VIDEO Grecia tot mai aproape de faliment. Acces de furie a presedintelui CE: Premierul Tsipras nu spune adevarul despre propunerile noastre

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2015, 8:30 Actualitate | Internaţional

Presedintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker a acuzat guvernul grec ca isi inseala alegatorii dupa ce premierul Alexis Tsipras a spus ca cei de la care se asteapta salvarea Greciei, creditoriii internationali, au incercat sa "umileasca" tara, transmite BBCNews online.

Presedintele Comisiei Europene a declarat ca guvernul grec nu a spus adevarul despre propunerile sale de salvare. "Invinovatesc guvernul grec ca a spus oamenilor lucruri care nu sunt in concordanta cu ceea ce i-am spus eu prim-ministrului grec", a declarat Juncker.

Domnul Tsipras a spus ca creditorii vor sa ridice TVA la electricitate. Alti ministri greci au criticat sugestiile creditorilor de crestere a impozitului pe vanzarile pe medicamente. Cu toate acestea, domnul Juncker a spus: "Eu nu sunt in favoarea, si prim-ministrul stie, cresterii TVA la medicamente si energie electrica. Aceasta ar fi o greseala majora".

"Dezbaterea din Grecia si din afara Greciei ar fi mai usoara daca guvernul grec ar spune exact ceea ce propune Comisia", a adaugat el.

Ministrul grec de Finante Yanis Varoufakis sustine ca, printre propunerile UE pentru salvarea Greciei de la faliment, este si cea a cresterii TVA: "Juncker, fie nu a citit documentul pe care i l-a dat lui Tsipras, fie l-a citit si a uitat despre propunerea aceasta".




Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14548 vizualizari
  • -14 (28 voturi)    
    Aceasi reteta (Miercuri, 17 iunie 2015, 8:41)

    tepesvoda [anonim]

    Aceasi reteta se aplica cum s-a aplicat si Romaniei. Dar exista un dar, greci nu sunt romani si nu au trait 50 de ani in communism cum au trait romani.E ca la medic , nu la toti pacienti poti aplica acelas tratament.
    • +12 (14 voturi)    
      elev tepesvoda (Miercuri, 17 iunie 2015, 9:56)

      aew [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

      Tu-i mama ei de limba tinem teorii despre Romania si nu nimerim dictionatu'.

      Toata lumea cu voce tare acum: grecii, romanii, comunism, romanii, pacientii, acelasi
    • +19 (19 voturi)    
      poate (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:22)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      dar diferenta e ca romania si-a permis sa ridice masurile de austeritate dupa numai 2 ani.

      Grecii, pentru ca sunt facuti din aluat mai tare (conform aluziei tale), o sa stea in austeritate majora 20 de ani de acum incolo.
    • +13 (13 voturi)    
      Mai degraba grecii nu accepta realitatea (Miercuri, 17 iunie 2015, 11:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      Masuri de austeritate au fost aplicate cu succes in toate tarile cu probleme grupul PIIGS.
      Portugalia deja se imprumuta de pe piata cu dobanzi spre 0, Irlanda a iesit si ea din criza, Italia inca are probleme dar merge in directia buna, Spania se apropie si ea de finalul crizei. Doar Grecia, dintre toate, n-a reusit sa-si revina. Si asta din cauza evaziunii fiscale generalizate si a mimarii continue a reformelor.

      Romania e, pe de alta parte, exemplul despre cum se poate rezolva problema in timp scurt. A fost dureros dar a durat 2 ani. Din 2012 suntem pe crestere economica constanta, somajul e mic, suntem stabili macroeconomic. E drept ca pt asta s-au platit niste costuri politice. Dar ginditi-va ce se intimpla daca o lalaiam si noi ca grecii.

      Asha ca, solutia corecta nu e aia de la greci.
  • +21 (25 voturi)    
    Si astia au un Ponta al lor (Miercuri, 17 iunie 2015, 9:29)

    bigbrother [utilizator]

    In spatele populismului ieftin, PM lor baga povesti precum al nostru, interpreteaza si minte la fel ca Pinnochio de Bucuresti.

    Bine totusi ca i se da peste nas si se pune piciorul in prag, intrebarea este daca nu cumva la greci exista un fel de Antena 3, posturi tv si ziare care mint la fel ca la noi. Plec zilele astea in concediu in Grecia, sper totusi sa am o vacanta placuta, chiar sunt curios, fiind si noi in aceeasi situatie, cam ce crede grecul de rand.
    • +14 (14 voturi)    
      Intrebare? (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:16)

      sile [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      "intrebarea este daca nu cumva la greci exista un fel de Antena 3, posturi tv si ziare care mint la fel ca la noi"

      Sigur ca exista, cum sa nu existe? De ce crezi ca iese lumea la ei in strada? Pe la televiziunile grecesti apar documentare de genul "cum a refuzat Ecuador sa-si plateasca datoriile catre FMI". Zilnic li se inoculeaza ideea ca datoria e cumva ilegitima si ca ei ar face un favor debitorilor daca o platesc.
      Doar nu credeai ca au emisiuni despre cum (nu) se colecteaza impozitele in Grecia sau care e nivelul salariilor si pensiilor care poate fi sustinut de la buget, nu?

      PS Daca tot bati drumul pana acolo, urmareste si cate bonuri fiscale primesti. Nu e greu, n-or sa fie multe.
    • +3 (3 voturi)    
      drum bun (Miercuri, 17 iunie 2015, 15:01)

      Sophie [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      si ia-ti bani cash la tine! Nu te baza nici pe bancomate.
  • +3 (11 voturi)    
    Grecilor nu le pasa, nu vedeti??? (Miercuri, 17 iunie 2015, 9:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ei se distreaza cu creditorii si ar trebui sa fie invatatura de minte pentru cei care crediteaza: cand creditati dragi prieteni, risca imprumutatul dar, vedeti bine, riscati si voi! Nu ganditi inainte sa dati credite patiti ce patiti acum in Grecia! Dati credite imobiliare de-an prostulea, la un moment dat omul isi declara falimentul si se muta in casa de la tara a varului plecat in Italia si voi ramaneti cu buza umflata! Sfatul meu pentru bancheri daca vor sa mai existe: ganditi, ganditi si iar ganditi inainte de a inmana caramizile de bani!
    • +10 (10 voturi)    
      Pai aici e buba (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:21)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Nimeni nu imprumuta fara sa verifice pe cine. Doar ca Grecia a conspirat cu agentii de rating internationale sa scoata niste cifre care sa arate un deficit mai mic decat cel real: http://www.spiegel.de/international/europe/greek-debt-crisis-how-goldman-sachs-helped-greece-to-mask-its-true-debt-a-676634.html

      Deci stiau ca sunt in groapa si ei cautau alte imprumuturi. Exact cum fac si acum.
  • +5 (11 voturi)    
    hehe (Miercuri, 17 iunie 2015, 9:47)

    Mazeta [utilizator]

    “If you owe the bank $100, that’s your problem. If you owe the bank $100 million, that’s the bank’s problem.”
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:07)

    a.nonim [utilizator]

    O mai lungim mult cu pungasii astia? Statul roman face ceva sa previna iesirile de capital de la firmele grecesti din Romania?
    • +1 (5 voturi)    
      --- (Miercuri, 17 iunie 2015, 11:36)

      radux_iasi [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      TOATE multinationalele vest instalate in RO sifoneaza inspre afara bani ai Romaniei. In diverse forme si cu diverse tehnici.
      • 0 (0 voturi)    
        decit (Joi, 18 iunie 2015, 1:27)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui radux_iasi

        sa-i dea GIO sau tie, mai bine ii scot afara.
  • +5 (13 voturi)    
    excelent. sa invete si bancile ceva (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:23)

    jackalphonse [utilizator]

    bine le fac hotii de greci. poate vor invata si bancile ca luarea pielei de pe os nu merge mereu, mai ales cand ai dea face cu hoti tot atat de buni ca cei care lucreaza in banci.
    • +3 (5 voturi)    
      traiasca Karl Marx! (Miercuri, 17 iunie 2015, 13:15)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      bugetul Greciei continua sa fie puternic dezechilibrat. De unde te imprumuti ? Tepuiesti odata bancile, dar pe urma?
      PS. O fi banca impersonala? nu cumva are actionari, de mute ori cetateni obisnuiti sau tot cetateni prin fonduri de pensii.. Acesti cetateni trebuie tepuiti?
      Daca careva tepuieste CEC in RO o sa urli ca bine le face?
      Bancile grecesti nu mai au bani. Daca un antreprenor din Grecia are nevoie de credit unde se va duce?
  • +6 (6 voturi)    
    Grecia (Miercuri, 17 iunie 2015, 11:29)

    radux_iasi [utilizator]

    Grecia este amanetata FINANTEI MONDIALE din 2009. Cu catel si purcel, Tot ce zice guvernul grec este o abureala pt. a mai calma populatiile.
  • -2 (2 voturi)    
    articol (Miercuri, 17 iunie 2015, 12:39)

    radux_iasi [utilizator]

    http://www.globalresearch.ca/starvation-is-the-price-greeks-will-pay-for-remaining-in-the-eu/5455939
    • +2 (2 voturi)    
      Context (Miercuri, 17 iunie 2015, 14:02)

      sile [anonim] i-a raspuns lui radux_iasi

      http://rationalwiki.org/wiki/Globalresearch.ca
  • -1 (3 voturi)    
    greece - how to live happily ever after (Miercuri, 17 iunie 2015, 13:57)

    zizin [utilizator]

    Grecia să spună acum bancherilor să 'f*ck off' așa cum au spus 'f*ck off' euro'merikanilor în anii '70... să se alăture Rusiei ortodoxe... și așa să trăiască până la adânci bătrâneți...
    • +3 (3 voturi)    
      si apoi? (Miercuri, 17 iunie 2015, 18:49)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui zizin

      1. bugetul lor e permanent dezechilibrat. Daca nu te imprumuti cum acoperi deficitul?
      2. un antreprenor grec la cine se va imprumuta ? la bancile rusesti si ele falimentare?
      3 uitam ca bancile germane de exemplu sunt private si fondurile de pensii germane vor pierde bani. Va fi cetateanul german obisnuit fericit? Va tolera Merkel asa ceva? dr Hollande? dar..... ?