VIDEO Kuwait: 25 de morti si 202 raniti in urma unui atac sinucigas comis de Statul Islamic intr-o moschee 

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2015, 16:13 Actualitate | Internaţional

Un atacator sinucigas s-a aruncat in aer intr-o moschee siita din orasul Kuwait plina cu credinciosi in timpul rugaciunilor de vineri, ucigand peste zece persoane, a declarat guvernatorul capitalei, potrivit Reuters.

Gruparea Statul Islamic a revendicat responsabilitatea atacului intr-o postare pe un site de socializare si a anuntat ca a tintit "templul siitilor", pe care ii considera eretici.

UPDATE: 25 de morti si 202 raniti in atentatul anti-siit, potrivit unui nou bilant

Atentatul anti-siit revendicat de gruparea jihadista Statul Islamic, care a vizat vineri o moschee din capitala Kuwaitului, s-a soldat cu 25 de morti, potrivit unui nou bilant furnizat de catre Ministerul de Interne, transmite AFP.

Intr-un comunicat difuzat de agentia oficiala KUNA, ministerul a informat ca alte 202 persoane au fost ranite.

Acesta a fost primul atac sinucigas asupra unei moschei siite in mica tara exportatoare de petrol din Golful Arab, unde sunnitii si siitii conlocuiesc impreuna cu putine frictiuni vizibile.

Statul Islamic si-a indemnat marti sustinatorii sa inmulteasca atacurile din timpul postului de Ramadan impotriva crestinilor, siitilor si musulmanilor sunniti care lupta alaturi de coalitia condusa de SUA impotriva gruparii ultra-radicale.

Avertisment - Imagini cu puternic impact emotional















[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3283 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    ! (Vineri, 26 iunie 2015, 16:24)

    tudorr [utilizator]

    Animale!
    • -18 (22 voturi)    
      ISIS (Vineri, 26 iunie 2015, 16:34)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      @tudor
      Animale, dar sunt animale care s-au deszvoltat in timpul Presedintelui Obama...
      • -7 (13 voturi)    
        asa (Vineri, 26 iunie 2015, 16:46)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Asa se intampla cand Obama este un simpatizant declarat al "fratilor musulmani", Bush tata & fiul sunt parteneri de afaceri cu familia Bin Laden, iar Clintonii primesc finantari pentru "fundatiile" lor de la sauditi si qatarezi.

        Pe scurt, asa se intampla cand democratia e cumparata la bucata de islamisti.
      • +16 (16 voturi)    
        "Deszvoltat" (Vineri, 26 iunie 2015, 16:52)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Lupta intre siiti si suniti e veche de ceva secole. Presedentia lui Obama, chiar cu doua mandate, e ceva mai scurta. Ceva istorie si gramatica nu ar strica.
        • 0 (0 voturi)    
          SUNNI & SHIAS (Duminică, 28 iunie 2015, 0:14)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          @Bogdan_100

          Eu NU am spus ca acest conflict dintre Sunni si Shiia s-a nascut in timpul mandatului Obama ci am vrut doar sa semnalez ca 'dezvoltarea' Statului Islamic coincide cu venirea la Casa Alba a actualului Presedinte al US.

          Conflictul dintre cele doua curente majore ale Islamului dateaza din perioada imediat urmatoare mortii lui Mahomet [anul 632].

          Pe scurt, este vorba de succesiunea mostenirii spiritual a Profetului lor, si anume daca Aly - ginerele lui Mahomed - poate primi aceasta functie, sau nu.

          Insa, in articolul nostru se discuta despre forma in care se 'exprima' programul politic al noului Stat Islamic...
          Este evident ca acesta a primit "aripi" si armament dupa eliminarea lui Ben Laden care era totusi prea MODERAT!...


          SI ACUM CONFLICTUL DINTRE SUNNIS SI SHIAS IN NUMAI DOUA MINUTE:
          http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2014/01/22/why-sunnis-and-shias-are-fighting-explained-in-two-minutes/
      • +12 (12 voturi)    
        ! (Vineri, 26 iunie 2015, 17:39)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Josephus mai lasa-ma cu americanii tai! Omul e o bestie prin definitie, il mai imblanzesti daca il educi si ii dai un set de legi morale de bun simt! Daca il privezi de educatie si ii imbuibi capul cu o religie ajungi la situatii de genul...deci repet: Animale!
        • 0 (0 voturi)    
          mai rau! (Duminică, 28 iunie 2015, 0:23)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          @tudorr
          Sitimate domn, situatia este mult mai delicate!
          Daca ati observant, ANIMALELE sunt mult mai relaxate. In plus:
          - ele nu ucid decat pentru a se putea hrani, dar nu mai mult decat le trebuie pentru o zi.
          - iar de sex se folosesc numai pentru reproducerea specie.

          Pe cand la oameni situatia este cu mult mai complicate, depasind nevoile de baza ale instinctelor animale.

          Asa incat, NU merita sa jigniti animalele atunci cand faceti comparatia cu teroristii!
  • +2 (4 voturi)    
    Religia păcii în acțiune (Sâmbătă, 27 iunie 2015, 1:15)

    24alex24 [utilizator]

    Atentate în serie în Tunisia, Franța, Somalia și Qatar. În loc de nazism etnic, azi avem nazism religios.