Moscova nu exclude extinderea listei cu persoane carora li s-a interzis intrarea in Rusia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2015, 20:06 Actualitate | Internaţional

Lista neagra cu cetateni americani si europeni carora le-a fost interzisa intrarea in Rusia poate fi extinsa daca Statele Unite si UE intensifica masurile restrictive impotriva cetatenilor rusi, a declarat Maria Zaharova, oficial din cadrul Ministerului rus de Externe, relateaza Interfax, citat de Mediafax. "Vom raspunde cu masuri similare oricaror schimbari. Se cheama principiul reciprocitatii. Este imposibil sa permitem sa fim tratati intr-un mod partinitor si practic nemotivat", a declarat luni Zaharova.

"Trebuie sa luam masuri similare celor luate de SUA si UE. Vorbim despre principiul elaborarii acestei liste. Am spus, de asemenea, ca este o masura fortata care nu ne place. Am spus ca speram sa anulam aceasta lista atunci cand inclinatiile catre astfel de liste vor lua sfarsit in SUA si UE", a declarat ea.

Zaharova si-a exprimat surprinderea fata de reactia occidentala la lista neagra cu oficiali europeni.

Ea a declarat ca informatiile cu privire la aceste restrictii sunt disponibile de multa vreme. "Am inceput sa discutam in mod regulat ca trebuie sa luam masuri similare celor ale SUA si UE de un an si jumatate, nu doar prin canale diplomatice, ci si public. Declaratiile unor diplomati de rang inalt, ministrii adjuncti, emisari rusi la organizatiile internationale, in care au spus clar ce vom face, pot fi gasite in presa", a explicat ea.

Zaharova a afirmat ca aceasta frenezie coincide cu perioada unei relative stabilitati in relatiile dintre Rusia si Occident.

"Imediat ce situatia se calmeaza si incepe un dialog constructiv pe tema acordurilor de la Minsk si pe alte subiecte, avem impresia ca cineva chiar vrea sa creeze o alta polemica din nimic", a adaugat ea.

Ofiterul de presa al Serviciului European de Actiune Externa (SEAE) a anuntat sambata ca autoritatile ruse au furnizat o lista cu persoane a caror intrare in Rusia este interzisa. Aceasta cuprinde 89 de nume, iar SEAE a calificat-o arbitrara si fara fundament.










1277 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    vreau pe lista (Luni, 1 iunie 2015, 20:12)

    semperfidelis [utilizator]

    pot sa ma adauge si pe mine? sunt tare nerabdator sa nu ajung pe acolo...
    • +5 (5 voturi)    
      hahaha (Luni, 1 iunie 2015, 22:00)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      Voiam sa intreb acelasi lucru, daca ne putem adauga pe lista aia, cei care dorim :)
    • +1 (1 vot)    
      Si eu, si eu! (Marţi, 2 iunie 2015, 8:39)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      Asa de mult doresc sa ma duc la Moscova! Si asa de mult imi place limba rusa!
  • +11 (11 voturi)    
    Avantaj (Luni, 1 iunie 2015, 20:42)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sunt sigur ca multi politicieni regreta ca n-au fost inclusi pe lista neagra a Rusiei. Daca rusii te declara inamic, asta reprezinta un mare avantaj electoral.
    • +2 (2 voturi)    
      o mica precizare (Luni, 1 iunie 2015, 22:35)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      eu cred, ca unii au fost trecuti pe lista aceea, fiind de fapt niste "acoperiti" si slujesc Rusia ; asta pentru a amorti vigilenta Europei.
      Deci NU toti de pe lista sint chiar de ridicat in slavi; ma refer la lista integrala.
  • +5 (5 voturi)    
    in anii 50 parintii mei erau terorizati (Luni, 1 iunie 2015, 22:13)

    arheopterix [utilizator]

    ca vor fi trimisi in Rusia pentru ca regimul comunist ii acuza de diverse chestii care acum par neverosimile . Din acest motiv vizitarea fostei CCCP mi se pare o porcarie de care ma lipsesc bucuros . N-au decit sa stea ei acolo . Pe mine pot sa ma puna pe ce liste,, vrea muschiu lor,,... de betivi jalnici .
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Luni, 1 iunie 2015, 22:29)

    neo [anonim]

    Prefer sa merg o data in Rusia (pentru mici curiozitati) si de o mie de ori in America si prin Europa.
  • +1 (1 vot)    
    Doresc cat mai multi occidentali pe lista ... (Luni, 1 iunie 2015, 22:31)

    Lucky1 [utilizator]

    ...neagra ruseasca caci, conform principiului reciprocitatii invocat de rusi, sa nu mai ramana picior de rus pe teritoriile atlantico-europene. Cu cat mai putini rusi cu atat mai putine probleme.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 1 iunie 2015, 23:41)

    Sarmis [utilizator]

    Sa-l anunte cineva si pe Putin...coada e la iesire nu la intrare.
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 2 iunie 2015, 8:43)

    V. Veroiu [utilizator]

    Cum putem face sa ne trecem pe lista? Sunam undeva? Sunam la telefon la Kremlin si inchidem?