Un avion militar rus s-a apropiat periculos de patru nave NATO din Marea Baltica

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 14 iunie 2015, 10:10 Actualitate | Internaţional

Distrugatorul USS Jason Dunham
Foto: cne-cna-c6f.dodlive.mil
Un avion militar rus a fost implicat intr-un incident produs in Marea Baltica in aceasta saptamana, Pentagonul denuntand modul in care aeronava ruseasca s-a apropiat de patru nave NATO, informeaza CNN, citata de Mediafax.

Potrivit sursei citate, un avion apartinand Marinei Militare din Rusia s-a apropiat periculos de patru vase NATO care navigau in Marea Baltica. 

Printre aceste nave se afla distrugatorul american Jason Dunham.  

Potrivit Departamentului american de aparare, la un moment dat, avionul rus a zburat deasupra distrugatorului Jason Dunham la o inaltime de numai 150 de metri. 

"Consideram ca a fost o manevra periculoasa si neprofesionista. Ne-am obisnuit cu astfel de incidente, dar suntem in punctul in care totul s-ar putea transforma", a declarat un oficial NATO. 

Incidentul a fost surprins video, insa Pentagonul nu a dat publicitatii filmarea.  

Celelalte trei nave erau din Marea Britanie, Franta si Germania. 

Acest tip de incidente s-a intensificat in 2015, fiind implicate atat nave cat si aeronave NATO.

Imagini video filmate de pe nava USS Ross au surprins, acum doua saptamani, momentul in care distrugatorul american, aflat in apele internationale din Marea Neagra, este intampinat de un avion de vanatoare de tip Su-24 trimis de marina rusa. 

Statele Unite au protestat in aprilie pe langa Rusia, dupa ce un avion rusesc a interceptat un avion american de recunoastere intr-un "mod periculos si neprofesionist"

Un avion militar rusesc a survolat, pe 16 martie, Marea Neagra, la circa 20 de mile marine in largul Constantei, deasupra apelor internationale, in zona unde s-a desfasurat un exercitiul militar NATO al gruparii SNMG2, la exercitiu luand parte si ministrul Apararii Nationale, Mircea Dusa












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7843 vizualizari
  • -5 (27 voturi)    
    top gunski (Duminică, 14 iunie 2015, 10:29)

    Mazeta [utilizator]

    Dintre toate „întâlnirile” astea, cea mai spectaculoasă trebuie să fi avut loc acum o lună, când un avion rusesc s-a apropiat în mare viteză la nici 3m de un avion american de spionaj. Păcat că nu a fost difuzată filmarea.

    http://edition.cnn.com/2015/06/11/politics/us-russia-aircraft-black-sea/index.html
  • +17 (29 voturi)    
    pana n-o ia peste bot (Duminică, 14 iunie 2015, 10:51)

    rov [utilizator]

    rusu nu se potoleste.
    Sunt ca mustele, suparatoare, insistente si inconstiente. Nu fac miere dar imprastie diverse boli. Comunismul, minciuna si manipularea printre cele mai grave.
  • +18 (24 voturi)    
    Manevre periculoase (Duminică, 14 iunie 2015, 10:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Tot mai ingrijorat si mai transfigurat fata de consecintele aventurilor sale, Putin a spus recent intr-un interviu ca numai nebunii ar putea gandi ca Rusia va ataca vreodata NATO. Nebunii astia am fi noi, cam toata lumea civilizata.

    Si cum ne linisteste Putin, ce garantii de securitate ne ofera? Ia sa vedem:
    - pai ne ofera amenintari diverse, individual pe natiuni sau in grup, dar si santaj international public, fara jena

    - ne mai ofera miscari de trupe si exercitii militare ample, inclusive in Marea Mediterana, eventual si cu participarea impresionanta a Chinei

    - din belsug ne ofera Putin propaganda imperiala, agresiva sau libidinoasa, diversiuni informationale diverse

    - Putin si oligarhia mai ofera generos coruptie, cat cuprinde, cu generozitate; desi asta nu-i chiar o acuzatie, caci coruptia la rusi e impamantenita si perfect legala

    - si bineinteles, manevrele de proximitate executate de Rusia in ultima vreme, care depasesc cu mult riscul interceptarilor si survolurilor traditionale dintre cele doua puteri, SUA si Rusia; evident manevrele urmaresc sfidarea, intimidarea militara

    Cum e nenea Putin? Oare noi suntem nebuni, sau matale ai probleme la mansarda? Odata si-odata, un pilot rus o sa depaseasca linia rosie, intentionat sau din greseala; sau poate in confuzia militara, un militar NATO o sa apese pe butonul lansare. Si daca sunt apropiate fortele militare inamice, chiar izbucneste un conflict local serios. Poate distrugem si flota ruseasca a Marii Negre, asa dintr-o confuzie, absolut neintetionat. Ca tot zici matale nene Putin ca suntem nebuni. Daca ai dreptate?!
  • +8 (16 voturi)    
    Rușii vor, (Duminică, 14 iunie 2015, 11:26)

    IonComan1 [anonim]

    să provoace ca noi să tragem. Nu mai au mult de așteptat.
  • +7 (9 voturi)    
    As usual (Duminică, 14 iunie 2015, 12:07)

    UpNext [anonim]

    .. jurnalistii "profesionisti" din presa libera valaha dramatizeaza situatii devenite rutiniere intre NATO - Rusia, din lipsa de stiri si informatii cu adevarat semnificative.
    CNN - "We are not calling this safe and professional. We are calling it routine, but we are on the edge of being very uncomfortable," the official said. The official added that none of the warships felt directly threatened by the Russian overflight, but the flight was "lower and closer" than the U.S. had routinely seen"
    HN - ""Consideram ca a fost o manevra periculoasa si neprofesionista. Ne-am obisnuit cu astfel de incidente, dar suntem in punctul in care totul s-ar putea transforma", a declarat un oficial NATO... un avion apartinand Marinei Militare din Rusia s-a apropiat periculos de patru vase NATO..."
    Daca autorul (GS) ar fi mentionat si ca avionul rusesc era unul de patrulare maritima, deci probabil isi facea treaba de rutina, totul ar fi fost..prea banal :)
    • 0 (8 voturi)    
      As usual (Duminică, 14 iunie 2015, 14:42)

      Nepoate [anonim] i-a raspuns lui UpNext

      "We are not calling this safe and professional" Tu cum ai traduce aceasta fraza? Faptul ca aceste incidente au devenit rutina, ele nu inseamna ca sunt normale, sau ca nu sunt periculoase. "but we are on the edge of being very uncomfortable" - adica e foarte posibil sa aiba loc accidente cand astfel de provocari au loc - mai un comandant nervos, ba un marinar cu degetul tremurand pe tragaci. As usual, Moscova inca mai are bani pentru postaci.
  • -7 (17 voturi)    
    avioane rusesti (Duminică, 14 iunie 2015, 12:41)

    vasile [anonim]

    Bravo rusilor. Le arata la americcani tehnica adevarata de lupta. Ce cauta in Marea Baltica,Africa si America Latina? Acasa fuga mars!!! Gata cu suptul resurselor de peste tot. Sa munceasca cinstit nu sa domine lumea cu povesti!!! Bravo Putin!!!
    • +4 (12 voturi)    
      Din ce neguri te-ai ivit,mumie stalinista? (Duminică, 14 iunie 2015, 13:37)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Din ce fetide mlastini ai inviat fantoma comunista totalitara.Intoarce-te blestematie inapoi,intoarce-te si zaci unde ti-e locul,tie si altora ca tine,in vecii vecilor.ITA AMEN.
    • +4 (10 voturi)    
      asa,cu patima si patos... (Duminică, 14 iunie 2015, 13:41)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      "Bravo rusilor. Le arata la americcani tehnica adevarata de lupta"

      N-am vazut nicaieri mentionat detaliul ca avionul rusesc ar fi avut instalate oglinzi uriase pe fuselaj....

      "Sa munceasca cinstit nu sa domine lumea cu povesti!!! Bravo Putin!!! "

      Daca nici americanii nu muncesc,e bine c-o fac rusii.
      Stii,ma intreb daca o parte din onorabilii ce posteaza aici ies doar noaptea pe strada,de teama sa nu-i transforme soarele in stane de piatra...

      In rest,giumbuslucuri aeronavale cu care ne-am obisnuit.Creste numarul lor,creste si probabilitatea aparitiei unui incident.Nu degeaba s-a reactivat linia directa Washington -Moscova.
    • +6 (12 voturi)    
      Dar tu? (Duminică, 14 iunie 2015, 13:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Dar tu ce cauti in 2015? Hai ca te-ai ratacit. Casa ta o fi prin 1915.

      Nu-i de glumit. Fugi tata! Am auzit ca internetul provoaca scarpinat, ameteli, nebunie si boli venerice!!! Fugi si scapa nevatamat!
    • +2 (4 voturi)    
      Bah, eu stiu ca rusii au carat din Romania (Duminică, 14 iunie 2015, 17:45)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      la greu...nu americanii.
      • -1 (3 voturi)    
        Pai (Luni, 15 iunie 2015, 7:52)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Pai Ro n-a invadat SUA, si totusi SUA ne-a bombardat de ne-au sarit capacele!
  • -3 (11 voturi)    
    poporul de .. (Duminică, 14 iunie 2015, 16:08)

    exilatul [utilizator]

    imbecili, lasi, escroci si hoti care traieste in romania, o tara frumoasa si "fost" bogata , uita ca rusii i au scapat de ceausescu in 90 si nu "revolutionarii lui peste" ....si ca americanii i au vindut rusilor in 45...dar e greu ca fraierii fomisti sa vada realitatea....de aceea si traiesc in mizeria umana si sociala actuala...
    • -2 (8 voturi)    
      Ai pierdut razboiul in 45 (Duminică, 14 iunie 2015, 17:47)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      cateva luni cat ai intors armele au valorat exact cat o ceapa degerata. Nu te-au vandut rusilor americanii....ei au tras cat au putut.
      • +2 (2 voturi)    
        Exact cat o ceapa degerata??? (Luni, 15 iunie 2015, 5:21)

        yop [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        320.000 de militari romani cazuti in lupta din august '44 pina in mai '45, inaintind din Romania pina in Ungaria si Cehoslovacia, valoreaza pentru tine exact cat o ceapa degerata, degeneratule???

        p.s. o observatie despre cum se scrie istoria: peste tot citesti ca trupele romane conduse de Antonescu nu aveau ce sa caute dincolo de Nistru alaturi de germani, dar nimeni nu e deranjat de faptul ca trupele romane au trecut dincolo de Carei, alaturi de rusi, si s-au dus pina in Muntii Tatra.
        • 0 (0 voturi)    
          diferenta (Luni, 15 iunie 2015, 11:50)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui yop

          e ca antonescu s-a dus de bunavoie dincolo de nistru, hitler nu-lputeaobliga la asta, pe cind cu rusii in 44 lucrurile stateau un pic altfel.
          Asta e, finlandezii l-au avut pe mannerheim, spaniolii pe franco, si cei doi au evitat cit au putut, mannerheim mai putin, franco total, sa lupte alaturi de nemti. Noi l-am avut pe antonescu.
  • -1 (3 voturi)    
    nam (Luni, 15 iunie 2015, 8:46)

    idealogul [anonim]

    "Un avion militar rus s-a apropiat periculos de patru nave NATO din Marea Baltica "
    Ce titlu dubios!
    Pentru cine a fost periculos pentru avionul rusesc, pentru navele nato sau pentru supravietuirea omenirii pe aceasta planeta?

    Oricum chestii banale de rutina care pana la agravarea conflictului din Ucraina se petreceau saptamanal si nimeni nu le baga in seama iar acum sunt prezentate manipulativ cu tenta apocaliptica.