Rusia poate ocupa tarile baltice in doua zile, sustine un general ceh al Aliantei Nord-Atlantice

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2015, 22:48 Actualitate | Internaţional

Rusia poate ocupa tarile baltice in doua zile, un interval de timp in care NATO nu poate reactiona, a afirmat generalul ceh Petr Pavel, care va conduce de la 1 iunie Comitetul Militar al Aliantei Nord-Atlantice, relateaza BBC News Online, citat de Mediafax.

Un interval de timp similar este necesar de asemenea pentru ocuparea Kievului de catre armata rusa, sustine generalul ceh.

In opinia sa, NATO, cu formatul actual, care necesita acordul tuturor celor 28 de state membre, nu are capacitatea de reactie adecvata in cazul unei agresiuni rusesti.

In schimb, Rusia poate lua decizia de a ataca rapid, pentru ca nu are nevoie de acordul unei alte parti, a explicat el.

Relatiile dintre NATO si Rusia s-au deteriorat in ultimul timp, indeosebi pe fundalul conflictului din estul Ucrainei. NATO acuza Rusia de sustinerea separatistilor prorusi din regiunile ucrainene Donetk si Lugansk, in timp ce Moscova respinge aceste acuzatii.











4286 vizualizari
  • -11 (23 voturi)    
    Adica... (Miercuri, 27 mai 2015, 22:55)

    newlook [utilizator]

    Adica...juma' de zi sa ocupe , juma' de zi sa traga o betie si o zi sa-si revina din chercheleala...
    .... hm, a calculat bine cehul. Daca sunt cuminti si nu trag alte betii in urmatoarele doua saptamani, vor putea asculta comunicatele pline de manie proletara ale NATO in direct.
    • +12 (18 voturi)    
      hotnews!!! (Miercuri, 27 mai 2015, 23:39)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Inca astept butonul de report/spam/troll. Si iar sunt serios in rugaminte, ca si data trecuta.
    • +7 (15 voturi)    
      betzia este Traditia Mujica (Miercuri, 27 mai 2015, 23:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      si cu betzie pleaca pe front..INSA..sniperi dornici de a extermina mujici..se vor distra pe cinste !
      • +3 (5 voturi)    
        Mai ales ca (Joi, 28 mai 2015, 10:04)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Mai ales ca acum avem si tehnologia gloantelor care urmaresc tinta, deci nici mersul pe sapte carari al mujicilor nu-i va mai scapa.
  • +13 (19 voturi)    
    are (Miercuri, 27 mai 2015, 23:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    perfecta dreptate generalul ceh, pina obtii acordul a 28 de state, printre care grecia, ungaria, franta, germania si alte cozi de topor sovietice, se termina razboiul...
    • +1 (7 voturi)    
      hai sa facem putina lumina (Joi, 28 mai 2015, 1:23)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Acordul celor 28 de state necesar pentru un "strike back" este si ideea de alianta defensiva asa cum este NATO. Puterea NATO nu sta numai in muschii, armele, strategia si tipul de organizare pe care o are dar si in filosofia care o anima. NATO este o alianta defensiva prin definitie si nu numai prin definitie. Generalul Ceh precum si cei care comenteaza pe aici consumand curentul calculatorului degeaba n-au inteles nimic din apartenenta la NATO si ce este NATO de fapt.
      • +2 (2 voturi)    
        Daca am vorbi doar "in principiu" (Joi, 28 mai 2015, 16:11)

        SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        Ai avea dreptate.

        Uita-te un pic in jur insa. S-a schimbat meniu.

        Daca ai fi intrebat pe cineva inainte de 2008 despre Rusia ca agresor statal ti-ar fi ras in nas.

        De atunci insa s-au intamplat si Georgia si Ukraina.

        Mai asteptam cu usa deschisa sau verificam zavoarele macar?
      • +1 (1 vot)    
        razboiul (Joi, 28 mai 2015, 17:32)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        e un fapt real cu factorul timp determinant. Asa ca generalul, ca militar, stie foarte bine ce spune.
        Pina obtii acordul de la douzeci si opt de state, agresorul si-a terminat treaba si va si bine dispus, extrem de multumit de felul in care se iau deciziile nato. Deci?
  • +3 (9 voturi)    
    ete na... (Miercuri, 27 mai 2015, 23:28)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Phutin face sarmale in foi de varza murata mai repede dea atat...
  • -4 (8 voturi)    
    Asta-i diferenta (Joi, 28 mai 2015, 2:32)

    KostasP [utilizator]

    Intre catei si DULAI. Una ar fi raspunsul nato daca Rusia ar ataca spre exemplu Norvegia iar altul daca ar ataca tarile baltice.
  • -5 (7 voturi)    
    dacă și cu parcă (Joi, 28 mai 2015, 6:26)

    @Mishu [utilizator]

    Pana acum nu au prezentat nici o dovadă validă, niște poze Photoshop și 2 băieți amenințați cu arma sa declare niște abureli.Noroc ca mai sunt oameni cu capul pe umeri în conducerea UE și nu pun botul la vrăjeală asta
  • +7 (7 voturi)    
    Ii ocupa in 2 zile, dar apoi? (Joi, 28 mai 2015, 8:15)

    BEDE [utilizator]

    Si apoi ce or sa faca? Or sa trimita in Siberia vreun milion de locuitori din acele tari? Daca nu faca asa, atunci vor fi acolo niste miscari pe langa care Euromaidanul care a fost la Kiev va fi doar o gluma. Asta si pt ca ucrainienii, ca etnie, sunt mult mai aproape de rusi decat cei din tarile baltice.
    O invazie rusa in acele tari va vi o jale pt toata Europa si pt Rusia in acelasi timp.
    • +1 (1 vot)    
      Adevarat, (Joi, 28 mai 2015, 12:59)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ce-o sa faca cu populatia, dar cu tratatele, comertul, diplomatia ? Mujicii vor lucra in fabrici, transporturi, agricultura, sanatate in locul celor asasinati sau deportati?
  • +5 (5 voturi)    
    Adevarul (Joi, 28 mai 2015, 9:07)

    rutger [utilizator]

    este ca cehii stiu bine cum e cu invazia sovieticilor c-au trait-o pe pielea lor ! Doar ca azi mai este si NATO mult mai larg, iar USA au dovedit ca nu accepta micsorarea sferei de influenta fiindca mai au si mijloacele necesare! putin doar isi arata muschii hraniti cu steroizi si propaganda, in rest este un fas !
    • -3 (5 voturi)    
      Cehii . . . (Joi, 28 mai 2015, 10:11)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      . . . au avut in secolul trecut cea mai lasa armata din Europa. Au fost acupati de trei ori( de austr-ungaria in primul razboi, de nemti in al doilea razboi si de rusi in 1968) fara sa traga un foc de arma, desi aveau o armata foarte bine echipata si instruita. Asa ca sa ne lase in pace domnul general cu rahatul in izmene! Bravul soldat Sveik avea mare dreptate!
      • +1 (1 vot)    
        nu-i (Joi, 28 mai 2015, 17:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        adevarat, in al doilea razboi au fost cedati nemtilor din lasitatea si prostia criminala a vesticilor, in primul rind a prim ministrului britanic chamberlain.
        Pe de alta parte, nu toti au balls ca finlandezii, nici conducatori ca mannerheim si nici sniperi ca ai lor. Romania a cedat basarabia urgent si fara un foc de arma, intr-o singura zi, ce sa mai vorbim de cehi...
      • +1 (1 vot)    
        in primul război mondial (Marţi, 4 august 2015, 13:21)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        cehii nu au fost ocupați de Imperiul Austro-Ungar (îi confunzi cu sîrbii) pentru că făceau parte deja din el de la 1526.
  • +8 (8 voturi)    
    ORICE BETIV POATE SA... (Joi, 28 mai 2015, 9:38)

    arheopterix [utilizator]

    scoata cutitul si sa injunghie un consummator din bar . Problema betivului incepe cind apare politia .
  • 0 (6 voturi)    
    Asta este . . . (Joi, 28 mai 2015, 10:04)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . Dobritoiu-l lor. Generali de doua parale, care isi inchipuie ca o armata, fie ea si rusa, se deplaseaza prin teritorii straine cam cu viteza acceleratului. Nimeni nu comenteaza faptul ca armata rusa nu ar putea ocupa statele baltice sau alte tari vecine dar nu in doua zile cum spune tembelul ceh sau in patru ore cum sustine infantilul roman ca ar fi ocupata Romania. Au puterea si avantajul primului atacator, pentru ca NATO niciodata nu va ataca primul pentru ca este o alianta defensiva. Dar dupa aceia ce ziceti ca vor pati atacatorii?
  • +1 (1 vot)    
    Vali cel bătrân (Luni, 3 august 2015, 13:28)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    e mai complicat de atât!
    Practic miza este ca în aceste două zile statele baltice să mențină deschise două drumuri dinspre Polonia spre Lituania (Suwalki-Kaunas și Augustow - Alytus). Mai mult ca sigur Rusia va încerca un atac dinspre Prusia Oriantală (Kaliningrad) și dinspre Grodno (Bielorusia) ca să separe teritoriul NATO de Lituania. Aici mai e și problema dacă Aviația și Flota rusă pot închide Baltica pentru NATO timp de două zile sau dacă, dimpotrivă, NATO are capacitatea să neutralizeze Flota Baltică, să debarce blindate prin porturile Riga și Tallin și să amenințe dinspre mare enclava Kaliningrad.
    Practic dacă rușii închid acel coridor dinspre Polonia izolează cele trei state baltice, și cu o schimbare politică radicală (guverne marionetă) pot pune lumea în fața faptului împlinit. Dacă nu reușesc chestia asta în două zile și NATO menține acest coridor, statele baltice pot fi recucerite printr-o contraofensivă (relieful fiind predominant plat la prima vedere ai putea zice că e un fel de tank-country, mai puțin zone precum cea în care rușii trebuie să facă mișcarea de dublă învăluire - pincer movement care, ce să vezi, e plină de păduri, lacuri și mlaștini și ca urmare nu e potrivită unei campanii de tip Blitzkrieg). Problema e că în cazul în care ar face așa ceva și le-ar ieși prost (NATO ar reuși să reacționeze și i-ar scoate afară din țările baltice) rușii mai mult ca sigur ar pierde enclava Kaliningrad.
    Și eu cred că piticul de la Kremlin Putka este o jigodie lașă care nu ar vrea să riște și să rămână în istorie drept cel ce a pierdut Kaliningradul. Mai mult, el trebuie să-l convingă să se bage în această aventură și pe tătucul Lukașenko pentru că nu se poate face un plan fezabil de cucerire în două zile a statelor baltice fără cooperarea 100% a Bielorusiei. El merge la sigur adică se răfuiește doar cu state ca Georgia și Ukraina care nu au o armată competentă și modernă și mai ales nu au alianțe...
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine sa dea D-zeu sa ne ocupe! (Luni, 28 septembrie 2015, 10:16)

    NedKelly [anonim]

    Foarte bine sper sa ne ocupe odata sa vedem si noi cum este civilizatia , decat sa stam sub dominatia exploatatoare a occidentului si sa ne domine si terorizeze neamului lui Guta si Salam mai bine ne ocupa rusii ...sa dea Dumnezeu!!!!!