Tsipras a prezentat cancelarului Merkel si presedintilor Hollande si Juncker propunerile Atenei "pentru un acord cu conditii reciproc avantajoase"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2015, 17:20 Actualitate | Internaţional

Alexis Tsipras
Foto: Agerpres/Xinhua
Premierul grec Alexis Tsipras a prezentat duminica propunerile Atenei "pentru un acord cu conditii reciproc avantajoase" in cadrul unor convorbiri telefonice cu cancelarul german Angela Merkel, presedintele francez Francois Hollande si cu presedintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker, a anuntat serviciul de presa al Guvernului elen, intr-un comunicat citat de AFP.

Potrivit comunicatului de presa, acest acord "ar trebui sa aduca o solutie definitiva si nu provizorie" problemei grecesti, fara a preciza daca propunerile facute sunt unele noi, cum doresc creditorii Greciei (Uniunea Europeana, Banca Centrala Europeana si Fondul Monetar International) inainte de summitul crucial de luni al zonei euro.

Tsipras va merge in aceasta seara la Bruxelles, se mai arata in comunicat. Potrivit unor surse europene, premierul grec s-a intalnit deja sambata cu Juncker.

Potrivit unei surse guvernamentale grecesti, Euclide Tsakalotos, ministrul coordonator al discutiilor cu creditorii Greciei, ar urma sa mearga de asemenea la Bruxelles duminica seara pentru a pregati discutiile de luni.

Summitul de luni seara va fi precedat de o reuniune a ministrilor de Finante din cele 19 tari membre ale zonei euro, convocata la ora locala 12:30 (10:30 GMT), si nu la ora 15:00 (13:00 GMT) cum fusese prevazut initial.

Inca de la sfarsitul diminetii, Alexis Tsipras prezideaza o intalnire a ministrilor de la Atena in care si-a informat guvernul despre posibilele ajustari la propunerile grecesti, respinse pana acum de creditori in cadrul mai multor intalniri.

Un apropiat al executivului elen a lasat sa se inteleaga sambata ca Atena ar putea face noi concesii, insa cu conditia ca un plan de restructurare a datoriei tarii sa fie inclus in acord.

Fereastra pentru semnarea unui acord care ar permite deblocarea unei noi transe de imprumut, in valoare de 7,2 miliarde de euro si vitala pentru Atena, se micsoreaza. Pe 30 iunie, Grecia risca sa nu poata onora o rambursare in valoare de 1,5 miliarde de euro catre FMI, astfel incat retragerile din banci s-au accelerat in cursul saptamanii care tocmai se incheie, ridicand mari probleme sistemului bancar grecesc.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10432 vizualizari
  • +28 (30 voturi)    
    serios? (Duminică, 21 iunie 2015, 17:26)

    stefan2008 [utilizator]

    ...si care-s avantajele pentru cetatenii UE?
  • +31 (33 voturi)    
    Voi dați banii,noi îi cheltuim. (Duminică, 21 iunie 2015, 17:33)

    vali47 [utilizator]

    Cred-că așa vede Tsipras condiții reciproc avantajoase.De ce nu a trimis Tsipras un program de relansare economică și echilibrare financiară a Greciei și să-i fi lăsat pe cei care dau banii să spună cât de reciproc avantajoase sunt propunerile.
    • +6 (8 voturi)    
      Cum sa munceasca grecoteiul? (Duminică, 21 iunie 2015, 19:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Lui i se cuvine!
      Ce, el are Acropole, el are Atena, ... el are. Ce maivreti, sa si munceasca?
    • +1 (1 vot)    
      Tsipras a prezentat cancelarului Merkel si presedi (Luni, 22 iunie 2015, 9:58)

      Bancheru [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Tinere exista un dicton foarte cunoscut in domeniul bancar: "debitorul joaca creditorul" mai ales daca datoriile sunt mari sau foarte mari. Deci, pentru ca, creditorii sa-si recupereze creantele (sau macar o parte din ele) trebuie sa accepte o intelegere chiar "reciproc avantajoasa". Asta-i lectia pe care creditorii actuali n-au invatat-o din experientele anterioare: am auzit ca grecii au mai fost in faliment de doua ori pana acum. Oricum, nivelul lor de trai si de huzur este incomparabil cu cel din Romania. Se pare ca lor nu le este frica de ANAF-ul lor.
  • +20 (22 voturi)    
    Ma indoiesc (Duminică, 21 iunie 2015, 18:01)

    Vlad-I [utilizator]

    Bolsevicii de la Atena au un sistem de valori diferit de lumea normala. Sa promiti pomeni electorale cu banii celor din UE nu-i de oameni normali. Sa puna mana sa munceasca si sa traiasca din productia lor.
  • +18 (18 voturi)    
    Daca "a anuntat serviciul de presa al Guvernului e" (Duminică, 21 iunie 2015, 18:10)

    CristiC. [utilizator]

    e clar. E egal cu zero si au transmis ce au mai dat deja, in speranta ca nu o sa-i dea afara din UE si ca, vai, ce importanta e Grecia.

    Daca ar fi venit de la Bruxelles sau Juncker sau Merkel ar fi insemnat ceva. Asa e fix apa de ploaie.
  • -2 (8 voturi)    
    FMI go home and Greece to work (Duminică, 21 iunie 2015, 21:01)

    DanDare [utilizator]

    This is the only right solution !
  • -10 (16 voturi)    
    Grexit saga (Duminică, 21 iunie 2015, 21:38)

    zizin [utilizator]

    Pe înțelesul tuturor:

    Așadar, Germania vrea să fie plătită de Grecia. Singura modalitate ca Germania să poată fi plătită este ca Germania să împrumute bani Greciei astfel ca Grecia să aibă banii cu care să plătească înapoi Germania. Rezultatul net este că Germania vrea un împrumut (pentru sine), dar dorește să schimbe răspunderea pe Grecia. Soluția pentru Germania este simplă și chiar nu-i nevoie de politică. E la mintea cocoșului: Germania să tipărească pur și simplu bani fără datorii pe care să și-i auto-aloce!

    Iată deci că toată tevatura cu Grexit-ul n-are de-a face absolut deloc cu păstrarea Greciei în UE. Are în schimb de-a face cu găsirea de către Germania a unei modalități profitabile de a se finanța.

    În paranteză fie spus, se mai știe că dacă Grecia părăsește euro, asta va duce probabil la falimente în cascadă în întreaga zonă euro, ceea ce va duce inevitabil la situația în care Germania va deține un sac uriaș de euroi fără valoare și nerambursabili...
    • +8 (12 voturi)    
      parerea mea (Luni, 22 iunie 2015, 0:52)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      @zizi, eu sunt de parere ca dv. nu intelegeti nimic, si va plac nespus de mult teoriile conspiranoide, cautati un for pt. nivelul dv. scazut. Tarile guverne si regi au luat datorii de secole, mecanismul este simplu ca atunci cad Ion il impumuta pe vasile pt. ca sunt amici, Ion este interesat sa-si recupereze banii. Din cate stiu si Romania a contribuit la finantarea greciei , ro. are 2% din valoarea BCE, si din cate inteleg nu-i nici un negot bun pt. ro. ca grecia sa nu dea banii inapoi si nici sa le mai dam altii fara garantia ca ii vor intoarce.
  • +7 (9 voturi)    
    Tiparnita e gata ? (Duminică, 21 iunie 2015, 23:06)

    minup [utilizator]

    Ma gandesc daca au inceput deja sa tipareasca drahme. Chiar 'planul' grecesc acceptat Grecia cu euro ar mai supravietui vreo doi ani. Aveti curaj si declarati faliment , luati-o pe calea voastra. Este viata in afara zonei euro.
  • +1 (3 voturi)    
    BRICs Bank + Russian Bailout ... (Luni, 22 iunie 2015, 19:56)

    utug [utilizator]

    "BRICS Bank to commence business on 7 July ... the reign of the U.S. dollar as the world’s reserve currency will, quite likely, be coming to an end within the next ten years ... Russia Invites Greece To Join BRICS Bank ... Greece on verge of default but considering BRICs Bank and Russian Bailouts ... "

    http://indopulse.com/2015/06/20/brics-bank-to-commence-business-on-7-july/

    http://economyincrisis.org/content/the-beginning-of-the-end-for-the-u-s-dollar-as-the-world-reserve-currency

    https://larouchepac.com/20150512/russia-invites-greece-join-brics-bank

    http://nextbigfuture.com/2015/06/greece-on-verge-of-default-but.html
    • 0 (2 voturi)    
      stii cu ce se platesc facturile in Transnistria? (Luni, 22 iunie 2015, 20:16)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui utug

      Nu cu ruble rusesti, nu cu lei moldovenesti, ci cu rublele lor penibile, transnistrene si ... guess what, cu dolari americani !!!
      Da, oficial, la ghiseul bolsevic din Transnistria, platesti facturile cu dolari americani! :))))

      ... acuma... tu ce ziceai de dolarii americani? :)))