UPDATE SUA au interceptat comunicatiile ultimilor trei presedinti francezi (WikiLeaks). Francois Hollande a convocat Consiliul Apararii pentru miercuri dimineata

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2015, 1:42 Actualitate | Internaţional

UPDATE Presedintele Francois Hollande a convocat Consiliul Apararii pentru miercuri dimineata, cu scopul de a evalua dezvaluirile presei franceze privind spionarea ultimilor trei presedinti ai Frantei in beneficiul Statelor Unite, relateaza Le Monde, citat de Mediafax.

Consiliul Apararii se va intruni miercuri dimineata, la ora locala 09.00 (10.00, ora Romaniei), la solicitatea lui Francois Hollande, "pentru a evalua natura informatiilor difuzate de presa marti seara si pentru a trage concluziile utile", a dezvaluit Elysee.  

Nicolas Sarkozy a reactionat marti seara, denuntand, potrivit anturajului sau, "metode inacceptabile la nivel general si in special intre aliati".


SUA i-au spionat, cel putin in intervalul 2006-2012, pe ultimii trei presedinti francezi, Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy si Francois Hollande, conform unor documente ale WikiLeaks facute publice marti de ziarul Liberation si de site-ul Mediapart, relateaza AFP si Reuters.

Aceste documente, clasificate "Top-Secret", constau in cinci rapoarte ale NSA bazate pe "interceptari de comunicatii". Acestea erau destinate "comunitatii de informatii" americane, potrivit Liberation.

Documentele intrate in posesia WikiLeaks ar proveni de la un birou care se intitula "Summary Services" sau "serviciul de sinteze".

Fara a contine dezvaluiri senzationale, documentele in cauza fac lumina asupra modului de functionare si de luare a deciziilor de catre administratiile prezidentiale ale lui Francois Hollande si ale celor doi predecesori ai sai, citeaza Agerpres.

Presedintele francez in exercitiu a decis totusi sa convoace miercuri dimineata un "Consiliu de aparare pentru a evalua natura informatiilor difuzate de presa (...) si a trage concluziile care se impun", au declarat marti seara surse din anturajul sau pentru AFP.

Documentul cel mai recent dateaza de la 22 mai 2012, respectiv cu cateva zile inainte de preluarea functiei de catre Francois Hollande. Printre altele, sunt mentionate reuniuni secrete destinate discutarii unei eventuale iesiri a Greciei din zona euro.

De asemenea, documentele publicate reiau rezumate ale unor conversatii ale oficialilor guvernamentali francezi privind criza financiara globala, criza datoriei Greciei sau relatia dintre administratia Hollande si guvernul federal german al Angelei Merkel.

In ceea ce-l priveste pe Nicolas Sarkozy, unele documente explica ca acesta se considera in 2008 "singurul om capabil" sa rezolve criza financiara. Fostul sef al diplomatiei al lui Jacques Chirac, Philippe Douste-Blazy, era la randul sau perceput ca avand o "inclinatie de a face declaratii inexacte si inoportune".

Germania a fost socata in vara lui 2013 de dezvaluirile fostului consultant al NSA, Edward Snowden, privind un vast sistem de supraveghere a conversatiilor telefonice si a comunicatiilor germanilor pe internet, dar si referitoare la interceptarea telefonului mobil al cancelarului Angela Merkel, timp de mai multi ani.

"In timp ce dezvaluirile privind Germania se axau pe faptul izolat ca oficiali de rang inalt era vizati de serviciile de informatii ale SUA, documentele publicate de WikiLeaks astazi furnizeaza informatii mult mai ample privind spionajul SUA asupra aliatilor sai", scrie WikiLeaks in textul care insoteste dezvaluirile.

Acesta includ "continutul real al unor produse de intelligence derivate din interceptari, care arata cum SUA spioneaza convorbirile telefonice ale liderilor francezi si ale ministrilor pentru informatii politice, economice si diplomatice".

WikiLeaks mai precizeaza ca francezii se pot astepta in viitorul apropiat la noi dezvaluiri importante, noteaza Reuters.











3280 vizualizari
  • -2 (14 voturi)    
    Rusii l-au scos pe Snowden puternic.... (Miercuri, 24 iunie 2015, 2:14)

    Lucky1 [utilizator]

    ...la inaintare.
    Doar, doar vor reusi sa baga zazania intre europeni si americani.
    Se vede clar ca Snowden a fost recrutat de rusi cu mult timp inainte ca el sa fuga din SUA...
  • +6 (14 voturi)    
    dezvaluiri deja stiute (Miercuri, 24 iunie 2015, 8:13)

    vasile m [anonim]

    Dezvaluirile lui peste !
    Mare noutate ! Toti incearca sa aiba informatii, daca pot. Crede cineva ca francezii sau nemtii nu incearca / sau chiar intercepteaza pe americani ?!
    Credeti ca rusii sunt sfiosi si le ie rusine sa intercepteze pe cineva in toata lumea ?
    Asta este rolul serviciilor secrete. Cine are acces la informatii (de toate felurile) stie ce mutare se va face si cum trebuie sa reactioneze...problema e ca poate ceea ce interceptezi poate sa fie de fapt "ceea ce trebuie sa interceptezi ! "
  • -6 (12 voturi)    
    De asta SUA sunt (Miercuri, 24 iunie 2015, 9:13)

    xrogo [utilizator]

    cea mai reprezentativa democratie din lume!!!
  • -2 (16 voturi)    
    află-ți gradul de îndoctrinare (Miercuri, 24 iunie 2015, 9:34)

    Mazeta [utilizator]

    1. Nu-i adevărat.
    2. Nu sunt probe.
    3. Toți fac așa.
    4. Bine le-au făcut.
  • 0 (12 voturi)    
    deci "agenturile" exista:) (Miercuri, 24 iunie 2015, 10:12)

    jackalphonse [utilizator]

    ce mi place mie la forumistii "loiali", ca atunci cand USA spioneaza parteneri, navalesc in invazii, corup prin firmele zise si private, nu conteza pentru forumistii pregati sa zica yes sir la orice violare a acordurilor diplomatice sau a intimitatii personale, care uneori provoaca victime. raspun sec "si ce daca".
    acum se bate toba pe securitatea cibernetica, pe care numai si numai americanii ne-ar putea o oferi-o. uitati aici securitate cibernetica:

    "...NSA a atacat companii producătoare de soluţii antivirus, printre care şi Bitdefender..."
    http://www.gandul.info/it-c/o-noua-serie-de-documente-snowden-nsa-a-atacat-companii-producatoare-de-solutii-antivirus-printre-care-si-bitdefender-update-reactia-companiei-14489703

    evident: "ei... si ce daca". poate ca ar trebui sa avem si noi o recatie pentru un eventual "daca".
    • -2 (8 voturi)    
      Crezi ca (Miercuri, 24 iunie 2015, 10:36)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Rusnacii tai fac altceva. Orice tara, cu ata mai mult o putere militara mondiala, va incerca sa culeaga informatii de oriunde si despre oricine. Asa isi apara interesele cetatenilor sai. Problema e cand o tara nu-si respecta tratatele si obligatiile internationale si anexeaza teritorii ale unor state independente. Acolo e problema. Nu la trasul cu urechea la convorbirile unora. Francezii au procedat la fel mai mult au si utilizat aceste informatii pentru a "sufla" contracte unor companii americane.
      • +2 (10 voturi)    
        obiectivitatea nu te transforma in rus... (Miercuri, 24 iunie 2015, 11:08)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Hai sa stabilim niste lucruri:
        1. Sunt roman 100%. Sa ma faci "rusnac", dai impresia ca esti chiar tu "montat" sa faci propaganda ca toti care nu zic "yes sir" sunt "rusnaci". Deci, abtine te ca te descalifici din start.
        Evident ca disparitia SUA din acest teatru, mi ar creea frisoane de teama din cauza agresivitatii Rusiei, numai ca imi doresc ca implicarea sa fie moderata.
        2. Ai dreptate cu informatiile. Problema este ca devin suficient de periculosi "baietii buni" ca sa mi pun problema daca nu cumva n ar trebui sa avem si noi oarece coloana vertebrala (NU OBSERVI CA NU AVEM NICIUN CUVANT DE SPUS, IN AFARA DE "YES"?). Sa inghiti tot, fara sa ai o opinie personala cum faci tu, te descalifica din nou (nu esti obiectiv, poate gresesc).
        3. Vis a vis de anexarea teritoriilor, ce crezi ca face USA in tarile arabe? Regleaza elixirul "democratiei"?

        In concluzie:
        1. cand ai de a face cu opinii care nu converg cu ale tale, incearca sa sustii o dezbatere civilizata, fara acuze si jigniri. democratia asta inseamna, exprimarea opiniei in mod civilizat. diversiunea tine de altceva.
        2. fii obiectiv, pentru ca in lumea asta ipocrita nu exista "tari mame" si "tari tati". a fi partizanul unui partener strategic, nu implica sa stam cu ochii inchisi si cu mainile la urechi.

        Incercam participam la o dezbatere pe principiile astea?
        • +1 (5 voturi)    
          Respect! (Miercuri, 24 iunie 2015, 11:49)

          cato [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Gasesc din ce in ce mai rar comentarii lucide pe Hotnews.
        • -2 (4 voturi)    
          Oare (Miercuri, 24 iunie 2015, 12:50)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          1. toate luarile de pozitie pe acest forum sustin in totalitate pozitia Moscovei, singura tara ce ameninta in mod real democratia si integritatea teritoriala a Romaniei. Istoric Rusia a distrus teritorilal si economic Romania, a ucis elitele tarii si a instituit un regim criminal. Si acum incearca sa rupa Romania de valorile Occidentale si sa influenteze politica interna. Interesul national al Romaniei este sa fie parte din UE si NATO si sa se raporteze la valorile acestora deci automat in conflict cu Rusia si cu ceea ce constant sustii in postarile tale. PS exprimarea rusnacii tai nu inseamna ca ai sau nu cetatenie Romana ci ca ideile tale sunt cele de la Moscova. 3. Nici un teritoriu strain nu a fost anexat de SUA. In tarile arabe SUA se retrage si nu incearca anexarea nici unui petec de pamant.
  • +3 (3 voturi)    
    Pauvre Sarkozy (Miercuri, 24 iunie 2015, 12:44)

    François [anonim]

    Bietul Nicolas!
    El, republicanul confederaților...
    El, care a (re)integrat Franța în NATO(*) ...
    Și tocmai el să ajungă să fie spionat, un om atât de devotat! ...

    (*) Ne amintim că Franța este pe deplin integrată în structurile militare ale NATO doar în mandatul președintelui Nicolas Sarkozy.

    Înainte de asta, timp de aproape 40 de ani, forțele armate franceze au funcționat ”offline”, după ce în 1967 Generalul de Gaulle a retras Franța din structurile militare ale NATO.