UPDATE Ucraina: Fostul presedinte georgian Mihail Saakashvili, numit guvernator al regiunii Odesa

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2015, 9:46 Actualitate | Internaţional

Mihail Saakashvili
Foto: Rompres
Fostul presedinte georgian pro-occidental Mihail Saakashvili a fost numit, sambata, guvernator al regiunii strategice ucrainene Odesa, situata la Marea Neagra, a anuntat presedintele ucrainean Petro Poroshenko, potrivit AFP.

Poroshenko l-a prezentat la Odesa pe noul guvernator, "un mare prieten al Ucrainei", potrivit imaginilor difuzate in direct de televiziuni. El a precizat ca a semnat in urma cu o zi un decret prin care ii acorda lui Saakashvili cetatenie ucraineana.

Guvernul de la Kiev i-a solicitat sefului statului ucrainean, Petro Poroshenko, sa-l numeasca pe fostul presedinte al Georgiei, Mihail Saakashvili, in postul de guvernator al regiunii Odesa, in sud-vestul Ucrainei. Seful Administratiei Prezidentiale a Ucrainei, Valerii Cealii, a confirmat anterior pentru postul de televiziune Inter ca presedintele Petro Poroshenko a primit o solicitare in acest sens, relateaza BBC News, citat de Mediafax.

La 15 februarie, Mihail Saakashvili a fost numit la conducerea Consiliului consultativ international pentru reforme, organism insarcinat cu elaborarea de propuneri pentru implementarea de reforme in Ucraina.  

Petro Porosenko a numit deja straini in posturi de conducere in Ucraina. 

Americanca Natalie Jaresko, cofondatoare si directoarea fondului de investitii Horizon Capital, si lituanianul Aivaras Abromavicius, directorul fondului de investitii suedez East Capital, au fost numiti, in decembrie 2014, in functiile strategice de ministru al Finantelor si, respectiv, al Economiei dupa ce au fost naturalizati printr-un decret special semnat de Petro Porosenko.

Presedintele Ucrainei poate sa numeasca in functia de guvernator doar cetateni ucraineni care vorbesc limba tarii. Ucraina nu permite dubla cetatenie.  

Mihail Saakashvili, un avocat care a studiat in Statele Unite, a fost presedinte al Georgiei in perioada 2004-2013. 

El a venit la putere in Gerogia in urma "revolutiei trandafirilor", o mobilizare populara care a dus la indepartarea de la putere a fostului presedinte si ministru sovietic de Externe Eduard Sevarnadze si a conferit acestei tari din Caucaz o perspectiva prooccidentala, europeana si atlantica, dar popularitatea sa s-a erodat in timp, din cauza unor acuzatii de abatere de la normele democratice, dificultatilor economice si razboiului cu Rusia din 2008.  

In prezent, el este inculpat in Georgia pentru abuz de putere.










5085 vizualizari
  • +11 (15 voturi)    
    Poate (Sâmbătă, 30 mai 2015, 10:37)

    ipolitic [utilizator]

    vreti si niste alegeri ca lumea in Donetk. Avem noi un proaspat somer din Teleorman, e expert.
  • 0 (6 voturi)    
    traiasca limba rusa! (Sâmbătă, 30 mai 2015, 17:59)

    tba [utilizator]

    va fi de baza, k nu cunoaste ucraineana!
  • 0 (10 voturi)    
    Cine se aseamana se aduna, (Sâmbătă, 30 mai 2015, 18:23)

    quietguy58 [utilizator]

    Cine se aseamana se aduna,

    Mihail Saakashvili este urmarit in propria lui tara iar US nu-l regreta deloc pe acest i.d.i.o.t.

    Departamentul de Stat al US l-au avertizat in nenumarate rinduri sa nu atace Osetia pentru ca nu va fi ajutat de nimeni si ca Rusia va interveni militar.

    Mie ca nu o sa apuci sa-ti maninci cravata prea mult timp.

    Link:
    http://www.buzzfeed.com/maxseddon/the-rise-and-fall-of-mikheil-saakashvili#.ng8o22x0p
  • +1 (13 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 30 mai 2015, 20:16)

    Mazeta [utilizator]

    Mai există vreun ucrainean în conducerea Ucrainei?
    • -1 (5 voturi)    
      Cum să existe, când nici popor ucrainian nu există (Duminică, 31 mai 2015, 14:17)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acolo sunt doar predominant polonezi și ruși care vorbesc niște dialecte mai greu de înțeles. Acum și un georgian.

      Înainte de WWII, România se învecina la nord-vest cu Cehoslovacia, la nord-est cu Polonia iar la est cu URSS.
  • +1 (15 voturi)    
    oioioi (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:03)

    The Saker [utilizator]

    Saakashvili , fabricant de razboaie pentru NATO, coruput pana in maduva oaselor, fugar din propria tara unde e cautat pentru dosre de coruptie, genocidar, ucigas de casti albastre si cel ce a declansat razboiul din 08,08,08, este numit la cererea americanilor guvernator de Odessa . Superb.
    Ucrainenii si-au luat tara inapoi.
    • +1 (3 voturi)    
      fun (Duminică, 31 mai 2015, 4:04)

      Z [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Dar in limba rusa Odesa se scrie cu doi de "s". E clar ce hram poarta autorul si de unde vine comentariul!
  • -1 (11 voturi)    
    dar John Mccain (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:16)

    chiuariu [utilizator]

    nu era disponibil?
  • -2 (14 voturi)    
    Saakashvili a fost alungat de georgieni (Sâmbătă, 30 mai 2015, 22:24)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    ... cu pietre, dupa ce a vrut sa scoata armata sa traga in popor. Acum este persoana non - grata in propria tara.
    • +4 (12 voturi)    
      Ha ha Ha. Troll detected!! (Sâmbătă, 30 mai 2015, 22:47)

      Benny [anonim] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Vezi ce bine e sa dai cu scrisu' la comanda, nu tre' sa te informezi de nicio coloare, spui ca prostu ce ti se dicteaza in casca.

      Cand mergi in Georgia, sa ne anunti. Io am fost p'acolo si altele's gandurile ;)
      • -1 (3 voturi)    
        Mai zau? (Duminică, 31 mai 2015, 3:15)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Benny

        Mai zau?

        "Tu ai fost in Georgia...."? Zau? Si cu cati georgieni ai vorbit, de stii ca "...altele sunt gandurile" ? 2, 20 200, 2 milioane? Ia uimeste-ne!
  • +1 (9 voturi)    
    Interesant (Duminică, 31 mai 2015, 1:17)

    Prostu' satului [utilizator]

    Ieri l-a facut, prin decret prezidential, cetatean, iar azi l-a numit guvernator. Imi aminteste de mai multi politicieni romani, care dimineata au devenit membri ai partidului X, iar la congresul de seara au fost "alesi" sau numiti presedinti, vice-presedinti ai acelui partid etc.
    Atat de tare.
    Pe zi ce trece imi dau seama cat de prost si desuet sunt. Nu inteleg nimic din aceasta brava lume noua. In lumea din mintea mea, astfel de oameni ar fi fost scuipati in fata, iar apoi alungati cu pietre.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-i ma iubesc romanii pe ucrainieni (Duminică, 31 mai 2015, 18:46)

    quietguy58 [utilizator]

    Ce-i ma iubesc romanii pe ucrainieni cind acestia ii considera pe romani ca fiind tzigani, le interzice limba romana de a fi folosita si au acaparat teritorii romanesti.

    Nu uitati, berbecilor, ucranienii nu au fost niciodata prietenii romanilor si de cite ori au putut au facut rau Romaniei si romanilor.