Suedia trebuie sa se concentreze asupra femeilor pentru a combate terorismul global - expert local

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2015, 19:45 Actualitate | Internaţional

Suedia trebuie sa se concentreze asupra femeilor pentru a combate terorismul la nivel global, a declarat Hans Brun, un expert suedez pe probleme de terorism, relateaza site-ul TheLocal.se, citat de Mediafax.

Brun a declarat sambata pentru agentia de stiri suedeza TT ca razboiul impotriva terorismului nu se desfasoara pe un teren geografic, ca in cazul razboaielor conventionale, ci in mintile oamenilor. 

"Trebuie luptat impotriva ideologiei, iar in acest razboi trebuie sa ne concentram in primul rand pe femei", a afirmat expertul.

Oferindu-le femeilor vulnerabile din Orientul Mijlociu si Africa educatie si asistenta medicala, ele pot fi ajutate sa preia controlul asupra propriilor vieti. "Cei care isi controleaza vietile nu devin atacatori sinucigasi", a apreciat Brun. 

"Statele Unite si Europa trebuie sa abordeze acest aspect, iar Suedia ar putea conduce eforturile. Dar nu se fac destule eforturi", a adaugat el. 

Fostul lider al partidului Social-Democrat Mona Sahlin, in prezent coordonator national impotriva extremismului violent, este de acord cu aceasta opinie.

"Femeile sunt esentiale in prevenirea radicalizarii. Mamele isi pot impiedica copiii sa plece la lupta alaturi de organizatii teroriste", a afirmat ea. 

Sahlin a subliniat ca Guvernul suedez nu depune suficiente eforturi pentru a ajuta aceste mame. "O modalitate de a rezolva problema ar fi infiintarea unei linii telefonice disponibile in mai multe limbi", a precizat ea, adaugand ca mamele ar putea cere sfaturi daca se tem ca copiii lor se radicalizeaza.

Ministrul de Interne, Anders Ygeman, afirma ca se fac eforturi indreptate spre femei si familii, dar considera ca personalul responsabil are nevoie de mai multa instruire.

  La sfarsitul verii, Parlamentul suedez va dezbate o noua strategie nationala impotriva terorismului. Strategia prevede noi masuri de prevenire a radicalizarii si recrutarii desfasurate de organizatiile teroriste.










1931 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    astia FAC... (Duminică, 28 iunie 2015, 19:56)

    lili [anonim]

    NU doar vorbesc vorbe goale....
    Alta lume...
  • +5 (11 voturi)    
    Matriarhatul suedez (Duminică, 28 iunie 2015, 20:12)

    Mayhem [utilizator]

    Serios? In toata ecuatia terorismului, x-ul e femeia? Eu nu prea cred. X-ul e cultura si religia specifica acelei parti ale lumii. Pai si pana acum fratilor ce ati facut? Va pleaca femeile musulmane in SI si se intorc nestingherite. La fel si luptatorii SI. Citisem o stire cum ca in Suedia se discuta AJUTORAREA si CONSILIEREA LOR (!) nu oprirea lor la granita si expulzarea lor.

    Nu va asteptati la solutii bune de la suedezi, mai ales cand vin cu perle de genul asta.
    • +2 (2 voturi)    
      prea multe solutii nu au....din pacate... (Duminică, 28 iunie 2015, 21:21)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Mayhem

      Toate tarile occidentale au primit imigranti care le spala WCurile si le cara gunoiul si le curata strazile, treburi pe care occidentalii nu le mai fac demult... numai ca amaratii astia de maturatori si spalatori marginalizati si platiti pe "masura" muncii slab scolarizate se intorc acum impotriva occidentailor, motivele sunt in creierele lor si pentru ei asta conteaza, radicalizarea asta nu va fi usor si repede de combatut si chiar de prevenit... din pacate multe scene socante vor mai trai occidentalii si lumea intreaga...
    • +1 (3 voturi)    
      Exista o vorba (Duminică, 28 iunie 2015, 21:30)

      Nucrezi [anonim] i-a raspuns lui Mayhem

      "If you educate a man you educate an individual, but if you educate a woman you educate a family (nation)".

      Cauta despre Qaboos bin Said Al Said, sultanul Omanului care a reusit sa eradice extremismul din tara lui ... prin educatie nu prin expulzare.
      • +1 (1 vot)    
        O dilema (Duminică, 28 iunie 2015, 23:26)

        Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Nucrezi

        Nu se prea vede. Omanul e o monarhie absolutista de sec XVI cu un monarh ce e de 45 de ani la putere si care nu accepta critici. Orice incercare de politica independenta de vointa monarhului e pedepsita prin tortura. Asa ca educatia pe care o indrugi tu aici e mai degraba un alt soi de indoctrinare. Educatia adevarata formeaza individualitati, dar in cazul Omanului, individualitatile ce se ciocnesc cu vointa monarhului sunt eliminate. Eu nu consider tortura un instrument al unei lumi civilizate si bine educate.

        Ia uite cum sta Omanul cu educatia:

        https://en.wikipedia.org/wiki/Oman#Human_rights
    • 0 (2 voturi)    
      Au gasit solutia (Duminică, 28 iunie 2015, 22:43)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

      Doi se omoara intre ei iar concluzia suedezilor este ca mamele lor sunt de vina. E tare!
      • 0 (2 voturi)    
        Nu neaparat vina (Duminică, 28 iunie 2015, 23:28)

        Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Ci solutia! Ei cred ca daca educa femeile si doar femeile rezolva problema! Spre propria lor informare, au educat pana si femei suedeze atat de bine incat au cazut prada propagandei islamiste si au ajuns in mainile extremistilor devenind sclave sexuale.

        Educatia in Suedia e una profund pro-feminista si aproape orice urma de masculinism e negata si cenzurata. Barbatii suedezi pleaca pe capete din Suedia pentru ca pur si simplu, la orice nu merge bine in Suedia, ei sunt invinovatiti.
  • +2 (4 voturi)    
    A fost vreodata intr-o tara araba? (Duminică, 28 iunie 2015, 22:26)

    AdrianBorza [utilizator]

    Sau i-a venit ideea mancand shaorma si crezand ca in Africa si Orientul Mijlociu se aplica ideile suedeze venite din shaorma cu de toate?
    Recomand oricui are asemenea idei sa locuiasca vreo cateva luni in Orientul Mijlociu, dupa aceea mai vorbim.
  • +1 (1 vot)    
    radicalizarea (Duminică, 28 iunie 2015, 23:33)

    ion [anonim]

    Este fals ca educatia ar avea un rol in radicalizarea unui individ.Uitati-va ca multi teroristi au studii superioare.Radicalizarea se datoreaza ,situatiei social-economice a individului,manipulari de toate felurile.Un sarac nu are bani de paine si apoi detine o arma de distrugere in masa intrebarea este cine ii da arma si in ce scop
  • 0 (2 voturi)    
    Si totusi (Luni, 29 iunie 2015, 8:44)

    BEDE [utilizator]

    Potrivit culturii islamice, marturia unei femei valoreaza jumatate cat aceea a unui barbat. Deci, cam greu...
    Nu siu ei oare ca in Arabia Saudita femeile nu au nici dreptul sa aiba permis de conducere?
    Ideea e generoasa, dar nu prea se poate aplica in acele conditii.
    Totusi trebuie dusa o lupta ideological. Insa marea problema a occidentului este ce ideologie alternative propune fata de islam. Ce sa fie? Un consumatorism si un liberalism moral in care orice vrea cineva sa faca este bine? Ce valori morale clare ar propune UE pt ca sa aiba puterea de a convinge? Teroristii sunt oameni saraci si needucati si care adera la "valorile" islamului pt ca mass-media occidentala nu le prezinta ceva mai bun. Cum nu vad sanse sa castige bine, singura lor speranta e paradisul lui Allah, iar imamii le spun ca vor ajunge acolo daca omoara necredinciosi...