UPDATE Scandalul de coruptie de la FIFA: Vladimir Putin acuza SUA ca incearca sa impiedice realegerea lui Blatter

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2015, 12:15 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, a acuzat joi Statele Unite ale Americii ca "incearca sa impieduice realegerea lui Blatter", scrie AFP.

"Este vorba despre o incalcare foarte grosolana a regulilor de functionare a organizatiilor internationale", a declarat Putin, acuzand Washingtonul ca "isi impune jurisdictia altora" intr-un dosar unde "niciunul dintre functionarii FIFA nu este american" si unde "nicio fapta nu s-a produs in Statele Unite".

"Ne amintim de presiunile exercitate asupra sa pentru a impiedica organizarea Cupei Mondiale de fotbal in Rusia, in 2018", a declarat seful statului rus, in cadrul unui interviu retransmis joi de Kremlin.

"Este o incercare evidenta de a impiedica realegerea dl Blatter in postul de presedinte al FIFA, ceea ce constituie o violare foarte grosolana a regulilor de functionare a organizatiilor internationale", a declarat Putin.

Presedintele Rusiei, ale carui relatii cu Washingtonul se afla la un nivel foarte rece, dupa conflictul din Ucraina, a criticat atitudinea justitiei americane in acest dosar de coruptie soldat cu retinerea a 14 persoane, dintre care noua fosti sau actuali membri ai FIFA, pentru coruptie, frauda si spalare de bani.

"In ceea ce priveste arestarile, totul este pentru mine cel putin straniu", a spus Putin. "Nu stiu daca vreunul dintre ei a incalcat legea, dar in orice caz SUA nu au nicio legatura cu asta. Acesti functionari nu sunt cetateni americani iar daca ceva s-a produs, nu s-a produs pe teritoriul Statelor Unite si Statele Unite nu au nimic de-a face cu toate asta", a sustinut el.

"Este o noua tentativa evidenta de a-si extinde jurisdictia asupra altor state", a continuat presedintele rus.

Miercuri seara, diplomatia rusa a schitat pozitia Moscovei denuntand o aplicare "ilegala" a legii americane in acest dosar si cerand Washingtonului sa puna capat "tentativelor de a-si exersa justitia in afara granitelor.

14 persoane (noua fosti sau actuali membri ai FIFA si cinci directori de companii de marketing sportiv care au legaturi cu FIFA) sunt pusi sub acuzare de justitia americana.

Justitia americana a cerut extradarea lor.

Rusia, al carei ministru al Sporturilor Vitali Mutko face parte din Comitetul executiv al FIFA, va gazdui Mondialul  2018 la fotbal.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5800 vizualizari
  • +45 (47 voturi)    
    E clar (Joi, 28 mai 2015, 12:21)

    omezu [utilizator]

    Cand sare Putin in apararea ta, e clar ca esti corupt pana in maduva oaselor. E ca si cum te-ar apara Ponta, e clar ca esti borfas!
    • +26 (26 voturi)    
      mi-ai luat vorba din gura (Joi, 28 mai 2015, 12:36)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      pentru ca aceasta luare de pozitie a lui Putinel seamana perfect cu genul de atitudine practicat de Pontanas si goarnele propagandistice de tipul A3.

      Dujmanii boboului sunt peste tot si s-au aliat impotriva noastra! :)
    • +25 (25 voturi)    
      Scandalul FIFA (Joi, 28 mai 2015, 12:59)

      fulica pranarul [anonim] i-a raspuns lui omezu

      Pentru cei care cred ca ancheta e asa, ocazionala: coruptie exista in FIFA de cand organizatia. Problema e cine o conduce; in cazul de fata serviciile secrete si oligarhii rusi incepusera sa puna bine piciorul pe acolo in vederea campionatului din 2018.
      Ancheta AMERICANA (americana, nu britanica, nu franceza, nu germana) la FIFA vizeaza inchiderea unor portite pe care Rusia le avea acolo pentru a mai fura un ban cinstit.
      De unde si reactia lui Putinica, care numai de fotbal nu are timp, dar de furat bani da.
      Rusia, desteapta-te!!!
  • +14 (16 voturi)    
    blat intre Blatter si Phutin (Joi, 28 mai 2015, 12:26)

    un domn [utilizator]

    de a sustine campionatul de fotbal..in realitate..de a incuraja strainii sa consume si ei votca de pufoaica..si sa etaleze pe galantare..rusoaice focoase...
  • +23 (23 voturi)    
    Se contureaza internationala coruptilor (Joi, 28 mai 2015, 12:27)

    Bogdan_100 [utilizator]

    De multa vreme afacerile FIFA erau demonstrate a fi pe baza de coruptie si spalare de bani. Rusia e parte in joc (a cumparat si ea un campionat mondial) asa ca e de asteptat sa se pozitioneze de partea hotilor
    • -20 (22 voturi)    
      by chance (Joi, 28 mai 2015, 12:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Acuzații de corupție pentru fapte petrecute in ultimii 20 de ani (!), finalizate cu un show televizat tocmai înaintea alegerilor FIFA. Măi să fie!
      • +9 (9 voturi)    
        aha (Joi, 28 mai 2015, 13:05)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        si ce, nu au voie sa ii aresteze cand considera ei, chiar daca au dovezi de mai demult?
        binenteles ca nu e intamplator acum, dar avand in vedere ca aduna date de ani de zile prin turnatorul ala milionar, dinainte de tot scandalul cu rusia si cu ucraina, e cam absurd sa tipi ca e la adresa rusiei, nu ti se pare?

        si in plus, ce conteaza cand ii aresteaza? conteaza doar sa aiba dovezi imbatabile. dar la fifa pute a coruptie de ani de zile de se vedea din avion.
        • -7 (9 voturi)    
          păi (Joi, 28 mai 2015, 13:24)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui andrei

          Justiția este oarbă. Dacă arestările s-au făcut neîntâmplător acum, înseamnă că sunt injuste.

          Statuia Dreptății este înfățișată legată la ambii ochi, nu la un singur ochi. Aia e Pirateria.
          • +2 (8 voturi)    
            accesul la internet din Mujicia (Joi, 28 mai 2015, 13:38)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            nu inseamna Piraterie ? cand va avea Mujicia internet propriu ?
          • +1 (5 voturi)    
            Justitia e oarba nu tampa (Joi, 28 mai 2015, 13:47)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Indiferent cand si unde se fac arestarile ceea ce conteaza pentru o justitie corecta e sa aplice legea deci sa prinda si sa pedepseasca pe cei vinovati chiar dupa 10, 20 sau 30 ani (daca evident nu se prescriu faptele). Justitia nu e la simpatia unui sau altuia ci pe baza faptelor. FIFA a ascuns probele, faptele erau de mult stiute, cu africani ce votau pentru un cos de banane orice li se cerea, cu state arabe ce organizeaza campionate mondiale fara a avea conditii de clima si traditie, etc, etc. Acum sunt si probe. E bine ca s-a facut inainte de alegeri asa clanul mafiot se va teme si e posibila (desi putin probabila) o schimbare. PS ar fi fost culmea ca trolli moscovei sa nu sara in apararea coruptiolor lui putinica. Mica rubla dar mai buna ca nimic.
            • -3 (3 voturi)    
              culmea (Joi, 28 mai 2015, 16:16)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              sa nu sabotezi discutia cu atacuri nefondate la persoana

              "Justitia nu e la simpatia unui sau altuia ci pe baza faptelor." tocmai asta e in discutie

              mi se pare ciudat ca discutati ceva ce nu e definit. ce a spus Putin? SUA pot aresta oameni pe teritoriul lor, chiar daca nu sint cetateni americani si chiar daca faptele de care sint acuzati s-au petrecut in afara SUA. si Rusia face asta. asadar, ce spune Putin?
              • +2 (2 voturi)    
                PHUTIN..spune despre NIMIC (Joi, 28 mai 2015, 16:40)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui doru001

                sau nimicuri..asta e...
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Joi, 28 mai 2015, 16:46)

            Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            E oarba cand e vorba de judecata si verdict, nu nu de alte lucruri premergatoare procesului.
      • +7 (7 voturi)    
        Nu e coincidenta (Joi, 28 mai 2015, 13:50)

        Flo2 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        I-au arestat inainte de alegere pentru ca TOTI erau stransi intr-un singur loc si nu puteau sa fuga.
      • +4 (6 voturi)    
        ceva nu miroase bine (Joi, 28 mai 2015, 13:55)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        nu stiu care o fi jocul, dar este cam ciudat felul in care se desfasoara...
  • +14 (14 voturi)    
    Cred ca ... (Joi, 28 mai 2015, 12:34)

    NicolaeA [utilizator]

    Rusii nu vor folosi stadioanele pregatite pentru CM la meciuri de fotbal ci la cazarea marii lor armate ! Asta pentru ca nu cred ca CM de fotbal urmator se va desfasura la rusi !
    De asta e suparat Putin; a spaguit la Blatter degeaba !
    Curios cum suna in romana Blatter; parca pronunti BLAT !
    • 0 (0 voturi)    
      Don Blatterone :) (Vineri, 29 mai 2015, 0:45)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      l-a numit un ziar elvețian :)
  • +15 (15 voturi)    
    se poate si altfel (Joi, 28 mai 2015, 12:55)

    baimarean [utilizator]

    boicot total RUSIA..
    mai ales ca iar isi fac bagajele pt....KIEV! via Odessa? Chisinau? Vom vedea
  • +17 (17 voturi)    
    Sfat prietenesc (Joi, 28 mai 2015, 13:04)

    Tescovin [utilizator]

    Toarșu Putin, dă-o-n bălării de Cupă Mondială, numai belele o să-ți aducă (în caz că te mai prinde la Kremlin). Acuma mai merge să expulzezi vreo echipă de jurnaliști străini suspecți, dar atunci, cu o armată de jurnaliști bântuind Rusia în lung și-n lat, cum naiba îi ții în frâu să nu bage un ochi la cum mai trăiește mujicu scăpătat și lihnit de foame după câțiva ani de secetă economică și câteva miliarde de dolari băgate în organizarea CM ? Păi asta-ți trebuie matale ?...
  • +3 (3 voturi)    
    Arc peste timp (Joi, 28 mai 2015, 13:48)

    pepeman [utilizator]

    Campionatul ăsta mondial al tovarăşului Putin e cam ca Olimpiada de la Berlin patronată de Hitler. Numai că Olimpiadele se mai şi boicotează, la CM-uri n-am băgat de seamă aşa ceva.
    • +1 (3 voturi)    
      Boicot (Joi, 28 mai 2015, 15:52)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui pepeman

      Iată o bună ocazie pentru România ! Ratăm iar calificarea, pe urmă zicem că de fapt îi boicotăm !
  • +2 (2 voturi)    
    e (Joi, 28 mai 2015, 22:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    bine, piticul frustrat de la kriemlin incepe sa faca greseli grosolane, e din ce mai disperat. Orice bou stie cine e blatter si cit a furat. Pina si boii din rusia stiu.
  • +2 (2 voturi)    
    hopa (Vineri, 29 mai 2015, 0:31)

    I [utilizator]

    i-au taiat fondurile lui Putin.