Intalnire decisiva Grecia-Eurogrup

Janet Yellen, Fed: Impasul Greciei poate perturba economia mondiala/Euclid Tsakalotos: In momentul de fata nu avem bani/ Alexis Tsipras: Suntem dispusi sa ne asumam esecul negocierilor

de Mircea Barzoi, Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2015, 23:41 Actualitate | Internaţional

Alexis Tsipras
Foto: Agerpres/Xinhua
SUA si economiile globale risca sa fie perturbate daca Grecia si creditorii sai nu reusesc sa ajunga la un acord, a avertizat miercuri presedintele Bancii Centrale Americane (Fed), Janet Yellen, scrie AFP. 

Grecia si troica (FMI, UE, BCE) nu reusesc de cateva saptamani sa ajunga la un acord asupra unui pachet de reforme ce ar permite eliberarea unei transe de imprumut de 7,2 miliarde de euro, vitala pentru tara.

"In masura in care va exista un impact asupra economiei din zona euro sau pe pietele financiare globale, fara indoiala vor aparea efecte si asupra Statelor Unite ale Americii", a declarat Yellen.

UPDATE 06:00  Premierul grec, Alexis Tsipras, pleaca joi in Rusia, impreuna cu mai multi ministri cheie, pentru a se intalni cu presedintele Vladimir Putin, au confirmat serviciile sale, in momentul unei reuniuni cruciale a Eurogrupului si in contextul in care negocierile cu UE si FMI au intrat in impas total in ultimele zile, transmite AFP.

Potrivit programului anuntat la Atena miercuri seara, Alexis Tsipras va sosi joi la pranz la Sankt Petersburg (nord-vest), unde are loc Forumul economic international. El va fi insotit de ministrul economiei, Giorgos Stathakis, ministrul energiei, Panagiotis Lafazanis, viceministrul finantelor Nadia Valavani, viceministrul apararii Costas Isichos, de purtatorul de cuvant al guvernului, Gabriel Sakellaridis, precum si de o serie sefi de companii elene.

El va lua cuvantul in fata Forumului vineri, imediat dupa Vladimir Putin, cu care se va intalni in cursul dupa-amiezii, potrivit Agerpres.

Este a doua vizita efectuata de Alexis Tsipras in Rusia in mai putin de doua luni.


UPDATE 01:00  Premierul grec, Alexis Tsipras, spune ca va face tot posibilul ca negocierile de joi din cadrul Eurogrup sa duca la un acord, dar avertizeaza ca guvernul pe care-l conduce este pregatit sa-si asume si un eventual esec al discutiilor, potrivit The Telegraph.

"In momentul de fata nu avem bani",
a fost si discursul secretarului de stat elen Euclid Tsakalatos, cel care coordoneaza negocierile cu Troica.

Presedintele zonei euro, Jeroen Dijsselbloem, a dat asigurari miercuri ca vrea sa "pastreze Grecia in zona euro", avertizand ca este "prea devreme" pentru a prezice rezultatul negocierilor, transmite AFP.

"Eforturile mele continua sa se concentreze asupra unei modalitati incredibile de a mentine Grecia in zona euro", a adaugat actualul presedinte al Eurogroup, care este si ministrul olandez al Finantelor, raspunzand unor intrebari in fata comisiei parlamentare de Finante.

"Cred ca orice predictie este prematura", a adaugat Jeroen Dijsselbloem, estimand ca "oamenii trag concluzii pripite".

Totusi, trebuie sa se ajunga la un acord "cat mai repede posibil", pentru a evita ca grecia sa intre in incapacitate de plata, a avertizat seful Eurogroup, adaugand ca "cu cat Grecia va avea nevoie de mai mult timp pentru a ajunge la un acord, cu atat daunele suferite de economia greaca vor fi mai importante".

Eurogroupul, care urmeaza sa se reuneasca joi la Luxembourg, "ramane deschis la propunerile grecesti": "intrebarea este daca ele vor veni in timp util", a adaugat liderul european.

"Fara propuneri, nu putem sa ne facem o opinie", astfel incat sansele ajungerii la un acord joi sunt "minime", a adaugat Jeroen Dijsselbloe.

Presedintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker a acuzat guvernul grec ca isi inseala alegatorii dupa ce premierul Alexis Tsipras a spus ca cei de la care se asteapta salvarea Greciei, creditoriii internationali, au incercat sa "umileasca" tara, transmite BBCNews online.

Presedintele Comisiei Europene a declarat ca guvernul grec nu a spus adevarul despre propunerile sale de salvare. "Invinovatesc guvernul grec ca a spus oamenilor lucruri care nu sunt in concordanta cu ceea ce i-am spus eu prim-ministrului grec", a declarat Juncker.

Domnul Tsipras a spus ca creditorii vor sa ridice TVA la electricitate. Alti ministri greci au criticat sugestiile creditorilor de crestere a impozitului pe vanzarile pe medicamente. Cu toate acestea, domnul Juncker a spus: "Eu nu sunt in favoarea, si prim-ministrul stie, cresterii TVA la medicamente si energie electrica. Aceasta ar fi o greseala majora".

"Dezbaterea din Grecia si din afara Greciei ar fi mai usoara daca guvernul grec ar spune exact ceea ce propune Comisia", a adaugat el.











7055 vizualizari
  • -8 (26 voturi)    
    hmm.. (Miercuri, 17 iunie 2015, 23:54)

    Mazeta [utilizator]

    Ceva este în neregulă dacă o țară al cărei PIB nu reprezintă nici 0,4%, poate perturba economia globală.
    • +13 (25 voturi)    
      da (Joi, 18 iunie 2015, 0:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ma trolule, ceva e in regula daca apropiatul faliment al rusiei nu va perturba prea mult economia globala.
      Ba o va perturba, dar in sens pozitiv. Vor scadea actiunile franceze, germane si italiene, dar vor creste toate celelalte,iar economia chineza va lua un nou avint. Iar astea cu gretzia sint vorbe, nu gretzia conteaza, ci incremenirea in proiect europeana, in special cea a europei sudice, cu franta cap de lista.
      Dar astea sint chestii care te depasesc, iti complica viata, ca sa raspunzi trebuie sa intrebi seful de tura, ala pe seful de hala, si tot asa pina la piticul frustrat putinel si asta, fiind doar un biet cocalar, nu va sti ce sa raspunda si se va razbuna pe circuit in jos sfirsind cu tine.
      • +2 (4 voturi)    
        Franta in Europa sudica? (Joi, 18 iunie 2015, 9:51)

        hm [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        "ar astea cu gretzia sint vorbe, nu gretzia conteaza, ci incremenirea in proiect europeana, in special cea a europei sudice, cu franta cap de lista."
    • +12 (14 voturi)    
      rusia ce PIB are ? (Joi, 18 iunie 2015, 0:29)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :)))
      Cat mai are ?
      • +17 (17 voturi)    
        1000 miliarde de suluri de hartie, igienica (Joi, 18 iunie 2015, 4:04)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui rov

        din care pot cumpara 500 mld sticle de vodca si 500 mld capatzani de varza.
      • +17 (17 voturi)    
        ultima data avea cam cat Canada (Joi, 18 iunie 2015, 4:18)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Acum probabil are cam cat Australia... adica sub cel al Texasului ;)
  • +16 (18 voturi)    
    Out! (Joi, 18 iunie 2015, 4:17)

    stefan2008 [utilizator]

    Atat-am avut de zis.
  • +17 (17 voturi)    
    Mda (Joi, 18 iunie 2015, 5:04)

    Incomod3 [utilizator]

    O comisie parlamentare elena tocmai a declarat datoria externa a Greciei ilegala, ilegitima si odioas... Urmeaza o prioada interesanta... :)
    • +6 (6 voturi)    
      Este normal ca odiosii parlamentari....... (Joi, 18 iunie 2015, 6:48)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      ......adica cei direct raspunzatori de dezastrul in care se afla Grecia, sa arunce fumigene pentru a pacali populimea greceasca.
      Altfel, aceasta s-ar putea trezi la realitate si le-ar pune pielea pe bat.

      Ce au facut politicienii greci, se numeste tradarea interesului narional si ar trebui condamnati cu inchisoarea pe viata si confiscarea extinsa si totala a averii.
      In acest fel, Grecia isi va recupera o parte din banii datorati si va scapa si de clasa politica tradatoare.

      Situatia in care a fost aruncata Grecia, este emblematica pentru "democratia parlamentara" care in fapt, este raiul escrocilor si al puturosilor.
    • +4 (4 voturi)    
      de luni incolo gretzia va fi Mujicia Land (Joi, 18 iunie 2015, 8:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      si limba greaca se va inocui cu limba mujica
    • -5 (7 voturi)    
      de fapt (Joi, 18 iunie 2015, 11:54)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      eu le dau dreptate, dar multumesc pentru plusuri :) :) :)
      interesant va fi cand se va dovedi ca Greciei ii va fi de fapt mai bine fara FMI, sa vezi atunci contaminare in lant... :) urmeaza Spania, Italia si Franta... O sa-si bage toti picioarele in UE
      • +3 (3 voturi)    
        Apa curge de la deal la vale (Joi, 18 iunie 2015, 14:10)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        Daca-r fi vorba numai despre diminuarea drastica a libertatii de circulatie a oamenilor, si tot mi s-ar parea exclus ca vreun popor european sa consimta vreodata la parasirea zonei UE. In consecinta, orice regim european care ar forta iesirea tarii, pur si simplu ar fi spulberat de catre electorat.

        Cat despre circulatia libera a marfurilor, orice tara ar iesi din UE, ar pierde economic imens. Evident, zona UE ar taxa importul din zona non-UE. Fenomenul se aplica si invers, de unde necesitatea unor negocieri intense. Greu de crezut ca vreo tara din UE ar putea castiga ceva din parasirea zonei economice.

        Ceea ce am scris e valabil cu atat mai mult pentru tarile indatorate, cum ar fi Grecia. Turismul de exemplu ar scadea brusc si dramatic datorita vizelor UE-non UE.

        Europa e de neconceput fara UE. Pur si simplu toata lumea pierde. Mai degraba se va produce desavarsirea UE (pierderea totala a suveranitatii, institutii de forta continentale, etc), decat parasirea zonei UE de vreo tara.

        Iar ceea ce reusesc cu succes deocamdata euro-scepticii, este doar intarzierea desavarsirii uniunii. Ceea ce trebuie sa se intample in mod evident, se va intampla. Apa curge intotdeauna de la deal la vale. Invers, niciodata.
        • 0 (2 voturi)    
          Corect (Vineri, 19 iunie 2015, 6:03)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          "Apa curge intotdeauna de la deal la vale. Invers, niciodata."
          Singura problema e ca ceea ce crezi ca-i deal e de fapt vale si ceea ce crezi ca-i vale e de fapt deal... :) :) :)
  • -3 (3 voturi)    
    no one can rule out everything (Joi, 18 iunie 2015, 7:12)

    utug [anonim]

    ... the euro zone’s credibility would be damaged if agreements with Greece were changed ...
    “I rule out a ‘Grexit’ as a sensible solution,” ... “But no one can rule out everything. I can’t even rule out a comet hitting Earth.”

    EU preparing for "state of emergency" after Greek talks collapse
    http://www.ifre.com/eu-preparing-for-state-of-emergency-after-greek-talks-collapse/21203585.article
  • +8 (8 voturi)    
    pregatiti insulele (Joi, 18 iunie 2015, 8:36)

    rov [utilizator]

    tare-i plac sovieticului insulele si peninsulele. Si fructele, fragutele...
    In rest frumoasa abordare, iei bani de la prieteni si la returnare te dai lovit si fugi la dusmanul lor.
    Adevaratii greci au disparut acum 2000 de ani, urmeaza sa dispara si tara lor.
  • +4 (4 voturi)    
    out din UE (Joi, 18 iunie 2015, 8:47)

    OnePiece [utilizator]

    si sa-si plateasca datoriile cum or putea, bani pompati din buzunarele cetatenilor europeni !
  • +8 (8 voturi)    
    Ce oameni sunt grecii astia (Joi, 18 iunie 2015, 9:39)

    vladf [anonim]

    Vai de natia lor de hoti, inselatori, evazionisti si fufe.

    Se duc in Rusia ca sa forteze mana troicii, ce nu inteleg grecii este ca sunt mult mai usoare sunt vorbele si conditiile CE, decat cizma rusilor.

    Se duc cu pantalonii in vine si gata unsi cu alifie, iar Putin stie chestia asta.

    Putin o joaca strategic si militar, vreti bani de la noi, 2-3 insule si acceptul sa facem o baza militara.

    Pasul 2 este fix povestea din Crimeea, in care "democratic" conform votului, populatia o sa ceara alipirea cu mama Rusie.

    La greci este si mai simplu, la ce foame au in glanda cu bani putini ii cumperi la pachet.

    Au imprecia ca o hartie semnata cu Rusia o sa ii garanteze ceva, ii garanteaza ca vin si se instaleaza iar dupa ce se fac confortabili incep sa ii ia la palme pe greci.

    Habar nu are Grecia ce inseamna mentalitatea ruseasca, au impresia ca pot sa convietuiasca.

    Este precum viata unui pestisor cu o caracatita, din greseala si tot il haleste in cele din urma.

    Sau poate merg la rusi sa ceara protectie, daca vin creditorii sa le ceara banii sa ii apere rusii?

    Draga grecilor, eu zic sa faceti o lista cu ce aveti de vandut si sa incepeti sa le scoateti la licitatie cat mai valoreaza 2 bani, dupa faliment o sa le dati pe toate pentru o ceapa degerata.

    Cand ajungi la faliment, doar masline si branza de capra o sa mai haliti.
    Cand nu o sa mai dati pensiile, salariile functionarilor si ajutoarele de stat, va halesc alegatorii cu haine cu tot.

    Poate doar daca fugiti in Rusia sa mai scapati, dar pe pamant grecesc nu o sa mai calcati.
  • -1 (5 voturi)    
    Tiparnitza (Joi, 18 iunie 2015, 10:15)

    Marian74 [utilizator]

    De ceva luni incoace EU "stimuleaza" economia prin crearea a 60 miliarde euro pe luna. Acesti bani se impart catre anumite entitati pe niste criterii invibile (cel putin pentru omul de rand).

    Grecii vor sa faca si ei parte din elita asta invizibila si sa primeasca o parte asa ca merg la cacialma.

    Scopul declarat al celor 60 de miliarde/luna este "stimularea" economiei. Daca acceptam logica asta plus impactul caderii grecilor asupra UE atunci Grecia chiar are dreptul la banii astia impreuna cu alti hoti/incompetenti/lenesi din astia mari.
  • +3 (3 voturi)    
    Grecia pro rusa? Sper ca nu (Joi, 18 iunie 2015, 10:26)

    bigbrother [utilizator]

    Sper ca intalnirea de la Sankt Petersburg sa nu devina o noua poarta pentru Rusia de a patrunde in UE prin intermediul Greciei, deja se bat pe burta cu italienii, maltezii etc. Cu alte cuvinte, sper ca grecii au suficienta minte in cap incat sa nu se imprumute de la rusi sau sa faca acorduri financiare cu Rusia. Nu ca ar avea soarta Ucrainei, dar cu siguranta isi dau foc la palarie.

    Ca sa merg mai departe cu firul gandirii si cu aceasta intalnire, esecul FMI, UE, BCE si directia luata catre Rusia ma face sa ma gandesc cat de mult s-au implicat rusii in aceasta poveste. Pare teoria conspiratiei, dar cand e vorba de rusi, conspiratia e in sangele lor, este de fapt povestea adevarata.

    Din nou, sper ca grecii sa nu isi bata joc de istoria lor cu papagalii de politicieni pe care ii au acum, demagogi gen Ponta al nostru. Au mai avut esecuri in politica, dar a da mana cu Rusia inseamna condamnarea ca tara la "ocupatie" rusa in domeniul financiar si nu numai, vor face cum au facut la noi cu combinatele sidelurgice, rafinariile si alte puncte de interes national sau cum au facut in Moldova cu bancile.
  • +5 (5 voturi)    
    Banii si grecii (Joi, 18 iunie 2015, 10:27)

    Moneda [anonim]

    PIB-ul Greciei este oarecum umflat deoarece sunt acolo si tranzactii care doar trec prin tara , ca inscrisuri . Se contabilizeza dar nu produc valoare cu adevarat . Se intampla peste tot dar la greci este foarte vizibil si denaturat . Oricum , grecii trebuie sa inceapa sa se obisnuiasca cu alt nivel de trai . Mai jos .
  • +6 (6 voturi)    
    la rece... (Joi, 18 iunie 2015, 10:45)

    cinic [anonim]

    Hai sa presupunem ca ceea ce propun cei de pe blog se face:
    a. Grecia nu mai plateste
    b. Rusia le da acum niste bani chiar fara sa ceara nimic in schimb [nici macar restituirea imprumuturilor]
    Ce urmeaza:
    1. are Grecia buget echilibrat? NU si nu poate fara sa mai taie exact ce cere UE si ceea ce l-a adus pe SYriza la puetere, adica pomeni sociale
    2. cum acopera necesarul de bani anual? Ii imprumuta Rusia vesnic? si fara sa ceara restituirea??
    3. bancile grecesti intra in faliment [caci si ele au imprumutat statul grec] si oricum nu mai pot imprumuta din Vest.
    4. unde va gasi un privat grec bani? pt casa, afacere etc? de la care banca?
    5. [aproape] falimentul unor banci germane/frnceze/etc va lasa in gaura [mai ales] fondurile de pensii ale cetatenilor obisnuiti din Germania/Franta/etc. Vor fi fericiti acei cetateni votanti? Vor mai lasa ei guvernele din acele tari sa mai imprumute bani Greciei sau sa tolereze porcarii grecesti? sau sa lase UEsa bage fonduri comunitare in Grecia?
  • +4 (4 voturi)    
    cica... (Joi, 18 iunie 2015, 10:47)

    ..13 [utilizator]

    Sa fim calmi si cu zambetul pe buze - piata financiara ce mai face?

    Gretzii, gretzii astia...
    Oare de ce se chinuie asa de tare gretzii astia?
  • +4 (4 voturi)    
    Ce înseamnă că își asumă (Joi, 18 iunie 2015, 10:58)

    hic sunt leones [utilizator]

    își dă demisia sau acceptă ca creditorii internaționali să-și recupereze banii, intrând în posesia acțiunilor deținute de stat la companii grecești?
  • +2 (2 voturi)    
    Syriza si grecii (Joi, 18 iunie 2015, 14:23)

    anonim [anonim]

    Mie totusi imi pare bine,sa vada si grecii pe pielea lor ce se intampla daca aleg neo-comunisti la putere.Ca toti cei care aleg comunisti sunt cei care nu au avut parte de comunism si merg pe principiul "in viata trebuie sa incerci din toate".