Vladimir Putin: Rusia trebuie sa se apere daca este "amenintata", "NATO vine la frontierele noastre"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2015, 22:22 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Agerpres
Rusia trebuie sa se apere cu "fortele sale armate si cu forta sa de atac" daca este "amenintata", intrucat "NATO vine" la frontierele sale, a declarat marti presedintele rus Vladimir Putin, potrivit AFP.

"Daca cineva pune sub amenintare unele dintre teritoriile noastre, trebuie sa ne indreptam fortele armate si forta noastra de atac inspre teritoriile de unde vine amenintarea", a afirmat Putin in timpul unei intalniri, desfasurate in apropiere de Moscova, cu omologul sau finlandez Sauli Niinisto.

"De indata ce o amenintare apare intr-un stat vecin, Rusia trebuie sa reactioneze in mod corespunzator si sa-si puna in functiune apararea, pentru a neutraliza aceasta amenintare", a explicat presedintele rus.

Vladimir Putin a anuntat marti intarirea fortei de atac nuclear a Rusiei, ca raspuns la planurile SUA de a instala armament greu in Europa de Est, declansand furia NATO, care a criticat decizia ca fiind "periculoasa".

"NATO este cea care vine la frontierele noastre si nu noi cei care ne ducem undeva", a adaugat el.

Cu toate acestea, el a subliniat necesitatea de a relativiza activitatile NATO.

"Nu trebuie sa exageram", a spus el. "Bineinteles, vom analiza toate acestea indeaproape, dar pentru moment nu vad nimic deosebit de alarmant".

"Acestea sunt mai degraba semnale politice ce sunt adresate Rusiei si aliatilor sai", a apreciat el.










5894 vizualizari
  • +30 (40 voturi)    
    nebunul (Marţi, 16 iunie 2015, 22:42)

    nelu [anonim]

    Nebunul zice ca pamanul urca catre el nu ca el a sarit de pe bloc.
    • +9 (15 voturi)    
      va primi ciolax mental (Marţi, 16 iunie 2015, 22:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Sa II Ajute dumnezeu sa il viziteze o drona, similar secretarului OBL
    • -23 (31 voturi)    
      păi (Marţi, 16 iunie 2015, 23:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Cât s-a extins Rusia și cât s-a extins NATO în ultimii 50 de ani? În km, dacă se poate.
      • +18 (26 voturi)    
        Esti invidios (Marţi, 16 iunie 2015, 23:49)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        NATO s-a extins fiindca tarile iubitoare de libertate au vrut sa fie parte din NATO pentru a nu fi iarasi ocupate de Rusia.

        Moldova nu e in NATO si e aproape de Rusia = sufera o ocupatie militara ruseasca.

        Ucraina nu e in NATO si e aproape de Rusia = Rusia i-a furat din teritoriu si sufera din cauza razboiului inceput de Putin.

        Nimeni nu vrea sa fie aliatul Rusiei, fiindca nimeni din administratia rusa nu intelege ca lumea civilizata vrea sa fie libera. Putin habar n-are ce-i aia libertate.

        La Paris poti sa faci opozitie si sa participi la proteste, la Moscova daca faci opozitie te impusca in spate ca pe Nemtsov.

        Cum nu intelegi ca lumea vrea sa fie libera? Cum poti sa sustii regimul psihopat de la Kremlin?
        • -14 (26 voturi)    
          eh (Miercuri, 17 iunie 2015, 0:09)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Ai uitat să ne spui dacă Rusia s-a extins spre NATO sau NATO s-a extins spre Rusia.
          • +5 (11 voturi)    
            UN PIC DE ISTORIE DE SCANDAL (Miercuri, 17 iunie 2015, 0:44)

            pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Dora d´Istria trăia atunci în Petersburg și era foarte apreciată de cele mai distinse cercuri ale aristocrației rusești. Deși avea grijă să-și exprime părerile în chip cît se poate de chibzuit, ...gura trăda prea adesea tendințele ei liberale ...ce le hrănea pentru cauza liberării popoarelor asuprite. ...răuvoitori au adus la cunoștința autocratului (Nicolae I), unele cuvinte scăpate principesei.
            ...Dora d´Istria a primit ...o scrisoare din cele mai amabile de la ministrul poliției, rugînd-o să-i facă cinstea a-l onora, în aceeași zi, cu o vizită..., unde va avea plăcerea să-i comunice o veste... Dora d´Istria s-a dus și a fost întîmpinată, ...de ministru, care, sărutîndu-i mîna și oferindu-i brațul, a condus-o... într-un salon alăturat. ...ministrul s-a oprit brusc și a bătut o dată din picior. ...ea a simțit că parchetul cedează sub dînsa și trupul ei a dispărut pînă subsoare în etajul de jos. Apoi a simțit că i se ridică rochia și fustele și a început a simți lovituri de vergi... După ce a primit numărul de lovituri ce trebuia să i se deie, trapa s-a ridicat în sus și ministrul, cu o adîncă reverență, i-a oferit iar brațul și a dus-o pînă la trăsură, neuitînd să-i sărute mîna înainte de a se despărți de ea.

            Radu Rosetti Amintiri — Ce am auzit de la alții
          • +11 (17 voturi)    
            eh? (Miercuri, 17 iunie 2015, 2:09)

            rozeta [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

            Ahhhh, e cumva NATO vreo tara de care noi nu am auzit, sau cum? Pai rusii se extind ca tara si dumneata zici ca NATO se extinde? Pai ce e NATO? ORGANIZATIE nu tara si e normal sa se extinda, cum a fost si Pactul de la Varsovia. Tot la fel zici si de FIFA sau UEFA? Mai ce se extind astia...
          • +8 (16 voturi)    
            voi comparati mere cu pere (Miercuri, 17 iunie 2015, 4:01)

            -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Daca NATO e prezent in Romania, el nu ocupa Romania. Daca CCCP este prezent in orice tara atunci respectivii simt cizma ruseasca.
            • -3 (11 voturi)    
              Zi zau (Miercuri, 17 iunie 2015, 5:53)

              Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

              Zi zau cu limba scoasa ca americanietz nu ocupa Romania, prin NATO!
              • +2 (10 voturi)    
                @Vlad the Impaler (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:07)

                bob [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

                Despre FASCISMUL RUS....numai de bine. Nene esti pur si simplu idiot in buna credinta a unui Fascist RUS. In rest......
          • +3 (7 voturi)    
            esti blond natural ? (Miercuri, 17 iunie 2015, 9:41)

            mda [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

            Compari o alianta care se extinde prin acorduri voluntare cu o tara care se extinde prin cotropire.
      • +6 (10 voturi)    
        păi (Miercuri, 17 iunie 2015, 0:05)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        De ce a apărut NATO? Cât s-a extins Rusia acum 70 de ani? În kilomteri, te rog.

        P.S.: Astea sunt copilării. Rusia a căzut (neoficial) încă din anii '60. Occidentul a sperat într-o reformă încă 20 de ani, dar băieții pur și simplu nu au putut (sau nu au vrut, cine o mai ști?), așa că au trebuit să cadă, inclusiv spre binele lor.
        Să nu uităm factorul demografic. În 1960 SUA aveau 180 de milioane de locuitori iar Rusia (nu toată URSS) avea în jur de 150 de milioane, ca și acum. In 2015, SUA aveau 320 de milioane, iar in urmatorii 30 de ani vor ajunge la 440. Dorința rușilor de a redeveni superputere e pur și simplu nerealistă. Putere da, sunt, dar super putere nu.
        • 0 (10 voturi)    
          Schimbare demografica (Miercuri, 17 iunie 2015, 4:57)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

          Romania pierde in fiecare an aprox. 180 - 200.000 de locuitori.

          In 30 de ani, vor fi cu aprox. 5.4 - 6 milioane de locuitori mai putin.

          In Romania sint aprox. 1.5 milioane de rromi.declarati, in realitat depasesc 2 milioane.

          In urmatorii 30 de ani, vor depasi 3.5 milioane la o populatie de nici 16 milioane de locuitori.

          Pina la sfirsitul secolului 21, romanii vor deveni o minoritate etnica pe linga populatia majoritara rroma.
          • +6 (6 voturi)    
            da intrebarea e... (Miercuri, 17 iunie 2015, 5:58)

            -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            ...cine o sa munceasca pentru ei?
            • +1 (3 voturi)    
              Cum cine? Romanii. (Miercuri, 17 iunie 2015, 11:49)

              quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

              Cum cine? Romanii.
          • -4 (4 voturi)    
            >>>>>>>>>> (Miercuri, 17 iunie 2015, 8:03)

            Invincible [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            :)))))))))))
            Da-ti o palma sa intelegi mai bine despre ce e vorba..
            • +1 (1 vot)    
              KMA (Miercuri, 17 iunie 2015, 13:51)

              quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

              Invincible, better than this, you can KMA, meaning kiss My Know what...
      • +3 (7 voturi)    
        domnul meu (Miercuri, 17 iunie 2015, 8:32)

        sachei [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        iti citesc mereu comentariile si pot sa spun ca esti prea intelligent pentru o intrebare asa prosteasca. putin este un nesimtit ca multi alti lideri sovietici si uita ca in anii '90 cind urss era praf, americanii i-au ajutat, nu Ie-au tras-o peste bot cum ar fi fost normal. stalin a facut la fel. a uitat de ajutorul americanilor in al doilea razboi mondial. fara acel ajutor nu stiu ce mai era rusia acum. dar asa sint conducatorii tarii asteia pe care tot o aperi tu, niste mirlani. nu pot sa traiasca intr-o lume civilizata fara sa fure tacimurile de la masa
      • +5 (7 voturi)    
        . (Miercuri, 17 iunie 2015, 9:04)

        adevarul gol golut [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        NATO=asociatie de aparare impotriva rusiei punct. Pe masura ce in ultimii 50 de ani au fost state care s-au eliberat de sub cizma rusiei, aceste state (cu kilometrii lor), au dorit sa adere la asociatia de aparare impotriva rusiei (la NATO). Personal sunt foarte bucuros sa fiu in alta barca decat cea ruseasca.
      • +2 (2 voturi)    
        Amnezie? (Miercuri, 17 iunie 2015, 15:13)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        "Rusia" s-a tot extins timp de vreo 900 de ani? Mai intai imperiu (batalii cu Imp Bizantin, apoi cu Imp Otoman, Austriac, etc), apoi URSS. Acuma, ca orice alt imperiu din istorie, a intrat in faza de "decadere". Asa ca in urmatorii ani se va tot restrange, desi acuma Phutin incearca sa dreaga busuiocul si agita arma nucleara, probabil tendinta de destramare va fi reluata in maxim 10 ani. Caci doar 80% din populatie e rusa, 20% sunt zeci de alte etnii de dimensiuni mai mici.
        Pe de alta parte NATO e o alianta, ceea ce o face "surprinzator" de usor de extins, prin acceptarea unor noi membri, Oare ce-o sa faca Rusia daca astia incep sa bage in NATO fostele republici din sudul ei (alea multe cu *stan in coada)? Sau si mai si, India sau Pakistan, ca tot au arme nucleare?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu se poate (Miercuri, 17 iunie 2015, 16:24)

        -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Poate in km patrati daca ati auzit de ei in stepa.
        In alta ordine de idei, cat de prost poate sa fie cineva. nu dau nume, incat sa compare o tara cu o organizatie?
        Dezinformari d-astea merg la latrine, nu aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Se repeta (Miercuri, 17 iunie 2015, 11:00)

      mem [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Intre 1959 si 1963 SUA au donat niste rachete Jupiter PGM-19 Italiei si Turciei. Asa, ca intre prieteni. Rachete care puteau transporta focoase nucleare si care, culmea, puteau sa ajunga la Moscova. Hrusciov a aflat, s-a suparat si a dus si el niste rachete capabile sa poarte focoase nucleare, in Cuba.
    • 0 (4 voturi)    
      nu are nimeni dreptate (Miercuri, 17 iunie 2015, 11:11)

      relu [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Trebuie sa-si regleze conturile prin comunicare clara, si sa termine toti cu astfel de declaratii.

      Unii oameni care scriu pe aici sunt dusi cu capul cand dau apa la moara inarmarii nucleare.
      Asa e cand te joci prea mult la calculator, si crezi ca o bomba nucleara e cool.
  • +21 (29 voturi)    
    Putin invadeaza Crimeea, (Marţi, 16 iunie 2015, 22:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    incepe un razboi cu Ucraina si tot el e amenintat?

    Logica dictatoriala.
    • -2 (6 voturi)    
      Tu si cei ca tine (Miercuri, 17 iunie 2015, 5:54)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Nu intelegeti de vorba buna. Voi o tot dati inainte ca soarele se invarte in jurul pamantului!
      • +1 (3 voturi)    
        cand mai multi iti spun ca tu esti beat... (Miercuri, 17 iunie 2015, 15:56)

        electromashina dva [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

        si tu tot dai zor cum ca pamintul e plat
    • +2 (4 voturi)    
      Pai da... (Miercuri, 17 iunie 2015, 8:04)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Asa-i logica ruseasca. Probabil de la prea multa varza murata...
  • +10 (14 voturi)    
    Nu noi . . . (Marţi, 16 iunie 2015, 22:55)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . care ne ducem undeva, zice tovarisci Putin. Undeva ala inseamna estul Ucrainei si control al gurilor Dunarii (asa cum bine spune Basescu de ani buni), Romania e in NATO de ani buni la fel ca si Polonia deci cine vine catre cine mai nea Putine? Voi veniti catre NATO ca va mananca in spate. NATO nu a facut un pas catre voi! Va-ti dovedit prin invadarea Ucrainei ca sunteti agresori asa ca avem dreptul de a ne pregati de razboi cu voi. Noi(NATO) sigur nu il vom incepe dar in ce va priveste pe voi nu avem nici o indoiala ca nu ati fi in stare sa apasati butonul nuclear! Adica sa va sinucideti.Singurul care va poate pune frana ar fi poporul rus insusi care satul de mizerie si suferinte sa va arunce ca pe niste zdrente in fundul Siberie eventual la Ekaterinburg.
  • -11 (21 voturi)    
    tit for tat (Marţi, 16 iunie 2015, 22:58)

    zizin [utilizator]

    Lasă-mă să înțeleg: Rușii au rachete balistice care vizează Europa, ca atare Europa are rachete anti-balistice pentru a se apăra. Acum rușii implementează rachete anti-anti-balistice la graniță, ca să contreze apărarea Europei contra rachetelor balistice rusești. Ei bine, soluția este evidentă, europenii au nevoie doar să disloce rachete anti-anti-anti balistice și atunci ei vor fi chit.
    • +6 (18 voturi)    
      Solutia este inlocuirea lui Putin (Marţi, 16 iunie 2015, 23:52)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      cu un conducator intreg la minte, care nu se crede Dumnezeu si nu e manat de invidie si ura.
      • -1 (11 voturi)    
        Culmea e (Miercuri, 17 iunie 2015, 5:55)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Culmea e ca dintre toti "marii conducatori", desi mi-e greu sa-i numesc asa pe alde Obama sau Cameron, nenea Putin e cel mai normal la cap.
        • -2 (4 voturi)    
          culmea culmilor! (Miercuri, 17 iunie 2015, 15:58)

          Jack Spintecatorul [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Ahhhhh, la cum gandesti nici nu meriti sa primesti vreun raspuns.
    • +2 (2 voturi)    
      Si ce e asa de mirat? (Miercuri, 17 iunie 2015, 11:15)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Ce spui tu este cursa niciodata terminate a inarmarilor. A spus-o in latin cu multi ani inainte: Vrei pace? Pregateste-te de razboi.(Si vis pacem, para bellum!)
  • -12 (18 voturi)    
    un popor de ... (Marţi, 16 iunie 2015, 23:29)

    exilatul [utilizator]

    imbecili...pina sa vina americanii sa va salveze ( ca si in 45 ) in eventualitatea ca rusnacii vor ataca vestul, toata romania va vorbi ruseste...
    • +6 (8 voturi)    
      de ce sa nu fie invers ... (Miercuri, 17 iunie 2015, 4:40)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      "Românul are şapte vieţi
      În pieptu-i de aramă!"

      Si umbla o vorba din batrani,
      Ca-n Rusia lui peste,
      Mujicul slav va trebui
      Sa-nvete romaneste.
  • +1 (5 voturi)    
    Pai da... (Miercuri, 17 iunie 2015, 7:59)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Scoateti butoaiele cu varza, Nato e aproape...
  • +4 (4 voturi)    
    Rusia nu suportă să aibă vecini. (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:55)

    vali47 [utilizator]

    Deci vecinătatea Rusiei cu NATO reprezintă o amenințare pentru Rusia,la fel cum o reprezintă Georgia,Ucraina,Armenia,chiar și R.Moldova care este ceva mai departe.Rusia își ocupă vecinii și ajunge să aibă alți vecini care reprezintă o amenințare și deci trebuie ocupați.Concluzia,ori Rusia,ori noi !
  • 0 (6 voturi)    
    MALTA (Miercuri, 17 iunie 2015, 13:15)

    GIGI [anonim]

    In tratatul de la Malta din 1989 rusii s-au inteles cu americanii ca NATO nu va veni la granitele lor iar acest lucru nu a fost respectat de catre NATO.
    Va intreb atunci cine este vinovat si cine este agresor ?
    In Ucraina a existat un regim si un presedinte legitim ales de popor si s-au bagat americanii si uite rezultatul...
    Treziti-va ca e timpul !!!!!!!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Cea mai penibila dezinformare (Miercuri, 17 iunie 2015, 14:19)

      sile [anonim] i-a raspuns lui GIGI

      Nu exista niciun tratat care sa spuna ca NATO nu se va extinde. Tratatul respectiv se refera doar la limitarea capacitatilor militare de ambele parti.
      Exista o singura declaratie a lui Gorbaciov care sustine ca i s-a promis verbal ca NATO nu se va extinde (afirmatia contrazisa de Sevarnadze), dar trebuie sa fii cu capul sa crezi ca o promisiune verbala are vreo greutate.
    • +2 (4 voturi)    
      Alt Fascist Rus (Miercuri, 17 iunie 2015, 15:00)

      bob69 [utilizator] i-a raspuns lui GIGI

      Pai adica cum , mai RUSIE FASCISTA ??? daca eu vreau sa ma aliez cu cineva tu imi zici ca NU ca asa vrea FASCISMUL RUS ??? Daca ma aliam cu tine era bine, pentru tine, pentru FASCISMUL RUS.
    • +3 (3 voturi)    
      alta (Miercuri, 17 iunie 2015, 16:02)

      marga [anonim] i-a raspuns lui GIGI

      Chestia e ca noi nu avem granita cu Rusia, dar vad ca rusii tot insista sa-si faca granita cu noi inainte ca sistemele de aparare sa fie instalate.
  • +3 (5 voturi)    
    Doamne! (Miercuri, 17 iunie 2015, 15:18)

    -dorian- [utilizator]

    Cand draq o sa intelegeti ca NATO nu ataca Rusia, ci se apara de ea in eventualitatea unui atac, in timp ce soldatii rusi lupta pe teritoriul Ucrainei, stat suveran. Rusia profita de porcariile asemanatoare facute de americani, cum ar fi invadarea Iraq-ulu.
    Asta-i adevarul Гиги, degeaba te agiti!