SUA detin mii de fotografii de la inchisorile secrete ale CIA, inclusiv din Romania - presa

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2015, 12:35 Actualitate | Internaţional

Inchisoare
Foto: MorgueFile.com
Administratia SUA detine aproximativ 14.000 de fotografii de la inchisorile secrete operate de CIA in alte tari, inclusiv in Romania, in care apar suspecti de terorism, dar si membri ai personalului CIA si ai serviciilor de informatii straine, afirma oficiali americani citati de Washington Post.

Majoritatea fotografiilor prezinta inchisori secrete din Thailanda, Afganistan si Polonia. De la centrele din Romania si Lituania, care au fost folosite printre ultimele, inainte de a fi inchise in 2006, exista mai putine imagini, citeaza Mediafax.

Imaginile, in format electronic, prezinta cadre din interiorul si exteriorul inchisorilor secrete in care CIA a detinut suspecti al-Qaeda dupa atentatele de la 11 septembrie, dar nu arata interogatoriile detinutilor sau practicile brutale, precum simularea inecului, la care au fost supusi unii suspecti.

Fotografiile prezinta insa detinuti dezbracati in timpul transportului, potrivit oficialilor citati, care au dorit sa-si pastreze anonimatul, pentru ca materialele sunt clasificate.

In imagini apar de asemenea membri ai personalului CIA si ai serviciilor de informatii straine, precum si psihologii Bruce Jessen si James Mitchell, doi dintre arhitectii programului de interogare.

In fotografii pot fi vazute celule si bai de la centrele de detentie, inclusiv unul din Afganistan cunoscut drept "Salt Pit" (Mina de sare). Un oficial american, care a vazut imaginile, a afirmat ca acestea par sa fi fost realizate din motive bugetare, pentru a documenta modul in care sunt cheltuiti banii.

Procurorii militari americani au aflat anul acesta despre fotografiile de la inchisorile secrete ale CIA, in timp ce revizuiau materialele colectate pentru investigatia Senatului privind programul de interogare al Agentiei Centrale de Informatii, potrivit unor oficiali americani.

Existenta celor aproximativ 14.000 de fotografii va provoca probabil o noua intarziere in activitatea comisiilor militare de la Guantanamo Bay, Cuba, in conditiile in care avocatii apararii cer ca imaginile sa fie predate. Avocatii au spus ca nu au fost informati despre fotografii si au apreciat ca este inacceptabil ca acestea sa apara la mai mult de trei ani de la punerea sub acuzare a lui Khalid Sheik Mohammed si a altor patru suspecti acuzati de planuirea atentatelor de la 11 septembrie 2001.

Administratia americana se va opune probabil oricarei cereri de a preda fotografii cu ofiteri CIA sau alti membri ai personalului, argumentand ca securitatea lor ar putea fi pusa in pericol, in timp ce avocatii apararii vor spune ca trebuie sa identifice potentiali martori.










4983 vizualizari
  • +2 (16 voturi)    
    iliescu criminal (Duminică, 28 iunie 2015, 12:53)

    andreitr [utilizator]

    si acuzat de genocid pentru mineriada din 13-15 iunie 1990. Oare cand cand il vom vedea aparand in fata unui tribunal?
    • 0 (2 voturi)    
      despre USA nimic? (Luni, 29 iunie 2015, 11:09)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      de acord cu ce spui, dar mi se pare ca te uiti numai la sapca unuia dintre ei, cand amandoi n au sapca.
  • +5 (25 voturi)    
    Și care-i problema? (Duminică, 28 iunie 2015, 14:41)

    vali47 [utilizator]

    Tocmai pentru-că sunt fotografii înseamnă că sunt mărturii cu ce sa întâmplat și nu mai pot prietenii ruși sau jihadiștii să facă propagandă antiamericană.Să nu uităm că totul a fost urmare a atacurilor criminale făcute Al Qaeda și fotografiile erau necesare și sunt pentru a identifica mișcarea făcută de cei arestați.Confruntând imaginile cu imagini din diferite orașe ale lumii se poate identifica anturajul persoanelor și intențiile.
  • -5 (23 voturi)    
    Total fals (Duminică, 28 iunie 2015, 15:47)

    UpNext [utilizator]

    "Marea Tara a Democratiei (MTD) nu poate avea inchisori secrete in lume. MTD este transparenta, democratica si sincera. A spus ca nu exista inchisori secrete, atunci nu exista. Punkt.
    Toata chestia asta e propaganda putinista, o inventie a KGBului, pentru a discredita MTD si, indirect, Poporul Ales, pentru ca, se pare, Putin a fost si este autorul din umbra al atentatelor din lume in ultimii 25 de ani. Al tuturor atentatelor".

    Nu?
  • 0 (10 voturi)    
    Asa si? (Duminică, 28 iunie 2015, 18:29)

    ijohn [utilizator]

    Totul se va taragana pana când se vor putea declasifica anumite informatii....intr-un sfarsit SUA vor recunoaste ca au fost aceste inchisori si isi vor asuma greselile cu anumite scuze diplomatice...si gata.
    Sau poate pana atunci lumea se va schimba astfel incat americanii sa aiba un motiv de a se justifica cu aceste inchisori.
    Prea mult zgomot pentru nimic, pana la urma au murit 3000 de oameni nevinovati.
    Sau ati uitat de cei care sareau pe geam de la etajul 50-60 in disperarea de nu muri arsi ?
    Cei care au pus la cale atentatele, daca ar avea cojones, i-ar ucide pe lideri, nu oameni nevinovati.
    • +1 (13 voturi)    
      Mi-e doar sila (Duminică, 28 iunie 2015, 22:04)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui ijohn

      Cum adica a justifica aceste inchisori , care au fost impotriva toate curtilor judecatoresti de pe suprafata pamantului ,impotriva drepturilor omului ?
      E adevarat ,au murit trei mii de oameni in NY ,e trist ,e jalnic. Si tu crezi ca asta da dreptul cuiva sa ucida zeci de mii de nevinovati ( civili) in alte parti ale lumii in ultimii 14 an?
      • -4 (6 voturi)    
        eu regret inchiderea Guantanamo (Luni, 29 iunie 2015, 1:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        acum aveam clienti cauzacieni..rusnaci..mazete..rogojine...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stiu ce nu pricepi (Luni, 29 iunie 2015, 19:46)

        ijohn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Sau poate nu m-am exprimat eu cum trebuie: intr-un final americanii vor gasi un motiv sa justifice aceste inchisori...asta am vrut sa spun.
        N-am scris nicaieri ca sunt de acord cu ele sau nu.
        Mi-am exprimat doar o parere asupra a ceea ce urmeaza sa se intample, nu am cautat sa despic firul in patru sa vad cine are dreptate....pentru ca nu cred ca am raspunsul. Si nici tu.

        Cert este ca teroristii nu procedeaza corect ucigând nevinovati.

        In plus, teroristii o fac numai si numai INTENTIONAT, tot timpul.

        Este diferita fapta de a merge cu masina pe strada si a vana oameni....si a face un ACCIDENT.

        Vina este in ambele cazuri, dar este o mica diferenta, totusi.

        Ai putea sa-i incadrezi pe americani la ACCIDENT. Sigur, trebuie sa plateasca pentru asta, nu sa musamalizeze totul.

        Hai ca m-am apucat sa despic firul in patru, cum ziceam mai sus, si n-am chef.

        PS: mai usor cu SILA, nu-i frumos.