Ministrul grec al muncii spune ca Atena nu mai poate face alte concesii creditorilor internationali

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 9:21 Actualitate | Internaţional

Panos Skourletis, ministru grec al muncii
Foto: left.gr
Ministrul grec al muncii, Panos Skourletis, a declarat marti ca Atena nu mai poate face alte concesii in pentru o intelegere “bani contra reforme” si ca institutiile internationale creditoare trebuie sa-si asume responsabilitatile ce le revin, informeaza Reuters. 

“Nu mai este loc de alte compromisuri. Noi asteptam ca cealalta parte sa-si asume responsabilitatile sale”, a declarat Skourletis televiziunii Skai TV.

"Troica" finantatorilor Atenei (FMI, BCE si UE), Francois Hollande si Angela Merkel au cazut de acord in cursul unei reuniuni desfasurate luni seara "sa actioneze cu si mai multa intensitate" pentru a aduce pe linia de plutire Grecia, tara aflata in pragul incapacitatii de plata.

Anii de incertitudini si sacrificii economice pentru a tine Grecia in zona euro se vor reduce in iunie la cateva rate de platit absolut decisive.










3060 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Adică tot grecii fac concesii? (Marţi, 2 iunie 2015, 9:34)

    vali47 [utilizator]

    Ministrul ăsta grec//al muncii !// te uimește.Adică ei se milogesc să primească bani să poată trăi de azi pe mâine și asta este o concesie?Normal că cine te împrumută vrea să știe că vei putea să dai banii înapoi și în lipsa unor propuneri ale grecilor,poate,soluțiile creditorilor par grele pentru greci.Scuzați,pentru ministrul grec.Al muncii !De ce nu ne arată ministrul grec(al muncii)că grecii pot trăi din ce produc ei ,fără nici-un împrumut?Este grea concesia asta,mai ales la guvernul mincinos care este acum la Atena.
    • -1 (7 voturi)    
      Mecanismul imprumuturilor pe intelesul tuturor (Marţi, 2 iunie 2015, 11:22)

      dinica [anonim] i-a raspuns lui vali47

      Sa va explic mecanismul imprumuturilor la nivel de stat.
      1. Hermanii produc un spretzel cu zece bani.
      2. Hermanii vand un spretzel cu doi lei si cinzeci de bani.
      3. Precii zic: am vrea si noi zece spretzel dar e scump rau, n-avem atatia bani, avem doar doi lei.
      4. Hermanii au doua variante. Ori coboara pretul la douazeci de bani, ori il mentin, dar nu vand. Atunci zic: Nu e nici o problema, va imprumutam noi cu douzecisitreidelei, ca d-aia suntem frati.
      5. Precii se-mprumuta, hermanii vand spretzelul, au crestere economica si un datornic vandut la ei.
      Bineinteles asta presupune ca inainte sa fi fost distrusa industria de spretzel a Preciei si sa fie instaurata si o conducere care sa nu cumpere spretzel din Ghina cu 15 bani bucata.
      Daca imprumutul nu se ramburseaza, hermanii au luat oricum de doua ori mai mult decat face. Si precii stiu asta.Intr-un fel, este ieftinirea mascata a produselor.
      • +4 (4 voturi)    
        Wth? (Marţi, 2 iunie 2015, 12:39)

        sile [anonim] i-a raspuns lui dinica

        Ce descrii tu acolo nu e mecanismul imprumuturilor, e mecanismul "ma intind mai mult decat plapuma".
        Grecii n-au intrat in datorii importand, ei au intrat in datorii cu pensii si salarii nesimtite, corelate cu colectare precara a impozitelor.
        • +1 (3 voturi)    
          Vinovati si creditorii si debitorii (Marţi, 2 iunie 2015, 13:12)

          dinica [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Se poate zice si asa.
          Este un fel de credit in CHF.
          Acelasi mecanism.
          Ce fac acum datornicii in CHF care nu vor sa plateasca este ce fac grecii( bineinteles cu nuante).

          Prin credite se pastreaza captiva o piata., asa cum am specificat in mesajul anterior. La fel pastrezi si productivitatea muncii ridicata(de la 10 bani la doileicinzeci).
          Nu grecii s-au tavalit pentru imprumuturi. Sau poate ca sefii da. Firmele lor distribuitoare au castigat la greu. Insa oamenii de rand n-aveau nevoie de telemea din Olanda sau ulei de masline din Italia. Chestia asta cu credite uriase si preturi umflate ii face vinovati atat pe creditori cat si debitori.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu am raspuns l;a obiect (Marţi, 2 iunie 2015, 13:17)

          dinica [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Am uitat sa raspund la obiect.
          Salariile si pensiile in Grecia nu sunt nesimtite. Am lucrat trei ani la o firma cu sediul in Atena.
          Nesimtite le considera creditorii, care ar vrea ca grecii sa moara de foame, ca sa le plateasca lor produsele supraevaluate. Cam cum este in Romania. Pastram oamenii intr-o saracie crunta, taxa pe munca uriasa, ca sa ne putem plati datoriile. Care s-au facut cam ca-n Grecia. 150 de miliarede datorie in toatal, cu rezultate minore.
          Cum i- fi-ntrebat pe greci: Vreti autostrazi? Cam am vrea, da n-avem bani... Nu-i nimic, va dam noi. Si uite-asa costa kilometrul 15 milioane de euro in loc de doua... ca la noi.
          • +1 (1 vot)    
            replica (Marţi, 2 iunie 2015, 17:36)

            Maslina [anonim] i-a raspuns lui dinica

            Pai nu prea zici corect . Nesimtite sunt la felul cum se munceste in Grecia ( de la 10 la !2 ) sau cum s-a muncit . S-a ajuns aici pentru faptul ca gerecii sunt mai hoti ca noi de o suta de ori si asta arata toata istoria lor .
  • +13 (13 voturi)    
    Ministrul Muncii din Grecia (Marţi, 2 iunie 2015, 9:40)

    the obvious [utilizator]

    Cred ca ar trebui numit Ministrul Evitarii Muncii
  • +7 (7 voturi)    
    Cine face cui concesii domnule Skourletis? (Marţi, 2 iunie 2015, 9:42)

    s.t.e.f. [utilizator]

    Urla astia de parca UE si creditorii i-ar obliga sa fie mai transparenti si sa nu mai fure, oh, wait...
  • +8 (8 voturi)    
    tara comuna (Marţi, 2 iunie 2015, 10:05)

    toxx [utilizator]

    hai sa-l mutam pe ponta la greci...cred ca se va intelege de minune cu astia. poate asa scapam si noi. unde mai pui, ca acolo e cum ii place lui ponta, ca-n dubai, adica fara paduri, pentru ca "aia nu au paduri si totusi s-au dezvoltat"
  • +4 (6 voturi)    
    Ha , Ha , Ha (Marţi, 2 iunie 2015, 10:20)

    tepesvoda [anonim]

    Da replica e asemantoare cu cea data de englezi la Arnhem când trupele SS ii incercuise. Ne pare rau dar nu va putem lua pe toti prizoneri. Asa si grecul nu mai putem face concesi.
  • +3 (3 voturi)    
    hehehe (Marţi, 2 iunie 2015, 10:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ete na. De parca Troica are nevoie de Grecia si nu invers. De parca FMI are datorii la Grecia pe care nu le poate achita si nu invers.

    Partea buna e ca in maxim o luna se aleg apele. Iar guvernul grec e intr-o situatie fara iesire. Dupa 6 luni de batut cu caramida in piept ca nu mai trebuie reforme si austeritate e practic imposibil sa dea inapoi. Pe de alta parte mergind pe aceeasi linie pe fruntea lor scrie FALIMENT. Si nestiind ce sa faca, se indrapta cu viteza maxima spre zid. Cind s-or ciocni, se vor trezi si grecii la cruda realitate a traiului pe propria munca dupa 20 de ani de trai pe datorie.

    Si toata tarasenia asta va fi o lectie foarte utila pentru toti cei care inca viseaza cai verzi pe pereti populisti prin alte tari din europa.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 2 iunie 2015, 10:55)

    a.nonim [utilizator]

    Cata nesimtire in tara asta... Poate scapam de ei, ne ajunge cat au furat. Toti romanii care vor sa-si faca vacanta in Grecia ar trebui sa se mai gandeasca, mai exista si Croatia si Turcia...
  • +3 (3 voturi)    
    Scourletis sau SCUTITIS TOTUL MOACA !!! (Marţi, 2 iunie 2015, 11:09)

    andreesanu [utilizator]

    S-a ajuns in etapa declaratiilor aberante :creditorii sa-si asume responsabilitatile ca din partea grecilor nu-i nici unul responsabil !!!.
    Or banii veniti ca finantare pentru Grecia au luat drumuri dubioase ca urmare a unor dedesubturi dubioase :inarmare ,sifonare bani catre partide !!!.
    Daca se dovedeste ca cei care au indatorat tara (GRECIA)n-au fost de buna credinta actualul guvern poate sa nu recunoasca imprumuturile sa cheme in judecata pe cei care au facut si semnat documentele
    Cei care vor ramine cu buza umflata pot fi creditorii sindicalizati ,FMI,BM,BCE.
    Putem avea un caz real de asasinat economic al Greciei instrumentat pe sistemul financiar.
  • +2 (2 voturi)    
    n-o sa scapati asa usor (Marţi, 2 iunie 2015, 11:31)

    User [anonim]

    oricat ati da vine pe altii, o sa va puna grecii din strada pielea in bat pentru ca nu ati fost in stare sa faceti ordine.
    Singurele voastre negocieri trebuiau sa fie de fapt rugaminti: avem nevoie de asistenta la strangerea impozitelor. Franta are cel mai tare Fisc, nemtii au si ei unul extrem de bun - puneau mana de la mana si iesea o structura de 1000X mai eficienta decat ce aveti voi acolo, si in 6-10-12 luni s-ar fi vazut si ceva rezultate, adica veneau bani.