Jean-Claude Juncker il acuza pe premierul grec Tsipras ca a mintit Parlamentul de la Atena in privinta negocierilor pentru bailout

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2015, 22:26 Actualitate | Internaţional

Jean-Claude Juncker
Foto: Comisia Europeana
In marja summitului G7, presedintele Comisiei Europene Jean Claude Juncker sustine ca premierul grec Alexis Tsipras nu a trimis propunerea Greciei, asa cum promisese, si il acuza ca si-a mintit propriul Parlament despre negocierile pentru un nou acord, relateaza The Guardian.

Juncker l-a acuzat pe Tsipras ca a subminat negocierile asupra termenilor pentru un bailout al Greciei si ca a mintit Parlamentul grec.

Evident furios, Juncker a declarat ca i-a spus lui Tsipras, in timpul unei intalniri desfasurate miercuri seara ca exista "spatiu de negociere" insa a insistat ca Grecii nu au fost dispusi sa ia parte la discutii aprofundate. In schimb, Tsipras a promis sa ii trimita propunerea sa in ziua urmatoare, iar Juncker inca asteapta duminica sa o primeasca.

Alexis Tsipras a promis ca pana joi seara va przenta o a doua propunete. Apoi a spus ca o va prezenta vineri. Iar apoi a spus ca va telefona sambata. Insa nu am primit propunerea in discutie, asa ca sper ca o voi primi in curand. as vrea sa am acea oferta greaca", a declarat presedintele CE.

Juncker le-a mai spus reporterilor ca i-a transmis lui Tsipras ca el continua sa excluda ideea unui Grexit - "pentru ca nu vreau sa vad asta"- insa i-a mai spus premierului grec ca nu poate "scoate un iepure dintr-o palarie".










9498 vizualizari
  • +34 (38 voturi)    
    Tsipras = Ponta (Duminică, 7 iunie 2015, 22:43)

    George [anonim]

    Tsipras este versiunea greaca a lui Ponta. De aceeasi factura foarte proasta.
  • +34 (36 voturi)    
    Au o "facultate'' speciala cei de stanga din zona (Duminică, 7 iunie 2015, 22:49)

    rov [utilizator]

    Mint precum respira. Bonus: sunt si hoti desavarsiti.
    • +17 (17 voturi)    
      nope (Luni, 8 iunie 2015, 1:39)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Sunt votati de aceeasi oameni carora li s-a urat cu binele. E o vorba la romani: cand iti merge prea bine te dai pe gheata ca sa iti rupi fundul.
      E valabil si la ei si la noi.
  • -17 (29 voturi)    
    hehe (Duminică, 7 iunie 2015, 23:21)

    Mazeta [utilizator]

    Băncile vor să restructureze creditele Greciei, iar grecii nu și nu. Trebuie chemat Piperea.
    • +24 (28 voturi)    
      asa cum Ponta minte cand respira (Luni, 8 iunie 2015, 0:37)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..asa si salariatii de pe forum emana ceva dubios cum ating tastatura. Schimba si tu numele.... poate gasesti vreun coleg de partid care sa te creada.
  • -7 (9 voturi)    
    Avem acilea si discursul: (Luni, 8 iunie 2015, 8:18)

    Gigimigi [anonim]

    http://www.primeminister.gov.gr/english/2015/06/06/prime-minister-alexis-tsipras-speech-addressing-parliament-on-the-issues-relating-to-the-current-negotiation/

    Inainte sa sariti in sus ... cititi si ce zice Alexis Tsipras
  • +8 (10 voturi)    
    Grecii mint si insala de 3000 de ani !!! (Luni, 8 iunie 2015, 9:26)

    andreesanu [utilizator]

    Dle Juncker abia acum ai aflat ca grecii mint asa cum respira !!!,sa va fie de bine.
    • +1 (1 vot)    
      3000 ? Ai spus 3000 ani ? (Luni, 8 iunie 2015, 17:38)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Intre primul document scris in limba noastra cea de miere, limba romana, [Scisoarea lui Neacsu din Campulung scrisa in 1521 si pastrata la Arhivele din Brasov] si Primul text scris in limba greaca in 1450 inainte de Cristos [Linear_B_tablet_of_Pylos pastrata la National Archaeological Museum Athena] este o diferenta de aproape 3000 ani ?
      Suntem noi romanii mai bravi si mai harnici ?
      Si as mai adauga ceva.
      Grecii au folosit alfabetul grec.
      Romanii, urmasi ai Romei si ai lui Traian au folosit alfacetul Cirilic, din 1521 si pana in 1862, cand Cuza a impus prin lege in protestul bisericii si clasei politice folosirea alfabetului latin.

      http://en.wikipedia.org/wiki/File:Scrisoarea_lui_Neacsu.jpg

      http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_B#/media/File:NAMA_Linear_B_tablet_of_Pylos.jpg