Sefa Fortelor Aeriene americane anunta ca SUA ar putea mobiliza avioane de vanatoare F-22 in Europa pentru a contracara amenintarea Rusiei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2015, 14:48 Actualitate | Internaţional

Deborah Lee James
Foto: US Air Force
Sefa Fortelor Aeriene americane, Deborah Lee James, a anuntat ca SUA ar putea mobiliza avioane de vanatoare F-22 in Europa pentru a contracara amenintarea Rusiei, potrivit Wall Street Journal. Declaratia vine pe fondul informatiilor aparute in presa americana potrivit carora Pentagonul va discuta cu ministrii europeni din NATO despre instalarea de armament greu in tarile est-europene pentru a-i asigura pe aliati in fata amenintarii Rusiei.

Fortele aeriene americane intentioneaza sa-si suplimenteze numarul de trupe pe care le va trimite in Europa, pe fondul tensiunilor cu Rusia, si ar putea mobiliza avione de vanatoare invizibile F-22, ca demonstratie de forta, a declarat luni secretarul U.S. Air Force Deborah Lee James, potrivit Wall Street Journal.

"Cea mai mare amenintare la care ma gandesc este ce se intampla in Rusia. Este unul dintre principalele motive pentru care sunt aici", a spus James la un show aviatic desfasurat la Paris.

Rusia si-a multiplicat zborurile militare de-a lungul granitelor cu tarile europene, pe fondul cresterii tensiunilor cu Occidentul dupa anexarea Crimeei, aminteste WSJ.

Fortele aeriene suedeze au fost nevoite sa-si intensifice cu 50% numarul de zboruri in ultimii doi ani pentru a contracara zborurile repetate ale avioanelor militare rusesti de-a lungul granitei sale, a declarat un inalt comandant suedez, Micael Byden. Incursiunile efective in spatiul aerian suedez sunt rare, a precizat el, desi unele dintre avioanele militare rusesti s-au apropiat periculos de mult de aeronave comerciale.

Rusia a negat insa ca operatiunile sale militare sunt amenintatoare, noteaza WSJ.

"Este o chestiune serioasa cu care ne confruntam in Rusia", a spus James. Ea va vizita si alti aliati ai NATO dupa ce va parasi evenimentul de la Paris, pentru a se consulta cu acestia si pentru a le cere tarilor sa-si sporeasca cheltuielile militare, a precizat oficialul american. Tari ce si-ar putea reduce cheltuielile militare, precum Marea Britanie, reprezinta o preocupare, a adaugat ea.

Fortele aeriene americane si-au intensificat deja patrulele aeriene in tarile baltice si au adus bombardiere B-2 invizibile si B-52 in Marea Britanie, in efortul de a arata ca si-au intarit dispozitivele militare in Europa.

"Planul la acest moment este de a spori nivelul sau rotatiile", a mai declarat ea, avioanele de lupta F-22 fiind printre echipamentele care ar putea veni in Europa.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8967 vizualizari
  • -25 (37 voturi)    
    ...pai... (Marţi, 16 iunie 2015, 15:01)

    ALTAN [utilizator]

    ...si la avalansa asta de provocari,Rusia ce ar trebui sa faca?...USA au terminat razboaiele de prin Asia,Orientul Mijlociu si producatorii de armament si prelucrarea petrolului,bat din picioare ca nu mai au unde sa-si vinda produsele...au nevoie de '' noi piete de desfacere''...Ucraina ,nu este suficienta pt cit pot produce ei...si nu sariti de fund in sus ca nu sunt iubitor de ocupatie rusesca,dar nici de alta natura(economica)...si nici ca tara noastra sa fie implicata in lupte ce nu o privesc...
  • +26 (34 voturi)    
    Romania pare perfecta pentru F22. (Marţi, 16 iunie 2015, 15:03)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dar aveti grija ca premierul Romaniei este un rusofil, hot, mincinos iar PSD este PCR, iar restul partidelor sunt puternic rusofile si cleptocrate si tot reminiscente ale nomenclaturii PCR - mai clar FSN!
    Deci aveti grija unde si in ce conditii va trimiteti avioanele!
    Romania este o locatie excelenta, dar ar fi bine sa se faca mult mai multa presiune pe cleptocratie (politicieni)!
    • -14 (24 voturi)    
      De ce este Romania "o locatie perfecta pentru F22" (Marţi, 16 iunie 2015, 17:08)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      De ce este Romania "o locatie perfecta pentru F 22"?
      Uite, ai ocazia sa ne uimesti cu cunostintele matale geostrategice. Pot sa completeze si cei 9 care au dat plusuri acestei FVL (Foaie Verde Loboda). Ia sa vedem, e ceva in creierasul celor 10?
      • +16 (18 voturi)    
        Pentru ca MIG-urile cad in draci, de aia. (Marţi, 16 iunie 2015, 18:48)

        vasea [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Asta ar fi un raspuns. Un altul, doar dupa ce-o sa ne spui tu de ce n-ar fi.
        Ceva concret daca se poate, lasa deoparte obisnuita gargara despre amerloci, imperialisti, finanta mondiala si dolarul ala care tot cade de vreo 100 de ani si inca n-a ajuns la nivelul rublei.
      • +12 (18 voturi)    
        un posibil raspuns.... (Marţi, 16 iunie 2015, 19:17)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        1. Kogalniceanu e mai aproape de Teheran de exemplu cu ~ 250 km decit Larissa. De asemenea si de alte teatre de conflict
        2. Romania ( la fel ca si Polonia sau Tarile Baltice) e una dintre granitele NATO cu flotile Sukhoi. F 22 si Eurofighter Typhoon sint singurele ce pot avea sanse impotriva Sukhoi - au avantajul ca sint sisteme integrate de lupta. 1/1 Sukhoi ar putea fi in avantaj
        3. Important e sa impiedici ocuparea de noi teritorii. Odata ocupate incepe sarabanda "negocierilor" si tradarilor. Probabil dureaza intre 50-60 de ani de razboi rece sau 20 de ani de conflict deschis pentru a putea recupera teritoriul respectiv.
        4. Puteti gasi si alte raspunsuri rasfoind pe net informatii despre Osetia, Nagorno-Karabakh, Abhazia, Transnistria, Afganistan, Crimeea, Donetk, etc
        5. F 22 combinate cu un scut antiracheta si eventual sisteme de razboi electronic e deja ceva greu de infrint.Daca mai aduci si armament greu...
        6. Probabil va scapa din vedere ca primul pas in acest conflict rece a fost facut de Rusia in momentul cind a ainvadat Crimeea, a doborit avioane de linie si forteaza zilnic spatiul NATO cu avioane de lupta testind vigilenta si probabil incercind sa deconspire sisteme de alarmare pe care le banuie dar nu le cunoaste complet.
        Considerati ca este un raspuns suficient?
        • -8 (18 voturi)    
          Macar te-ai straduit (Marţi, 16 iunie 2015, 19:48)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

          1: Irelevant. 250 km sunt NIMIC in situatia asta
          2. Ar putea fi un argument. Dar trebuie sa se ajunga la conflict deschis impotriva rusilor cu participare americana PE FATA. FF putin probabil.
          3. Afirmatie generica, din zona B (burta). Daca comentez e ca si cum as explica unui daltonist ca rosu-i verde, si viceversa.
          4. FVL absoluta. Tampenii d'aste poti spune si despre americani: Corea, Vietnam, ... sau daca le luam numai pe cele de dupa 1989: Panama, Irak, Somalia, Iugoslavia, Haiti, Afganistan, Pakistan, Libia, Siria.
          5. Si la vara, cald !
          6. Poate te anunta cineva ca Rusia NU a invadat Crimeea. Populatia si-a spus cuvantul ! Oricum, Crimeea, zona data cadou de Hrusciov secaturilor ucrainene cu 50 de ani inainte, e cel mai prost exemplu, dar necititii atata stiu: "Invazia Crimeii".

          Mai baiete, intrebarea era: De ce ar aduce americanii F22 in Romania, de ce Romania ar fi "locatie strategica" si matale ii dai cu tampenii corecte politic. Nu te poti desprinde sau pur si simplu nu intelegi si nu stii altceva?
          • +12 (20 voturi)    
            Postacii rusnaci (Marţi, 16 iunie 2015, 20:29)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

            Ma, dar voi sunteti incurabili. Nu stiti altceva decat nesimtire si agresivitate.

            Puteai sa ii arati un minim de respect omului de dinainte, pentru ca el chiar ti-a aratat respect si ti-a raspuns frumos.
            Dar nu, acelasi tupeu de needucat il arati...
            Sa stii ca misto-urile astea agresive, si luarea peste picior nu te fac sa arati mai destept. Din contra, arata ca ai un nivel extrem´de scazut de inteligenta, fara potential de crestere.

            Cat despre raspunsurile tale...date la misto, doar 2 remarci:

            3. Burta neburta, omul are dreptate. O data ocupate niste teritorii, e greu sa forteze comunitatea international o putere cat de cat mare sa se retraga, daca ea nu vrea.
            De asta si Crimeea, si Transnistria vor ramane conflicte inghetate, pentru ca nimeni nu poate evacua Rusia de acolo, fara implicatii majore. Deci e valid punctual ridicat.

            6. Poate te anunta cineva pe tine ca omuletii verzi rusi au aparut in Crimeea INAINTEA referendumului. Acei oameni verzi necunoscuti. Rusii au mintit cu nerusinare acolo. Au zis ca nu sunt oamenii lor, pentru ca mai apoi sa recunoasca acest lucru.
            Oricum ar fi, ei au aparut INAINTE de referendum, invadand teritoriul Ucrainei. De fapt ei au controlat acel referendum al "poporului"!

            Deci conform logicii tale, ca daca Crimeea a fost data in 1950 de Hrusciov ucrainienilor, ar trebui readusa la patria muma, inseamna ca si Rusia ar trebui sa restituie teritoriile ocupate in Finlanda si Japonia, nu?
            Plus bineinteles, enclave Kaliningrad ar trebui restituita posesorului de drept la momentul 1945, adica Germania. Nu e asa?

            Replica cu "mai baiete", prin care incerci sa iti arati superioritatea, nu face altceva decat sa arate ca esti extrem de prost crescut, arrogant si cu intellect foarte limitat!
            • -7 (9 voturi)    
              N-ai inteles intrebarea, mai baiete ! (Marţi, 16 iunie 2015, 21:16)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              Mai baiete, intrebarea era: De ce ar aduce americanii F22 in Romania, de ce Romania ar fi "locatie strategica" si matale ii dai cu tampenii corecte politic. Nu te poti desprinde sau pur si simplu nu intelegi si nu stii altceva?
          • +10 (12 voturi)    
            inteleg ca era obligatoriu un raspuns? (Marţi, 16 iunie 2015, 20:58)

            CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Sti cum e, mai bine lasa-i sa creada ca nu ai habar decit sa le alungi indoiala.

            Daca inmultesti 250 km cu 1000 de zboruri dus-intors inseamana 500000 km. O valoare demna de luat in seama la ceea ce inseamna consum si ore zbor
            In rest doar argumente vocea rusiei si hau-hau.
            E pacat, fiindca intrebarea initiala reusea sa te puna pe ginduri, cu raspunsul tau ai reusit sa o demolezi.
            Sa sti ca lumea reactioneza tocmai fiindca Rusia a reusit sa ii convinga ca inca poate si chiar are chef de bataie. Dupa ce ai reusit sa convingi lumea de asta e greu sa spui " hai ba ca glumeam, potoliti-va". Va dura pina sa creada restul lumii in intentiile lor pacifiste.
            Daca in loc de a ocupa Crimeea ar fi adus in discutie internationala drepturile rusofonilor in zona ar fi aminat cel putin 20 de ani aderarea Ukrinei la structurile Europene. Ciudat pt o diplomatie atit de versata. Probabil o necesitate de a abate atentia de la politica dezastruoasa a clicii de la putere.
            Pacat pentru o tara ce e parte integranta a mostenirii culturale mondiale. Cu adevarat!
    • +16 (22 voturi)    
      Mult timp n-am crezut (Marţi, 16 iunie 2015, 17:33)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ca Ponta e pro-rus, dar dupa ce l-am vazut la Baku in spatele lui Putin...
      • -12 (16 voturi)    
        Daca-l vedeai la filmul "Intalnire de gradul III" (Marţi, 16 iunie 2015, 19:14)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Daca-l vedeai la filmul "Intalnire de gradul III", spuneai ca mult timp n-ai crezut ca Ponta e extraterestru, acum "iata dovada!".
        • +4 (6 voturi)    
          o singura remarca - pentru tine (Marţi, 16 iunie 2015, 21:47)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          extraterestrii sunt bine intentionati. nu vad de ce i-ai comparat.
          • -3 (5 voturi)    
            Mda, probabil ca-i cunosti (Miercuri, 17 iunie 2015, 2:52)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

            Mda, probabil ca-i cunosti. In lumea voastra, a basistilor, convietuiesc cu voi ...si "sunt bine intentionati".
  • -21 (37 voturi)    
    hehe (Marţi, 16 iunie 2015, 15:17)

    Mazeta [utilizator]

    Ca demonstrație de forță, România a cumpărat deja 12 avioane F-16 second hand invizibile.
  • -26 (48 voturi)    
    Hehe (Marţi, 16 iunie 2015, 15:33)

    Taras Bulba [utilizator]

    Au gasit in sfarsit o trebuinta pentru F-22, un proiect falimentar! Vreau si eu unul la mine in curte!
    • -21 (33 voturi)    
      F-22 (Marţi, 16 iunie 2015, 15:49)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      The problem-plagued F-22 Raptor took part in its first combat mission Monday night, hitting ISIS targets in Syria. The price tag for those jets, which were in development for decades, is a staggering $412 million each -- triple its expected cost, according to the Government Accountability Office (GAO).

      Originally designed and built to replace other fighter and ground attack aircraft in the U.S. military's arsenal, the radar-evading F-22 is an evolutionary dead end. The Air Force acquired only 188 of them from aerospace maker Lockheed and doesn't plan to have any more produced.

      http://edition.cnn.com/2014/09/23/politics/f22-plane-isis/
      • +29 (37 voturi)    
        Copy-paste? (Marţi, 16 iunie 2015, 16:30)

        copiutza [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        acum va raspundeti unul la altul, chiar daca sinteti vecini in aceeasi incapere?
        • +18 (22 voturi)    
          loool (Marţi, 16 iunie 2015, 17:29)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui copiutza

          sufera rau mujicii prosti...
        • +1 (1 vot)    
          Sunt vecini (Joi, 18 iunie 2015, 11:36)

          Vlad the poker [anonim] i-a raspuns lui copiutza

          vecini in acelasi cap sec
      • +5 (7 voturi)    
        F22 au facut deja istorie (Marţi, 16 iunie 2015, 21:50)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        urmeaza F35 in toate cele trei variante. f22 au fost platforma pe care s-au dezvoltat technologii viabile.
  • -21 (39 voturi)    
    Avioane (Marţi, 16 iunie 2015, 15:51)

    Airwaves [utilizator]

    Sa imi fie cu iertare, dar deja americanii devin cam insistenti si incep sa imi pun semne de intrebare legate de legitimitatea bunelor lor intentii...

    E adevarat, hiena aia de Putin tot da tarcoale pe la diferiti lideri europeni si tot isi baga coada, insa mesajele americanilor din ultima vreme indica dorinta unui conflict armat cu Rusia. Este cel putin curios...
    • +17 (29 voturi)    
      da da da (Marţi, 16 iunie 2015, 17:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      si Rusia cu armata in Ucraina suna a gest de pace?
      • +7 (9 voturi)    
        bine! (Marţi, 16 iunie 2015, 21:51)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        bine sublianiat. multumim indeed.
  • -19 (35 voturi)    
    Aha (Marţi, 16 iunie 2015, 15:54)

    HP [utilizator]

    Care mai exact este amenintarea rusa ? Imi explica si mie cineva de ce anume trebuie sa ne temem, cel putin Romania, membra NATO ?

    Cu subiect si predicat, daca se poate.
    • +16 (30 voturi)    
      Cum (Marţi, 16 iunie 2015, 16:40)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui HP

      poate fi aparata Romania,membra NATO,de o Rusie agresiva daca americanii sunt tocmai la ei acasa!?
      • -10 (22 voturi)    
        Lol (Marţi, 16 iunie 2015, 18:10)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Eu te intreb una, tu raspunzi alta.

        Am intrebat - care este amenintarea aia rusa, in mod exact si precis.
        • +9 (15 voturi)    
          Raspuns (Marţi, 16 iunie 2015, 18:51)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui HP

          Amenintarea rusa vine pe partea unor provocari asimetrice, hibride, infiltrari etc.

          Evident ca nu va fi o invazie generalizata, insa astfel de activitati sunt posibile.
          Pentru ca Rusia stie prea bine ca asa cum ea nu vrea razboi deschis cu Vestul, nici Vestul nu vrea razboi total cu ea.

          Astfel, poate incerca aceste infiltrari, provocari, si apoi a pune restul lumii in fata a 2 variante:

          1. Faptul implinit si trecut cu vederea.
          2. Fortarea unui razboi general.

          Bineinteles ca tarile baltice sunt mai vulnerabile, prin prezenta unor procente mari de etnici rusi minoritari, dar Romania poate fi provocata in special naval in Marea Neagra.

          Sa nu uitam ca recent un granicer Estonian a fost rapit de rusi de pe teritoriul Estonian si acuzat de spionaj.

          Astfel de activitati sunt posibile.
          • -5 (7 voturi)    
            "provocari asimetrice" (Marţi, 16 iunie 2015, 21:18)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            Si acele "provocari asimetrice" sunt contracarate cu F22-Raptor, ca asa-i la GoeStrategii de Gaesti, "mustele se omoara cu tunul!"
          • -5 (9 voturi)    
            Eh ? (Marţi, 16 iunie 2015, 21:40)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            Ce inseamna "provocari asimetrice si hibride" ?

            Bai, voi debitati niste cretinisme cat casa.

            Ce "provocari asimetrice si hibride" faceau rusii cand NATO se extindea cu tupeu pana in gardul lor ?

            Dar "scutul impotriva Iran-ului" care de fapt consista din baterii de rachete in coasta Rusiei ?

            Astea cum se numesc, ce fel de "provocari" sunt ? Hibride ? Asimetrice ?

            In loc sa incercati sa imbarligati aici lumea, mai bine ati recunoaste-o pe aia dreapta - si anume ca interesele globale ale SUA depind de extinderea zonelor militarizate si anihilarea competitiei in timp.

            Iar noi, ca toata istoria noastra, suntem niste sclaveti pupincuristi care nu castigam absolut nimic, in afara de "amenintari rusesti".

            E tot ce ne lipsea, perspectiva unui razboi din cauza ca pe americani ii mananca in dos.
            • +1 (5 voturi)    
              Nu stie ce sunt... (Miercuri, 17 iunie 2015, 10:28)

              OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui HP

              ...dar asa scria pe biletel si suna a "nasol".

              Cred ca te-ai prins cum e cu stolul simetric de activisti hibrizi.

              Din ce citesc in articol, "amenintarea rusa" este urmatoarea: "Rusia si-a multiplicat zborurile militare de-a lungul granitelor cu tarile europene, pe fondul cresterii tensiunilor cu Occidentul".

              Nu stiu cum s-au gandit rusii ca pot face asa ceva... sa ameninte in halul asta Occidentul...
        • +6 (10 voturi)    
          Pai da... (Marţi, 16 iunie 2015, 21:20)

          ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Nici Ucraina nu era amenintata de Russia inainte sa apara "omuletii verzi". Dupa care a inceput sarabanda...
        • +4 (8 voturi)    
          In (Marţi, 16 iunie 2015, 21:25)

          Jar [anonim] i-a raspuns lui HP

          felul in care ganditi tu si altii ca tine vad manipularea si agresivitatea Rusiei.
          Cu americanii peste mine,am speranta ca vom iesi si noi din" Europa de Est" si vom intra in "Europa de Vest".
          De Coreea de Sud sau Japonia stii ceva...?
    • +19 (19 voturi)    
      stati linistiti, avionul ala (Marţi, 16 iunie 2015, 16:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui HP

      nu va ajunge in ro.
      probabil ca va fi detasat la bazele usaf din italia sau germania.
      doamna este secretery of us air force, una din componentele pentagonului American.
      avionul ala este numai in dotarea fortelor aeriene, si deci va fi detasat numai in baze ale us air force.
      ce se detaseaza la noi, sunt numai trupe si tehnica aflate in dotarea si sub comanda nato. nu risca ei sa puna asa bijuterii in mana lu...dusa. sau a ghinararului izmana.
    • -4 (16 voturi)    
      cu placere (Marţi, 16 iunie 2015, 17:00)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Subiect-destabilizarea/desfiintarea NATO
      Predicat-initierea unui razboi,hibrid sau coventional in tarile baltice/R Moldova

      Scenariu:
      Printr-o actine de infiltrare+trupe speciale(ca in Ucraina)/atac conventional rapid(ca in Georgia)Rusia ocupa tarile baltice sau R Moldova /initiaza miscari secesioniste.In cazul balticilor,e razboi deschis cu NATO.In cazul R Moldova se poate urmari atragerea Romaniei in conflict.
      NATO e usor lenta in a interveni-mai ales fara trupe si tehnica dislocate in proximitatea teatrului de operatiuni.Rusii ameninta cu lovituri nucleare tactice in caz ca nu le sunt recunoscute noile achizitii sau NATO initiaza un raspuns pe scara larga.Daca sunt convinsi cativa membri cheie de bluful asta,alianta e istorie,iar Europa poate sa inceapa a invata ruseste.
      De asta e bine sa le intre in cap ca asemenea idei sunt hazardate.Kremlinul se va gandi de zece ori inainte de a ataca direct trupe americane-a evitat asta si in razboiul rece.
      Trupele americane pomenite nu sunt suficiente pentru a ataca Rusia.Nici 200 000 nu ar fi.Asa ca,in pofida propagandei moscovite,prezenta lor e mai eficienta in a evita un ultim razboi mondial decat in a declansa unul.
      Si,in caz ca ar zice lumea ca asemenea scenariu e fantezist,sa citeasca diverse declaratii ale oficialilor rusi din ultimul an.Eventual si printre randuri.
      • -7 (19 voturi)    
        Multumesc (Marţi, 16 iunie 2015, 18:13)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

        "Rusia ocupa tarile baltice" - de ce ar face o asa tampenie, riscand razboiul cu NATO, pe care l-ar pierde ? Ce anume ar avea de castigat ?

        "Rusii ameninta cu lovituri nucleare tactice in caz ca nu le sunt recunoscute noile achizitii sau NATO initiaza un raspuns pe scara larga"

        Bai baiatule, lasa filmele de pe youtube.
        • +11 (15 voturi)    
          de ce ar face o asa tampenie (Marţi, 16 iunie 2015, 18:35)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui HP

          fiindca sunt tampiti, de aia
          Dar Crimeea de ce au anexat-o? dupa toate regulile lumii civilizate e o tampenie si totusi au facut-o.
          Lasa propaganda lui Putin si mai citeste istorie.
          • -3 (7 voturi)    
            Haha (Marţi, 16 iunie 2015, 21:42)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Bre, "fiindca sunt tampiti" e argument de hipster incult. Au anexat Crimeea fiindca era a lor si fiindca pute de rusi si de rusofili acolo.

            Daca vrei regulile lumii civilizate, explica-le americanilor sa stea la ei acasa data viitoare in loc sa faca scula mare pe spatele altora.
        • +9 (13 voturi)    
          bai baiatule, (Marţi, 16 iunie 2015, 18:39)

          Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui HP

          lasa complexele de superioritate si imbatatul cu apa rece;mai pune mana pe o carte,ca e bine sa-ti cunosti vecinul cu apucaturi din topor
          Uite,poti incepe cu astea 2-autori rusi,sa nu zici ca-ti bag pe gat propaganda americana
          Alexander Zinoviev -Homo Soveticus (Гомо советикус)
          si
          Viktor Suvorov -Icebreaker (Ледокол)
          le gasesti si in limba romana,daca doresti

          iar "tampenia" cu statele baltice devine realitate daca factorii de decizie ajung la concluzia ca merita riscul si e mai probabil ca NATO sa nu riste razboi nuclear pentru membrii din est;da,ar pierde razboiul cu NATO,dar....ma intreb cine ar fi suficient de tampit sa declare razboi SUA,Marii Britanii si URSS in acelasi timp.De fapt...
          • -5 (9 voturi)    
            Mda (Marţi, 16 iunie 2015, 21:49)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

            Tampenia tot tampenie ramane, niciun "factor de decizie" nu va hotari ca "merita riscul".

            Riscul sa CE ? De ce ar vrea rusii sa invadeze europa ? E stupid, improbabil si imposibil. Si n-ar castiga absolut nimic.

            Pe de alta parte, adunatura de tancuri, avioane si scuturi anti racheta reprezinta de fapt amenintarile reale.

            Doar ca vin din cealalta parte si noi, sclavetii, nu avem timp sa gandim si sa vedem imaginea in ansamblu.

            Rusii vor fi langa noi si peste 50 de ani. Americanii vin si pleaca atunci cand au chef. Asta e demonstrat istoric.
            • +4 (8 voturi)    
              Americanii n-au fost niciodata (Miercuri, 17 iunie 2015, 3:33)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui HP

              in Romania ca sa pretinzi ca au plecat. Rusii in schimb au fost si creca nu trebuie sa iti spun ce prapad au facut.
    • +7 (9 voturi)    
      sa risc un rasapiuns si aici... (Marţi, 16 iunie 2015, 19:41)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Plecam de la premiza ca Rusia este tara cu acces la cele mai bogate resurse naturale pe glob. De asemenea are probabil cea de a 4-a sau a 5-a industrie instalata pe glob. Au scoala de matematica, fizica si chimie net superioara (din motive istorice) unor tari foarte avansate. Chestie dovedita de faptul ca ei reusesc sa aterizeze (adica pe sol...) si nu amerizeze capsulele spatiale (aici e vorba de matematica si fizica de mare finete), de faptul ca produc sub contract motoare de racheta pentru tari avansate, mai vind armament si cam atit....Practic, la nivel de export industria lor e inexistenta. De aici o frustrare egalata doar de suprafata pe care o ocupa pe glob. Politic vorbind "democratia originala rusa" este o combinatie de kgb-fosti kgb-isti-mafioti ce controleaza totul. Pentru a putea rezista a fost revitalizat un nationalism aberant. Pentru toate ratarile lor sint invinovatiti capitalistii ( si ei departe de a fi niste inocente fecioare...) si pentru a intari aceasta idee se deschid conflict ici si colo pentru a tine totul sub presiune si a se legitima regimul in fata simplilor cetateni.
      Rusia este o amennintare tocmai ca exista sub aceasta forma. Pe dea alta parte o democratie reala combinata cu deschiderea spre comert ar creea probleme cel putin la fel de mari Occidentului si mai ales Chinei. Rusia se zbate intre neputinta de as e moderniza si performa si dorinta de a parasii locul de "furnizor de materii prime" pe care il are in economia mondiala. In plus inca viseaza la vremurile cind exporta "revolutie" si controla aproape jumate din lume. Doar ca nationalistii locali le-au zis merci pt kalasnicoave si au inceput sa jefuiasca pt binele propriu, au vazut ca din revolutie de imbogatesti greu si o fac numai prietenii rusnacilor.
      O alta amenintare este pasiunea cu care isi apara rusofonii. Si cit timp ii avem pe ilievici si nina... oricind ne putem trezi ca cer ajutor. Ca in Dec '89.
      • -4 (8 voturi)    
        Aha (Marţi, 16 iunie 2015, 21:44)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Deci pentru ca Rusia "exista", punem cateva sute de tancuri orientate catre Moscova ? Pentru ca amenintarea ruseasca este insasi existenta ei ?

        Tare. Sau nu.
        • +3 (7 voturi)    
          Sint convins ca ai inteles... (Miercuri, 17 iunie 2015, 0:12)

          CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Daca ma insel te rog sa ceri cuiva sa iti explice.

          "Cea mai mare realizare a diavolului a fost sa convinga omenirea ca nu exista"

          De data asta nu ii iese!

          DA! Structuri gen koreea de nord, isis sau rusia ultimilor 100 de ani impun luarea unor masuri de precautie. E firesc, nu "tare".
          E culmea ca un stat agresor, recunoscut ca atare de toate tarile civilizate, sa se simta periclitat de masurile de precautie luate de posibilele sale victime.
          Ca sa te convingi ca asa e intreaba te rog rudele celor ce se aflau in zborul MH17. Cu siguranta vor spune ca masurile sint luate mult prea tirziu.
          • -2 (6 voturi)    
            HP (Miercuri, 17 iunie 2015, 8:11)

            vezi [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

            stii care e culmea ironiei ?
            Daca nu stii, iti spun eu :
            "Sa faci pe prostul si sa ramaii asa ! "
            Toate comentariile tale arata ca faci parte din postacii rusofili. E problema ta.
            In desteptaciunea ta, nu te-ai intrebat de ce tarile aste foste in pactul de la Varsovia au dat navala sa faca aliante cu NATO ? De ce nu si-au reinnoit alianta cu rusii ?!
            De ce mai sunt inca trupe ruse in Transnistria, Moldova, Belarus ? DE ce nu se duc ei la ei acasa ?
            NATO instaleaza sisteme de aparare si rusii sisteme de atac (chiar nuclear). Cine are intentii si actiuni agresive ?
        • +5 (9 voturi)    
          Rusia e stat agresor de 300 de ani (Miercuri, 17 iunie 2015, 3:40)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Ai uitat de Georgia, de Afganistan...si cel mai nou Ucraina. Ce dracu mai vrei...daca nu erai in Nato te calarea deja mujicul.
          Si DA, faptul ca Rusia exista e o amenintare, ar trebui sa se faca bucati si sa lase libere teritoriile unde n-au nici o treaba...Daghestan de exemplu, aia inca is tribali si vorbesc 101 limbi, n-au nici o treaba cu mujicia.
  • -9 (23 voturi)    
    Vorbe (Marţi, 16 iunie 2015, 16:00)

    newlook [utilizator]

    Vorbe.

    F22 nu ajunge in Europa, cum nu ajunge nici in Canada. Americanii il considera cel mai bun avion multirol al lor SI NU IL VAND nici macar partenerilor cei mai apropiati, canadienii (pe de alta parte, nu au nici o jena sa-i jupoaie pe canadieni de 16 miliarde cu scrapul - inca nevazut in Canada - de F 35....dar asta-i alta poveste)

    Revenind la F 22, se pare ca suma la care s-a ajuns pentru dezvoltarea lui este in zona lui 300 (da, trei sute!) miliarde dolari. Pentru banii astia si inca multi altii, Lockheed Martin, compania producatoare, pretinde ca ar furniza armatei americane cel mai avansat avion din lume.

    Asa o fi, pana la proba contrarie, dar...
    ...dar americanii nu sunt tampiti si stiu ca daca un singur aparat d'asta ajunge pe mana rusilor (spionaj, cadere pe teritoriu strain, "prieteni" cu gura mare, etc) avansul lor tehnologic s-a anulat imediat.

    In consecinta se straduiesc sa tina F 22 aproape de casa, asta fiind si cauza pentru care "In November 2008, Secretary of Defense Robert Gates stated that the Raptor was not relevant in post-Cold War conflicts such as in Iraq and Afghanistan,...".
    Asa ca madame asta vorbeste si ea...vorbeste vorbe!
    • +17 (23 voturi)    
      dA (Marţi, 16 iunie 2015, 16:36)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Tocmai... fiind probabil cel mai reusit si avansat avion de lupta american, va reprezenta totodata un element de descurajare pentru Rusia, iar pe de alta parte ar putea sa ii atraga pe rusi intr-o noua cursa a inarmarii (vezi Razboiul Stelelor - care i-a fost fatal URSS-ului, accelerand probusirea ei). Dupa scaderea pretului petrolului si sanctiuni economice, o eventuala sporire din partea Rusiei a cheltuielior militare ii va adanci criza economica - cu probabile consecinte politice si sociale.
      • -10 (20 voturi)    
        Tu chiar crezi in mos Craciun! (Marţi, 16 iunie 2015, 16:54)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        Tu chiar crezi in mos Craciun! De simpla curiozitate, ai citit postarea mea? Ce ai inteles de acolo, ca dincolo de racnetul matale corect politic se pare ca nu ai priceput nimic.
        • +10 (12 voturi)    
          vezi ca deja prietenii tai se grabesc (Marţi, 16 iunie 2015, 18:46)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          sa scoata din proiectare concurentul lui F-22
          se pare ca nu prea va mai tin la curent din centrala cu pozitia lui Putinel si va lasa in ofsaid la comentarii.
          Sa concluzionam, F-22 e un avion conceput sa lupte impotriva rusilor in razboiul rece, un nou razboi rece a inceput si se va termina la fel ca precedentul, prin falimentul rusilor.
          • +3 (5 voturi)    
            Concurentul lui F22 avea nevoie (Miercuri, 17 iunie 2015, 3:31)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            de o flotila de Miguri care sa care celebrele procesoare Baikal necesare ca avionul minune sa functioneze. Mujicii au constatat ca nu e fezabil. Tot prin vodca si nesimtire or sa se desfasoare.
    • +8 (12 voturi)    
      rasputin baiatule (Marţi, 16 iunie 2015, 18:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu a zis nimeni ca americanii vor vinde F-22 in Europa sau aiurea ci ca vor trimite cateva in Europa.
      Pe de alta parte esti amuzant cu propaganda ta putinista. Va sa zica americanii au un avion avansat dar il tin in US sa se apere impotriva dronelor mexicane sau cubaneze fiindca le e frica sa nu cada la Smolensk ca avionul polonezilor.
  • +11 (23 voturi)    
    OK (Marţi, 16 iunie 2015, 16:07)

    Trojan.H [utilizator]

    Foarte bine!
  • +3 (5 voturi)    
    interdictie (Marţi, 16 iunie 2015, 17:13)

    Bogdan [anonim]

    Aveti interdictie la Ponta? Cu cat va plateste? De ce ati pus batista pe tambal cu anchetarea lui Ponta?
  • +7 (7 voturi)    
    Nu e sefa Fortelor Aeriene (Marţi, 16 iunie 2015, 20:10)

    VIktor [anonim]

    Aveti ma grija ce traduceti. Este vorba "Secretary of the Air Force, Washington, D.C. responsible for the affairs of the Department of the Air Force" - asta inseamna la ei un fel de ministru al apararii cu atributii doar in domeniul fortelor aeriene. Seful USAF este un militar, si este un general cu 4 stele. Mark Welsh il cheama.
  • 0 (0 voturi)    
    situatie actuala (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 18:58)

    elena gabriela [anonim]

    CA OFITER CU DOUA STUDII IN SUA si GB, cunoscand, pe cat posibil stategii si subterfugii ale razboiului "rece", a armaentului usor de gherila urbana si a celui greu, a situatiei geostrategica actuala, permiteteti sa spun numai cateva aprecieri sper pertinente: MA ASTEPTAM, ca cetatean simplu, sa fiu intrebata printr-un Referendum, daca sunt de acord sau nu cu armament GREU in tara mea, sigur ca de peste ocean, lucrurile sa vad altfel, parca era ceva si despre unele manifestari de strada in caeva orase din SUA, pentru interventia drastica a Presedintelui OBAMA contra Rusiei....in mod acut, isi au cei care vorbesc de peste ocen parinti batrani si copii mici, studenti aici? nu cred; in plus, nu prea vad de ce aceste cvadrimotoare GENUL - B52(in WW2-lansau tone de bombe in tarile ocupate de nebunul Hitler, precum ITALIA, GERMANIA, OLANDA sa... zboara jos(am urmat un mic curs de pilotaj pe avion monomotor usor) deci, decibelii sunt stressanti...dar cui ii pasa? pe la etajele 10 ale unor cartiere vibreaza geamurile, parca e asediu, ma simt cam ca la Beirut si...o sa ajung sa fiu legitimata pe strada daca ies dupa ora 21? cam dura presupunere, dar, in contextul actual, cine mai stie; oricum, DOAMNE FERSTE, in caz de conflicte armate, nu va mai fi tanc contra tanc, tun contra tun(desi cu trgere lunga si miscat numai pe pe calea ferata), va fi racheta transcontinentala -sper ca nu atomica, ca pe la HIROSIMA-bomba scapata de bombardierul ENOLA GAY... tragice urmari, doar umbre de fosti oameni pe ziduri; iadul adevarat trait, pe pamant, pentru complet nevinovati; e totusi f. bine ca forte NATO asigura ceva ca-fosta linie WW2- MAGINOT, dar e cam ingrijorator sa fii "gazda" unor puternice blindate si avioane si logistica aferenta; oricum, la nevoie, suprematia aeriana isi spune cuvantul, alaturi de tehnicadeultimaora a portavionelor si submarinelor in Marea Neagra; doua mari puteri nu pot vietui, ori una ori alta PACE
  • 0 (0 voturi)    
    NATO IN RMANIA (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 19:15)

    ELENA MARIA [anonim]

    1) de de ce o forta exeptional dotata ca AMERICA, nu si-a intarit mai clar zona MARII NEGRE? e strategic;
    2) de ce a patit sa se intoarca cu un portavion din MAREA NEAGRA? sunt trupe de asigurare a securitatii unei tari mici ca Romania, nu au AGRESAT;
    3)de ce nu sunt genisti? e foare important, pentru zona terestra;
    4)DE CE NU AU INSTALAT RADARURI PUTERNICE? i se trasneste unui avion din est sa se plimbe pe aici....pai, e normal?
  • 0 (0 voturi)    
    DESPRE ARMATE NATO IN ROMANIA (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 20:31)

    DOINA [anonim]

    Va rog, cu respect, ca fost ofiter operativ, sa stiu, de ce NATO o superarmata nu a instalat radaruri puternice pentru "vecinii" din est, asa de aproape situati? si nu vad o intarire subsatntiala, efectva, a zonei - strategice MAREA NEAGRA; Doamne fereste de ceva de la est, in WW2, bunicul meu, Col. de infanterie motorizata, comandant de batalion, a fost inchis de "vecinii estici" exact in scoala militara pe care a urmat-o cu brio, a fost PRIZONIER, cu patru coaste rupte, a rabdat de foame, cu o ratie zilnica de mizerie, a fost decorat de romani..... multi, poate unii nu stiu, da, multi romani total nevinovati, au fost dusi cu forta/deportati, in nordul geros, inospitalier, in necunoscut, in Rusia... multora, da, multora li s-a pierdut urma, i-au plans copii, frati, sotii, mame, zac pe acolo osemintele lor fara cruce la capatai....