Parchetul Rusiei studiaza legalitatea deciziei autoritatilor sovietice de a recunoaste independenta tarilor baltice

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2015, 22:18 Actualitate | Internaţional

Parchetul general rus a anuntat marti ca studiaza legalitatea deciziei autoritatilor sovietice de a recunoaste in 1991 independenta tarilor baltice, fostele republici ale URSS membre ale Uniunii Europene, in prezent, scrie AFP.

"Parchetul general rus a primit o cerere a deputatilor" Dumei (camera inferioara a parlamentului), a declarat un purtator de cuvant al parchetului, confirmand informatiile difuzate de presa rusa. Aceasta cerere "este in curs de a fi studiata conform legii rusesti", a adaugat acesta, fara a face alte precizari.

Seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov, a precizat ca nu este la curent cu aceasta cerere. "Nu am auzit vorbindu-se despre o astfel de cerere. Nu stiu decat un lucru, ca avem relatii diplomatice cu tarile baltice", a declarat acesta, la Viena.

Doi deputati ai partidului puterii Rusia Unita anuntasera la jumatatea lui iunie ca au adresat o scrisoare procurorului general al Rusiei Iuri Ceaika, cerand analizarea legalitatii crearii Consiliului de Stat al URSS in septembrie 1991, cu trei luni inainte de disolutia imperiului sovietic.

Acest organism a luat numeroase decizii care "au adus un enorm prejudiciu suveranitatii, securitatii nationale si capacitatii defensive a tarii", argumentau ei.

In 6 septembrie 1991, acest consiliu a recunoscut independenta proclamata de Lituania, Letonia si Estonia cu un an in urma, fara a aduce insa amendamentele necesare Constitutiei sovietice.

Anuntul a starnit furia Lituaniei, care a calificat informatia drept o "provocare".

Saptamana trecuta, parchetul general rus a calificat drept ilegala alipirea administrativa la Ucraina a peninsulei Crimeea, in 1954, argumentand ca "in virtutea Constitutiei URSS, Consiliul suprem al Uniunii Sovietice nu avea puterea de a modifica teritoriul" tarii.

Parchetul, care si-a anuntat decizia dupa ce a studiat o cerere in acest sens a unui deputat rus, a precizat insa ca "nu este posibila sesizarea justitiei" pentru a reclama validarea juridica a acestei constatari, deoarece ar fi vorba de a "contesta o lege a URSS", un stat care nu mai exista.

Crimeea a fost anexata de Rusia in martie 2014.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5856 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    mujicilor le place joaca... (Marţi, 30 iunie 2015, 22:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Grecia s-a jucat cu focul si o sa se arda...

    Rusia se joaca si ea, dar nu stie ce zgandara saraca.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa cerceteze si daca a fost legala.... (Miercuri, 1 iulie 2015, 8:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      .... anexarea Basarabiei si Bucovinei in 1940. Jigodiile...
    • 0 (0 voturi)    
      "Bomba - nici o bomba" (Miercuri, 1 iulie 2015, 10:03)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      "Parchetul, care si-a anuntat decizia dupa ce a studiat o cerere in acest sens a unui deputat rus, a precizat insa ca "nu este posibila sesizarea justitiei" pentru a reclama validarea juridica a acestei constatari, deoarece ar fi vorba de a "contesta o lege a URSS", un stat care nu mai exista."

      Stire de HotNews. Pun titlu bomba si la final spun ca deja s-a dat raspunsul si e vorba de (inca) un politician imbecil care incearca tot felul de chestii populiste si ca nici macar parchetul lor nu a dat o decizie favorabila.

      Incep sa ma intreb care e diferenta intre HN si Latrina3 in afara de pozitia simetrica fata de neutralitate si corectitudine.
  • +5 (7 voturi)    
    Parsivitate comunista (Marţi, 30 iunie 2015, 22:44)

    Daniels22026 [utilizator]

    Crimeea chipurile a fost anexata legal, deoarece si statele baltice si-au castigat legal independenta. Si invers iarasi, daca nu a fost legal anexata Crimeea, atunci si independenta statelor baltice ar fi chipurile ilegala.

    E un exemplu tipic de parsivitate comunista premeditata. Functioneaza bine si foarte bine la populatia inapoiata, subrurala si suburban.

    Sper ca Rusia sa-si ia lectia istorica bine-meritata. Cancerul rusesc poate fi cauterizat numai de umilinta profunda a poporului rus, inapoiat si machiavelic. Numai saracia extrema va permite renasterea Rusiei spre lumina, democratie si adevar.
  • +5 (7 voturi)    
    noaptea mintii in rusia! (Marţi, 30 iunie 2015, 22:57)

    torna_fratre [utilizator]

    atat curaj au rusii.au o gaselnita vis a vis de tarile baltice.
    daca aveau muschi se luau de SUA in cazul ALASKA.
    altfel e doar praf in ochii rosii de vodca a rusului.
  • +5 (7 voturi)    
    mujicii (Marţi, 30 iunie 2015, 23:04)

    stefan2008 [utilizator]

    fac spume la gura mujicii... sa vezi cand o sa si-o ia pe coaja ce spume or face... din Alaska si roata pe toata granita mujicstanului pana in Norvegia... toti ii "iubesc" pe mujici... cu prima ocazie vor manca numai cernobaluri mujicii.
  • +4 (6 voturi)    
    ..... (Marţi, 30 iunie 2015, 23:25)

    Phutin [anonim]

    Phutin cel poznas nu se lasa pana nu si-o ia pe cocoasa...
  • +4 (6 voturi)    
    And so it starts ... (Marţi, 30 iunie 2015, 23:34)

    SHEAPA [utilizator]

    Tocmai suntem pe cale să depășim etapa războiului nervilor ...

    Următoarea etapă s-ar putea să numere multe victime colaterale ...
  • +4 (6 voturi)    
    Banc de exceptie cu rusi (Miercuri, 1 iulie 2015, 0:43)

    Leon [anonim]

    Maica Rusie nu are probleme cu ocuparea tarilor baltice, ci cu recunoasterea unei independente care n-ar fi fost niciodata pierduta daca rusii nu erau ceea ce sint.
  • 0 (0 voturi)    
    PAI (Miercuri, 1 iulie 2015, 8:17)

    IO [anonim]

    ..pai daca alipirea la ukraina a peninsulei crimeaa a fost ilegala...atunci sudul si nordul rep. moldova...ar fi tot asa de ilegala.ar trbui ca acum acelea sa revina la rep. moldova!! sau la romania.....mai tarziu!
  • +1 (1 vot)    
    Memoria colectiva (Miercuri, 1 iulie 2015, 10:34)

    Heruvim [utilizator]

    Memoria colectiva a rusilor este extrem de scurta. Sunt niste curve penale: Rusia (mai precis RSFR condusa de Boris Eltin) a fost prima tara care impotriva constitutiei URSS si-au declarat INDEPENDENTA fata de uniune. Apoi au decis unilateral ca legile RSFR primeaza inaintea legilor URSS, apoi au inceput sa confiste patrimoniul URSS de pe teritoriul propriu.

    Gorbaciov ar fi putut sa il aresteze pe Eltin dar nu a facut-o, in schimb a fost permis in baza precedentului Rus declararea independentei de restul republicilor. Si povestea e inca si mai complicata...

    URSS trebuia sa se transforme intr-o confederatie, la care au fost de acord sa participe si cele 3 tari baltice... daca Eltin nu ar fi pus capac total printr-o intelegere secreta si ilegala intre Rusia, Belarus si Ucraina prin care se decreta disolutia URSS.

    Bibliografie: Mihail Gorbaciov, Amintiri, Ed. Litera 2013
    http://www.elefant.ro/carti/biografii-memorii/memorii-jurnale/amintiri-viata-mea-inainte-si-dupa-perestroika-215711.html