Reactia Moscovei dupa ancheta americana de la FIFA: Rusia cere o ancheta internationala cu privire la aselenizarea americana din 1969

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2015, 11:16 Actualitate | Internaţional

Rusia cere o ancheta internationala privind aselenizarea americana din 1969, anunta un purtator de cuvant al Comitetului de ancheta, dupa ce o investigatie condusa de catre americani vizand FIFA a pus la indoiala corectitudinea alegerii Rusiei drept gazda a editiei din 2018 a Cupei Mondiale de fotbal, relateaza Newsweek, citat de Mediafax. Noua oficiali FIFA au fost vizati de o ancheta americana si elvetiana cu privire la presupuse fapte de coruptie, declansand scandalul care a condus la demisia presedintelui organizatiei Sepp Blatter.

Rusia si Qatarul au negat amandoua ca drepturile lor de a gazdui Cupa Mondiala de fotbal ar avea legatura cu vreo fapta reprobabila. Insa Biroul Federal de Investigatii (FBI, politia federala americana) a confirmat pentru The Telegraf, in urma cu aproximativ doua saptamani, ca lanseaza o ancheta cu privire la oferte de sponsorizare a acestor doua turnee.

Un purtator de cuvant al Comitetului de ancheta al Federatiei ruse, Vladimir Markin, a raspuns anchetei FBI printr-un editorial publicat in editia de vineri a ziarului Izvestia.

Statele Unite au incalcat o linie atunci cand "procurorii (americani) au decis sa se declare arbitri supremi ai fotbalului international" anchetand FIFA, scrie Markin.

"Exista un lucru si mai rau (decat coruptia) - atunci cand oficiali corupti decid sa ￯lupte impotriva coruptiei￯ cu mijloacele lor corupte", continua oficialul rus, acuzand Statele Unite ca-si neglijeaza propriile probleme in acest domeniu.

Intr-o serie de acuzatii abia voalate, Markin pune sub semnul intrebarii aselenizarile americane, subliniind ca este necesara atat anchetarea disparitiei unor secvente filmate la contactul Apollo cu Luna in 1969, cat si testarea "validitatii" celor 400 de kilograme de roca lunara colectata de misiuni americane ulterioare.

"Nu, noi nu sustinem ca ei nu au zburat (pana la Luna) si ca doar au inregistrat un film. Insa toate aceste artefacte stiintifice - sau poate culturale - fac parte din mostenirea umanitatii, iar disparitia lor fara urma este pierderea noastra comuna. O investigatie va arata (ce s-a intamplat)", scrie Markin.

NASA a admis in 2009 ca a sters inregistrarea aselenizarii din motive bugetare, dar ca aceasta a fost refacuta, ulterior, cu ajutorul inregistrarilor de televiziune. Cea mai mare parte a rocii lunare este depozitata la Centrul Spatial Lyndon B. Johnson, in Texas, iar unele fragmente sunt expuse in muzee internationale.

Markin acuza Washingtonul ca este vinovat de instalarea unor oficiali corupti in Ucraina, la 25 de la prabusirea fostei Uniuni Sovietice, ceea ce a condus la razboiul din estul tarii, si le sugereaza procurorilor americani sa investigheze potentiale fapte de coruptie la Cupa Mondiala din 1994, in Statele Unite. El nu precizeaza care sunt motivele pentru care crede ca este necesara o asemenea ancheta.










14839 vizualizari
  • -26 (52 voturi)    
    titlu de cancan (Vineri, 19 iunie 2015, 11:23)

    asdf [anonim]

    Deci o comisie a federatiei ruse de fotbal e numita in titlu "Moscova" si "Rusia", ca si cum ar fi vorba de Kremlin.

    Sa stiti ca e o greseala, uneori fatala, sa iti consideri dusmanul prost si sa insufli acest sentiment incercand sa-l ridiculizezi prin propaganda.
    • +26 (30 voturi)    
      nu va consideram prosti de loc. (Vineri, 19 iunie 2015, 12:49)

      radu [anonim] i-a raspuns lui asdf

      De aia pierdem timpul ca sa aratam cum denaturati adevarul. Haide sa vedem despre ce comisie e vorba si despre ce persoana:

      1. Daca va uitati aici o sa il vedeti pe domnul Markin (numele e in explicatia de sub poza): http://www.themoscowtimes.com/news/article/former-cop-charged-in-politkovskaya-murder/462189.html

      2. In spatele dansului scrie: "Sledstvenny Komitet". Si cu litere mai mici "Federatia Rusa" (nu de fotbal, ci statul rus).

      3. Despre comitet citez de aici: http://www.rferl.org/content/article/1078573.html (the Investigative Committee, which Russian officials say is loosely modeled on the FBI in the United States...)

      In concluzie omul este purtatorul de cuvant al entitatii rusesti aproximativ egale cu FBI-ul american. Deci titlul e in regula iar comentariul acesta dezinformeaza.


      Ptr. cine vrea sursele articolului gasiti aici: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3130017/Russian-official-demands-investigation-really-happened-moon-landing-original-footage-disappeared.html
  • +38 (40 voturi)    
    atacul (Vineri, 19 iunie 2015, 11:25)

    greenforest [utilizator]

    este cea mai buna aparare.

    Nici un cuvant despre faptul daca s-a dat spaga sau nu.
  • -24 (56 voturi)    
    wait a minute (Vineri, 19 iunie 2015, 11:26)

    Gicu_007 [utilizator]

    ce inseamna asta:
    "NASA a admis in 2009 ca a sters inregistrarea aselenizarii din motive bugetare"

    ce vorbiti bre aici? nu mai aveau unde sa stocheze un amarat de film din lipsa banilor????? Alo? Este clar o frauda aici. Daca ziceau ca din greseala au sters-o, ok, mai intelegeam, dar din cauza bugetului?????
    • +21 (27 voturi)    
      spune ne legatura dintre NASA si FIFA (Vineri, 19 iunie 2015, 12:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      eu unul nu vad legatura..inteleg frustrarea Mujica, inteleg ca si votca de pufoiaca e pe terminate..inteleg ca TOTI votcarii acum asteapta importul de legume fructe din Moldova...insa nu inteleg legatura dintre NASA si FIFA..ambele..nu au legatura cu Mujicia...sunt "creatii" ale Lumii Civilizate...NU a Violatorilor, Incestuoshilor sau Votcarilor de la Octombrie Roshu pana in present !
      • -14 (18 voturi)    
        ce sa spun daca nu-i? (Vineri, 19 iunie 2015, 12:43)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .
      • -9 (19 voturi)    
        clar ca ceea ce fac rusii (Vineri, 19 iunie 2015, 12:52)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        e o tampenie, cerand asa ceva! Eu m-am referit PUNCTUAL la chestia cu stersul filmului aselenizarii mai nene.
    • +10 (22 voturi)    
      Stii cat e durata de viata a unei pelicule de film (Vineri, 19 iunie 2015, 12:59)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Gicu_007

      Incearca tu sa tii in viata o pelicula dupa 40 ani (si nu una recenta, una fabricata in anii '60) si vezi cat te costa.
      Da, e vorba de o valoare imensa (poate inestimabila), dar asta se intampla cu toate filmele.
      • -4 (16 voturi)    
        aplicand logica asta (Vineri, 19 iunie 2015, 13:11)

        Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui sile

        nu ar trebui sa mai avem filme facute in perioada interbelica
        "NASA a admis in 2009 ca a sters inregistrarea aselenizarii din motive bugetare, dar ca aceasta a fost refacuta, ulterior, cu ajutorul inregistrarilor de televiziune"
        Asta in loc de conservare sau transferul filmului pe un mediu de stocare modern.Serios?Pentru una dintre cele mai importante filmari din istoria omenirii,nu un film cu Elvis....
        Procedura ridica semne de intrebare si nu are de a face cu magarismele moscovite.
        • -1 (13 voturi)    
          asa gandeam si io (Vineri, 19 iunie 2015, 13:17)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

          . A sterge e ceva si a nu mai putea intretine copia originala din lipsa de fonduri e cu totul altceva.
        • +12 (20 voturi)    
          :) (Vineri, 19 iunie 2015, 13:49)

          Darth Father [anonim] i-a raspuns lui Peredhil

          Adica spui ca s-a cheltuit din bugetul american suma de 24 de miliarde de dolari( cam 150 de miliarde in banii de azi), au fost implicati aproximativ 400.000 de oameni si 20.000 de firme si toti aia si-au tinut gura sa nu spuna ca de fapt e o vrajeala?
          :)))))
          Asta ar insemna ca spiritul uman este cu adevarat ceva maret, sa poti sa pui calus la gura la atitia oameni care au lucrat ca misiunile Apollo sa se intample.

          Celor care au impresia ca omul nu a fost pe Luna le spun ca se inseala grav.
          In primul rand ar trebui sa simta un pic de rusine cu gandul la efortul atitor persoane care au facut posibila vizita pe Luna.

          Propaganda dezinformarii ruse lucreaza la maxim zilele astea, vor mai fi si alte subiecte , sunt sigur, de genul de ce rasare soarele, pamintul e gol pe dedesubt si alte pseudo rahaturi produse de comici vestiti ai sovietelor care abat atentia de la coruptia si situatia reala de rahat din Federatia Rusa.
          • +1 (9 voturi)    
            nu-i interesant? (Vineri, 19 iunie 2015, 14:08)

            Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Darth Father

            Exact,avand in vedere resursele implicate,o farsa ar fi fost greu de realizat si probabil data pe fata de sovietici.Dar era o ipoteza teoretica.
            SI atunci,distrugi filmul pentru ca?....
            Poate dezvaluie ceva ce n-ar trebui.
            • +6 (6 voturi)    
              filmul nu a fost distrus in 2009 (Vineri, 19 iunie 2015, 16:48)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

              In 2009 au recunoscut ca nu mai au filmarea originala. Au fost refolosite in alte scopuri din lipsa de buget in anii de dupa apollo, cand bugetul NASA a fost redus.
  • +43 (49 voturi)    
    Nu vad cum ar putea rusii sa fie mai patetici (Vineri, 19 iunie 2015, 11:32)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    decat atat. Daca erau tari trimiteau si ei astronauti pe luna, nu doar "rovere".

    Acum ii roade invidia, cum il roade invidia pe Putin ca nu poate sa atraga mai multe tari de partea lui.

    E numai vina voastra, rusilor, degeaba apelati la propaganda, adevarul ramane ca pur si simplu nu sunteti suficient de buni.
    • -16 (20 voturi)    
      6-0 pana la luna (Vineri, 19 iunie 2015, 14:40)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Da...nu-s suficient de buni. D-aia conduceau cu 6-0 pana sa se fabrice treaba cu luna. Aminteste-ti cine lansa primul satelit, prima vietuitoare in spatiu, etc.

      ProLibertate ?
      Care libertate bre ?
      Libertate sa ce ?
      Ce consideri tu liber ?
      • +10 (10 voturi)    
        Ce legatura are ce spui cu cine a ajuns pe luna? (Vineri, 19 iunie 2015, 15:30)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        E normal ca cine pleaca primul sa aiba un oarecare avans (si asta e valabil in orice domeniu) dar asta nu inseamna ca nu poate fi intrecut mai tarziu. Vezi numai in sport cati pleaca primii si ajung printre ultimii... Iar despre americani, gandeste-te la al doilea razboi mondial. La inceput nu aveau armament suficient, soldati nu prea bine pregatiti. Apoi s-au pus pe treaba si au produs armament nu numai pentru ei, dar si pentru aliati (iclusiv Rusia!). Si au produs atata ca producatorilor li s-a spus sa micsoreze productia, ca nu aveau atatia tanchisti si piloti pentru cate tancuri si avioane produceau. Asa ca de ce te miri ca au depasit pe rusi?
      • 0 (0 voturi)    
        Da ma, da' ... (Duminică, 21 iunie 2015, 7:56)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        ... pana una alta au reusit sa castige toate bataliile si sa piarda razboiul rece.

        Era la un moment dat, acu' cateva decenii, un antrenor de atletism renumit pe plan international. Toti atletii pe care-i antrena el aveau o evolutie spectaculoasa, o ascensiune foarte rapida, dupa care faceau ceva rupere de tendon. Cam ce parere ai, cat a durat cariera lui de antrenor? Cam asa si cu rusii. Degeaba au proiectat cel mai performant motor pt. rachete, daca n-au dezvoltat in paralel si capacitatea de a-l produce. Degeaba au cateva varfuri geniale daca majoritatea populatiei e needucata si abrutizata, si se lasa condusa de un dictator.
    • +1 (5 voturi)    
      Atentie la limba romana!!! (Vineri, 19 iunie 2015, 15:22)

      bispider [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      vezi ca "patetic" in limba romana are alt sens decat cel din engleza, inseamna plin de patos...
  • +32 (38 voturi)    
    Ravagiile consumului de vodka (Vineri, 19 iunie 2015, 11:37)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe stomacul gol. Delirul e total. Penibilul complet. Oare ce imbecil ii mai poate lua in serios (ilici iliescu, tsipras, ..)?
    • +13 (17 voturi)    
      corect (Vineri, 19 iunie 2015, 12:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ai sintetizat CORECT imaginea Mujicilor..inclusive a celor care Infesteaza Bulevardul Kiseleff
    • -2 (6 voturi)    
      se putea sa lipseasca iliescu ? (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 0:52)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Din comentariile frustratilor ?

      Din pacate sunt care ii iau in seama. Lumea occidentala are obiceiul de a-si da cu stangul in dreptul incercand sa se afirme. Iar cand nu au cu ce se afirma, incep sa vanda teorii ale conspiratiei precum cea ca americanii nu au fost pe luna. Argumentele sunt pentru cei fara cunostinte (inteligenti sau nu, pot sa fie convinsi cu argumentele alea daca nu stiu putina fizica si nici faptul ca americanii au fost de mai multe ori pe luna). Acum aceste teorii ale conspiratiei se intorc impotriva occidentului, deoarece multi pun la indoiala totul, crezand sau inventand conspiratii si nu mai au incredere in "aia rai care conduc lumea" nici daca le spun ca iarba e verde.
  • +35 (37 voturi)    
    WTF?!? (Vineri, 19 iunie 2015, 11:38)

    Florinache01 [utilizator]

    Cred ca SUA ar trebui sa ceara investigatii despre genocidul lui Stalin impotriva Ucrainei din 1930-1932.
    • +3 (3 voturi)    
      da dar.. (Vineri, 19 iunie 2015, 17:42)

      DECENEU2000 [utilizator] i-a raspuns lui Florinache01

      stalin nu a fost rus
      • 0 (0 voturi)    
        De acord, dar ... (Duminică, 21 iunie 2015, 8:01)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui DECENEU2000

        ... statul pe care l-a condus a fost dominat de rusi. Dar si asta de fapt e irelevant. Relevant e, dupa parerea mea, ca de la Petru cel Mare politica externa a Rusiei, ca s-a manifestat sub forma imperiului tarist, a uniunii sovietice sau a unei Rusii ce domina ruina numita comunitatea statelor independente a fost tot timpul aceeasi: subjugarea statelor vecine pentru expansiunea puterii politice si a culturii ruse, in paralel cu anihilarea oricarei culturi alternative. Asta e ce-i face pe rusi periculosi. Corputie au si altii, oameni violenti sau prosti exista peste tot. Dar in afara britanicilor in urma cu cateva sute de ani cam nici o alta natie n-a urmarit cu atata consecventa anihilarea culturilor cu care vine in contact.
  • -15 (31 voturi)    
    om pe luna? (Vineri, 19 iunie 2015, 11:50)

    supika [anonim]

    Nu a ajuns picior de om pe luna. Nu ni s-a dat voie. Mai studiati si voi, nu inghititi tot ce vi se spune. Stiu rusii ce spun.
    • +12 (22 voturi)    
      aha (Vineri, 19 iunie 2015, 12:48)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui supika

      Deci nici unul din cei 12 astronauti n-a fost de fapt pe Luna? :)))
      • -12 (18 voturi)    
        Yep! (Vineri, 19 iunie 2015, 13:05)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        Bingo!
        • +9 (17 voturi)    
          in schimb Votcarii (Vineri, 19 iunie 2015, 13:13)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          au ajuns, asta vrei sa sugerezi ? au desfacut sticla de votca in spatiu..fara caviar (caviarul este pentru "premiantii de la kremlin)
    • +14 (14 voturi)    
      hai spune-ne (Vineri, 19 iunie 2015, 13:49)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui supika

      cine nu ne-a dat voie ,nu ne mai fierbe!
  • -7 (15 voturi)    
    Datorita . . . (Vineri, 19 iunie 2015, 11:53)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . faptului ca atat pe forumul Hotnews cat si pe Face-book actioneaza oameni care scriu la comanda sau sunt dea-dreptul prost crescuti, nu voi mai face niciun comentariu pe aceste doua cai! Sa fiti iubiti!
  • +11 (17 voturi)    
    realist vorbind (Vineri, 19 iunie 2015, 12:02)

    Peredhil [utilizator]

    NASA care a sters inregistrarile din motive bugetare e un ceva foarte putin credibil.Avem vreo doua ipoteze majore:

    a.toata treaba a fost o farsa,daca iese la iveala credibilitatea US pica in cap;problema se pune de ce URSS n-a dat cartile pe fata in razboiul rece,cand profitul de imagine ar fi fost imens
    b.exista ceva in filmarile acelea ce nu ar trebui sa fie dezvaluit publicului;aici ajungem pe terenul conspiratiilor cu OZN,dar este mai plauzibil decat "motive bugetare"
    oricum,subiectul e sensibil
    se va rezolva probabil cu prima aselenizare din viitorul apropiat,eventual una a unei companii private

    Despre legatura CM-aselenizare....asta denota frustrarea si disperarea rusa.Daar,iar realist vorbind,ma intreb daca scandalurile de coruptie din FIFA ar fi fost investigate si organizarea CM pusa in pericol in cazul in care rusii isi vedeau de ale lor si lasau vecinii in pace.
    • -17 (19 voturi)    
      mda (Vineri, 19 iunie 2015, 13:31)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

      Treaba cu înregistrarea aselenizării este încurcată rău. Ar trebui chemat un expert de talia lui Funeriu-Pixel-Albastru.
      • +2 (10 voturi)    
        evident iti este dor de base (Vineri, 19 iunie 2015, 14:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        evident ai vrea INCA odata sa va dea base la masele....asa sunteti construiti voi pro-moscovitii..din ruleta ruseasca cu palme..evident dupa o solida imbibatie alcoolica cu votca...
      • +5 (5 voturi)    
        mazeto (Vineri, 19 iunie 2015, 15:49)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        cum li sti tu pi toati.....mai rar sineva...
    • +11 (13 voturi)    
      O altă explicație mai plauzibilă și mai adevărată (Vineri, 19 iunie 2015, 15:14)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

      Înregistrările de care se vorbește aici sunt cele de la Apolo 11 și e vorba de înregistrari magnetice și nu optice.

      E vorba de niște înregistrari care erau facute în scop de backup în cazul în care conversia la NTSC dădea rateu sau aveau probleme cu transmisia live. Aveau o calitate mai bună decât rezultatul conversiei la NTSC.

      Pe la începutul anilor 80 a fost o penurie de benzi magnetice. Tocmai ce se interzisese pescuitul balenelor iar uleiul de balenă era folosit la fabricarea adezivului care fixa oxidul magnetic pe bandă (straniu dar adevărat).
      A fost folosit un înlocuitor sintetic care din pãcate aborbea apa și devenea lipicios în timp (http://www.soundonsound.com/sos/1996_articles/may96/salvagearchives.html).

      În același timp crescuse exponențial numărul de sateliți lansați iar datele trebuiau înregistrate 24/7. Dintr-o simplă mișcare din pix a unui contabil acele benzi au trecut în rândul benzilor care pot fi reutilizate alături de multe altele.

      Există poze, există roci lunare, există înregistrări video de fidelitate foarte mare făcute cu o cameră optică sau format magnetic de la următoarele misiuni dar de, cine nu iubește o bârfă bună.

      Dacă nu era asta se legau de șosetele lipsă a lui Neil Armstrong.
  • +3 (9 voturi)    
    banuiam eu... (Vineri, 19 iunie 2015, 12:02)

    baimarean [utilizator]

    ca nu (doar) iconitele lui tata Puiu ne-au ajutat in 1994.
    Acum ramane de vazut daca nu cumva erau aduse din Rusia si in ciuda eforturilor lui nea Puiu si Hagi &Co, americanii au aranjat meciul cu suedezii. Poate ne spune Prunea mai multe despre golul ala primit la o fasaiala de centrare si marcat de piticul ala cu pasta de dinti pe buze...

    PS- Da´ rusii au macar un selfie cu Gagarin sau maidaneza Laika care sa dovedeasca ca au zburat?
    AstroNAUTS, CosmoNAUTS, now the russians are NUTS!
  • +11 (17 voturi)    
    Elev Markin (Vineri, 19 iunie 2015, 12:06)

    ipolitic [utilizator]

    stai jos.Nota doi la retorică.
    Trebuia să susții că pe înregistrarea dispăruta se văd clar, pe jumătate scufundate în praful lunar, două sticle de vodcă, goale.
  • +5 (13 voturi)    
    da (Vineri, 19 iunie 2015, 12:08)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si o comisie onu formata din rusia, coreea de nord, venezuela si iran sa stabileasca daca pamintul e rotund si se invirte in jurul soarelui. Poate copernic, kepler, newton si restul erau niste sarlatani, cine stie, inregistrari nu s-au pastrat.
  • +11 (15 voturi)    
    razboi (Vineri, 19 iunie 2015, 12:09)

    radu [anonim]

    Cred ca daca cineva imi spunea ca se vor intampla astea acum 5 ani ii spuneam ca e nebun.

    Ce se intampla acum arata exact ca faza incipienta a celui de-al doilea razboi mondial.

    Atunci Germania, infranta in primul razboi, cauta sa recupereze teritoriu si prestigiu pierdut si inca pe deasupra.

    Acum Rusia, infranta in razboiul rece, joaca rolul Germaniei. Prinsi cu o gramada de alte probleme (economie, grecia, militantism islamic, alegeri la anul) liderii lumii democrate se comporta exact ca si conciliatorii anilor 30. Discuta mult dar ezita sa traga o linie de demarcatie.

    Ce vedem in articolul asta este chiar un act de razboi. Informational. Resursele unui stat sunt alocate pentru a eroda prestigiul celuilalt.

    Da Doamne ca atunci cand incepe razboiul sa fie decat rece! Incredibil cum civilizatia umana nu poate invata din istorie ei. Incredibil. Incredibil.. Incredibil.
  • +8 (12 voturi)    
    cu idei din ăstea (Vineri, 19 iunie 2015, 12:12)

    Kentt [utilizator]

    te poţi aştepta la orice din partea lui Putin...

    dar nici Vestul n-ar trebui să se lase şantajat / speriat de asta...
    • +1 (7 voturi)    
      zero dark thirty este doar TRAILER (Vineri, 19 iunie 2015, 13:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      pentru succesul de box office care va urma...Rogojina, Javrov si capii fesebishti..vor fi ...folositi in urmatoarea expozitie de corpuri umane plastifiate ce vor calatori in muzeele mondiale...evident ca vor avea cod de bare..pentru tranzitul vamal..fara taxe...
  • +10 (12 voturi)    
    la prima vedere (Vineri, 19 iunie 2015, 12:24)

    Adrian1 [utilizator]

    la prima vedere stirea pare hilara, desigur, dar daca rusii vor de fapt sa dea apa la moara celor 7% (vreo 21 de milioane, nu-i de colo!!) din americani care cred ca "moon landing was fake"? si sa cauzeze agitatie direct in populatia adversarului? sursa pentru %: http://www.publicpolicypolling.com/pdf/2011/PPP_Release_National_ConspiracyTheories_040213.pdf
  • +10 (12 voturi)    
    Rusii (Vineri, 19 iunie 2015, 12:38)

    NicolaeA [utilizator]

    vor infinta comisia si o vor trimite pe Luna pentru a face investigatii la sange !
  • +13 (13 voturi)    
    Astia au o lista (Vineri, 19 iunie 2015, 12:57)

    st.d. [utilizator]

    Random accusations for American Imperialists, apasa butonu si pac, da raspunsu'. Acuma asta s-a nimerit, ce sa-i faci
    • 0 (2 voturi)    
      you made my day! :)) (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 0:59)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui st.d.

      .
  • +10 (14 voturi)    
    hahaha (Vineri, 19 iunie 2015, 13:04)

    ampersand [utilizator]

    Ce-i scapa din vedere - intentionat sau nu - dlui Markin sunt urmatoarele:

    SUA avea absolut toate legile de partea sa pentru a incepe ancheta la FIFA deoarece:
    - banii circulati ca mita erau dolari americani, emisi de trezoreria SUA; nu erau ruble, yuani sau alta valuta;
    - banii au fost tranzactionati prin banci americane - in principal, BofA
    - cativa dintre oficialii FIFA anchetati erau chiar cetateni americani, intrand sub incidenta IRS-ului (fiscului american).

    Aselenizarile au fost toate proiecte americane, cu buget american, cu astronauti americani, deci o eventuala ancheta ar putea fi exclusiv americana, nicidecum una internationala, cu atat mai putin una ruseasca.

    Dl Markin nu precizeaza la care dintre aselenizari se refera (in total au fost 12 austronauti pe Luna).
  • -5 (15 voturi)    
    Ma lasi.... (Vineri, 19 iunie 2015, 13:11)

    Gigel [anonim]

    "NASA a admis in 2009 ca a sters inregistrarea aselenizarii din motive bugetare" - asta e de-a dreptul stupid. Adica NASA nu gasea in buget bani pt un amarat de hard sa stocheze inregistrarea? Adica au investit miliarde de dolari pt misiunile Apollo si nu gasit cateva sute de dolari sa stocheze niste imagini atat de valoroase?
    Ne cred prostii prostilor.
    • +4 (8 voturi)    
      Gigel=Dorel ? (Vineri, 19 iunie 2015, 13:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      adica acel Dorel cu tarnacopul ? uite din acest motiv Mujicia prin falangele odioase El Insusi, Cotroceanu Iliescovici si recent Dottore di Turcia ..conduc Romania prin tarnacoape Ca Tine !..NU mai vreau sa fiu conational cu promoscoviti ca tine..cere te la Mujicia daca acolo iti place, daca acolo e mai verde iarba !!!!
      • +5 (7 voturi)    
        da bre (Vineri, 19 iunie 2015, 17:22)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        si tu esti obsedat de comunisti... :-))))) Mann, uite care-i treaba: omul se referea STRICT la chestia cu filmu bre! N-are nimic de-a face cu rusii tai si ai vostri! Get real!
      • +2 (4 voturi)    
        delirium tremens (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 0:42)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Chere gentleman, de unde pana unde ai derapat catre rusofilie, sincer ma depaseste. Am sa pun problema putin mai plastic, incercand sa ma elevez la nivelul dvs de gandire. Daca dvs., stimate domn, va adunati economiile de-o viata dupa ce ati muncit ani si ani la randul cu sarguinta si sudoare in ideea de a vizita SUA, sa zicem, iar eforturile va sunt rasplatite si ajungeti intr-un sfarsit in tara mult visata. Acolo va faceti un selfie cocotat in Statuia Libertatii sau, poftim, ajungeti chiar sa va faceti o poza cu mr. Barack Obama. Nu-i asa ca veti pastra pozele respective ca pe niste talismane pretioase si le veti proteja si trata ca pe sfintele moaste? Nu-i asa ca ar fi cel putin ciudat sa ajungeti inapoi in tara si sa le dati foc ca nu aveti loc pe perete sau, ma rog, pe hard?
    • -1 (9 voturi)    
      corect, pacat ca ai parerea asta in Romania (Vineri, 19 iunie 2015, 17:21)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Ai perfecta draptate, insa cei care te-au notat cu - sunt spalati pe creier. Cica era costisitor sa mentii pelicula in stare buna. Fals. Pune-o in vid, la intuneric si intr-un depozit in pamanat acolo unde temperatura este constanta in timpul anului, si totul este rezolvat.

      Ceea ce nu pricep credulii in versiunea aselenizarii omului, este faptul ca nu se putea filma pe nicio pelicula pe Luna, deoarece pelicula ar fi fost expusa radiatiilor cosmice, ceea ce ar fi distrus-o.

      Asa zisa expeditie a durat cateva zile bune, iar expunerea la radiatiile cosmice, la radiatia centurilor Van Allen ar fi voalat peliculele de film si cele fotografice.
      • -1 (3 voturi)    
        suna bine ce zici tu (Vineri, 19 iunie 2015, 17:32)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        un plus de la mine.
      • +5 (5 voturi)    
        Americanii au încălcat regula. (Vineri, 19 iunie 2015, 19:53)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        SUA adică NASA la aselenizare nu au respectat regula.Trebuiau să-i aștepte și pe ruși să vină și să-i lase pe aceștia să aselenizeze primii.Așa,americanii au aselenizat și rușii nu au mai avut unde aseleniza-vedeți cât de mică se vede Luna!Rușii nu au mai avut nici de unde să ia roci lunare,dacă l-au luat americanii.Deci ancheta lui Putin va scoate în evidență vina americanilor că rușii nu au ajuns pe Lună.
  • -3 (9 voturi)    
    Interesant (Vineri, 19 iunie 2015, 14:11)

    EXEs [utilizator]

    In principiu toate punctele atinse de rusnac sunt credibile. Toata mizeria cu stergerea inregistrarilor de catre NASA din motive bugetare a lasat loc de speculatii, asa ca este posibil sa fie adevarat. Cel mai probabil americanii au aterizat pe Luna, au gasit niste obiecte, materiale de origine necunoscuta, iar rusii s-au shucarit ca le-a fost taiat accesul pentru a se infrupta si ei din tehnologiile si mineralele gasite de americani. Exista si un semn de intrebare, de ce americanii nu au facut baza permanenta pe Luna, desi e clar ca este mult mai mult spatiu decat pe o statie orbitala.
    Totusi mi se pare ca rusii au scos la santaj ceva mult prea mare pentru a-si salva cupa mondiala de fotbal. Asta cam arata nivelul de prostie si grandomania extrema a lui Putin care este obsedat de competitiile sportive care sunt o cheltuiala complet stupida.
    Oricum interesant articol.
    • +4 (8 voturi)    
      putem schimba din rusnac in Mujic ? (Vineri, 19 iunie 2015, 14:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      dupa Octombrie Roshu si Puternic sangeriu, rusnac a devenit mujic, respectiv Republica Mujicia, de acord ?
  • +6 (8 voturi)    
    voi vorbiti care omorati negrii ! (Vineri, 19 iunie 2015, 16:52)

    Florin Popescu [anonim]

    Asta e buna: ca in bancul in ce soviticii isi epuizeaza totate argumentele,ultima replica data americanilor fiind :"voi vorbiti care omorati negrii?" Suntem in plina fictiune?!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Rusia mita (Vineri, 19 iunie 2015, 17:25)

    Robert Alex [anonim]

    Dupa reactia asta, e clar, Rusia chiar a dat mita pentru organizarea CM din 2018 =))
  • -4 (12 voturi)    
    credulilor (Vineri, 19 iunie 2015, 17:32)

    James Bond [utilizator]

    Omul nu a aselenizat... Cei care sustin aselenizarea omului nu au habar ce afirma.
    Vorbim de perioada anilor 60-70, cand nivelul tehnologiei era rudimentar. Presedintele american a dat ordin ca pana la sfarsitul deceniului (anii 60) SUA sa trimita un om pe Luna, sa demonstreze suprematia americanilor in cursa spatiala. Asta a fost un tel politic, iar presedintele habar nu avea ce presupune construirea unui asemenea program, si daca este fezabil ca in mai putin de 10 ani sa dezvolti tehnologia de a trimite omul pe Luna.

    Faza cu stergerea filmului din ratiuni de buget este o gogorita, pe care doar un naiv o crede. Adevaratul motiv al stergerii este acela ca pe o pelicula de film nu poti manipula imaginile asa cum o poti face pe mediu digital. NASA a intuit ca odata cu dezvoltarea tehnologiei de analiza a imaginilor, presiunea pe veridicitatea expeditiei va fi enorma, si ca in cele din urma se va fi dovedit ca misiunea a fost o minciuna.

    Sunt fotogragii in care se vad puncte de lumina artificiala in bocancii "astronautilor", chiar atunci cand ei stau in umbra modulului selenar. De unde lumina artificiala?
    Diferenta de temperatura intre umbra si mediul insorit pe Luna este fantastica, variind de la -100 la +100 grade Celsius. Cum rezistau astronautii la asa ceva?
    Este demonstrat stiintific faptul ca miscarea lenta a astronautilor si a roverelor pe Luna a fost obtinuta prin diminuarea vitezei de derulare a filmului. De ce?

    Intrebari sunt sute si mii, iar naivii vor gasi mereu scuze si explicatii...
    De ce nu mai zboara omenirea pe Luna inca odata? Ca nu mai este interesant si ca este costisitor?? hahaha!! S-ar strange bani imediat din reclame; Apple, Samsung, orice super mega-corporatie ar veni cu banuti sa isi puna reclama pe Luna, cati bani s-ar strange din reclamele derulate pe televiziuni... Astazi sunt 3 miliarde de TVuri in lume, dar si tehnologie sufisticata la indemana oamenilor de rand, care ar vedea imediat ca pe Luna nu se poate ajunge...
    • +4 (6 voturi)    
      Asa este, ai perfecta dreptate! (Vineri, 19 iunie 2015, 19:50)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Omul nu poate nici zbura, nici calatori cu viteze mai mari de 40km/h ca ar muri imediat, si cate si mai cate!
    • +2 (4 voturi)    
      da, e cum zici tu (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 1:07)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      In anii 60-70 nu erau nici macar avioane super sonice (in afara de cateva), nici armele nucleare nu se inventasera. Nici radio nu aveau si nici macar rachete.

      Stiu, nu aveau astronautii iphone ca sa-si faca selfie-uri. In schimb racheta, energie si semnale radio aveau. Mecanica era foarte dezvoltata (aveam avioane super sonice si revolutia industriala se consumase de cativa zeci de ani). Iar asta e suficient ca si "tehnologie" ca sa aselenizezi.

      P.S. Se inventase si gazul lichefiat. Ca sa vezi ce inapoiati erau! Nu au dat si ei check in de pe luna ca sa apara adresa exacta si sa-i credem!
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 16:41)

      Darth Father [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      Pentru mine, ideile pe care le expui nu au absolut nici un sens.
      Este adevărat ca americanii au fost în concurență cu URSS, un adevarat colos ( si nu cu micuta federatie '"razboinica" de astazi), iar riscurile implicate în încercarea de a comite o farsă sau un hoax sunt devastatoare la nivel de tara.

      Expunerea la o asemenea farsă ar fi avut un efect devastator asupra reputației Statelor Unite, cu mult mai sever decât pur și simplu faptul că nu ar fi putut ajunge pe Lună.

      Mi se pare de neconceput ca NASA sa fi fost dispusă să isi asume acest risc. De asemenea, de ce 6 (sase) aselenizari?

      După Apollo 11 telul a fost îndeplinit, așa că de ce sa inscenezi încă 5 ( cinci) aselenizari?De ce sa faci asta?

      De fapt, NASA a continuat să trimită oameni pe Lună mult timp după ce publicul larg a pierdut interesul ( au fost 6 aselenizari cu echipaj uman).
      Continuând să perpetueze o farsă ar fi putut crește doar posibilitatea de a face o greșeală și sa se expuna iremediabil.

      În plus, sovieticii nu putea fi păcăliți de o inscenare.
      URSS a înțeles pe deplin dificultățile unei aselenizari și a urmărit îndeaproape progresul american, si ei au recunoscut întotdeauna că debarcările lunare ale misiunilor Apollo au fost reale.

      Comicii urmasi ai fostei URSS ar trebui sa invete sa respecte macar realizarile celor mai buni ca ei, si sa nu improaste cu noroi .
  • -5 (7 voturi)    
    Putem (Vineri, 19 iunie 2015, 22:41)

    smen [anonim]

    Fi siguri ca americanii au ajuns pe luna daca se gasesc urme de cocaina si burgeri acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate rusul ! (Duminică, 21 iunie 2015, 20:21)

    Radu Humor [anonim]

    Ar trebui anchetată şi farsa criminală cu turnurile gemene, arunci când toţi evreii au fost anunţaţi să nu vină la servici pentru că urma marea cacealma ăn urma căreia au murit vreo 5000 de oameni !
    Totul pentru a putea porni războiul din Irak !
    E culmea obrăzniciei ca hoţul american, cel mai parşiv din lume să strige hoţul către altcineva !