Grecia, miscare surpriza: ameninta ca va da in judecata Comisia Europeana daca Bruxelles-ul o da afara din Zona Euro: Tratatele UE nu prevad iesirea din euro si refuzam sa o acceptam

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2015, 0:25 Actualitate | Internaţional

Yanis Varoufakis, ministrul grec de Finante, la Bruxelles
Foto: Consiliul European
Grecia a amenintat ca va solicita un ordin judecatoresc impotriva institutiilor UE, atat pentru a bloca expulzarea tarii din euro cat si pentru a opri sufocarea sistemului bancar, potrivit The Telegraph. "Guvernul grec va face uz de toate drepturile noastre legale", a declarat ministrul Finantelor, Yanis Varoufakis, pentru ziarul britanic The Telegraph.

"Ne sfatuim si vom lua in considerare cu siguranta o actiune la Curtea Europeana de Justitie. Tratatele UE nu prevad iesirea din euro si refuzam sa o acceptam. Calitatea noastra de membru UE nu este negociabila", a declarat Varoufakis pentru Telegraph.

O eventuala actiune in judecata initiata de Atena ar complica si mai mult ecuatia Grexitului, in contextul incertitudinilor care planeaza asupra capacitatii tarii de a-si plati datoriile catre finantatorii externi, dar si obligatiile curente.

Guvernul grec a publicat luni textul intrebarii pe care intentioneaza sa o adreseze cetatenilor sai in referendumul anuntat pentru duminica, scrie Reuters. Astfel, acestia sunt intrebati daca accepta sau nu cererile creditorilor internationali in schimbul continuarii finantarii tarii si evitarii falimentului.

"Ar trebui ca propunerea care a fost inaintata de catre Comisia Europeana, Banca Centrala Europeana si Fondul Monetar International la reuniunea Eurogroup din 25 iunie, 2015, si care consta din doua parti care impreuna constituie propunerea completa, sa fie acceptata?"

Casuta cu "Nu" apare ca prima optiune, deasupra "Da"-ului.

Guvernul de extrema stanga a cerut populatiei sa nu aprobe aceste masuri".

Context:

Grecii vor putea retrage doar 60 de euro pe zi de la bancomate, iar bancile vor ramane inchise pana pe 7 iulie, adica dupa doua zile dupa referendumul anuntat de Alexis Tsipras si aprobat de parlament. Banca Centrala Europeana a decis sa inghete furnizarea de lichiditate de urgenta (ELA) la nivelul de vineri, actiune acuzata duminica seara de premierul grec Alexis Tsipras, care spune ca din acest motiv Banca Greciei este fortata sa impuna o vacanta bancara si restrictii pe retragerile de numerar. Bursa din Atena va fi inchisa si ea luni si, probabil, si in zile urmatoare.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5818 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    se aduna ceilalti membri (Marţi, 30 iunie 2015, 0:34)

    thatchme [utilizator]

    si voteaza iesirea din UE asa cum au votat si intrarea. simplu. sa vedem cine o sa mai vrea UE cu rau platnicii.
    • +2 (2 voturi)    
      sa nu cadem in capcana...... (Marţi, 30 iunie 2015, 9:48)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

      .....politicienilor care, dupa ce si-au distrus propria tara, doar pentru a sta ei la ciolan, acum arunca cu fumigene spre populimea care i-a votat si care va plati toate datoriile.

      Ticalosii care si-au mintit poporul, pe care l-au ametit cu promisiuni desarte, simt ca vine vremea socotelilor si pentru a nu plati pentru ticalosia lor, acum sunt in stare de orice marsevie.

      Calea de redresare a greciei dar si a UE, este deschiderea unei anchete pentru depistarea si pedepsirea ticalosilor care, contra cost, au acordat greciei imprumuturi fara acoperire dar si ce au facut politicienii greci cu banii respectivi si in buzunarele cui au ajuns.

      Doar prin depistarea si pedepsirea vinovatilor se va sparge buboiul si se va vedea cat putregai ascunde asazisa "democratie parlamentara" si cat de mare este jaful, la nivel UE, din banii contribuabilului european.
  • -29 (35 voturi)    
    haha (Marţi, 30 iunie 2015, 0:39)

    Mazeta [utilizator]

    Varoufakis ăsta e dat naibii. S-a apucat să citească tratatele UE și îi bate pe eurocrați cu armele lor.
    • +27 (29 voturi)    
      Da, asa este.. (Marţi, 30 iunie 2015, 4:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai ales ca pana acum tu si alte mazete ca tine vociferau pe-aici cu mandria grecilor care o sa le arate ei capcaunilor de capitalisti mafioti din UE cum pleaca ei din uniune si se duc la mama Rusie si mama China. Ca "Islanda" ca "Elvetia" etc... pana la urma Tzeparu' nici nu vrea sa plece din UE. Asta ca sa va arate coloana lor verticala, ce o tot zbenguiati pe-aici pe forumuri.
    • +20 (24 voturi)    
      Bah Mazeca, daca eu nu te primesc in casa (Marţi, 30 iunie 2015, 4:28)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ba iti mai dau si un shut in fund...cum o sa intri?
    • 0 (4 voturi)    
      Mazeto (Marţi, 30 iunie 2015, 5:55)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu te mai obosi, n-ai cu cine! Desteptii astia de pe forum nici n-au minima curiozitate sa afle cine e Varoufakis si care sunt solutiile sugerate de el - e nevoie doar de un search pe youtube. Dar e mai simplu sa stai cracit pe canapea si sa inghiti ce-ti dau astia la tembelizor, pentru ca apoi sa intri pe hotnews si sa debitezi ce rai e grecii.
    • +2 (2 voturi)    
      TImeo Danaos et dona ferentes (Marţi, 30 iunie 2015, 7:45)

      PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In traducere: Fereste-te de greci chiar si cand iti fac daruri! Vezi episodul cu calul troian.
      As adauga : Fereste-te sa le dai imprumuturi!
      Te vor scoate pe tine vinovat ca nu le-ai facut cadou banii.
      Faptul ca legislatia UE nu prevede nicio sanctiune pentru cei care mint in actele de aderare e o dovada de diferenta majora de mentalitate intre Europa civilizata si Europa ortodoxa (in care minciuna si furtul sunt acceptate, pentru ca sunt omenesti, nu???!!!). Celor care au facut legislatia UE nu le-a trecut prin cap ca cineva, in cazul nostru ditamai statul, minte in hartii ca sa fie primit intr-o uniune. Grecia a vrut sa fie la masa celor mari si celor mari le-a convenit. Pana la punctul in care au vazut ca Grecia e un sac fara fund.
      In aceeasi idee. Un oficial suedez a fost intrebat cum combat ei frauda electorala. La care acesta a raspuns: Ce e aia?
    • +4 (4 voturi)    
      Numai ca tine cartea invers (Marţi, 30 iunie 2015, 8:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si ca orice marxist care se respecta lucreaza numai cu minciuna si dezinformare. Nu se pune in discutie apartenenta la EU ci la spatiul EURO. E adevarat ca nu s-a prevazut procedura de iesire dar este scris negru pe alb ce conditii trebuie sa le indeplineasca o tara pentru a fi membra a grupului EURO, conditii diferite de apartenenta la EU. Procedura va fi elaborata de Banca EU nu e o problema. Grecii ar face bine sa-si gaseasca un ministru de finante competent deoarece vor avea mare nevoie in lunile urmatoare de el nu de un circar incompetent ce recita inept dogme marxiste ridicole.
      • +2 (2 voturi)    
        Ți-am dat +1 (Marţi, 30 iunie 2015, 16:51)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Așa este. Chiar mă uitam să văd dacă a sesizat cineva nuanța. Multă lume comentează fără să se informeze.

        Yanis Varoufakis a dezinformat !

        Este vorba de renunțarea (forțată) la MONEDA EURO ! NU are treabă cu Uniunea Europeană. Din UE, nu ai cum să ieși, odată ce ai intrat. Iar pe greci nu îi dă nimeni afară din UE. Ministrul ăla grec a legat intenționat cele două noțiuni.

        Și noi suntem membri UE, dar moneda națională nu este EURO, ci RON. Iar dacă vom ajunge într-o zi să avem moneda națională EURO și vom face prostii (devalorizând euro).... putem oricând să revenim la lei. E aceeași situație. Dar membri UE vom fi în continuare.
    • 0 (2 voturi)    
      bravo baieti tot asa ! (Marţi, 30 iunie 2015, 10:58)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      bravo baieti tot asa ! sper sa luam si noi exemplu
    • +3 (3 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxxx (Marţi, 30 iunie 2015, 11:19)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ilaric este faptul ca nimeni in UE nu vrea "sa-i dea afara". Pot sa ramana o vesnicie in zona Euro, doar ca nu mai primesc credite in euro. Pot sa-si tipareasca Drahme sau Certificate de datorie. Varoufakis si-a pierdut complet busola. Dar ce vrei de la un fost marxist-palavragiu de salon, ce se cred foc de smecher si a scris trei carti despre jocurile de noroc....
  • +32 (36 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 30 iunie 2015, 0:42)

    24alex24 [utilizator]

    In sfarsit au priceput grecii ca au pierdut totul cu jocul lor santajist. Ma tem ca e prea tarziu. Nimeni nu vrea sa mai trateze cu Syriza, un partid populist, incapabil de reforme.
    • -2 (4 voturi)    
      Dimpotriva (Marţi, 30 iunie 2015, 5:56)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

      Reforma cea mare tocmai asta e: refuzul de a se imprumuta pentru a plati datoriile mai vechi. Cat se poate de logic, nu? Da-mi bani sa fac investitii, nu sa-mi platesc datoriile din ei!
  • +32 (36 voturi)    
    Referendum (Marţi, 30 iunie 2015, 0:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pentru greci e legal sa-i tina Europa pe bani. Ba chiar e si moral. Chipurile, e dreptul lor sa fie asistati financiar. Chiar e un drept democratic, obtinut prin vot la referendum.

    Intrebare:
    Vreti ca fiecare cetatean grec sa primeasa lunar 2000 de euro de la UE?

    Raspunsuri:
    1. Da, dar sa nu mai platesc impozite.
    2. Da, plus ajutor de muraturi, plus prima de pasti
    3. Nu. Mie imi trebuie minim 4000 de euro lunar.
  • +17 (25 voturi)    
    si saraci si datori (Marţi, 30 iunie 2015, 1:06)

    Adrian1 [utilizator]

    si saraci si datori si cu tupeu...afara cu Grecia din UE! sa-si bage mintile in cap!
  • +21 (21 voturi)    
    Ceva tipic (Marţi, 30 iunie 2015, 1:11)

    Kepler [utilizator]

    de rau platnic. Nimic mai mult.
  • -8 (24 voturi)    
    ce vrea UE de la greci? ce vor grecii de la UE? (Marţi, 30 iunie 2015, 1:34)

    marius [anonim]

    suntem sufocati cu profetii apocaliptice despre Grecia, Europa, omenire in general, dar nu explica nimeni care sunt problemele, ce vrea Europa (cu subpuncte), ce vrea Grecia (cu subpuncte)? E un tabu total asupra a ce anume se negociaza, in conditiile in care poporul este chemat la un referendum pe aceasta tema.

    N-ar trebui ca aceste conditii sa fie totusi trecute liniuta cu liniuta pe buletinul de vot? Altfel, se vor trezi ulterior cu masuri pe care le vor fi votat la pachet fara sa fi stiut despre ce e vorba.
    • +24 (28 voturi)    
      Se negociaza strangerea curelei (Marţi, 30 iunie 2015, 4:30)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Buba e ca si daca le sterge toata datoria...grecii tot au nevoie de parale. Astia-s ca tiganii, da-mi si mie mancatzash gura ta...ca doar ai de unde. Ba si mai rau, odata scapat in casa...mai da afara tiganul daca poti.
      • -2 (2 voturi)    
        mandru ca sunt grec (Marţi, 30 iunie 2015, 8:58)

        grec [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        grecii sunt un popor minunat. au mandrie. grecul nu-si tradeaza tara si prietenii. daca ti-l faci dusman, te ignora. grecul e sincer si plin de viata. grecul niciodata n-o sa stea in genunchi.
      • +1 (1 vot)    
        daaa! (Marţi, 30 iunie 2015, 9:17)

        luiz [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ...rupt in fund, dar cu tupeu, nesimtire si "peptul" mare ! Prin eliminarea Greciei, UE trebuie sa dea un exemplu tuturor politicienilor populisti , mincinosi si corupti din restul tarilor membre , care promit marea cu sarea si mizeaza doar pe fondurile uniunii , lasand evazionistii sa zburde in voie in propriile tari, nemeritand increderea si ajutorul pe care tarile industrializate au binevoit sa li-l acorde ! Fara o masura radicala se creeaza un precedent periculos, maine ne trezim ca adopta si Ponta al nostru atitudinea iresponsabilului de Tsipras !
      • -2 (2 voturi)    
        Surpaviețuirea Europei (Marţi, 30 iunie 2015, 10:33)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Da, toate regiunile sărace ale UE trebuie să primească subvenții de la cele bogate. Tot timpul. Nu numai Grecia.

        Așa este în țara concurentă principală: China.
    • -1 (3 voturi)    
      Simplu (Marţi, 30 iunie 2015, 6:00)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Troica vrea sa-i imprumute in continuare pe greci, cu conditia ca grecii sa foloseasca acei bani pentru a-si plati datoriile mai vechi (hahah!) si sa mai stranga cureaua, pentru a-si reduce deficitul.

      Nu-i nimic rau cu reducerea deficitului, dar sa te imprumuti a n-shpea oara doar pentru a plati datoriile mai vechi nu are sens. Grecii refuza sa o mai faca si cer implementarea unui program care sa aiba un impact real asupra economiei, nu un nou contract de camata!
    • +3 (3 voturi)    
      Pai nu este complicat (Marţi, 30 iunie 2015, 7:29)

      feisbuk [anonim] i-a raspuns lui marius

      Grecii (jumatate din tara este stanga sau extrema stanga), vor sa le creasca nivelul de trai fara a se umbla la varsta de pensionare, ajutoare sociale, gradul si modul de colectare al impozitelor, respectarea unui contract financiar (achitarea ratelor si dobanzilor din urma). Cum doar maestrul Josefini se ocupa de magie, solutia acestor dorinte arzatoare este sa primeasca bani in continuare pentru acoperirea datoriilor din spate si pentru acoperirea deficitului curent.

      1. Grecia este o tara pe ROSU, chiar si fara rate+dobanzi
      2. Grecia ca stat are o lunga traditie in a nu isi plati datoriile catre creditori
      3. Grecii ca popor au o lunga traditie si impregnat in ADN in a nu isi platit datoriile (taxe, impozite, datorii la propriile banci - rate pt case, plasme, masini, etc)
      4. Grecia, leaganul democratiei, demnitatii si educatiei a falsificat ani la randul statisticile, inclusiv pentru a reusi intrarea in zona euro

      Umilinte, demnitate, etc. Este foarte simplu.
      Grecia este chiar exemplul de popor care a fost asistat social iar al carui lung sir de guverne a facut acelasi lucru cu proprii cetateni, de frica revoltelor si demonstratiilor de strada, cat si a sifonarii in scop personal a bugetului de stat / banilor europeni.

      Nu este vina niciunui guvern grec ci a intregului popor. Guvernele alea nu au fost parasutate. Toti grecii s-au complacut, ani de zile. Mai crestem o pensie, mai damun salariu, ocolim in continuare ifscalizarea si plata impozitelor si prostii aia din Europa sa plateasca, ca daia suntem in familia europeana. Iar drept recunostiinta, la vara le vom da un petec de soare si un suc de portocale. Fara bon, desigur.




      Ce vrea Uniunea?
      Mai iarasi simplu si aproape trist.
      Dragi greci, mimati si voi reformele, mintiti mai putin, mai achitati din datorii si noi va finantam in continuare, fiindca stim ca sunteti oaia neagra.

      Dar Tzeapas nici macar asta nu vrea sa faca.
    • +2 (2 voturi)    
      grecii si banii (Marţi, 30 iunie 2015, 10:23)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui marius

      E chiar simplu, nu e nicio nebuloasa la mijloc.
      Tragedia greaca in 10 pasi:

      1.Grecia a imprumutat bani de la statele europene.
      2.Grecia a consumat toti banii.
      3.Creditorii isi vor banii inapoi conform intelegerii initiale
      4.Grecia nu are de unde sa dea banii inapoi.
      5.Grecia a primit o anulare partiala a datoriei si o rescadentare a restului ramas de plata+alte cateva sute de miliarde ajutor ca sa repuna economia in miscare
      6.Grecia cheltuie mai mult decat produce, deci nu are de unde sa produca bani si cheltuie si ajutorul acordat fara rezultate
      7.Grecia mai vrea bani.
      8.Creditorii nu vor sa mai dea alti bani pana cand Grecia nu va produce ceva peste ceea ce cheltuie ca sa aiba de unde rambursa banii intrun viitor ipotetic.
      9. Grecii "sunt umiliti" de tupeul statelor europene
      10.Astazi
  • 0 (0 voturi)    
    UE, euro (Marţi, 30 iunie 2015, 8:18)

    tba [utilizator]

    iesirea din zona euro nu-i acelasi lucru cu a iesi din UE.
    nici noi nu facem parte din zona euro.
  • +2 (2 voturi)    
    Nesimtire pana la capat (Marţi, 30 iunie 2015, 8:50)

    EMP [utilizator]

    Sa recunoastem ca Syriza da dovada de o nesimtire greu de conceput. Refuza sa faca reforme, refuza sa isi plateasca datoriile si in final refuza inclusiv posibilitatea de a continua pe cont propriu, conform propriilor politici.
    E ca un chirias care semneaza contractul de inchiriere apoi refuza sa plateasca chiria si te mai si da in judecata fiindca vrei sa-l scoti din casa. Au fost cazuri destule si unii au si castigat in justitie.
  • +2 (2 voturi)    
    Calitatea de membru obligă. (Marţi, 30 iunie 2015, 9:17)

    vali47 [utilizator]

    Grecii prin Tsipras o fac pe proștii.Calitatea de membru UE vine cu obligații și asumarea obligațiilor aduce beneficiile dorite.De ce le pare grecilor imposibil ca o țară să trăiască așa cum produce.La greci nu-i numai problema datoriei,ci faptul că cheltuie mai mult decât produc și guvernanții pe care și-i aleg nu sunt în stare să facă programe de reducere a cheltuielilor publice și creștere a bazei de impozitare.Nu se discută de reducerea salariilor și pensiilor,ci de echilibrarea bugetului.De ce Biserica Ortodoxă Greacă(foarte bogată)este scutită de impozite și mai primește și diferite stipende de la bugetul de stat cofinanțat din împrumuturi?Cu alte cuvinte,Grecia se împrumută pentru a susține ca cei bogați să rămână bogați fără să merite asta.Oare Biserica Ortodoxă Greacă nu are nici-o obligație față de Grecia?