Deutsche Welle: Rusia ar putea ataca Ucraina din Transnistria 

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2015, 8:14 Actualitate | Internaţional

Transnistria
Foto: Wikimedia Commons
Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a acuzat Republica Moldova si Ucraina de faptul ca ar fi impus "o blocada social-economica foarte dura" regiunii transnistrene si a promis, la Tiraspol, ca Rusia va fi "intotdeauna alaturi de Transnistria", scrie Deutsche Welle.

Vicepresedintele Dumei de Stat a Rusiei, Serghei Jelezniak, a declarat marti, la randul sau, ca s-ar putea ca Rusia "sa fie nevoita" sa inceapa razboiul in Transnistria si a sugerat ca de data aceasta armele vor fi indreptate impotriva Ucrainei. 

Serghei Jelezniak a facut declaratiile in cadrul unui interviu televizat. El s-a aratat iritat de numirea ex-presedintelui georgian, Mihail Saakasvili in calitate de guvernator al regiunii Odessa de catre presedintele Porosenko. 

Oficialul rus a spus ca aceasta a nemultumit si Tiraspolul, insinuand ca Saakasvili si-ar dori sa atace, cu mana Ucrainei, fortele ruse de pacificare din regiunea transnistreana. 

"In cazul unui pericol de atac contra pacificatorilor rusi din Transnistria, Rusia va fi nevoita sa inceapa razboiul", a spus Jelezniak. 

"Ei au inteles ca nu pot implica Rusia intr-un conflict militar si au inceput sa se uite spre Transnistria. Un nou conflict militar in Transnistria face parte din planul lor de mai mult timp. Dar acolo locuiesc peste 160 de mii de cetateni rusi, plus pacificatorii nostri", a mai spus acesta.

​"Atentie la Transnistria", a avertizat Neil Buckley, editor pentru Europa de Est al Financial Times, intr-un articol publicat miercuri pe blogurile FT referitor la faptul ca regiunea separatista a Republicii Moldova "se contureaza ca urmatorul punct fierbinte in relatia RUsia-Ucraina".

Un post de televiziune al Ministerului rus al Apararii sustine ca Romania ar analiza posibilitatea lansarii unei operatiuni militare in regiunea separatista moldoveana Transnistria, un expert de la Tiraspol avertizand ca regimul Evgheni Sevciuc poate mobiliza rapid pana la 50.000 de rezervisti.










9441 vizualizari
  • +27 (29 voturi)    
    pacificatorii?? (Joi, 4 iunie 2015, 8:25)

    AliKimiku [utilizator]

    Orwell ar fi mandru de rusnaci si modul in care folosesc dublulimba. In curand rusii or sa-si denumeasca Ministerului Apararii in Ministerul Pacii ca doar cu asta se ocupa . Au adus pacea in Transnistria, Osetia, Donetsk,etc.
    • +9 (11 voturi)    
      Orwell (Joi, 4 iunie 2015, 10:43)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Apropo de Orwell, în ferma animalelor, alegoria lui Stalin era porcul Napoleon. Mă întreb ce animal s-ar potrivi pentru Rogozin. Porcul parcă e prea nobil.
      • +2 (4 voturi)    
        De fapt... (Joi, 4 iunie 2015, 13:53)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        De fapt, în continuarea „Fermei animalelor” a lui Orwell, niște animale potrivite pentru a-i reprezenta pe Putin, Lavrov și Rogozin ar putea fi gândacii și șobolanii care domnesc peste ferma care s-a prăbușit și a ars din temelii sub conducerea porcilor bolșevici.
  • +21 (23 voturi)    
    Peacemaker (Joi, 4 iunie 2015, 8:36)

    BEDE [utilizator]

    Peacemaker se numea un celebru revolver Colt. Asa si "pacificatorii" din Transnistria aduc o pace impusa cu forta, pacea celui care are cizma pe grumaz. Se vede ca asta doresc rusii. Si sigur ca vor face tot ce pot pt ca sa se obtina aceasta. Dar, oare ce vor putea? Oare pana unde li se va ingadui sa mearga?
    Sa vedem...
    • +12 (14 voturi)    
      La radio Erevan, (Joi, 4 iunie 2015, 9:38)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      cineva a intrebat cu cine se invecineaza Rusia. Raspunsul a fost: cu cine vrea ea!
      Cam la fel va fi si raspunsul la intrebarea Dvs.: " pina unde li se va ingadui sa mearga?"
  • +21 (23 voturi)    
    rusi pacificatori (Joi, 4 iunie 2015, 9:01)

    Soljenitin [utilizator]

    Rusi pacificatori :)) :)) :))

    Folositi oximoroane din astea de cazi pe jos de ras :)))))
    • +13 (15 voturi)    
      de ce nu?... (Joi, 4 iunie 2015, 9:54)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      "pacificatori", e corect. "eliberatori" s-a cam perimat dupa ce au "eliberat" juma' de europa la sfarsitul ww2. si apoi re-eliberat cehoslovacia, ungaria...
    • +2 (4 voturi)    
      Think about it (Joi, 4 iunie 2015, 10:39)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cel mai impacat esti dupa ce mori.
  • +16 (18 voturi)    
    mama voastra de pacificatori... (Joi, 4 iunie 2015, 9:13)

    t_beriu [utilizator]

    De ce nu aveti curajul sa le spuneti pe nume lucrurilor? Alea sunt trupe de ocupatie. Totusi, sunt curios cat pot rezista trupele din Transnistria intr-un razboi cu Ucraina, daca nu pot sa aduca altele peste granita, ca in est.
    • +10 (12 voturi)    
      Stiti bancul ala? (Joi, 4 iunie 2015, 9:43)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      "Intrebare: Cu cine se invecineaza Rusia?
      Raspuns: Cu cine vrea ea...."

      Rusia stat terorist cu arme nucleare....
      • +2 (4 voturi)    
        Bancul era de pe vremea URSS! (Joi, 4 iunie 2015, 10:22)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Ramane perfect valabil, deoarece nu se refera la "Rusia", ci la Federatie sau Imperiul lui Putin ...

        Iar faza cu mujicii deveniti chipurile "pacificatori" la fel trimite la versurile din anii' 50:

        "Stalin si al sau popor
        Ne croieste-un viitor"

        "Stalin si cu tancul rus
        Libertate ne-a adus!"
      • +2 (4 voturi)    
        uresese egal ISIS (Joi, 4 iunie 2015, 10:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        si nimic mai mult
  • +7 (9 voturi)    
    VOI CHIAR NU VEDETI ! (Joi, 4 iunie 2015, 10:43)

    arheopterix [utilizator]

    cit de jalnica a ajuns ,,MAREATA ROSSIA,, .De la sclifoseli de mare putere care se rupea in figuri pe toate continentele in spatial cosmic si in mare parte din oceanele globului ,de nu puteai sa tragi un pirt fara ca Moskva sa nu ia atitudine ia uitati-va unde s-a ajuns . Ce vedem noi acum :niste conflicte de granite cu effective de citeva mii de combatanti care se termina in coada de peste ...nu tu slogane sforaitoare , nu tu drapele fluturind , o viermuiala patetica ....asta nu e inceputul sfirsitului ( ala a fost in anii..90 ) , acum este sfirsitul sfirsitului . ...AMIN .
  • +4 (6 voturi)    
    rusia devine o junta militara (Joi, 4 iunie 2015, 11:02)

    rov [utilizator]

    nu tu dezvoltare a industriei, a vietii sociale, a viitorului cetatenilor.
    Nu rusia vrea teritorii, razboaie si impuneri cu forta. Cel putin junta condusa de kgebisti...
  • +1 (3 voturi)    
    Erata (Joi, 4 iunie 2015, 12:21)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ce vroia Jelezniak sa spuna de fapt: "Rusia va fi alaturi de Transnistria pana se prabuseste economic din cauza politicilor paguboase ale lui Putin din 2003 incoace si a razboiului de propaganda dus cu lumea civilizata."
  • -2 (2 voturi)    
    mai rasfirati baieti, mai rasfirati (Vineri, 5 iunie 2015, 10:24)

    dorel [anonim]

    cati postaci pupatori de dorsale atlantice... fiti atenti ca bugetul e fix... nu mai tipareste fedu alti verzisori