Ziarul american Wall Street Journal pune public intrebarea pe care o gandesc toti europenii: Si daca Grexitul a fost singurul, adevaratul plan al lui Tsipras?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2015, 17:43 Actualitate | Internaţional

A urmarit de fapt Tsipras un Grexit?
Foto: Captura Wall Street Journal
"A fost Grexitul adevaratul plan al lui Alexis Tsipras? Daca iesirea Greciei din Zona Euro a fost scopul lui Tsipras, e greu sa te gandesti ca ar fi putut actiona altfel decat a facut-o", scrie cotidianul financiar american Wall Street Journal intr-un comentariu semnat de editorialistul Simon Nixon.

Cat din tacticile lui Alexis Tsipras din ultimele cinci luni a fost cauzat de incompetenta si cat a fost plan? E o intrebare careia istoricii s-ar putea sa nu-i gaseasca niciodata raspunsul, scrie editorialistul, care trece in revista toate manevrele facute de premierul Tsipras de la preluarea mandatului, in ianuarie.

Wall Street arata ca Tsipras a intarziat si tergiversat negocierile cu creditorii internationali pana in momentul in care bailout-ul a expirat, facand greu de evitat iesirea din Zona Euro.

"Daca acesta a fost planul, l-a executat perfect", mai arata editorialistul. "Deponentii au fost persuadati sa-si pastreze banii in banci prin asigurari zilnice, timp de cinci luni, ca o intelegere cu troika e iminenta. De fapt, cea mai mare parte a timpului nu a existat nici o negociere. Tsipras a mimat dialogul cu discutii infinite despre cum ar trebui sa fie numita troika, unde sa se tina negocierile si cine sa participe la ele.

In ultimul moment, Tsipras a trimis propuneri cu zero sanse sa fie acceptate, dar care i-au permis sa dea vina pe creditori. Acum, cu bailout-ul terminat, bancile inchise si tara in incapacitate de plata, a organizat un referendum in care cetatenii sunt intrebati daca sunt de acord cu o propunere expirata. Totul arata premeditarea iesirii Greciei din Zona Euro, arata Wall Street Journal.

Citeste aici tot articolul (continut cu plata)























29562 vizualizari

  • +41 (47 voturi)    
    A fost ales democratic (Joi, 2 iulie 2015, 17:50)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Asadar a fost vointa populara. Sa si-o stapaneasca atunci.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +55 (57 voturi)    
    Si ce daca Grexitul a fost premeditat?! (Joi, 2 iulie 2015, 17:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Poporul grec culege ceea ce a semanat.

    Ajutor cu forta nu se poate. Sa le fie grecilor drahma usoara!
      #showComment#showComment#showComment
  • -13 (35 voturi)    
    Nostradamus (Joi, 2 iulie 2015, 17:53)

    Dedalus [utilizator]

    Incompetenta + premeditare.

    DAR incompetenta apartine si BCE + Comisie Europeana.

    Au uitat ca nu poti avea o moneda comuna in tari cu economie avansata (Germania) si in tari cu economie prabusita (Grecia) DACA nu exista o politica fiscala comuna.

    DAR, o politica fiscala comuna = Statele Unite ale Europei. Unii nu vor asa ceva... Altii vor....

    Europa a facut pasi gresiti in ultimii 20 de ani. Cam prea multi. Sunt incidente, semmnele unei schimbari structuraloe profunde sau semnele disolutiei?

    Pacat ca a murit Nostradamus....

    Desi Craiul de la Rasarit s-a ridicat.. :-)
      #showComment
  • +44 (50 voturi)    
    america... (Joi, 2 iulie 2015, 17:54)

    V44 [utilizator]

    De departe, din America, e greu sa intelegi balcanismele si cata incompetenta poate sa existe, mai ales in lumea politica.

    UE a inteles repede. Tsirpas a crezut ca poate face un bluf de zile mari. Nu i-a iesit.
      #showComment
  • +51 (53 voturi)    
    Poulos (Joi, 2 iulie 2015, 17:55)

    JustinCase [utilizator]

    A fost singurul, adevaratul plan al Rusiei. Tseparis este doar o unealta. Cand va costa o chifla 600 de Poulos nu va mai fi amuzant.
      #showComment
  • +34 (34 voturi)    
    adica cum? (Joi, 2 iulie 2015, 18:02)

    alin [anonim]

    Nu propovaduieste daianu & co pe la orice colt de strada si/sau institutie ca revenirea la drahma este singura solutie pentru Grecia (evident insotita de inflatie galopanta si taiere masiva daca nu chiar stergerea datoriilor curente)? Adica se inseala aceasta somn-itate?
      #showComment#showComment
  • +24 (30 voturi)    
    Victor Viorel Tsipras (Joi, 2 iulie 2015, 18:03)

    verid [anonim]

    Pentru a gandi o asemenea strategie malefica,ar fi avut nevoie de creier,organ de care duce lipsa.Parerea mea este ca vorbim despre un om sarac cu duhul.
      #showComment
  • +28 (28 voturi)    
    Darurile grecilor pe promisiunile Ivanilor ? (Joi, 2 iulie 2015, 18:16)

    Plagarus [utilizator]

    Timeo danos et dona ferentes !
    Calul troian grecesc in UE este oare plin de ruso-greci?
    Gata cu VW de acum pot trece pe Loganul de austeritate, platit in turte de masline.
    Tavli la umbră, intre cei doi prospat pensionati, Tsipras & Vouflakis
  • +38 (40 voturi)    
    Raspuns corect: nu (Joi, 2 iulie 2015, 18:29)

    bingo [anonim]

    Sa ne aducem aminte ca Tseparis s-a intalnit cu Putin de 2 ori in cele 5 luni de cand e prim-ministru (fara sa punem la socoteala discutiile telefonice). Ce sef de guvern occidental mai are o asemenea "performanta", chiar si in anii dinaintea crizei din Ucraina?
    Si cu ce s-au soldat cele doua evenimente, ceva tratate, acorduri politice sau comerciale, contracte? Vax, doar cateva declaratii pentru presa. Si atunci de ce era nevoie de atatea intalniri? Se pare ca planul era al altcuiva. Cel mai greu i-a fost pana a gasit un grec dispus sa tradeze. I-a mancat 5 minute din viata.
      #showComment#showComment
  • +24 (26 voturi)    
    falimentul bine facut de un golanas (Joi, 2 iulie 2015, 18:48)

    mnicku [utilizator]

    asa cum scrie la carte.

    dastept flacau. Oare d-na Tsipras, aia batrina, e mindra de isprava juniorului ?
  • +24 (26 voturi)    
    Rusii (Joi, 2 iulie 2015, 19:28)

    Paul Atreides [anonim]

    Rusii au nevoie de un cap de pod in Mediterana si altul decat Cipru, asta cred ca e raspunsul. Au profitat de situatia economica a Greciei si l-au gasit pe prim- Mickey Mouse-ul asta al lor. Discursul individului si strategia lui e dupa modelul rusesc.
    Am eu un feeling ca asta a fos intentia si la noi in 2012 dar si-au luat-o peste bot.
      #showComment
  • +17 (19 voturi)    
    a jucat la cacialma (Joi, 2 iulie 2015, 19:48)

    bigbrother [utilizator]

    Sperand pana in ultimul moment ca o sa-i iasa pasenta si o sa devina un nou erou al grecilor, "scapandu-i" de creditori. Nu intru in detalii despre ce si cum, pentru cei interesati, cititi acest articol care explica foarte clar care e povestea cu grecii si creditorii: http://subiectiv.ro/social/criza-grecia-explicata

    Din pacate pentru greci nu i-a iesit pasenta individului, iar jocurile la nivelul asta se lasa cu victime colaterale, adica poporul grec. Nea prim ministru nu a facut nimic in sens pozitiv pentru Grecia, doar a reinviat dorinta latenta a grecilor de a fi din nou in atentia lumii. Acum sunt, si le pare rau ca nu l-au dat jos mai devreme. La referendum se va vota DA cu ambele maini la cum decurge situatia acum in Grecia.
  • +21 (23 voturi)    
    TZeapa de la TSipras (Joi, 2 iulie 2015, 20:07)

    K Terinca [anonim]

    Neomarxistii din Syriza nu o sa mai returneze un sfant creditorilor capitalisti.
    Se va folosi o moneda noua.
    Surpriza, nu va fi DRAHMA.
    Va fi RUBLA.
      #showComment#showComment
  • +21 (21 voturi)    
    Tsiparis & Putin (Joi, 2 iulie 2015, 20:16)

    Adrian [anonim]

    Tsiparis s-a tot intalnit cu Putin de pe la inceputul anului pana in prezent. Restul e can can! Ghiciti ce urmeaza...
  • +5 (7 voturi)    
    Numai D-zeu stie (Joi, 2 iulie 2015, 20:54)

    parol_monsher [utilizator]

    ce-i trece prin cap lui Tzeparis
      #showComment
  • -6 (10 voturi)    
    Mai baieti nu practicati cenzura (Joi, 2 iulie 2015, 21:05)

    emil Stoian [anonim]

    Nu de aceea au murit unii care va puteau fi tati in 89, sa cenzurati voi persoane care nu sunt in curentul majoritar de gandire.
    Lasati pluralitatea de opinii sa se manifeste.
    Scrisesem un comentariu al carui titlu, arpoximativ, era " o tampenie de articol".
    Va rog sa il publicati totusi, e destul de argumentat , in ciuda titlului.

    Nu va e frica, cu asa o gandire unica, sa ajungeti sa loviti, fara sa vreti, peste ani in proprii vostri copii ?
  • -12 (16 voturi)    
    circ pentru fraieri (Joi, 2 iulie 2015, 21:13)

    fanariotu' [anonim]

    Toata chestia este orchestrata si dorita de marii lumii. Grecia are un referendum care convine tuturor. Fraierii o sa voteze da si atunci merkel e fericita pentru ca si-au pus singuri funia si ea o sa zica ca nu e vina ei, comunistii sint si ei fericiti pentru ca o sa zica ca au promovat vot Nu si acum sint obligati sa accepte si tot asa. Dar cei care vor pierde oricum sint ca intotdeauna saracii. FMI a devenit avocatul bancilor germane. la o analiza mai atenta, e un fel de isil, varianta democrata. Baga spaima in ei cu automate blocate, cu magazine si farmacii golite si atunci intreaba-i sa voteze. E totul previzibil si poporul grec isi semneaza singur sentinta. aviz celor ce cred in democratia asta europeana... toti pentru unul si unul pentru toti...
  • -4 (10 voturi)    
    Chinese aid for Greece (Joi, 2 iulie 2015, 21:21)

    zizin [utilizator]

    "Cred că există două moduri de a oferi Greciei ajutor chinez. În primul rând, în cadrul ajutorului internațional prin țările UE. În al doilea rând, China poate ajuta Grecia direct. Mai ales luând în considerare centura economică ”Silk Road” și ”Asia Infrastructure Investment Bank”. China are această capacitate", a declarat Fan Mingtao director al Departamentului de Finanțe Cantitative de la Institutul de Economie Cantitativă și Tehnică din China.

    Nici că se poate imagina un program pilot mai potrivit din partea noului creditor mondial supranațional decât un pachet de salvare pentru locul de naștere al democrației occidentale, care a fost pus în genunchi de cea mai occidentală instituție multilaterală dintre toate instituțiile, FMI.
      #showComment
  • +7 (7 voturi)    
    Pentru cei care vor sa citeasca articolul integral (Joi, 2 iulie 2015, 21:43)

    Dick [anonim]

    WSJ permite accesul online numai celor cu abonament, dar permite accesarea fara plata a articolelor descoperite prin Google.

    Traduction: daca vreti sa cititi articolul original integral fara sa platiti, trebuie sa ii cautati titlul prin Google (in cazul asta "Was Grexit Always the Plan for Greece’s Alexis Tsipras") si sa il accesati prin click pe linkul oferit ca rezultat al cautarii.

    E posibil sa fie o limita a accesarilor free per ip.
  • +4 (4 voturi)    
    vesticii la Yalta i-au preferat pe greți (Joi, 2 iulie 2015, 22:03)

    Maniu [utilizator]

    na poftim!
  • +9 (17 voturi)    
    au ratat tinta (Joi, 2 iulie 2015, 22:43)

    EXEs [utilizator]

    Americanii astia prosti ii crediteaza cu mult prea multa inteligenta pe acesti bisnitari pockerasi marunti. Daca exista un plan elaborat atunci el vine din stepele asiatice. Daca pana si eu sunt mai inteligent decat americanii astia bortosi atunci nu stiu de ce ne mai miram de starea deplorabila in care au ajuns.
    Toate semnele dinspre greci sunt clare. Nu vor sa iasa din Euro pentru ca atunci sunt morti; nu vor nici sa plateasca pentru ca nu au de unde; nu vor sa faca reforme pentru ca nu au facut niciodata; vor sa mai scape inca o data fara sa miste un deget. Cel mai probabil se roaga de germani, fara sa recunoasca in fata, sa le trimita un nou rege ca sa le faca din nou curatenia pe care ei nu sunt in stare sa si-o faca singuri; dupa care cand situatie se stabilizeaza o sa-l dea afara cu suturi in fund si injuraturi pentru ca i-a pus la munca. Grecii cauta un vinovat extern pentru problemele lor economice interne, ca sa aiba pe cine da vina, dar care sa le rezolve si problemele in acelasi timp. Niste jeguri marunte, o umbra a unei mari civilizatii, cam asa cum o sa arate si america in curand daca continua pe linia asta.
      #showComment
  • -4 (8 voturi)    
    chiar daca (Vineri, 3 iulie 2015, 1:51)

    mypa [anonim]

    Chiar daca rezultatul referendumului va fi NU, totul o sa revina la normal si se va termina tot acest circ...subit o sa mai mai apara niste miliarde date de ue,bm, fmi.. asa de mila ca o ultima sansa pentru grec, iar Tziparul si gasca lui vor fi priviti ca niste eroi de catre greci...miza e prea uriasa ca grecii se fie exit... e cam absurd ce zic dar e posibil
  • +1 (3 voturi)    
    adevarul despre grecia (Vineri, 3 iulie 2015, 7:13)

    BogdanDumitru [anonim]

    pentru ca investitorii la bursa sunt speriati si le este frica ce se intampla in grecia , eu castig bani in prostie in fiecare zi pariind pe certificate turbo produse structurate cfd la bursa de valori bucuresti , unde 1 % miscare pe wallstreet , dow jones sua sau dax in germania inseamna 15 % profit la mine in buzunar , si ca sa castig mai mult , am cumparat si am pariat si pe scadere actiuni la bursa si pe crestere adica long , short , hedging cum zic astia in engleza , mi se rupe , de cate ori vorbeste ala din grecia , eu castig , de cate ori aia din europa zice ca nu da bani , eu castig , de cate ori refuza ala din grecia ce zice ue si europa eu castig bani , sa o mai tina asa pana in 20 iulie 2015 , cand e catastrofa finala : grecia trebuie sa dea inpoi la banca europeana vreo 5 miliarde euro , da asa e , nu e teapa , acuma avea numa 1,6 miliarde euro la fmi , sa vad de unde fac rost de 5 miliarde euro , pe 17 iulie cumpar pe scadere sigur turbo certificate ca mai sus , va cadea toate bursele cu actiuni cu 4 % intr-o zi si eu voi castiga 60 % cu sistem turbo , si voi ducetiva la munca , ca e bine sa fii muncitor cand smecherii se imbogatesc la bursa !!! ce imi place comentariile oamenilor inconstienti !!! , nu conteaza ce se intampla daca mie imi iese banu gros , asa gandeste un investitor , nu ia partea nimanui cum face prostimea . credeti ca lu waren bufett miliardarul la bursa ii pasa acum ??? e momentul magic de facut banu gros la bursa , cred ca rade non stop si isi freaca mainile cand vede ce ocazie beton are cu ala scamator din grecia , stiti cate miliarde a facut smecherii din germania , franta , anglia , la bursa stind exact in ce directie merge , ei fiind cei care negociau cu ala ? exact ca la pariuri sa ai meci aranjat si sa stii scorul , faci banu gros , deaia a tras de timp 5 luni , nu ca e ala prost , e calculat matematic profit maxim de cei care conduc banii in lume .
      #showComment
  • -7 (11 voturi)    
    Generația ceaușisto-băsisită (Vineri, 3 iulie 2015, 9:10)

    Omics [utilizator]

    Tsipas este profund european, a respins un plan care nu rezolva nimic,

    Boșorogii din România nu înțeleg chestia asta și susțin austeritatea. Cei născuți după 1985 - 1990 empatizează cu grecii.
      #showComment
  • 0 (6 voturi)    
    Pana la urma e OK (Vineri, 3 iulie 2015, 9:59)

    AndNot [utilizator]

    Oricare ar fi urmarile, e OK si ce face acest Tsipras pana la urma. Chiar daca e catalogt pro-rus sau cum dracu e, este foarte bine sa vada si UE si NATO si toata lumea ca din astfel de organizatii se poate si iesi, nu doar intra. In foarte multe cazuri ele sunt niste imperii care subjuga voalat statele mici, care practic n-au nicio sansa decat sa adere la ele.
  • -4 (6 voturi)    
    cata prostie/incultura (Vineri, 3 iulie 2015, 10:53)

    laborator [anonim]

    Inainte de a comenta ar fi bine sa ne documentam:
    1- Datoria totala a tarilor (toate sunt datoare!!!) este de ordinul SUTE DE MII DE MILIARDE DE DOLARI !!!! (numai USA au oficial peste 15 000 miliarde de dolari, dar unii economisti americani spun ca ar fi de vreo 6 ori mai mare). Cu aceasta suma se construieste un continent fiindca ea este de multe ori mai mare decat PIB-ul Europei.
    2- Cat de prost sa fii sa crezi ca asta este o datorie REALA. (inseamna vreo 5 000 000 tone AUR !!!) Cine poate detine o asemenea suma DACA TOATE TARILE SUNT DATOARE ?
    3- Cei care spun "Da dar alte tari au o forta economica mai mare " cred ca toti suntem tampiti. Pai daca ar fi asa, dece datoria externa a USA si altor tari occidentyale creste de la an la an ?? Si de ce in timp ce datoria Greciei reprezinta cca 160% din PIB, a Suediei sau a Norvegiei (cu o populatiue mai mica ca a Greciei) reprezinta PESTE 400 % din PIB ???!!!
    Daca cineva are curajul sa raspunda, atunci sa o faca concret, neambniguu, nu cu replici inepte
    cum s-a intamplat ieri...
      #showComment#showComment