Viktor Orban: Migratiile actuale ameninta civilizatia Europei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 17:38 Actualitate | Internaţional

Migratiile actuale spre Europa ameninta civilizatia continentului, a afirmat marti premierul conservator ungar Viktor Orban, potrivit AFP.

"O migratie in masa se produce astazi in lume, si ea ar putea schimba fata civilizatiei europene. Daca aceasta se produce, va fi ireversibil", a pledat liderul populist, in cadrul unei conferinte in onoarea fostului cancelar conservator german Helmut Kohl (1982-1998).

"Daca exista o Europa multiculturala, nu se va reveni in trecut, nici spre o Europa crestina, nici spre o lume a culturilor nationale. Daca facem o eroare azi, va fi pentru totdeauna", a sustinut el.

Comisia Europeana a cerut statelor membre sa dea dovada de solidaritate in ceea ce priveste migrantii care ajung pe batranul continent. Dar Viktor Orban a calificat drept "absurda" ideea Comisiei de a stabili principiul unor cote pentru preluarea imigrantilor.










3536 vizualizari
  • +13 (23 voturi)    
    corect (Marţi, 2 iunie 2015, 17:40)

    dum_i [utilizator]

    Are dreptate, dar e foarte haios sa citesti spusele unuia al carui popor a venit in europa tot ca migrator. Si nu unul pacifist.
    • +17 (19 voturi)    
      Numai ca atunci era la moda (Marţi, 2 iunie 2015, 18:46)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      sa fii migrator. Nu putem sa judecam o natie pentru ce faceau intr-o perioada cand toti faceau la fel ( migratii, despotism, sclavagism, etc ). Acum suntem civilizati, europa a ajuns la ani lumina fata de ei.

      Nu vrei sa iti vina un numar semnificativ de oameni nepregatiti pentru civilizatie, pe care, pana ii inveti sa manance cu lingura, iti vor da in cap....
      • +4 (4 voturi)    
        nu fi atat de sigur (Miercuri, 3 iunie 2015, 11:03)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        europa era civilizata acum 2000 de ani. din anumite puncte de vedere (democratia ateniana, baile publice romane..) erau mai civilizati decat multe judete din Romania de azi.

        popoarele migratoare au produs ceea ce azi numim 'evul mediu timpuri' - caderea imperiului roman si a civilizatiilor antice. crezi ca atunci migratiile au inceput subit, au declarat hunii razboi europei si au plecat toti intr-o noapte?.. singura diferenta este ca azi amaratii aia de imigranti din africa si asia vin zilnic, nu in grupuri mari.

        a durat mai bine de 1000 de ani pana cand Europa a reusit sa isi revina din haosul provocat de popoarele migratoare. dovada cea mai clara este ca in tarile arabe, unde nu au ajuns migratiile din asia si nordul europei, civilizatia a continuat sa infloreasca. in 800AD, Bagdadul era cel mai mare oras din lume!.. ulterior, revenirea stiintelor in Europa s-a datorat in totalitate acestor insule de civilizatie din orientul mijlociu, care au rezistat dupa caderea imperiilor antice. de-aia le zicem "cifre arabe".. 1, 2, 3.... romanii nici macar nu aveau un echivalent pentru cifra 0.
    • +13 (15 voturi)    
      nu e relevant (Marţi, 2 iunie 2015, 18:58)

      User [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      ne place sau nu, ungurii sunt europeni (mai putin Orban). Regele lor Geza a primit coroana de la imparatul de la Constantinopole, coroana ce este pastrata cu sfintenie de atunci.
      Incearca sa-i spui unuia din vestul Europei ca ungurii nu sunt europeni...o sa rada si cu spatele de tine.
      Si in plus, are perfecta dreptate: daca mai luam multi "refugiati" ne dam singuri foc la valiza, si asta cu rapiditate. O sa vedeti califatul francez in maxim 50 de ani, si dupa aia mai vorbim...

      PS un lucru sa fie clar: Transilvania e parte integranta a Romaniei.
    • +8 (8 voturi)    
      Sttul Islamic (Marţi, 2 iunie 2015, 22:11)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      @correct
      Stimate domn, va rog sa acceptati idea ca un "pacifist" ii poate primi cu bratele deschise si pe membrii Statului Islamic..., si asta chiar daca stie aprioric ca isi poate pierde capul!
    • +6 (6 voturi)    
      e adevarat (Marţi, 2 iunie 2015, 23:13)

      fane [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      in acelasi timp e interesant cum numai niste bezmetici ca orban si putin preiau aceste mesaje corecte, si asa ajung sa castige simpatie, desi in spate stim cu totii ce hram poarta.

      Daca liderii occidentali nu vor reusi sa-si schimbe politicile absurde de globalizare fortata, de legalizare fortata a gay-lor, samd, toata Europa va cadea sub regimuri dictatoriale ajunse la putere tocmai prin aceste mesaje corecte..

      Cand te uiti la mogherini, la hollande, la Obama, la gospodina merkel, care-ti dau impresia de clovni inutili, mai ca-ti vine sa rezonezi la discursurile acestor domni seriosi, in aparenta aparatori ai propriilor state, cu certe calitati de lideri. Mare atentie!
  • -2 (16 voturi)    
    Asa deci (Marţi, 2 iunie 2015, 17:44)

    ac [utilizator]

    Dar voi de unde-ati aparut, fiule? Nu v-a dat nimeni in cap cind ati ajuns aici din Astia. Ba cred ca invers.
    • -2 (2 voturi)    
      Corect, e invers! (Miercuri, 3 iunie 2015, 12:57)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Migrația asigura schimbare, progres și pace. Barierele, stavilele puse în calea migrației duc la conservare, regres și, în final, la războiul pentru înlăturarea lor.
      • +1 (1 vot)    
        pace? (Miercuri, 3 iunie 2015, 15:42)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        daca ti se pare ca aduce pace, cand mai auzi ca au intrat niste imigranti in Romania, invita-i sa traiasca la tine in casa, da-le jumatate din pamantul tau.. vezi cati frati si surori vor mai aduce... de ce sa mai astepti? vezi poate te ajuta Crucea Rosie sa salvezi niste nigerieni crestini, alungati de Boko Haram... pacea si progresul se vor cobori asupra familiei tale...

        migratiile nu se produc fara motiv. oamenii migreaza in cautare de resurse. insa cand ajung intr-un loc in care toate resursele sunt deja impartite? cine e de acord sa mai imparta cu noii veniti?.. voi chiar credeti ca imperiul Roman avea nevoie de armate ca sa se extinda in estul Europei, dar hunii au venit cateva sute de ani mai tarziu si au gasit campia Panoniei nelocuita!?
  • +16 (22 voturi)    
    De data asta are perfecta dreptate. (Marţi, 2 iunie 2015, 17:46)

    quietguy58 [utilizator]

    De data asta are perfecta dreptate.
    • -7 (11 voturi)    
      Citat din RT ? (Marţi, 2 iunie 2015, 18:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Parafat de Javrov ?
      • +3 (5 voturi)    
        Ma depaseste complet ignoranta dvs. (Marţi, 2 iunie 2015, 20:46)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ma depaseste complet ignoranta dvs.

        Din totdeauna mi-a facut placere sa ma conversez cu persoane "iluminate" si "inteligente" ca dvs. "un_domn".

        Spre dezolarea mea nu am ajuns niciodata sa discut cu persoane atit de sus-puse in diplomatia mondiala precum Hillary Clinton, Lavrov or Condolezza Rice ori oricare diplomat de meserie.

        Sint convins ca 5-10 minute de conversatie cu oricare dintre aceste persoane valoareaza cit o mie de ore pierdute in a raspunde la tipurile de comentarii ale dvs care sint cel putin retardate, pline de greseli gramaticale si de o ignoranta abisala a subiectelor discutate.

        In incheiere, cred ca ar fi extrem de profitabil pentru amindoi si v-as multumi cu netarmuire daca ati renunta definitv la a-mi raspunde nu de alta dar pentru cineva care se auto-intituleaza "un_domn" sinteti la o distanta de mii de ani lumina fatza de conceptul de a fi un domn.
        • -2 (6 voturi)    
          Nu te mira (Marţi, 2 iunie 2015, 21:32)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          atata poate si el.Nimic. Dar vrea sa stie lumea ce poate. Ca daca nu e fudul.......nu e destul.
          • -1 (5 voturi)    
            we can (Marţi, 2 iunie 2015, 23:06)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            si probabil daca ..se masoara mintiuca ta..ajunge..wrap..in ...can
          • 0 (0 voturi)    
            Dl. Potaissa, va dau 100% dreptate. (Joi, 4 iunie 2015, 4:03)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            Dl. Potaissa, va dau 100% dreptate.

            Calitatea acestui comentator pe nume "un_domn" este abisala evidentiata cu pregnanta la fiecare comentariu.

            Se pare ca "un_domn" i se potriveste ca o manusa proverbul

            "Prostul nu este destul de prost daca nu este si fudul".
        • -2 (2 voturi)    
          a ignora un Mujic p$dist (Marţi, 2 iunie 2015, 23:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          ca tine este un Act Patriotic si Necesar...idem si declaratia lui Breban..ti se potriveste
  • -2 (14 voturi)    
    Puiul de Dac Atilla (Marţi, 2 iunie 2015, 17:54)

    un domn [utilizator]

    Cand a ocupat Pusta panonica...a spus ....nu imi pasa de ..victor orban aferent acelor vremuri ))))))) neam de traista VO asta !!!!!
    • -6 (8 voturi)    
      Ai luat din nou (Marţi, 2 iunie 2015, 21:33)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cu japca limba tarii natale. Ca tu nu esti roman sant convins ,macar ca esti nascut ( din nefericire ) acolo.
      • +2 (6 voturi)    
        serviciul de ecarisaj (Marţi, 2 iunie 2015, 23:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        te cauta tov. potaia Sa !
  • +19 (21 voturi)    
    da (Marţi, 2 iunie 2015, 18:05)

    grongobar [utilizator]

    de data asta are dreptate.cu un influx masiv de imigranti in 50-100 de ani Voronetul devine moschee.
    • +5 (5 voturi)    
      Voronet (Marţi, 2 iunie 2015, 22:17)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      De ce credeti ca este necesar atat de mult timp?
      Numai sa arunce Arabia Saudita - sau Qatar - cateva miliarde si se face treaba in max. 5 ani....!
  • +16 (18 voturi)    
    Din pacate are dreptate. (Marţi, 2 iunie 2015, 18:14)

    gigel [anonim]

    Zic din pacate pentru ca nu imi place personajul pentru ca e dictator nu imi place cand un dictator are dreptate.
    • +1 (3 voturi)    
      dictatorul (Miercuri, 3 iunie 2015, 11:30)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Cand ti se inoculeaza ideea asta atunci vei crede ca e adevarat..iar ce e in vest se intampla cu batista..ceva mai birocratic dar de fapt tot dictatorial..te opui si vei fi supus constrangerilor si presiunilor financiare , mediatice etc..treziti-va
  • +9 (9 voturi)    
    In aceasta problema (Marţi, 2 iunie 2015, 18:16)

    Kepler [utilizator]

    are dreptate! In plus, e aproape ca o invazie pt ca numarul migratorilor este f ridicat.
  • -4 (14 voturi)    
    Dar voi cum aţi procedat? (Marţi, 2 iunie 2015, 18:34)

    Iuda [anonim]

    "Viktor Orban: Migratiile actuale ameninta civilizatia Europei" ... nu zău? Da', la voi, cum a fost? Sau voi aţi adus civilizaţia în Europa?
  • +11 (11 voturi)    
    de data asta Orban are dreptate (Marţi, 2 iunie 2015, 20:24)

    AliKimiku [utilizator]

    si nu pentru ca e ungur sau nu ci fiindca invazia musulmanilor in Europa, care oricum are loc de aproape jumatate de secol cu viteze diferite, impreuna cu natalitatea acestora si lipsa oricarei tendinte de a se adapta civilizatiei europene(ba dimpotriva) vor duce in final la sfarsitul civilizatiei pe acest continent.
    Cand zic musulmani nu ma gandesc la turcii sau tatarii din Dobrogea care sunt mai europeni decat multi conationali(ai nostri sau ai lui Orban) ci la baietii aia multi din Orientul Mijlociu sau din Africa subsahariana.
    Vin vremuri nasoale, ma gandesc sa o tai in Chile!
  • +6 (8 voturi)    
    Pana la urma din Africa ne tragem toti (Marţi, 2 iunie 2015, 20:43)

    bbb [anonim]

    Pana la urma din Africa ne tragem toti , deci toti avem stramosi care au migrat la un moment dat . Doar ca acuma aceasta migratie e complet diferita , sunt diferente enorme de civilizatie . Omul are dreptate . Faceti o plimbare de exemplu prin Marseille .
    • 0 (2 voturi)    
      Poate dumneata (Marţi, 2 iunie 2015, 23:43)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui bbb

      Teoria ta este doar o teorie, atat si nimic mai mult.
      Nu exista metode stiintifice exacte care sa poata demonstra originea oamenilor.
      Ceea ce repeti mai sus nu este decat un rand din propaganda neo-marxista.
    • +3 (3 voturi)    
      Francezii au un motiv sa primeasca imigranti (Miercuri, 3 iunie 2015, 2:37)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui bbb

      pentru ca au avut colonii pe care le-au exploatat. La fel si alte tari din zona.

      Dar noi care n-am avut asa ceva, ba mai mult, am pazit portile Europei pazindu-ne de turci, tatari, acum ar trebui sa ni se multumeasca, nu sa ni se bage negri pe gat !

      Europa a cam pierdut simtul realitatii, deci singura intrebare care se pune cu privire la viitorul nostru este; Islam sau Rusia ?
  • +5 (5 voturi)    
    PRO (Marţi, 2 iunie 2015, 22:50)

    George [anonim]

    Mi se par complet aburde toate comemtarile legate de istoria poporului maghiar. Contextul european actual este complet schimbat iar istoria tumultoasa a Europei e un burete suficient care a sters demult episoadele despre asezarile popoarelor sau formarea granitelor teritoriale actuale. Privind inapoi in felul acesta, nu putem merge inainte decat cu frica si pe bajbaite iar clivajele, discriminarile, si separarile de tot felul vor continua sa macie si sa dezbine societatea.

    Ce legatura poate sa aiba un cetatean roman, chiar de etnie maghiara cu poparele asiatice migratoare? (Orban L. In afara de nume nu stiu cat de apropiate ii sunt legaturile de sange cu etnia maghiara...poate sa fie ceva extrem de indepartat si deci irelevant. Oricum irelevant. ) Doar niste minti nationaliste bolnave, patrioti fara fond sau "romani adevarati" pot sa se exprime cu "voi cum ati facut?" in fata unui biet oarecare, ce vrea sa mearga inainte.

    "Daca exista o Europa multiculturala, nu se va reveni in trecut, nici spre o Europa crestina, nici spre o lume a culturilor nationale. Daca facem o eroare azi, va fi pentru totdeauna"
    • -2 (2 voturi)    
      eroarea este in orban (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui George

      in mujicstan..in acest "sos" decrepit al istoriei, la care talibanii bolshevici stalin, etc..au lucrat din plin..fara retete..ci doar cu prostie si dezbinare...te intreb...cum s face ca uresese finanteaza armament pentru iran ? asa nu se da apa la moara celor de la isis ? nu cumva....volodea prin declratiile lui rogojina..isi doresc sa se implice activ in conflictele Mondiale ? dar cum sa se implice ? prin vanzare de armament si supunere...asa cum au facut popoarele migratoare..vezi strabunii iudemereului....istoria se repet amice...insa nu esti pregatit sa accepti asa ceva...concluzie

      1 Mujicia trebuie curatzata de Phutin
      2 Planeta trebuie sa aiba un Punct De Vedere Comun Impotriva ISIS....inclusiv Israel ul care..nu e decis...sa atace iran ul sau nu