Laureatul Nobel Tim Hunt si-a dat demisia dupa ce a declarat ca cercetatoarele ar trebui sa lucreze in laboratoare separate pentru ca "te indragostesti de ele, se indragostesc de tine iar apoi, cand le citici, plang"

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2015, 12:19 Actualitate | Internaţional

Laureatul Nobel britanic Tim Hunt si-a dat demisia din postul de profesor al universitatii  britanice University College London dupa ce a declarat ca cercetatoarele ar trebui sa lucreze in laboratoare segregate, relateaza Reuters.

Hunt, in varsta de 72 de ani, a declarat a facut urmatoarele observatii in cadrul unei conferinte sustinute luni la Seul (Coreea de Sud):

"Sa va spun despre probelemele mele cu fetele. Trei lucruri se intampla cand sunt in laborator: te indragostesti de ele, ele se indragostesc de tine iar apoi, cand le critici, plang."

Hunt, castigator al premiului Nobel pentru Fiziologie sau Medicina in 2011, a mai declarat in cadrul conferintei ca are reputatia de a fi sovin. Si-a cerut scuze miercuri, spunand ca era sincer si ca a intentionat ca afirmatiile sale sa fie "usurele".

"Tim Hunt a demisionat astazi din postul de Profesor Onorific in cadrul Facultatii de Stiinte ale Vietii din cadrul UCL, in urma comentariilor despre femeile  din domeniul stiintific pe care le-a facut in data de 9 iunie la World Conference of Science Journalists", a anuntat joi, intr-o declaratie de presa University College London.

"UCL a fost prima universitate din Anglia care a admis studenti de sex feminin in termeni egali cu cel barbati, si universitatea crede ca acest rezultat este compatibil cu angajamentul nostru fata de egalitatea de sex", mai arata reprezentantii institutiei universitare.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5141 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Politically Incorrect (Joi, 11 iunie 2015, 12:23)

    politically_incorrect [anonim]

    Si totusi, are dreptate!
    • -3 (5 voturi)    
      raspuns (Joi, 11 iunie 2015, 18:10)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui politically_incorrect

      sunteti cumva coleg cu cercetatorul in cauza?! Oricum, observatiile masculului in cauza, laureat sau nu al premiului Nobel sunt ca ale unui golanas de 25 de ani. treebuie taxat. Acele persoane de sex feminin care au lucrat cu el in laborator sun CERCETATOARE nu fetite playboy cu care sunteti dvs. obisnuit si, pri urmare sunt inacceptab ile. Premiat sau nu, si o persoana de vasta inaintata, tot mascul raman cu gandire rudimentara despre sexul feminin.
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur draga (Marţi, 16 iunie 2015, 23:57)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui ioana

        In cercetare nu conteaza ca ai luat premiul Nobel, nu conteaza capacitatea profesionala, conteaza sa te simti tu bine ideologic.

        Modul in care reactionezi demonstreaza inca o data ca ceea ce a spus, asa este.
  • +5 (7 voturi)    
    stupid (Joi, 11 iunie 2015, 12:25)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Omul a spus cu umor un fapt real.
    Da cand apar femeile multe lucruri o iau razna. Mai pune in balanta si faptul ca aia care lucreaza in lobarator probabil nu au mai iesit de 2-3 luni pe afara si cu o femeie nici nu mai tin minte de cand si intelegi usor rezultatul.
  • +3 (3 voturi)    
    Iata pentru ce lucru minor.... (Joi, 11 iunie 2015, 13:18)

    gica43 [utilizator]

    ...isi da demisia un om cu bun simt ! Evident,nu este cazul pentru politicienii romani si cu atat mai putin pentru "rebutul"uman numit puie monta !!!
  • +1 (3 voturi)    
    in acelashi timp, in Romania (Joi, 11 iunie 2015, 13:40)

    dan.d [utilizator]

    " Ministrul Ioan Rus i-a jignit in masa pe romanii din diaspora, cu doua zile inaintea votului asupra motiunii de cenzura: Au poate 1500 de Euro salariu. De banii astia copiii se fac golani acasa si nevasta-sa curva"

    demisia - nu se pune problema; macar scuze credeti ca isi va cere? facem pariu ca nu?
  • 0 (4 voturi)    
    Corect! (Joi, 11 iunie 2015, 14:15)

    Marian [anonim]

    Pt un asemenea delict demisia era absolut necesara!

    Ce sa-i fac; in loc sa faca astfel de comentarii misogine, mai bine plagia si el lucrarea altuia!
  • +3 (3 voturi)    
    obiectivitate jurnalistica? (Joi, 11 iunie 2015, 17:04)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Din cate inteleg omul a spus doar ceea ce este citat, nu a spus nimic despre segregare, deci propozitia din titlu este o tragere in tema probabil in scopuri de click-bait.
    • 0 (0 voturi)    
      Informeaza-te (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 19:44)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      Daca ai vedea inregistrarea, ai auzi ca exact alea au fost cuvintele lui si ca, in opinia lui, femeile ar trebui sa lucreze in laboratoare separate
      • -1 (1 vot)    
        Si in opinia mea! (Duminică, 14 iunie 2015, 6:08)

        calomel [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        Laboratoare separate, exact asa cum sint separate si campionatele de sah, si olimpiadele de matematica mai nou, si competitiile sportive.

        Si, daca vrei sa stii, in opinia mea femeile ar trebui sa stea la cratita si sa-si vada de copii, nu sa incurce lumea prin laboratoare, fabrici si uzine.

        In mina de ce nu va duceti? Pompiere (ha!) de ce nu va faceti? De ce nu exista o singura teorema in analiza matematica sau in algebra care sa poarte numele unei femei? Avioane de ce nu pilotati? Imi imaginez ce s-ar intimpla intr-o carlinga cu o pilota si o copilota, undeva la 10.000 de metri altitudine, daca printre pantofiorii lor cu tocuri de 18 cm si-ar face aparitia un soricel...
        • 0 (0 voturi)    
          Wah (Luni, 22 iunie 2015, 18:32)

          Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui calomel

          Cata misoginismul jenant a explodat aici. Mai studiaza pe la istorie, au fost o gramada de femei importante care nu au stat la cratita. Gasesti usor pe net daca ai curaj: diverse regine, Marie Curie, Amelia Earhart, Margaret Thatcher, etc. Asta ca sa nu ne ducem aiurea in trecut cu Cleopatra sau Livia, sotia lui Octavian Augustus.

          Singurul loc unde are sens o separare este acolo unde conteaza capacitatea fizica, de aia nu "mina", "pompiere" si competitii sportive.
  • +1 (1 vot)    
    Exact ca in Romania anilor '50 (Duminică, 14 iunie 2015, 5:38)

    calomel [anonim]

    Erai dat afara din invatamint pentru o singura vorba care nu le suna bine comunistilor. Asta daca nu te dadeau pe miinile vreunui tribunal al poporului.

    Tim Hunt NU a demisionat de buna voie, asa cum se sugereaza in textul de mai sus. Au sunat-o de la UCL pe sotia lui sa ii transmita sa demisioneze si a fost fost amenintat, prin intermediul ei, ca, daca nu demisioneaza imediat, va fi dat afara. Uite ce spune nevasta-sa:

    “Tim was still on the plane from Seoul when a senior manager at UCL phoned me and said Tim had to resign his honorary position. They had not even spoken to Tim at that point. He just said Tim had to resign or we fire him. It was very upsetting. We are both extremely angry.”

    Marxismul economic a ruinat Europa de Est.

    Marxismul cultural (neomarxismul) ruineaza de zor, sub ochii nostri, intreg Occidentul.

    O merita occidentalii cei leneviti de bunastare, emasculati si efeminati de un sistem de invatamint care le-a spalat creierele, daca accepta sa fie calcati in picioare de niste hoarde de dementi corecti politic, cu gura mare si cam atit.