Rusia: Un avion Suhoi Su-24 s-a prabusit, doi piloti au murit

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2015, 19:54 Actualitate | Internaţional

Doi piloti rusi au murit luni in timpul unui antrenament, dupa ce un avion bombardier Suhoi Su-24 s-a prabusit in regiunea Habarovsk, in orientul extrem rusesc, a anuntat ministerul Apararii de la Moscova, citat de AFP.

Avionul "s-a prabusti la decolare in timpul unui zbor de antrenament in apropiere de aerodromul din Hurba. Cei doi piloti au murit", potrivit sursei citate.

Ramasitele avionului au creat un crater de 20 de metri, potrivit agentiei de presa Ria Novosti, dar nu s-a inregistrat victime sau pagube la sol.

Zborurile avioanelor Suhoi au fost suspendate pana la elucidarea motivelor accidentului.

In doar cateva luni, cinci avioane militare rusesti s-a prabusit, ridicand semne de intrebare legate de fiabilitatea aeronavelor in serviciul armatei Rusiei.

Vineri, pilotul unui Mig-29 a reusit sa se ejecteze chiar inainte de prabusirea avionului sau in regiunea Krasnodar (sud-vest).

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4030 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Vesti (Luni, 6 iulie 2015, 21:41)

    Emiliom [utilizator]

    Cine spunea ca nu avem si veti bune de la rusi?!
  • +7 (9 voturi)    
    e ok! (Luni, 6 iulie 2015, 22:19)

    kllaus [anonim]

    La mai mare baieti. Totul e sa le ridicati in aer, apoi isi gasesc ele drumul. Totusi, incercati si cate o aterizare in centrul Moscovei, e mai interesant spectacolul.
  • +7 (9 voturi)    
    Cum asa? (Luni, 6 iulie 2015, 22:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu erau Su-24 avioanele alea care inactivau crucisatoare si faceau soldatii americani sa isi dea demisia din armata si sa se retraga sa creasca zambile la munte, la aer curat, in SUA?
    • +5 (7 voturi)    
      ba da (Luni, 6 iulie 2015, 23:57)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      dar asta pt ca nu mai era nevoie de ei, astea cad singure.....
  • +6 (8 voturi)    
    Da, dar totusi ... (Luni, 6 iulie 2015, 23:47)

    SHEAPA [utilizator]

    "In Grecia, am învins ..." după cum afirmă cozile de topor ale moscovei mai susintr-un articol .....

    Io le-aș sugera să adopte mai cunoscuta expresie PSDistă "Am înfrânt" ....
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca Suhoi sunt folosite (Marţi, 7 iulie 2015, 0:26)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru kamikaze; asta daca ajung pana la ținta. E singura explicație pentru un avion din care nu te poti nici ejecta (piloții se pare ca nici n-au încercat, desi in mod normal ar fi trebuit sa fie prima varianta având în vedere ca știau ce "tomberon" pilotează).
  • +3 (3 voturi)    
    Modernizare (Marţi, 7 iulie 2015, 1:15)

    24alex24 [utilizator]

    Totul face parte din planul gradual Rusiei de a-si moderniza floata aeriana. Pana in 2022 va inlocui avioanele Suhoi prabusite controlat cu Airbus 380 si Boeing 787.
  • +3 (3 voturi)    
    Vesti bune pentru Romania (Marţi, 7 iulie 2015, 1:18)

    24alex24 [utilizator]

    Cand nu va mai ramane nici aripa de Suhoi pe cerul de stele rosii al Rusiei, Moscova ne va ruga se le vindem Mig-urile noastre 21 modernizate. Bizniz frate! Nu de alta dar sa-si aduca si ei aminte de vremurile bune...