Tiraspolul acuza Kievul si Chisinaul ca desfasoara un razboi hibrid impotriva sa 

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iunie 2015, 18:39 Actualitate | Internaţional

Transnistria
Foto: Wikimedia Commons
Ucraina şi Republica Moldova desfăşoară un război hibrid împotriva Transnistriei, a declarat ministrul transnistrean de Externe Nina Ştanski într-un interviu pentru Canalul 5 din Sankt Petersburg, relatează Sputnik, citate de Mediafax.

Transnistria speră că Rusia o va proteja, în cazul în care Ucraina va decide să o invadeze, a declarat Ştanski. "Locuitorii din Transnistria ştiu bine că Rusia nu îi va abandona", a adăugat ea. 

Potrivit oficialului transnistrean, Ucraina şi Republica Moldova desfăşoară un război hibrid împotriva acestei regiuni. Deşi nu există o ameninţare militară directă, atât Kievul, cât şi Chişinăul au început o blocadă economică, un război al informaţiilor şi folosesc diferite metode de izolare, a adăugat ea. 

În această situaţie, susţine Ştanski, "speranţa transnistrenilor este în Rusia", adăugând că Tiraspolul este recunoscător sprijinului politic şi asistenţei economice oferite de Rusia. 

Fără ajutorul Rusiei, regiunea ar fi afectată de o criză socio-economică gravă, a adăugat ea. 

Tiraspolul şi Moscova au denunţat în mai multe rânduri "blocada economică" impusă de Republica Moldova şi Ucraina regiunii separatiste după ce Kievul a decis consolidarea măsurilor de securitate şi control la frontiera cu Republica Moldova în regiunea transnistreană.










4619 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Fara "ajutorul" (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 19:06)

    andreitr [utilizator]

    Rusiei treaba se linistea de mult. Urmeaza digerarea Ucrainei ca si a Moldovei tot cu ajutorul Rusiei..
  • +8 (8 voturi)    
    sugestie (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 19:15)

    giigi [utilizator]

    bai putin, sigur exista un barcagiu pe Amazon care sprachuieste rusa, nu te duci tu, mai, acolo, sa faci o enclava mujicstaneza?
    cat despre astia din tiraspol, lasa-i nene, ca-n-ai de unde sa-i mai tii si pe astia in viata.
  • +6 (8 voturi)    
    Tirapolul acuza Kievul... (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 19:38)

    Observator [anonim]

    Ştanski, esti un nesimtit de provocator! Carei populatii ii este frica de invazia ucraineana? Dupa ce ca sunteti niste avizi de 'scaune' si de aia v-ati creat Putere intr-un teritoriu care nu va apartine... Rusine !
    • +1 (5 voturi)    
      :) (Duminică, 14 iunie 2015, 0:53)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Observator

      Nina Shtanski e o ea.
      Calm down...
    • +2 (4 voturi)    
      Uite-l pe nesimtitul de provocator de Ştanski (Duminică, 14 iunie 2015, 9:35)

      Nina [anonim] i-a raspuns lui Observator

      https://tinyurl.com/pjq87oh

      E? Nesimtit? Provocator? :-)))
  • +11 (13 voturi)    
    Principiu (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 20:01)

    Soljenitin [utilizator]

    Pe principiul "hotii striga prindeti hotii", iata ca avem si confirmarea despre modul in care actioneaza mujicii.

    Cat despre tacticile de razboi hibrid ale Rep. Moldova... In afara de niste hohote de ras, nimic altceva nu starnesc!
    • -2 (4 voturi)    
      Eu zic sa nu radeti (Duminică, 14 iunie 2015, 1:14)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Daca Tiraspolul va cere sprijinul Rusiei iar Rusia il va accepta, atunci va vor da lacrimile si nu de bucurie.
  • +3 (5 voturi)    
    Istorie (Duminică, 14 iunie 2015, 1:18)

    Marx [anonim]

    Rusii din Transnistria terbuie sa stie ca daca vor sa le fie bine n-au decat sansa de a pleca acolo de unde au venit . Adica in Rusia . Ei nu pot accepta ca sunt in teritorii care au apartinut istoric altora si mai mult , nu accepta sa convietuiasca cu poporul gazda pe baze democratice . Ei vor sa fie ca in epoca URSS . Sa aiba toate posturile din administratie , toate locurile de munca bine platite si sa lase pe ceilalti doar la colhoz . S-au dus vremurile alea .
  • +4 (4 voturi)    
    Cine acuza? (Duminică, 14 iunie 2015, 1:39)

    sile [anonim]

    Din cate stiu eu, Romania n-a recunoscut asa zisa republica Transnistreana. Deci despre ce ministru de externe vorbim?
    • 0 (0 voturi)    
      Nimeni n-a recunoscut-o (Luni, 15 iunie 2015, 15:38)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Nici macar Mama Rassia. :)
  • +3 (5 voturi)    
    "ministru de externe"??? (Duminică, 14 iunie 2015, 3:56)

    Horia [anonim]

    A recunoscut Romania statul Tiraspol cumva??? "Ministru de externe"??? "Official"???

    Daca nu vrem sa fim portavocea Rusiei, o minima editare a stirilor preluate de la Sputnik.

    Mediafax, Hotnews, ati putea folosi "autoproclamat" daca chiar vreti sa dati stirea respectiva.
  • +1 (1 vot)    
    Hibrid? (Duminică, 14 iunie 2015, 9:39)

    Dorel [anonim]

    Fac si e ce pot.
    Daca ar avea tehnologiile americanilor l-ar face modificat genetic.
  • +1 (1 vot)    
    Ce-i Tiraspolul? (Duminică, 14 iunie 2015, 12:00)

    vali47 [utilizator]

    Nu înțeleg logica acestui articol(pro rus)!Tiraspolul ca entitate statală nu există și lichidarea lui de Ucraina sau R.Moldova nu ar face decât ca lucrurile să intre într-o normalitate firească.Sper ca Rusia să înțeleagă că nu merită să intervină pentru a proteja niște descreierați cu ambiții de stat.Mâine-poimâine se găsește un nebun care să declare stat un sătuc uitat de lume.Trebuie ca noi să privim indiferenți astfel de anomalii?
    • 0 (0 voturi)    
      Dar exista deja (Marţi, 16 iunie 2015, 10:43)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Exista deja cate un satuc declarat stat. Vezi:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Akhzivland

      Si lista cu multe altele:

      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_micronations