In cazul in care Atena nu vine cu noi propuneri, zona euro vrea sa discute luni despre cum sa faca fata unui default grec

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2015, 17:59 Actualitate | Internaţional

Locul Greciei in zona euro, in cumpana
Foto: Flickr / Lefteris Heretakis
In cazul in care Atena nu trimite noi propuneri in cadrul negocierilor cu creditorii internationali, ministrii de Finante din zona euro vor discuta cum sa abordeze un default grec intr-o intalnire desfasurata lui, au anuntat oficiali UE, transmite Reuters.

Ministrii urmeaza sa se intalneasca luni la ora 13:00 GMT la Bruxelles pentru a pregati un  summit de urgenta a liderilor din zona euro care se va desfasura in cursul aceleiasi zile, pe masura ce termenul limita pentru ca Grecia sa isi plateasca prima transa din datoria catre FMI se apropie.

Pentru ca Eurogroupul sau summitul sa aiba in vedere un compromis, Grecia trebuie ca, mai intai, sa trimita noi propuneri pe temele problema precum reforma pensiilor si extinderea bazei de taxare pentru TVA, au aratat oficialii UE.

"Daca nu avem noi propuneri din partea Greciei sa discutam, ministri probabil ca vor discuta, in loc, cum sa faca fata unui default grec", a precizat un oficial din zona euro.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3374 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    foarte corect (Vineri, 19 iunie 2015, 18:10)

    snowflake [utilizator]

    Intrebarea este daca si semneaza luni actele necesare sau ii mai agonizeaza putin pe greci si creditorii lor?!?
  • -9 (15 voturi)    
    eh (Vineri, 19 iunie 2015, 19:08)

    Mazeta [utilizator]

    Grecia are o importanță strategică mult prea mare pentru a fi judecată după criterii economice. România nu are.
    • +6 (8 voturi)    
      esti sigur (Vineri, 19 iunie 2015, 19:49)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai vaufackis ?
      singurul motiv pt care grecia a intrat in UE e ca i-au presat americanii pe eurpoeni sa ii bage acolo
      • +1 (3 voturi)    
        ei nah (Vineri, 19 iunie 2015, 21:46)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

        si acuma sa fim sinceri, romanica a intrat de bine ce era in ue?? problema nu este la grecia, ci la haosul legislativ care este in UE, cum e posibil sa nu existe cadru legal pt cazul in care intra o tara in default? da ce suntem in paradis aici? amatori si aia ce conduc ue....pun pariu ca nici acuma nu isi bat capu sa puna la punct legislatia in domeniul asta, vor doar sa ascunda gunoiu sub pres si sa bage capu in nisip pana la urmatoarea criza, sperand sa nu ii mai prinda pe ei in scaune :))
        si ne mai miram de ciocoflendarii care ne conduc pe noi....
    • -4 (4 voturi)    
      hai Grecia, curaj (Vineri, 19 iunie 2015, 22:54)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Grecia este tara de baza in UE, si aici va ramane indiferent ce zic unii sau altii. O tara cu un PIB de 250 mld de euro si o datorie publica de 3-400 mld nu pot reprezenta CAUZA unei crize mondiale, cu un PIB total de zeci de mii de miliarde, decat la televizor. Gargara media continua. Daca se intampla un dezastru financiar se intampla din cauza troicii nu a grecilor.
  • -6 (12 voturi)    
    Default Grecia - implozie EU (Vineri, 19 iunie 2015, 19:20)

    grexit [anonim]

    -treaba este ca daca Grecia va fi data afara din EU, Europa se divizeaza, toate tarile isi vor cere iesirea. Asta pt ca in urma iesirii greciei vor fi pierderi uriase, Euroiul se va prabusi.
    Nici o alta tara din EU nu va vrea sa contribuie la aceste pierderi si sa suporte costurile balamucului.
    • +6 (6 voturi)    
      gresit (Vineri, 19 iunie 2015, 19:50)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui grexit

      daca ii dau afara rpede si din eur si introduc reguli de conduita clare se redreseaza repede.
      daca o scalda la nesfarsit da se duce naibii increderea
    • 0 (0 voturi)    
      NU MAI DRAMATIZATI! (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 6:27)

      Jimmy Page [anonim] i-a raspuns lui grexit

      Toata lumea trebuie sa invete ca o datorie trebuie achitata.Grecii sunt niste obraznici care trebuie pusi la punct.Degeaba se cred buricul pamantului:asa cum procedeaza ei in afaceri,asa sa procedeze si UE cu Grecia!Numai in RO afaceristii greci sunt bagati in seama:si-au facut de cap si au dat afara 20000 de romani pentru "eficientizare".In realitate ei nu stiu sa faca afaceri ,practica un management catastrofal si cat mai multi bani in buzunarele proprii!!Nu va iesi nicio alta tara din UE!E ca si cum ai zice la scoala ca, daca ramane repetent Bula,toti colegii lui pleaca din clasa respectiva.Repetentii trebuie sanctionati,nu incurajati sa ramana prosti si lenesi!!!!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Bine-o fost cand o fost rau. (Vineri, 19 iunie 2015, 20:16)

    Florin [anonim]

    Asta vor zice grecii daca ies. Datoriile nu li se vor sterge, investitii noi, ioc, iar acum cred ca nu au bani nici sa-si tipareasca drahma si sa-si modifice sistemul financiar. Si renuntarea are costuri la fel ca si aderarea la euro. Pe termen lung, poate chiar mai mari.
  • 0 (0 voturi)    
    Grexitul este foarte util! (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 11:32)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cand vor trai foarte prost grecii, cand vor pleca firmele, investitiile din Grecia, UK va lua aminte si va sti ce sa voteze la referendum. Daca Grecia sta, UK va iesi peste 2 ani. Daca Grecia iese, UK va ramane!