Stire actualizata

Summitul de la Bruxelles s-a incheiat pe o nota optimista. Tusk: Propunerile Greciei sunt un pas inainte. Vor fi analizate in orele urmatoare/ Juncker: Sunt increzator ca vom finaliza procesul saptamana aceasta, nu putem juca in prelungiri. Merkel indeamna la precautie. O intalnire a Eurogroupului, programata miercuri seara

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2015, 0:08 Actualitate | Internaţional

Locul Greciei in zona euro, in cumpana
Foto: Flickr / Lefteris Heretakis
Summitul de la Bruxelles s-a incheiat pe o nota optimista. In cadrul unei conferinte de presa organizate dupa eveniment, presedintele Consiliului European Donald Tusk a declarat ca propunerile inainte de Grecia sunt un pas inainte si ca acestea vor fi analizate in orele urmatoare. La randul sau, presedintele Comisiei Europene Jean Claude Juncker a aratat ca s-au inregistrat progrese si s-a aratat increzator ca se va ajunge la un acord cu Grecia pana la sfarsitul aceste saptamani. Cancelarul Angela Merkel, a carei tara este cel mai mare creditor al Greciei, a indemnat insa la precautie, aratand ca "nu exista nicio garantie" ca se va ajunge la un acord in timp util.

O noua intalnire a ministrilor de Finante din zona euro se va tine miercuri seara la Bruxelles, pentru a se ajunge la un acord intre Grecia si creditorii sai astfel incat sa se evite intrarea in incapacitate de plata, a anuntat luni presedintintele Consiliului European Donald Tusk, potrivit AFP.

"Toate partile sunt decise sa gaseasca o solutie. Noile propuneri grecesti sunt un pas inainte", a declarat Tusk, adaugand ca raman multe de facut "in urmatoarele ore".

Premierul grec Alexis Tsipras si institutiile creditoare (UE, BCE, FMI) "vor lucra impreuna acum intr-un mod in care Eurogroupul (ministrii de Finante din zona euro - n.red.) sa ajunga la rezultate miercuri seara, pe care sa le poata prezenta joi dimineata", a mai aratat Tusk.

Aceasta reuniune a Eurogroupului, care ar trebui sa fie decisiva, se va tine in ajunul summitului european de la Bruxelles, dedicat problemei imigrantilor din zona Mediteranei. Summitul se va prelungi vineri.

La randul sau, presedintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker, s-a aratat convins luni seara ca se va ajunge la un acord in zilele urmatoare.

"Sunt convins ca vom ajunge la un acord final in cursul acestei saptamani, caci avem nevoie de el", a declarat Juncker.

Seful CE a folosit o metafora din fotbal, estimand ca Grecia si creditorii nu pot "sa joace in prelungri".

Cancelarul german Angela Merkel a fost insa mai precauta, aratand ca "nu exista garantii ca acest lucru (incheierea unui acord pana la finalul saptamanii - n.red.) se va intampla. Raman multe lucruri de facut."

"Nu mai avem timp", a declarat, la randul sau, sefa FMI Christine Lagarde.

Tsipras a solicitat o promisiune de reducere a datoriilor, insa atat Merkel cat si Juncker au raspuns ca acum nu este un moment bun pentru a discuta acest lucru.

Grecia, amenintata de intrarea in incapacitate de plata, a acceptat, de principiu, o prelungire a pachetului actual de ajutor financiar, au declarat surse guvernamentale greci pentru AFP. Amintim ca la aceasta ora se desfasoara la Bruxelles un summit extraordinar al liderilor din zona euro in care se decide viitorul Greciei.

"Pentru prima data, am acceptat extensia programului ca unic mod de a avansa"in cadrul negocierilor cu creditorii internationali - Uniunea Europeana si Fondul Monetar International - a declarat sursa in marja summitului liderilor din cele 19 tari din zona euro care a inceput la ora 17:00 GMT in capitala europeana.

"Suntem in criza de timp", a declarat la randul ei directoarea generala a FMI, Christine Lagarde, dupa summit, adaugand ca "o sa avem ceva de lucru".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4824 vizualizari
  • -7 (19 voturi)    
    mda (Marţi, 23 iunie 2015, 0:38)

    Mazeta [utilizator]

    Toată lumea a rămas dezamăgită după acest summit. Nu fost nici bancheri spânzurați, nici greci puturoși bătuți în piața publică. Poate data viitoare.
    • +2 (16 voturi)    
      traiasca interjectiile prin care... (Marţi, 23 iunie 2015, 1:42)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... aceasta minte luminata a neamului MAZETA ne indruma pe calea fericirii si bunastarii. Tot inainte spre victoria finala alaturi de prietenii din Rusia, Grecia, PSD Jos imperialistii care asupresc popoarele, investind in tari straine sau imprumutand bani !
    • +9 (11 voturi)    
      Pai ... (Marţi, 23 iunie 2015, 6:38)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Iar or sa-si plateasca si grecii varful asta de plata al datoriilor , cu bani imprumutati de la altii pe baza de promisiuni . Filmul e prost si l-am mai vazut de atatea ori ... Nu au pus nici un ban la loc , doar au micsorat viteza cu care se imprumutau si abia asteapta sa o faca din nou , la fel ca in 2014.
      http://www.tradingeconomics.com/greece/government-budget
      • +4 (6 voturi)    
        De data asta s-ar putea sa aiba altceva la schimb (Marţi, 23 iunie 2015, 11:21)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

        http://www.hotnews.ro/stiri-international-20225744-grecia-putea-introduce-uniunile-civile-pentru-persoanele-acelasi-sex.htm

        Asta valoreaza ceva. Altfel nu se explica de ce in plina criza financiara, cand sunt peste 500.000 de oameni care n-au primit salariul de multe luni, etc etc, cineva se ocupa de asa o lege.

        Probabil ca de acolo vine "optimismul".
  • +6 (8 voturi)    
    Pai (Marţi, 23 iunie 2015, 8:09)

    mikeyu [utilizator]

    nu e greu sa promiti pana-ti intra banii... ce garantii ofera comunistii ca o sa si implementeze ce promit? Ca altfel, 8 mld in 2 saptamani, dupa care fac tot ce stiu ei.
  • -5 (9 voturi)    
    eurogrupul... (Marţi, 23 iunie 2015, 8:42)

    kax [utilizator]

    Eurogrupul, daca vrem o poveste de succes, are nevoie de grecia, si de multi altii.
    Nu cred ca ne permitem sa stam la cheremul chinei, al indiei, al americilor...
    Europa, pentru copii ei, are datoria sa poarte in continuare mandria de a fi leagan al civilizatiei vestice.
    Europa puternica poate fi doar daca democratia vine in mainile cetatenilor ei.
    Majotitatea dintre ei sunt saraci.
  • -1 (5 voturi)    
    vine si randul nostru (Marţi, 23 iunie 2015, 8:50)

    Dan [anonim]

    Aveti putintica rabdare...norocul nostru ca suntem condusi de niste lichele corupte care stiu sa faca jocurile stapanilor ca altfel ...
  • +8 (10 voturi)    
    faliment (Marţi, 23 iunie 2015, 9:55)

    sas [anonim]

    in locul grecilor as forta falimentul. Ganditi-va logic. ei au o datorie de 300 miliarde. nu o pot plati. pot doar sa ia alti bani imprumut, prin care sa achite ratele de acum, dar asta le creste datoria in viitor, ca mai vin alte dobanzi. sa zicem ca iau masurile de austeritate. dar asta nu face decat sa opreasca pierderile, nu-i va aduce pe plus, sa poata sa inceapa sa plateasca din datorii fara sa se imprumute. si atunci ce fac ei de fapt? isi amana sentinta...vor fi in permanenta cu spectrul falimentului, niciodata nu vor scapa de datporia uriasa. pai nu mai bine intra in faliment? vor avea doi trei ani de criza profunda, dar pot scapa de o mare parte din datorii.
    e ca la persoane...ganditi-va ca legea falimentului personal e in favoarea persoanelor care intra in faliment si in defavoarea creditorilor. cam la fel si o intrare in faliment a unei tari. tara, ca si persoana, trec prin cativa ani grei, dar apoi scapa de datorii.cativa ani de criza apoi se poate da restart pe baze economice mai solide. asa unde duce rostogolirea asta a datoriilor? cum vor iesi de fapt din asta? are cineva imresia ca vor avea vreodata macar 100 de miliarde pe care sa-i de inapoi, cand PIB-ul lor e de 190?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu merge (Marţi, 23 iunie 2015, 11:16)

      sile [anonim] i-a raspuns lui sas

      Ei au nevoie sa se imprumute oricum, atat sunt de in groapa. Si daca dai faliment, cine te mai imprumuta sa acoperi cheltuielile bugetare? Si la ce dobanzi?
      • +3 (3 voturi)    
        drahma (Marţi, 23 iunie 2015, 11:38)

        sas [anonim] i-a raspuns lui sile

        pot sa revina la drahma. sigur ca se va devaloriza, dar n-am zis ca le va fi usor pe termen scurt. am zis ca tot rostogolind nu ajung nicaieri.
        si pot obtine fonduri, daca DUPA faliment isi privatizeaza ce e vandabil. numai daca privatizeaza portul pireu dupa faliment (cum li se tot cere sa faca acum) scot o gramada de bani, dar pe care nu-i mai dau in contul unor imprumuturi, ii pot baga in relansare economica.
        asa...tu cum vezi iesirea lor din criza. se tot imprumuta sa achite alte imprumuturi, tot platesc dobanzii...cum crezi ca vor scapa de datorii? ca masurile de austeritate pot maxim sa opreasca risipa, in nici un caz nu aduc bani care sa acopere datoria...
    • +1 (1 vot)    
      100 miliarde? (Marţi, 23 iunie 2015, 15:04)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui sas

      Eu m-as mira si daca ar da 10 inapoi curati, nu luati de la EC si mutati de colo-colo, sa provina din activitatile lor.

      Grecia e un mare 0 barat in mersul lucrurilor si o piedica uriasa in mersul Europei.

      Mare prostie ca nu i-a lasat sa iasa si sa se duca in plata Domnului.
  • +6 (6 voturi)    
    masuri pe hartie (Marţi, 23 iunie 2015, 10:20)

    toto [anonim]

    ce vor adduce nou actualele masuri ?
    absolut nimic.
    in loc sa reduca risipa (salarii si pensii nejustificate) si sa vanda tot ce au vandabil (asa stiu eu ca se procedeaza cand nu mai poti rambursa ce ai imprumutat), se angajeaza sa creasca taxele care, in mod sigur, nu vor fi nici alea colectate...
    si uite asa smecherii din fruntea Greciei vor prezenta asta ca pe o mare victorie a lor si vor fi multumiti de inca o teapa data creditorilor.
    abia asta s-ar putea sa fie calea catre dezintegrarea Eurogrupului.
    nu degeaba Merkel e cea mai rezervata.
    ei va fi foarte greu sa explice asta in Germania...
    • +5 (5 voturi)    
      doar nu-s prosti (Marţi, 23 iunie 2015, 10:30)

      sas [anonim] i-a raspuns lui toto

      trebuie sa fie idioti sa "vanda tot ce au vandabil" acum. in mod normal ei trebuie sa forteze falimentul. nu au alta solutie sa scape de datorie, nu vor putea niciodata sa o achite din privatizari si masuri de austeritate (care, pe langa taieri de facilitati, vad ca mai inseamna si taxe in plus pt firme, care n-au cum sa duca la crestere economica).
      daca ii duce capul ei trebuie sa intre in faliment. abia apoi, cand vor avea si garantia ca o buna parte din datorii le sunt sterse sa privatizeze, ca sa obtina fonduri pt o relansare economica (pt ca evident imprumuturi nu vor mai putea contracta o buna perioada).
      Daca fac invers, mai devreme sau mai tarziu tot vor ajunge in faliment, pt ca datoria lor va ramane oricum uriasa. nu vor putea decat sa o rostogoleasca o perioada. dar cand vor intra in faliment nu vor mai avea nici ce vinde, casa obtina fonduri
      • -3 (5 voturi)    
        doar ca (Marţi, 23 iunie 2015, 11:16)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui sas

        E prea târziu. Grecia trebuia să falimenteze în 2009, odată cu Islanda. Între timp speculanții au transferat datoriile grecești din bilanțurile lor pe umerii cetățenilor europeni.
        • +3 (3 voturi)    
          pai (Marţi, 23 iunie 2015, 11:31)

          sas [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          eu n-am spus ca ar fi bine sa faca asta din perspectiva restului europei. am spus ca ar fi bine pt ei. sigur ca nemtii, francezii si ceilalti vor plati. sau mai bine zis nu-si vor mai vede banii inapoi
  • +1 (1 vot)    
    Intre timp (Marţi, 23 iunie 2015, 13:48)

    V. Veroiu [utilizator]

    Cu ce se mai ocupa Parlamentul European? Pai se discuta o lege prin care publicarea (inclusiv pe net) a fotografiilor cladirilor sa se faca doar cu acordul arhitectului. Cu alte cuvinte: vrei sa pui pe Twitter poza hotelului in care stai? Ai incalcat legea.

    Gata. Grecia e rezolvata. Refugiatii din Africa la fel. Rusia e prietena. Acum doar detalii mai rezolvam.

    Scriu de pe mobil dar pot da link pe sursa daca vreti.

    EU incepe sa devina absurdistan. Si o spun cu parere de rau.
  • +1 (1 vot)    
    Inca 35 miliarde (Marţi, 23 iunie 2015, 15:02)

    DaniAndi [utilizator]

    Bagate sau mai bine zis "ingropate" in fundul grecilor, cu certitudinea ca nu vor mai iesi vreodata "la suprafata".

    Mai bine mi-i dadeau mie, faceam un foc cu ei acum in toiul verii, tot era un lucru mai bun decat sa-i dea grecilor.

    Ulciorul prostanac se duce de mult prea multe ori la fantana...