Obama: Putin incearca sa recreeze gloria Uniunii Sovietice cu riscul de a ruina economia tarii sale

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 23:57 Actualitate | Internaţional

Putin vs Obama
Foto: Facebook
Presedintele rus, Vladimir Putin, incearca sa recreeze gloria Uniunii Sovietice cu riscul de a ruina economia tarii sale, a declarat, luni, la finalul Summitului G7, in Bavaria, presedintele american, Barack Obama, relateaza Le Figaro, in pagina electronica, citeaza Mediafax.

La finalul Summitului G7, desfasurat in statiunea bavareza Garmisch-Partenkirchen, liderii mondiali prezenti si-au exprimat preocuparea in legatura cu intensificarea luptelor in estul Ucrainei, afectat de confruntari armate intre separatistii prorusi si trupele proguvernamentale.

Cuvintele cele mai dure la adresa Rusiei au fost rostite de Barack Obama, in opinia caruia politica Moscovei provoaca mari suferinte poporului rus.

"El trebuie sa ia o decizie", a spus presedintele american, referindu-se la omologul sau rus.

"Oare el (Putin) doreste sa continue sa duca spre ruina economia tarii sale si sa o izoleze si mai mult in numele cautarii fara sens a gloriei Imperiului Sovietic, sau poate sa admita ca maretia Rusiei nu depinde de incalcarea integritatii teritoriale si a suveranitatii altei tari?", s-a intrebat Obama.

Rusia, exclusa din G8, a minimizat impactul absentei sale la acest summit, sustinand ca prefera reuniuni in "alte formate", pe care le considera mai eficiente.











3828 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    URSS (Marţi, 9 iunie 2015, 0:04)

    Mihai [anonim]

    Uninunea Republicilor Separatiste Sovietice!!!

    Si asta nu este tot......
  • +10 (12 voturi)    
    Rusia (Marţi, 9 iunie 2015, 1:37)

    thatchme [utilizator]

    Si putin trebuie sa inteleaga ca au treaba la BRICS-ul lor. Noi nu prea vrem sa-i retinem.
  • -6 (8 voturi)    
    Ilar (Marţi, 9 iunie 2015, 6:08)

    Taras Bulba [utilizator]

    De-a dreptul comici acesti 'lideri ai comunitatii internationale". In ultimile zile, de la Obama, Harper, Cameron si altii ca ei, aflam cum ar trebui sa conduca Putin Rusia si cum ar trebui rusii sa voteze, mai bine zis cu cine nu sa voteze. Hai sictir!
  • -5 (7 voturi)    
    nenea Putin (Marţi, 9 iunie 2015, 8:38)

    petre [anonim]

    il doare pe Putin in coor de uniunea sovietica
  • +6 (8 voturi)    
    Rusia si iluzia gloriei! (Marţi, 9 iunie 2015, 8:48)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca veti intreba istoricii, ei va vor spune cu date si valori ce insemna potentialul economico-militar sau cum au ingenuncheat ideologic jumate din Europa.

    Dar daca veti intreba un om politic despre contextul politic care a generat ''prosperitatea si gloria'' va descrie trecutul rusinos, tragic si viitorul sumbru!

    Dpdv evolutiv Rusia se condamna la izolare in exact perioada de glorie, anii 50-60. Poporul saracit si chinuit asteapta sa cotropeasca Europa, o confuzie halucinogena intre a fugi din mizeria in care traieste Rusia si a cotropi cultura moderna idealizata a Europei!
  • 0 (2 voturi)    
    eu cred ca nu au dreptate nici unii nici ceilalti (Marţi, 9 iunie 2015, 12:51)

    fane [anonim]

    Nu am incredere nici in rusi nici in americani.

    Nu sunt unii albi si ceilalti negri.

    Occidentalii daca vroiau pace ii lasau cu extinderea UE/NATO in tarile foste sovietice. Deci, prima provocare a fost din partea lor, in opinia mea, subestimand poate Rusia, si capacitatea acesteia de reactie.
    Nu mai vrem sub rusi, suntem satui de 50 de ani sub sovietici, dar nici vesticii nu vin numai cu lucruri bune.

    Ne baga pe gat homosexualii, toti ambasadorii vestici isi pun pene in cap si participa la delirul gay parade, impun feminismul feroce, ne vorbesc de anti-discrimare si libera circulatie dar ne expulzeaza romii ... Asa ceva nu va fi acceptat niciodata de poporul roman. Daca vor renunta la fariseismul asta perfid, la aceste teme stupide, poate vor avea o sansa in Romania, altfel e posibil sa o cotim iar catre est, care promoveaza (tot in mod fariseistic si perfid, pentru ca in spate fac lucruri la fel de reprobabile) valorile conservatoare, si al caror discurs e posibil sa prinda mai bine la populatia Romaniei. Deja prinde destul de bine si la populatia vest-europeana.

    Pana una alta, din lacomia si mandria celor doua mari puteri s-a inceput o cursa a inarmarilor si s-a aprins fitilul pentru ceva ce e posibil sa se extinda la un nou razboi global devastator in viitor, care poate fi si ultimul pentru specia umana, avand in vedere puterea de distrugere de care se dispune acum.
    • 0 (0 voturi)    
      Dreptate vrei? (Marţi, 9 iunie 2015, 13:45)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Atunci, sa nu te astepti de la nici unii dintre ei sa ti-o aduca. Dar, chiar si asa, poti totusi sa ai preferinte. Poti sa alegi sa incerci sa fii mai aproape de unii sau de altii. Cum Romania nu e o mare putere, cum-necum, trebuie sa aleaga sa fie de partea Rusiei sau de partea NATO. Altfel va fi numai mai rau, pt ca independenta si de unii si de altii nu se poate. Ceausescu a incercat sa obtina independenta si de unii si de altii, si ce a resusit? Asta d.p.d.v. a ceea ce se poate realiza politic.
      Daca vrei dreptate, nu ramane decat sa astepti sa vina Mesia. Dar, ia stai, ca daca va veni, s-ar putea sa nu-ti convina ceea ce va face El, pt ca nu va veni sa ceara votul cuiva, ci sa instaureze dreptatea desfiintand orice urma de nedreptate. Si, atunci esti sigur ca nu vei avea nici o problema? Esti siigur ca nu El nu va gasi ceva de judecat la tine?
      • 0 (0 voturi)    
        ai si tu dreptate (Marţi, 9 iunie 2015, 15:22)

        fane [anonim] i-a raspuns lui BEDE

        eu mi-am exprimat preferinta, dar in ideea raului mai mic, asa cum percep eu raul acum. Dar asta nu ma face sa ma extaziez in fata americanilor si a 'valorilor' lor de 2 bani pe care incearca sa ni le bage pe gat cu forta. N-am cum sa stiu apriori daca aceasta alegere nu reprezinta cumva un rau mult mai mare.
        Majoritatea oamenilor ajungem la Mesia inainte sa vina Mesia la noi, si probabil ne va intreba cum am luptat noi aici pe pamant pt dreptate si adevar, inexistente in multe din aceste 'valori' pe care occidentul incearca sa ni le bage pe gat, si in care nici ei nu cred, doar ca liderii lor au o agenda de indeplinit.
        • -1 (1 vot)    
          Ce nu ai inteles (Marţi, 9 iunie 2015, 15:40)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui fane

          Daca este sa ajungi inaintea lui Isus nu va fi sa te intrebe daca ai facut cumva o revolutie prin care sa imbunatatesti cumva lumea. Toate revolutiile au fost cu multa varsare de sange si majoritatea celor implicati in ele nu au castigat mai nimic, ci doar, prin revolutii s-au schimbat cei de la varf, s-a inlocuit un dictator cu un alt dictator sau cu o oligarhie sau s-a inlocuit o oligarhie cu alta oligarhie. Asta e! Intrebarea pe care ti-o va pune Isus va fi ceva de genul urmator: ai crezut ca esti pacatos si ca numai prin jertfa Mea ai mantuirea, ca numai prin credinta ca Eu am pretul pe care nici un alt om nu putea plati poti fi salvat de la iazul de foc? Asta daca este sa crezi ce spune Biblia, nu ce spune un cler sau altul (pt ca exista atatea feluri de cler).
          • 0 (0 voturi)    
            Fericiti (Miercuri, 10 iunie 2015, 2:22)

            Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Fericiti cei saraci cu duhul...
  • +1 (1 vot)    
    Bush a falimentat USA, bagand o in criza (Marţi, 9 iunie 2015, 15:14)

    jackalphonse [utilizator]

    incercand sa faca din USA un imperiu al petrolului. Cum care petrol? Ala luat prin democratizare cu forta.
    Sper ca Putin sa aiba succesul lui Bush in ceea ce priveste economia tarii sale.