Austria: O petitie privind iesirea tarii din UE a adunat semnaturile necesare pentru a fi dezbatuta in Parlament

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2015, 18:34 Actualitate | Internaţional

O petitie care prevede organizarea unui referendum privind iesirea Austriei din Uniunea Europeana a fost semnata de 261.159 de cetateni austrieci, informeaza editia austriaca a publicatiei The Local, citata de Mediafax. Pentru ca o petitie sa fie dezbatuta in Parlament, ea are nevoie de 100.000 de semnaturi. Cu 4,12% din electorat in favoare, legislativul de la Viena este obligat sa discute petitia.

Cei 261.159 de cetateni care sustin petitia reprezinta 4,12% din electorat. In aceste conditii, petitia a depasit pragul de 100.000 de semnaturi necesare pentru ca ea sa fie discutata in Parlament. Cea mai mare sustinere a petitiei s-a inregistrat in provinciile Lower Austria (5,18%) si Carinthia (4,85%).

Petitia a fost initiata de Inge Rauscher, o translatoare in varsta de 66 de ani, care a lansat o solicitare similara in 2000. Petitia nu a ajuns sa fie dezbatuta in Parlament pentru ca nu a intrunit numarul necesar de semnaturi, fiind sustinuta doar de 3,35% din electorat.

Inge Rauscher si-a exprimat constant dezacordul privind intrarea Austriei in Uniunea Europeana inca de la semnarea acordului de apartenenta. Alaturi de sustinatorii sai, ea este de parere ca situatia in Austria ar fi mai buna punct de vedere economic, social si al mediului daca tara nu ar fi membru al UE.

Rauscher pune pe seama crizei financiare din Grecia numarul mare de sustinatori ai petitiei, considerand ca este "un rezultat extraordinar".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4298 vizualizari
  • -13 (31 voturi)    
    Imperiul Austro-Ungar (Vineri, 3 iulie 2015, 18:43)

    Nyk1 [utilizator]

    Propun să facem și noi un referendum în Banat și Ardeal, privind aderarea la Austria proaspăt ieșită din UE!
    • +13 (19 voturi)    
      suflete moarte (Vineri, 3 iulie 2015, 19:42)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Care noi? Tu esti un postac rus, platit de putin.
      • -7 (11 voturi)    
        O astfel de soluție este și în interesul lui Putin (Vineri, 3 iulie 2015, 22:19)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui vali

        O Românie fără Ardeal și Banat înseamnă o Românie predominant balcanică și ortodoxă căreia îi va fi mai ușor să intre în sfera de influență a Rusiei.

        Ar fi o soluție win-win pentru toți: noi cu Împăratul de la Viena, voi cu Țarul de la Moscova - ambii civilizându-și popoarele în maniera cea mai eficace pentru fiecare. Metodele Vienei, de pildă, niciodată nu ar funcționa în București.
  • -21 (25 voturi)    
    o Doamne (Vineri, 3 iulie 2015, 19:18)

    xanti [utilizator]

    Fa o minune sa iesim si noi din UE.
  • +12 (14 voturi)    
    "Provincia Lower Austria" "Carinthia" (Vineri, 3 iulie 2015, 19:18)

    mitg [anonim]

    Adică Austria Inferioară, cu numele respectiv încă de pe vremea lui Dej. Sau Carintia, o zonă cunoscută sub numele de Carintia de pe vremea lui Brătianu.
    Putem traduce atunci când avem corespondent în propria noastră limbă.
  • +14 (16 voturi)    
    Au si austriecii grecii lor (Vineri, 3 iulie 2015, 19:23)

    Tase Rotta [utilizator]

    Iesirea Austriei din UE nu e dupa aia catva care au semnat, ci dupa milioanele care vor vor vota in eventualitatea unui referendum !!!
  • +8 (12 voturi)    
    sa dea banii inapoi (Vineri, 3 iulie 2015, 19:35)

    Aramis [utilizator]

    tot ce au papat ca ajutoare sa fie rambursate si dupa aia pot iesi
  • +3 (7 voturi)    
    Urmeaza o alta petitie, (Vineri, 3 iulie 2015, 21:04)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    pentru intrarea in CIS.
  • +2 (2 voturi)    
    PAI (Vineri, 3 iulie 2015, 23:00)

    IO [anonim]

    Pai desigur avem postaci maghiari care fac pe uparatii de Banat si Ardeal...Austria, stat marioneta al Rusiei..Pe la Viena Urss si Rsr si altii faceau tot comertul extern..Austri este si era ofisina de securitate aestului ! Nu degeaba privatizarile noastre sunt facute cu ei..erau din gasca! Si acum la fel! Sunt paltiti de rus..si nemtii le tin isnul..facndu-se ca nu au macat uisturoi!
    Toate aceste manevre sunt rusesti..iar postacii astia sunt in general maghiari sau filorusi!
    Nu ii mai bagati in seama dragi cititori!
    Scrieti si voi in maghiara ca vreti sa renuntati la UDMR!
  • +1 (1 vot)    
    adevarul (Vineri, 3 iulie 2015, 23:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e ca ue trebuie reformata, si inca repede. Politica cretinoida a ''elitelor'' marxistoide, hiperbirocratia, parohialismul, sindicalismul invechit, tolerarea imigrantilor neasimilabili, etc, au inceput sa-i enerveze pe multi europeni.
  • +1 (1 vot)    
    Alt fitil al Rusiei! (Vineri, 3 iulie 2015, 23:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pe ce ca n-au ce manca, rusii isi mai irosesc banii si cu imbecilitati de-astea in UK si Austria! Bai rusnacilor! Inventati si voi ceva sa faceti voua si lumii viata mai buna, lasati razboaiele si violenta si salbaticia!
  • 0 (0 voturi)    
    - (Duminică, 23 august 2015, 19:43)

    Doroftei Ilie [anonim]

    Acesta e un lucru foarte bun ! Bravo lor, austriecilor _ stiu ce vor !