)    
        Mai postac putinisto-fedesenar (Joi, 9 iulie 2015, 13:44)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Pentru scopurile voastre nu conteaza adevarul. Pe de alta parte Basescu, asa cum a fost el, cu destule aspecte negative v-a surclasat de mai multe ori, nu il iertati si ati facut o obsesie pentru el. Si in spiritul bolsevismului pe care vi l-ati insusit si perfectionat, atribuiti advesrsarului pacatele voastre. Pentru informarea ta, procurorii nu verificau daca taranii au avut curaj a voteze ci daca au votat in realitate pe de o parte iar pe de alta daca votul a fost liber si influentat intr-un fel sau altul, tehnica la care excelati. Asa ca lasati-o mai moale si nu va mai puneti mana in cap precum chelul. Cat despre fund moale i piele catifelata mai bine te-ai interesa la angajatii de la Antena 3 despre cum se prezentau ale lui Felix Varanul
      • +6 (6 voturi)    
        Pai ori e de dreapta ori bolsevic (Joi, 9 iulie 2015, 14:52)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Nici macar nu stiti deosebirea. Nu aveti macar notiunile elementare. Cat despre procurori ei au documentat un caz clar - dragnea a si fost condamnat in prima instanta - de frauda electorala. Avand in vedere ca ancheta a fost inceputa dupa ce rezultatul consultarii a vost validata nu puteau cu nimic sa-l ajute pe basescu dar ne ajuta pe noi sa mai rarim hotii. Mai redu din hidratarea cu vodka - ai ajuns sa confunzi spiritul cu spirtul. Ce idiot esti gigi:-)))))
  • +15 (15 voturi)    
    perfect... (Joi, 9 iulie 2015, 12:29)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic ca pe langa ajutorul dat greciei sa bagam si turcia si rusia si , de ce nu, tarile arabe in UE...
    macar sa mearge perfect respectul pentru drepturile omului...

    deci ministrul finantelor are voie sa spuna :votati nu" , televiziunile la fel... da cand e vorba de "votati da" este ilegal sa spui?! WTF?!

    numai pentru chestia asta grecia trebuie zburata din ue... este o uniune in care toti respecta aceleasi legi sau este un loc in care unii numai beneficiaza si unii numai dau?!
    • -10 (12 voturi)    
      eh (Joi, 9 iulie 2015, 13:41)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ministrul finanțelor este politician și promovează politica partidului său. Jurnaliștii ar trebui să fie obiectivi.

      În Grecia, cu excepția postului național de televiziune (ERT), aproape toate posturile tv (SKAI, Mega, Ant1), fiecare cu mogulul său, au făcut o campanie furibundă în favoarea lui NAI.

      Dar, având în vedere rezultatele referendumului, cred că jurnaliștii respectivi ar trebui anchetați nu pentru propagandă, ci pentru incompetență.
      • +9 (9 voturi)    
        Bine spus (Joi, 9 iulie 2015, 14:08)

        Leeview [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        La voi in Rusia sunteti anchetati pentru incompetenta, la fratiorul din Corea de Nord sunteti impuscati pentru incompetenta.

        Parca mai ieri l-au impuscat pe unul ca nu avea apa pentru broaste testoase dar pompele nu mergeau ca nu avea curent !!!

        Sper sa guste doar putin grecii un regim adevarat de stanga. Cu politie politica, canal si tot tacamul. Poate le mai vine mintea la cap.
        • +2 (2 voturi)    
          Mazeta nu are curajul sa raspunda (Joi, 9 iulie 2015, 14:30)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

          la dialog, acolo la topical cu broashtele I am adresat o intrebare existentiala..fara raspuns din partea Mazetei...inseamna ca Mazeta e un robot (fara suflet)
  • +8 (8 voturi)    
    Stanga este la fel peste tot (Joi, 9 iulie 2015, 12:30)

    Idealistu [utilizator]

    Pentru adeptii si politicienii de stanga, cel mai important lucru este sa controlezi informatia si mai ales sa o dirijezi. Numai in acest fel pot manipula populatia si apoi s-o faca sa accepte decizii politice inepte.
  • -11 (11 voturi)    
    Si la noi (Joi, 9 iulie 2015, 12:35)

    xanti [utilizator]

    Jurnalistii au facut politica pe fata indemnand la boicot la referendum asa ca nu ar strica o investigatie.
    • +8 (8 voturi)    
      Tovarisci Pavlov (Joi, 9 iulie 2015, 13:48)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Care terfelesti numele unui savant adevarat, In Romania e libertate si fiecare isi poate exprima liber opiniile, asa cum faci tu aici fara sa fi tras la raspundere. Cat despre referendum de ce faceti atat gura doar referitor la unul dintre ele sinu spuneti nimic despre cel care a cerut reducerea numarului de parlamentari? Cei care nu respecta opinia poporului nu trebuie trasi la raspundere?
  • -11 (11 voturi)    
    pai cam fac ceva ok (Joi, 9 iulie 2015, 12:42)

    scarbopolis [anonim]

    Altfel, scarbele de dreapta s-ar sui pe pereti.
    • +6 (6 voturi)    
      Apropo de scarbele de drepata (Joi, 9 iulie 2015, 13:51)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui scarbopolis

      Ai cautat sa te informezi cate victime nevinovate au facut in decursul istoriei moderem stangistii indoctrinati si fanatici si cate reprezentantii dreptei democratice? Dupa sta sate gandesti si sa vedem ce mai scrii.
  • +7 (7 voturi)    
    tipic (Joi, 9 iulie 2015, 12:42)

    Soljenitin [utilizator]

    Tipic bolsevic. Mana mujicstan nici nu este bagata pana la umar in grecia...
  • +8 (8 voturi)    
    Asta suna a comunism (Joi, 9 iulie 2015, 12:47)

    sil [anonim]

    Este de inteles ca grecii nu mai vor austeritate, pot sa inteleg si ca nu mai vor sa isi plateasca datoriile, dar sa legiferezi comunismul in grecia asta nu o mai inteleg..
  • +9 (9 voturi)    
    Se prefigureaza libertatea de opinie ... (Joi, 9 iulie 2015, 12:47)

    NicolaeA [utilizator]

    in stil comunist ! Noi, cei mai in varsta, cunoasten oranduirea comunista; tineretul, daca nu e atent si nu ia atitudine civica, o va afla !
  • -8 (10 voturi)    
    turceștii (Joi, 9 iulie 2015, 12:51)

    Mazeta [utilizator]

    Roumeliotis testified on Tuesday in front of the special parliamentary committee on the Greek debt. The former official said that several Greek journalists were “trained” in Washington D.C. in order to support the positions of the IMF and the European Commission in Greek media.

    http://greece.greekreporter.com/2015/06/17/greek-journalists-allegedly-trained-by-imf-to-present-it-favorably/
    • +6 (6 voturi)    
      te rog raspunde mi (Joi, 9 iulie 2015, 13:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la intrebare nu trimite trepadushi contrabandishti de tzigari
  • +8 (8 voturi)    
    libertatea presei, (Joi, 9 iulie 2015, 12:52)

    vasile [anonim]

    in cea mai veche democratiei, este dupa modelul penalului nastase, iar presa greaca lucreaza ca la noi,
  • +5 (5 voturi)    
    Pregatiri (Joi, 9 iulie 2015, 12:53)

    sile [anonim]

    In cazul unui grexit, acesti periculosi jurnalisti ar fi in stare sa spuna natiunii ca a fost provocat de Syriza si sa nu infiereze cu manie proletara asupritorii ramasi cu banii luati.
  • +7 (7 voturi)    
    Reactia Pavloviana a stangii (Joi, 9 iulie 2015, 12:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cine ne critica este in afara legii. Putinatatea argumentelor logice a ideologiilor primitive de stanga, invalidate de istorie si experientele criminale din fostul spatiu sovietic, este compensata de agresivitatea raspunsului impotriva si celor mai marunte critici ( ase vedea demonstratiile anti-mondialiste, gastile de rataciti ce umbla in toata lumea pentru a avea prilej sa distruga ceva, propaganda agresiva a partidelor de stanga si extrema stanga). Exploatand situatia economica incearca sa-si reincalzeasca ideologiile criminale.
  • -8 (10 voturi)    
    nam (Joi, 9 iulie 2015, 13:15)

    spiritul nedreptatii [anonim]

    Al cui spirit a incercat si incearca inca sa inchida Antena 3 singura televiziune libera care avea curajul sa il critice pe dictatorul Basescu?
    Dar pentru unii cenzura e rea doar cand e contra lor, cand cenzura e contra dusmanilor e buna???!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      just laughin )))) (Joi, 9 iulie 2015, 13:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui spiritul nedreptatii

      te asteptam sa iei locul lui patraru sau banciu..sau badea..ai umor....de numa numa ))))
    • +7 (7 voturi)    
      Antena 3 (Joi, 9 iulie 2015, 13:55)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui spiritul nedreptatii

      Chiar dac ar fi inchisa Antena 3, raul a fost facut. A spalat creerul a multi romani slabi de inger ca tine. Nu e vorba de critici care unoeri au fost legate de fapte reale, desi foarte rar, ci de prezentarea deforamta total a realitatii si ancoarea unora intr-o ralitate paralela.
  • +7 (7 voturi)    
    Un exemplu (Joi, 9 iulie 2015, 13:28)

    romaya [utilizator]

    din "mandra democratie" greceasca...
  • +9 (9 voturi)    
    referendum UE (Joi, 9 iulie 2015, 13:51)

    om_normal [utilizator]

    Ar trebui un referendum in tarile UE cu intrebarea : Cine vrea sa munceasca pentru datoriile grecilor ?
    • -8 (10 voturi)    
      Eu cu bucurie, fiindcă îmi place munca. (Joi, 9 iulie 2015, 14:24)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui om_normal

      După felul cum pui întrebarea este clar că ție nu-ți place munca.
      • +3 (3 voturi)    
        Atunci ia legatura cu banca Centrala a Greciei (Joi, 9 iulie 2015, 15:56)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Si cere sa-ti tranfere automat salariul in contul datoriei. Cu cateva miliarde de imbecili ca tine o platesc fara probleme. Ce zici, te bagi ? :-)))))
      • +4 (4 voturi)    
        Ma samariteanule (Joi, 9 iulie 2015, 16:20)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Mie imi place munca atunci cand e pentru mine si familia mea si poporul roman care munceste si incerca, cu mai mult sau mai putin succes, sa se autointretina. Nu accept ca eu sa muncesc pentru fel de fel de pomanagii puturosi sau smecheri. Asa ca grecii sa isi spele rufele si datoriile in familie. Cei care au condus la dezastru sa raspunda inclusiv prin confiscarea averilor, populistii demsgogi de stanga pentru ca au dat iluzii false. Si apoi toti la munca. Cum scriesi in Noul Testament, "cine nu munceste nu mananca".
  • +2 (2 voturi)    
    Oare grecii nu mai vor democrație? (Joi, 9 iulie 2015, 16:55)

    vali47 [utilizator]

    Ce face Syriza seamănă a dictatură.În Grecia se ajunge să nu mai ai voie nici să vorbești?Tsipras ia mințit cu nerușinare pe greci și acum le pune pumnul în gură să nu poată riposta.Dacă a făcut referendum pentru un acord inexistent,vreau să-l văd supunând voinței populare acordul care îl vrea.