Mesajul viral al unui om de afaceri grec din IT pentru Tsipras: "In timp ce tu te joci de-a Chavez, eu alerg prin strainatate. De ce imi distrugi proiectele, Alexis?

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2015, 17:17 Actualitate | Internaţional

​"Draga Alexis, in timp ce tu te joci de-a Chavez, eu alerg zilele astea in strainatate. In timp ce tu decideai falimentul tarii tale, eu aveam o intalnire cu investitorii germani, Alexis". Asa isi incepe un om de afaceri grec de 29 de ani, patronul unui startup din industria IT, scrisoarea adresata premierului grec Alexis Tsipras, care a fost publicata pe Facebook si a devenit virala, avand peste 5900 de share-uri si circa 17.000 de like-uri.

In mesaj, directorul companiei Intale il acuza pe Tsipras ca vrea sa ii distruga proiectele si ii aminteste ca oameni de afaceri precum el sunt cei care reprezinta "dezvoltarea" de care se vorbeste la Bruxelles.

De asemenea, Fanis Koutouvelis spune ca regreta ca un om atat de tanar precum Tsipras asunde in el cel mai expirat si anacronic sistem politic.

Fragmente din scrisoare (aceasta este scrisa in greaca pe Facebook, traducerea a fost realizata cu Google translate)

"Draga Alexis, in timp ce tu te joci de-a Chavez, eu alerg zilele astea in strainatate. In timp ce tu decideai falimentul tarii tale, eu aveam o intalnire cu investitorii germani, Alexis. Vor sa investeasca in compania noastra greceasca, in compania pe care am lansat-o in timpul crizei cu 50 de euro si fara niciun fel de sprijin si studii economice.
Cu banii din noua investitie, am in plan sa creez alte 20 de locuri de munca de calitate, cu un salraiu brut de 2400 euro/luna, in plus fata de cele 18 pe care la am deja, create in timpul crizei.
Si astazi in timpul intalnirii, in loc sa discutam despre planul de dezvoltare, am discutat despre tine, prietene.
Ei vad tacticile tale de negocieri un "circ". Le-am trimis un excel cu 18 randuri, 93% taxi aditionale, iar strategia ta este sa pleci fara niciun plan. Singurul tau plan a fost referendumul.
Eu si colegii mei inca, precum alti antreprenori tineri, inca insistam, Alexis. Suntem acea "dezvoltare" de care auzi la Bruxelles.
Imi pare rau pentru tine, ca intr-un barbat asa tanar s-a ascuns cel mai expirat si anacronic sistem politic.
Te las acum Alexis, trebuie sa merg sa muncesc si sa creez valoare pentru a face noi joburi, trebuie sa aducem taxe pentru a plati pensiile si sindicatele.
Te las sa conduci. Dar pune ceva pe tine, Alexis, pentru ca este posibilitatea ca regele sa fie gol."


Citeste mai multe despre   









21380 vizualizari
  • +43 (51 voturi)    
    schimbati: "Draga Ponta, in timp ce tu te joci.... (Joi, 2 iulie 2015, 17:24)

    lili [anonim]

    Cu VIITORUL nostru, merge, nu?!!!!
    Politicieni tineri si expirati, mi-a placut !!!
    Riscul populismului si al incompetentei celor ajunsi in fruntea unui stat democratic =FALIMENT.
    Simpla chestiune de timp, cum vedem la Grecia.
  • +33 (37 voturi)    
    Un guvern comunist... (Joi, 2 iulie 2015, 17:42)

    Lucky1 [utilizator]

    ...de inspiratie sovietica. ruseasca, si, ca tot ce este inspirat de Moscova, nu ere ca scop dezvoltarea economiei unei tari, a unei civilizatii, ci din contra, subrezirea ei, destabilizarea si destructurarea statului. Pentru ca Rusia sa poata interveni si "ajuta".
    Tot asa a procedat si Ion Iliescu, si guvernele pe care le-a plantat...
  • +21 (27 voturi)    
    Tsipras este un Ponta al grecilor (Joi, 2 iulie 2015, 18:07)

    George [anonim]

    Tsipras este un sinistru. Un extremist de stanga care este de-o iresponsabilitate si de un habarnism inegalabile. Acest personaj va baga Grecia in groapa. Acolo de unde nu va mai putea fi scoasa de nimeni. Pacat de grecii onesti, muncitori, intreprinzatori... Ei sufera cu adevarat din pricina iresponsabilitatii unui guvern de sorginte chavista.
  • +17 (25 voturi)    
    planul marxist (Joi, 2 iulie 2015, 18:30)

    Razvan_M [utilizator]

    Slabirea sistemului capitalist din interior, prin greve si negocieri in urma carora toata lumea pierde. Rezultatul este saracirea populatiei si intarirea miscarilor revolutionare marxiste - ceea ce favorizeaza revolutiile. Pasii urmatori sunt nationalizarile, impuscarea tuturor opozantilor si instituirea unui sistem inchis in care toti sunt egali, cu unii care sunt mult mai egali si care au drept de viata si de moarte asupra celorlalti.
  • +8 (16 voturi)    
    Il prefer... (Joi, 2 iulie 2015, 18:45)

    Skeptical [utilizator]

    ... pe acest Funnys (pacat ca nu sint mai multi greci ca el) lui Varu-Fuckis si turmei lui de Pontakos.
  • -27 (39 voturi)    
    Americanii (Joi, 2 iulie 2015, 18:47)

    smen [anonim]

    Si sclavii lor europeni si-au scos la inaitare arsenalul propagandistic impotriva Greciei tara care a avut curaj sa nu cedeze presinilor sai sa le devina stat client
    • +19 (25 voturi)    
      Inseamna ca... (Joi, 2 iulie 2015, 19:35)

      Paul Atreides [anonim] i-a raspuns lui smen

      ...toti de aici suntem sclavi americani ceea ce te face pe tine singurul rus. Amuzant de-a dreptul.
      Ca norocul ca generatiile la care functiona acest tip de discurs made in URSS s-au cam dus.
    • +18 (20 voturi)    
      yeah, right (Joi, 2 iulie 2015, 21:02)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Postul tau offtopic miroase un pic a votca.

      Ce nu intelegeti voi trolii rusi, si o spun fara patima: poporul roman considera poporul rus un popor incult, asupritor si de violatori care au ca ocupatie principala bautura, care ati trait suficient pe spatele altora si ca e timpul sa opriti cu amenintarile la munca altora, si sa treceti la treaba ca cu amenintarile nu ajungeti nicaieri.

      Daca te uiti in jur vezi ca Grecia si Rusia sunt izolate si din ce in ce mai sarace. Rusii o merita pentru relele pe care le-a facut celorlalte popoare insa la greci e mai degraba vorba de ignoranta si lene.

      Pe de alta parte vezi o companie selecta formata din Japonia, Korea, Germania, US, Franta, Italia, Spania, samd - in care ti-ar place sa te afli, in care tu visezi sa emigrezi sau sa muncesti.

      Asa cum spunea si in raspunsul la "sunt un ocupant rus" facut de ucraineni - dupa ce au scapat de influenta sovietica polonezul de rand castiga de 4 ori mai mult decat rusul de rand si diferenta se adanceste pe zi ce trece. Nu stiu ce sclavie vezi tu, insa eu vad sclavie in trenurile cu marfa produsa de tarile CAER care ajungeau in Rusia pe degeaba.
    • +16 (18 voturi)    
      Filozofie de capra raioasa, shmen! (Joi, 2 iulie 2015, 21:03)

      PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui smen

      Grecia n-a cedat presiunilor "americanilor"(?!), dar le este datoare vanduta! Si in incapacitate de plata! Grecia a ramas cu mandria si cu fundul gol! Mandrie de capra raioasa! Dar grecii se vor trezi, sunt sigur, dupa care ii vor intinde pielea pe bat ultra-stangistului Tsipras! Foarte curand si foarte repede!
    • +7 (9 voturi)    
      A avut curajul (Vineri, 3 iulie 2015, 0:41)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui smen

      sa se imprumute si sa nu dea banii inapoi. Sa vedem ce va pati pentru acest FURT.( Asa se numeste fapta de a te imprumuta promitand ca vei restitui imprumutul si cand vine scadenta , nu mai vrei sa dai inapoi ce ai imprumutat )
    • +1 (3 voturi)    
      Ma indoiesc ca tu stii ce-i munca (Vineri, 3 iulie 2015, 2:24)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui smen

      asa ca nu mai abera aiurea despre sclavie...
    • +2 (4 voturi)    
      Grecia exemplifica proverbul (Vineri, 3 iulie 2015, 9:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui smen

      "Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul". Refuzand un dialog si prin incompetenta de a gasi solutii cei doi clowni marxisti si-au batut joc de populatia Greciei - ce va suferi in perioada urmatoare nu din cauza creditorilor ci din cauza refuzului lor de a negocia responsabil si corect, doar pentru a-si mediatiza ura lor fata de valorile occidentale si a-si expune ideologia marxista primitiva. PS ("inaitare", "presinile sai" sunt semne ale agramatismului sau ale dispretului fata de cei catre care sa face postarea ?)
  • -19 (31 voturi)    
    eheee solutia e simpla (Joi, 2 iulie 2015, 19:02)

    xanti [utilizator]

    Sa iasa din UE sa aibe contracte cu China ,Rusia si India sa creasca preturile pentru turistii din UE si sa le ieftineasca pentru BRICS .
    Ar castiga inzecit mai mult decat sa se tot imprumute.
    • +16 (18 voturi)    
      Geniule, (Joi, 2 iulie 2015, 19:53)

      pepeman [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sigur că da, Bibicule, cum le știi matale pe toate. Cu cât scazi mai mult prețurile și ai clienți mai pârliți, cu atât profitul crește.
      • -17 (19 voturi)    
        da bai caisa (Joi, 2 iulie 2015, 21:00)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui pepeman

        O sa fie plin de turisti ,plus ca au piete de desfacere uriase in China si Rusia la ulei de masline si alte produse comerciale.
        Viitorul e BRICS dar numai orbii nu vad ,noi ca de obicei vom fi ultimii acceptati dupa ce ne vom ruga de ei.
        • +3 (5 voturi)    
          BRICS exista datorita Americii si UE (Vineri, 3 iulie 2015, 2:27)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          si da, cu ulei de masline ies grecii din criza si o sa ajunga in boom economi, hahahaha.
        • +3 (5 voturi)    
          Si cam cate (Vineri, 3 iulie 2015, 7:38)

          somesanu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Sute de mii de tone de ulei de masline ( si " alte produse comerciale" ) ar trebui sa vanda in plus pe pietele alea uriase din China si Rusia, pentru a-si asigura independenta financiara?
        • +2 (4 voturi)    
          @pepeman (Vineri, 3 iulie 2015, 8:58)

          lsorin [anonim] i-a raspuns lui xanti

          Fara subventiile europene nici macar masline nu vor mai produce, geniule ...
        • +3 (5 voturi)    
          BRICS (Vineri, 3 iulie 2015, 9:03)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          e de multa vreme in faliment cu Brazilia economic prabusita, miracolul chinez trecut pe slow si India cu mii de probleme interne
    • +20 (22 voturi)    
      Gandire economica de Stefan Gheorghiu (Joi, 2 iulie 2015, 21:19)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      1. Daca iese din UE grecia se prabuseste. Insa grecia o sa voteze probabil DA.
      2. De ce ar veni un cuplu chinez in grecia cand are alaturi Thailanda, Malayezia, Bali, Maldive, Seychelles? A ... asa, de placere, ca sa dea 3000 euro pe avion?
      3. De ce ar da un cuplu indian 2500 euro doar pe transport pana in Grecia cand are Goa chiar acasa si atatea destinatii in asia - mentionate mai sus?
      4. De unde sa plateasca rusii cand rubla a cazut la jumatate? Cand au de ales intre varza si litoral rusii stiu bine ce sa aleaga.
      • +2 (4 voturi)    
        Rusii platesc in hrishca (Vineri, 3 iulie 2015, 2:28)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

        Chinejii au alte destinatii, nu-si irosesc ei orezul pe niste mincinosi.
    • +12 (14 voturi)    
      Da-i un telefon (Vineri, 3 iulie 2015, 0:45)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      lui Teparis si spune-i solutia !
    • +1 (1 vot)    
      Tocmai bursa din Shanghai s-a prabusit cu 30 % (Vineri, 3 iulie 2015, 16:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Rusia e in faliment cu 50 % cadere a monedei, India numai de turism nu are timp. Buna solutia, pe linia celor fanteziste a lui tsipras si varufakis. E tare chestia cu preturi diferite functie de unde vine turistul. Chelnerul iti va cere pasaportul inainte de a-ti da o bere. Cred ca ideologia comunista tampeste rau.
  • +4 (6 voturi)    
    Sclav ai fost la rusi (Vineri, 3 iulie 2015, 2:25)

    Locke Lamora [utilizator]

    si TU esti inca.
  • +4 (6 voturi)    
    Nostalgie (Vineri, 3 iulie 2015, 2:29)

    Radu [anonim]

    Grecii au avut intotdeauna "npstalgia" comunismului...stiu ca nostalgie nu e corect, pentru ca nu au avut niciodata un regim comunist dar inbtotdeauna au aspirat la idealul de "trantor" perfect creat de comunism...iata ca guvernul e pe cale sa le indeplineasca visul....dar, prea tarziu...mult prea tarziu...intotdeauna am spus ca schimbul de la Yalta a fost injust...ei chiar doreau comunismul pe cand noi nu...
  • -4 (6 voturi)    
    Asta-i (Vineri, 3 iulie 2015, 7:25)

    Incomod3 [utilizator]

    un fel de veronica din canada, vad ca au si grecii hipsterasii lor...:) :) :)
  • +3 (5 voturi)    
    Prietene... (Vineri, 3 iulie 2015, 8:26)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    De ce nu ramai acolo in arealul tau, cu mafiotii tai, cu oligarhii tai, cu lipsa de justitie din statul cleptocrat in care traiesti (ma refer evident, la Rusia)? Ce te freaca pe tine grija de noi? Vezi-ti de economia sovietica cu 50 de miliardari si restul muritori de foame! Vezi-ti de justitia in care daca ai o opinie anti Marele Cleptocrat platesti cu viata! Vezi-ti de administratia corupta, stufoasa si ineficienta! Vezi-ti de falimentul care va paste! Voi vreti sa surmontati impotenta morala, economica a "ursului" cu violenta asiatica si barbarie! Am vazut "valorile" voastre 50 de ani! Ne-am bucurat de "prietenia" voastra in atatia ani de vecinatate - acum suntem fara Basarabia si Bucovina!
  • +4 (6 voturi)    
    Sunteti pur si simplu idioti (Vineri, 3 iulie 2015, 9:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Pe langa faptul ca sunteti agramati. KGB-ul va numea idioti utili pentru ca sunteti cei mai buni vectori de propaganda anti-occidentala.