Doi cetateni greci au atacat la Curtea Suprema de Justitie decizia privind organizarea referendumului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2015, 18:07 Actualitate | Internaţional

Doi cetateni greci au atacat miercuri la Curtea Suprema decizia autoritatilor elene de a organiza un referendum privind acceptarea sau respingerea pachetului de ajutor propus de creditorii internationali. Cei doi - un avocat si un inginer - cer justitiei sa constate daca referendumul este constitutional, transmite ziarul Protothema.

Acestia sustin ca referendumul este neconstitutional, deoarece Constitutia arata la Articolul 44 ca nu pot fi supuse votului la referendum chestiuni care tin de politica fiscala.

Cei doi cetateni cer "inghetarea" referendumului daca judecatorii Curtii vor decide ca propunerea Guvernului si decretul prezidential sunt neconstitutionale.

Reamintim ca guvernul grec a publicat luni textul intrebarii pe care intentioneaza sa o adreseze cetatenilor sai in referendumul anuntat pentru duminica viitoare. Astfel, acestia sunt intrebati daca accepta sau nu cererile creditorilor internationali in schimbul continuarii finantarii tarii si evitarii falimentului.

"Ar trebui ca propunerea care a fost inaintata de catre Comisia Europeana, Banca Centrala Europeana si Fondul Monetar International la reuniunea Eurogroup din 25 iunie, 2015, si care consta din doua parti care impreuna constituie propunerea completa, sa fie acceptata?"

Casuta cu "Nu" apare ca prima optiune, deasupra "Da"-ului.

Organizarea referendumului a fost catalogata drept "sub standardele internationale" de Consiliul Europei, care acuza atat graba organizarii, cat si lipsa de claritate a intrebarii.










3803 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    Si au dreptate (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:13)

    gamma [utilizator]

    Au formulat problema gresit , au gresit si in text ,incredibil - sunt mai jalnici ca ai nostri .
  • +7 (7 voturi)    
    pana mea... (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:24)

    liviu_ [utilizator]

    daca vedeam povestea cu grexitu in stan si bran nu-mi placea pentru ca ziceam ca e prea nerealist....
  • -16 (20 voturi)    
    Mda..."doi cetateni greci" (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:57)

    newlook [utilizator]

    Mda..."doi cetateni greci"...din 11 milioane. Reprezentativ pentru HN si basisti, ca la ei 6>7.000.000 ! Noaptea mintii !
    • +8 (8 voturi)    
      Dacă așa prevede constituția, (Miercuri, 1 iulie 2015, 20:22)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ... atunci obiecția celor doi cetățeni mi se pare intemeiată.
      Iar faptul că enunțul 1+1=3 ar fi aprobat de către 7000000 și negat doar de către 6 votanți, nu schimbă valoarea de adevăr a acestui enunț.
    • +1 (1 vot)    
      Ce idiot (Joi, 2 iulie 2015, 10:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Incalcarea legii / Constitutiei nu e mai mult sau mai putin grava functie de cate persoane o semnaleaza. Esti cu adevarat in noapte.
  • +2 (2 voturi)    
    Logic, nu? (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:46)

    zum-zuum [utilizator]

    "propunerea... care consta din doua parti care impreuna constituie propunerea completa..."

    Asta e dovada ca Grecia e nu numai leaganul democratiei, dar si al logicii aristotelice.
    La noi comunistii au dezvoltat decisiv doctrina antica prin manualul de utilizare a cosorului lui Moceanu. Acesta era compus, la fel, din doua parti, care, insa, erau diferite: partea fe-roasa si partea lem-noasa.
    Stiu, e fictiune...
  • 0 (0 voturi)    
    Zorba Grecul... (Miercuri, 1 iulie 2015, 21:33)

    Joseph18 [utilizator]

    Cred ca a sosit timpul ca toti grecii sa se arate solidary si sa inceapa sa danseze pe muzica din filmul <Zorba Grecul>...
  • 0 (0 voturi)    
    Doi cetăţeni greci... (Joi, 2 iulie 2015, 4:37)

    Sorin Constantin [anonim]

    Mulţi dintre grecii de azi sunt ,bugetari,pensionari,asistaţi social care ţipă în gura mare că ei au drepturi şi trebuie să primească aceleaşi sume deşi guvernul nu are de unde să le mai dea,nici o dată guvernele care s-au succedat în Grecia nu şi-au pus problema returnării împrumuturilor făcute.
    Azi Grecia are datorii de circa 300 miliarde euro(în condiţiile în care acum 5-6 ani le au fost şterse 200 de miliarde !) şi doreşte ca o parte din aceşti 300 să fie anulaţi şi să primească în continuare,,ajutoare" pe care să le achite la Sfîntul Aşteaptă.