Reuters: Rusia maseaza trupe si armament greu la granita cu Ucraina. Purtatorul de cuvant al Kremlinul, intrebat daca se pregateste o invazie: Consider nepotrivita formularea acestei intrebari

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2015, 10:27 Actualitate | Internaţional

Dispozitive militare antiaeriene ruse
Foto: mil.ru
Armata ruseasca mobilizeaza trupe si sute de piese de armament greu inclusiv lansatoare de rachete, tancuri si artilerie, la o baza improvizata in apropierea granitei cu Ucraina, a observat saptamana aceasta un reporter Reuters. Potrivit jurnalistului, multe dintre vehicule si tancuri aveau placutele de inmatriculare sterse, iar insemnele militare au fost indepartate. Drept urmare, acestia se asemanau cu militarii vazuti in estul Ucrainei, pe care Kievul si aliatii occidentali ii acuza ca sunt parte a unor detasamente rusesti sub acoperire.

Scena de la baza poligonului de tragere Kuzminski, aflat la circa 50 de km de granita, este cea mai clara dovada de pana acum a masarii de trupe rusesti in apropiere de Ucraina.

Comandantul suprem al fortelor aliate din Europa (SACEUR) Generalul Philip M. Breedlove avertiza la sfarsitul lunii aprilie, in timpul unor audieri in Congresul SUA, ca armata ruseasca ar putea profita de recenta perioada de acalmie din estul Ucrainei pentru a pune bazele unei noi ofensive militare. Cu toate acestea, oficialul NATO nu a dat detalii.

Ministrul rus al Apararii a declarat ca nu comenteaza pe aceasta tema. Mai multi soldati au afirmat ca sunt detasati la aceasta baza pentru exercitii militare simple, sugerand ca prezenta lor nu este legata de situatia din Ucraina.

Intrebat de Reuters daca numarul mare de armament si trupe fara insemne de la granita cu Ucraina sunt un indiciu ca Rusia planifica o invazie a tarii vecine, purtatorul de cuvant al Kremlinului Dmitri Peskov a declarat: "Consider ca formularea acestei intrebari, <<daca se pregateste o invazie>>, este nepotrivita ca atare".

Printre armamentul trimis in zona se numara lansatoare multiple de rachete Uragan, tancuri si obuziere autopropulsate - toate fiind similare cu cele folosite de rebeli in zona de conflict din estul Ucrainei.

Cantitatea de echipamente militare din baza este de circa 3 ori mai mare decat cea masata in luna martie. La acea vreme, doar cateva zeci de piese de echipament erau la vedere.

Pe parcursul a 4 zile incepand de sambata, Reuters a vazut 4 trenuri de marfa incarcate cu vehicule militare si trupe sosind intr-o statie de cale ferata din regiunea Rostov  (sudul Rusiei), iar incarcaturile din cel putin 2 trenuri au calatorit apoi pe cale rutiera pana la baza militara.

O sectiune importanta din drumul neasfaltat care duce prin stepa de la poligonul Kuzminsky pana la granita cu Ucraina a fost reparata recent pentru a fi mai usor de strabatut de vehicule grele.

Drumul duce la un punct de frontiera folosit in general doar de localnicii din zona. De cealalta parte se afla regiunea ucraineana Lugansk, controlata de separatisti si scena unor lupte intense.

Valentina Melnikova, o militanta pentru drepturile omului care lucreaza cu familiile militarilor rusi, a declarat pentru Reuters ca detine informatii potrivit carora regiunea Rostov este folosita ca baza intermediara pentru trupele aflate in drum spre Ucraina.

Ea a precizat ca informatiile vin de la mama unui soldat stationat in orasul Totskoye din regiunea Orenburg, din apropiere de granita Rusiei cu Kazahstan.

Melnikova a adaugat ca militarul a auzit de la comandanti ca "urmeaza sa fie transferati in regiunea Rostov dupa 20 mai si apoi in Ucraina". Au semnat hartii privind obligatia de a nu divulga aceasta informatie si potrivit carora actioneaza voluntar.

"Bineinteles ca a fost un ordin. Cum putea sa fie voluntar? Sunt militari", a afirmat Melnikova, care conduce Alianta Comitetelor Mamelor Soldatilor, o asociatie cu sediul in Moscova.

Relatarea ei nu a putut fi verificata din surse independente, precizeaza agentia de presa.










16784 vizualizari
  • +36 (44 voturi)    
    precis e un punct de alimentat pet urile (Joi, 28 mai 2015, 10:32)

    un domn [utilizator]

    cu votca...si indivizi precum Mazeta se deplaseaza sa le umple...la mujicii care sunt dependent de votca..si calatoresc Brownian cu tancurile
    • +25 (29 voturi)    
      se poate sa fie asa dar eu cred ca...... (Joi, 28 mai 2015, 10:59)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ......sunt tancurile pe care le vor folosi tinerii insuratei cand se vor duce la biserica iar cu rachetele se vor scobi intre dinti dupa portia zdravana de zeama de pufoaica pentru ca aceasta este plina de scame.

      Lasand gluma, se poate ca "omuletii verzi" sa faca parte dintr-un grup expeditionar masiv care sa "ajute" separatistii pritr-o operatiune militara masiva si rapida care sa duca la ruperea definitiva a teritoriului ukrainian si alipirea la Rusia dupa modelul Crimeea.

      Ar mai putea fi si o incercare de intimidare care sa forteze Ukraina sa permita aprovizionarea trupelor rusesti din Transnistria, pe care ukrainienii tocmai au interzis-o.
      • +10 (14 voturi)    
        stirea asta are legatura (Joi, 28 mai 2015, 12:50)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui novator

        cu siguranta cetateanului in estul uniunii europene si flancul estic al nato. Siguranta cetateanului mai are legatura cu nivelul de coruptie din parlamentele estului uniunii europene, romania inclusiv. de votul parlamentarilor pe legi depinde siguranta cetateanului roman.
        • -7 (11 voturi)    
          legatura (Joi, 28 mai 2015, 16:19)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          iar coruptia din estul UE, romania inclusiv, este direct cauzata de imbecilitatea unor comentatori precum "un domn" si "novator", la fel de capabili de o reactie rationala in fata unor probleme reale si grave ca si un grup de cimpanzei agitati.
          • +5 (9 voturi)    
            dorulet...... (Joi, 28 mai 2015, 16:44)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui doru001

            .....dupa cum postezi, esti cu adevara 001, adica o miime dintr-un intreg, adica insignifiant.

            Mai lasa samagonul ca asa a patit si unul....Darwin, care dupa o noapte de orgii cu samagon, cand s-a trezit a doua zi si s-a uitat in oglinda, a tras concluzia ca omul se trage din maimuta.

            Dupa cum se vede, samagonul dauneaza grav sanatatii......mintale.
        • +4 (4 voturi)    
          cu siguranta ca nivelul coruptiei..... (Joi, 28 mai 2015, 16:38)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          ......este invers proportional cu siguranta cetatenilor dar coruptia se face cu bani, curve....etc si nu cu tancuri si armament greu.
          Ori putinistanul aduna la frontiera ukrainei armament si soldatime, nu bani si curve.
          Asa ca, nu vad legatura.
          • -2 (4 voturi)    
            e bine ca ai atentia (Joi, 28 mai 2015, 20:26)

            thatchme [utilizator] i-a raspuns lui novator

            catre est dar in ziua de azi trebuie sa te uiti in toate directiile stanga - dreapta, sus- jos, inainte-inapoi. Se cheama 360 de grade. Stiu ca stii. 3D assessment dar mai exista si a 4-a dimensiune si a 5-a.
            • +2 (2 voturi)    
              sunt convins ca....... (Vineri, 29 mai 2015, 8:23)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

              .....exista si a 4-a si a 5-a dimensiune dar de acestea se ocupa profesionistii din SRI, SIE....etc.

              Eu, ca cetatean de rand, am la dispozitie istoria si informatiile publice actuale, din care caut sa extrag adevarul si sa il separ de minciuni si propaganda si astfel sa constat cine imi sunt aliatii si cine dusmanii.

              As fi vrut ca aceasta situatie sa nu existe si sa avem o viata normala de oameni corecti dar sunt constient ca lumea nu s-a cumintit si ca, mai devreme sau mai tarziu, va urma un nou macel mondial.
              • 0 (0 voturi)    
                atunci am uitat sa mentionez (Vineri, 29 mai 2015, 13:24)

                thatchme [utilizator] i-a raspuns lui novator

                si cele de-a 6-a si a 7-a dimensiuni daca nu clasa.
  • +22 (24 voturi)    
    Formulare potrivita: (Joi, 28 mai 2015, 10:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Va pregatiti sa ajutati cetatenii de nationalitate rusa din Ucraina, Transnistria si Republica Moldova? Da! Si apoi rusii din Romania, Letonia, Lituania si Estonia!
  • +22 (24 voturi)    
    Are perfecta dreptate! (Joi, 28 mai 2015, 10:49)

    hot news [utilizator]

    Este evident scopul masarii de trupe la granite, deci acel DACA nu are sens!
    • +15 (17 voturi)    
      scopul masarii trupelor rusesti (Joi, 28 mai 2015, 11:56)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      este ca acestea sa fie mai relaxate.
  • +26 (28 voturi)    
    Nu! (Joi, 28 mai 2015, 11:06)

    andreitr [utilizator]

    Cred ca e vorba de un nou convoi "umanitar" cu care Rusia va "ajuta" tara vecina pana cand prorusii vor ajunge la Kiev...
  • +22 (24 voturi)    
    Simpatici astia de la Reuters (Joi, 28 mai 2015, 11:18)

    gica [anonim]

    Ce se asteptau sa raspunda rusi ? da ne pregatim de invazie ? Probabil ca se asteapta la o conferinta de presa, la care Putin sa anunte official ca vor invada Ucraina in prima faza si Europa in urmatoarele faze :)

    Gica, oricum liniste nu va fi
  • +19 (21 voturi)    
    Kerry a devenit un "Chamberlain" ! (Joi, 28 mai 2015, 11:31)

    Petre [anonim]

    Kerry a devenit un "Chamberlain" ! Asta ne va costa. Stim de la Hitler. De acum incolo drumul lui Putin catre europa rasariteana este deschis ! Cat de cruda este istoria ! Cum isi pot pierde dupa 70 de ani, orice simt al realitatii, pe care in postarile mele, la toti. inclusiv liderilor lumii, le-am sugerat sa citeasca sau sa reciteasca cartea publicata dupa al doilea razboi mondial de Genevieve Tabouis ”20 ANS SUSPENSE DIPLOMATIQUE” ca sa inteleaga ce urmeaza cand te retragi lipsit de fermitate in fata unui conducator politic lipsit de scrupule, chiar daca comportarea lui are la baza o suferinta sau alte tulburari comportamentale. Putin se poarta cu Merkel, Holande si Porosenco, ca seful de banda care intra in gospodaria care trebuie jefuita, si tine de vorba pe stapan si pe musafiri, in timp ce banda opereaza, pe nebagate seama, astfel ca la sfarsitul vizitei, sa se arate, neputincios ca nu va putea sa determine pe cei din banda, sa restitue, ceeace si-au insusit deja. Sunt foarte trist ca se intampla asa ! Ca sa se evite acum un al treilea razboi mondial, depinde de resursele Federatiei Ruse de a gasi un nou "Gorbaciov" dornic sa faca impreuna cu UE. o "casa europeana" care sa cupleze tehnologia Europei Occidentale cu rezervele materiale si energetice ale Federatiei Ruse. Romania care este prinsa la mijloc, va trebui sa joace cartea castigatoare, asa cum a facut Regele Ferdinant si Regina Maria, in timpul primului razboi mondial ! Asta este rolul istoric al lui Iohannis ! Vom vedea cum se va descurca !
    • -5 (11 voturi)    
      mda (Joi, 28 mai 2015, 12:41)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      http://www.emilstoica.ro/mica-provocare-geostrategica.html

      Ideea exista de ceva vreme, insa nu cred ca americanii o sustin :)
    • +4 (4 voturi)    
      keep calm.. (Joi, 28 mai 2015, 12:44)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      se va plimba, si va declara.
      Ce altceva stie & poate face?
    • -3 (3 voturi)    
      pai da (Joi, 28 mai 2015, 16:22)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      ca daca el nu misca mina noi nu ne putem apara
  • +23 (25 voturi)    
    Oameni rai (Joi, 28 mai 2015, 11:40)

    sile [anonim]

    Un binevoitor observa imediat ca Rusia e o tara minuscula si singura regiune unde se pot organiza aplicatii militare e fix langa Ucraina. Cat despre placutele de inmatriculare, e clar doar o masura de a le proteja, pentru ca din cauza sanctiunilor occidentale, nu-si pot permite altele noi.

    Dar stati linistiti ca incepe aplicare legii cu ONG-urile indezirabile si nu mai raporteaza nimeni, nimic.
  • -8 (26 voturi)    
    nam (Joi, 28 mai 2015, 11:44)

    idealogul [anonim]

    Unu la mana. Aceasta stire a mai fost prezentata de vreo 100 de ori in ultimii 2 ani. Suntem saptamanal amenintati cu o invazia bolsevica iminenta. Poate ar trebui sa recititi povestea cu baiatul care striga lupul.

    Doi la mana. Cum oare un "observator" Reuters a observat toate astea iar fenomenala masinarie de spionaj ultra scumpa si mega performatanta a SUA (sateliti militari de spionaj plus multe altele) nu a observat nimic. Noroc cu baiatasul de la Reuters ca altfel ne lua invazia pe nepregatite.

    Nu va dati seama ca aruncand pe piata cu astfel de stiri le faceti un bine rusilor. Sunteti un fel de coloana a cincea? Cine mai crede ca Rusia ne ataca daca de 2 ani ne aduceti "dovezi" ca invazia va avea loc maine, maine, maine,........
    • -4 (10 voturi)    
      atentie (Joi, 28 mai 2015, 16:26)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      daca privesti cu atentie, vei vedea ca nici un comentator nu e capabil sa discute rational ce ar trebui sa facem in aceasta problema grava. comunicarea hotnews este la nivelul acestor "cetateni", acelasi cu al unui grup de cimpanzei.
  • +8 (10 voturi)    
    ca in banc (Joi, 28 mai 2015, 12:02)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Cucine se invecineaza Rusia ?
    Cu cine vrea.

    Evident e inoportuna intrebarea, cum sa intrebi pe unu daca se ocupa singur, Ucraina e a lor pt ca ei vor, deci trimit trupe ... simplu

    Sper sa trimita si in Germania, poate a doua oara nemtii invata ceva sau macar o sa vb ruseste dupa 2 generatii de aliosa.
    • -5 (7 voturi)    
      dar si noi (Joi, 28 mai 2015, 16:27)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      dar si Romania seamana f. bine cu cea de dinainte de razboi, cu legionari, criza, coruptie, nesimtire maxime.
  • -4 (18 voturi)    
    Razboi neconventional (Joi, 28 mai 2015, 12:16)

    V. Veroiu [utilizator]

    NATO este excelent pregatita pentru castigarea WW2. Razboaiele ce vin insa vor avea alta forma. Ce razboaie a castigat SUA dupa WW2? Afganistan? Irak? Vietnam? Coreea? Nici razboiul rece nu a fost castigat de americani. A fost pierdut de rusi.

    Nu suntem pregatiti pentru ce va veni. Suntem prehatiti pentru castigarea unui razboi pe Feisbuc sau Tuiter.
    • +7 (9 voturi)    
      ok (Joi, 28 mai 2015, 12:49)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Intr-un razboi neconventional intotdeauna cel care ataca are "upper hand". Pana la un moment dat.

      Asa ca sa nu acordam prea multa atentie unor victorii de moment.

      Eu totusi sper ca rusii sa revina la un ton mai prietenos. Li se potriveste mai bine.
    • -4 (6 voturi)    
      indiferent (Joi, 28 mai 2015, 16:33)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ce va veni noi nu sintem pregatiti. NATO este Romania. care nu-si poate lua ciinii de pe strada, care are copii care dorm in canale, care are un guvern care nu da decit legi bolnave (inchiderea supermarket-urilor, rosia montana, pungesti, carteluri in comert, imunitate, furt, codul silvic samd).
  • -17 (23 voturi)    
    razboi cu Rusia (Joi, 28 mai 2015, 12:30)

    antonie ion [anonim]

    Nu este in regula ca toata lumea se ia la harta cu Rusia. Rusii odata fac plezneala. Mai mult nu comentez
    • +7 (11 voturi)    
      plizniet...cu votca zici ? (Joi, 28 mai 2015, 12:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui antonie ion

      pai la Jocurile Olimpice Mondiale..au INTREG podiumul Asigurat la consum de votca din pufoaica !
    • -3 (5 voturi)    
      corect (Joi, 28 mai 2015, 16:35)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui antonie ion

      dar, macar, ne luam de ei fara sa ne pregatim de aparare.
  • -7 (11 voturi)    
    Ma intreb: cum de avem acces la o astfel de poza (Joi, 28 mai 2015, 12:34)

    Ionela [anonim]

    Dar cine a facut aceasta poza, asa de aproape si bine amplasat?
  • -4 (10 voturi)    
    propunere catre conducatorii lumii (Joi, 28 mai 2015, 13:00)

    stefan [anonim]

    Pentru a imbunatati calitatea mediului propun cao saptamana in ficare luna -in prima saptamana,sa nu mai zboare nici un avion militar; in a doua saptamana sa nu mai functioneze motoarele blidatelor; in a treia saptamana sa nu mai functioneze moatoarele navelor de lupta.Este posibila de realizat aceasta daca s-ar vrea.
    • -4 (8 voturi)    
      evident (Joi, 28 mai 2015, 16:37)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      tu n-ai spus ca doar nato sa faca asta, ci toti conducatorii lumii. si iata ca ai luat 2 voturi cu minus. daca acei oameni doresc sa moara in razboi, de ce sa nu le permitem?
  • -4 (8 voturi)    
    continuare (Joi, 28 mai 2015, 13:05)

    stefan [anonim]

    Ce s-ar face cu banii economisiti: Spitale, scoli agricultura naturala, Cai Ferate , autostrazi ca vor fi bani foarte multi.
  • -8 (10 voturi)    
    Ca aici (Joi, 28 mai 2015, 13:22)

    Qu [utilizator]

    Idem 2:
    http://rt.com/news/232067-fake-photos-russian-army/
    • +10 (12 voturi)    
      Da, fix ca acolo (Joi, 28 mai 2015, 13:56)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Qu

      Si soldatii aia rusi capturati si dusi la Kiev sunt tot trucaje? Sau au fost rapiti din Vladivostok pentru propaganda?
  • +7 (11 voturi)    
    ?! (Joi, 28 mai 2015, 14:07)

    Null [utilizator]

    Decat sa-i mai tot astepti, du-te tu chiar acum la ei. Si chiar prin Lugansk ti-as sugera. Am inteles ca stau bine cu pensiile si gazele.

    Ah, nu la gazele alea te refereai?
  • +5 (5 voturi)    
    invasion preparation (Joi, 28 mai 2015, 14:54)

    richter [anonim]

    [link to s4.reutersmedia.net]

    Each Russian tank has two gasoline barrels, which is very unusual if they are expecting to be shot at as soon as they enter Ukraine. It is a clear indication that they are planing a blitzkrieg, with no time to refuell from fuell tanks. With so much gasoline, they can reach Germany within two days.
    • +4 (4 voturi)    
      REPET - NU AJUNG NICĂIERI (Vineri, 29 mai 2015, 7:41)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui richter

      Peste 200 km (maximum) de mers continuu, pe plat și fără inamici ”pușcători”, ORICE tanc este varză. Tocmai de aceea sînt purtate pe remorci (sau pe vagoane platformă) pînă în apropierea liniei de atac.

      Judecați bine înainte de a mă depuncta fiindcă asta este o problemă pur tehnică - NU le iau apărarea rușilor.
    • 0 (0 voturi)    
      ÎNCĂ O PROSTIE LA AȘA-ZISA ȘTIRE REUTERS (Vineri, 29 mai 2015, 11:13)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui richter

      Dacă tancurile au combustibil pînă în Germania, deci nu opresc pentru realimentare, înseamnă că echipajele vor ”tăncui” 48 de ore non-stop ? Nici piși, nici caca, nici nani ? CINE POATE CREDE AȘA CEVA ?

      De fapt toate știrile astea tiribombistice încearcă să-i transforme pe ”ivani” (și pe Putin în subsidiar) în supraoameni ca să sperie vulgul într-o direcție falsă. Porceala manevrelor de porci kaghebiști este pericolul, nu fiarele alea.
  • -2 (8 voturi)    
    Informatii vagi (Joi, 28 mai 2015, 15:45)

    Sort Has [anonim]

    Informatiile sunt vagi, nu se bazeaza deocamdata pe nimic, chiar Reuters spune ca femeia "a auzit", "relatarea ei nu a putut fi verificata din surse independente", etc
    Fenomenul trebuie urmarit dar nu trebuie inflamat !
    • +7 (7 voturi)    
      din (Joi, 28 mai 2015, 22:40)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Sort Has

      ce surse independente, ma trolule, intra vreun ziarist occidental in rusia fara acceptul kgb-ului? Iar femeia, care probabil in curind se va imblonavi grav sau va suferi un accident fatal, stie ce spune, vorbeste zilnic cu mamele soldatilor, iar soldatii vorbe4sc cu mamale lor, n-ai ce sa le faci. Asa ca hai sifon cu ''obiectivitatea'' ta cu tot.
  • +5 (5 voturi)    
    Confuzie totala neneeee! (Vineri, 29 mai 2015, 9:51)

    Cetateanu Obidit [anonim]

    Nooooo domle ! Cum sa invadeze Ucraina ? Rusii se tem ca salbateticii de ucrainieni imbatati de promisiunile occidentului vor invada Rusia ! Maica Rassia e cea mai pasnica ,se stie !