Rusia lanseaza exercitii aeriene de amploare in muntii Ural si in vestul Siberiei: 12.000 de soldati si 250 de aeronave

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2015, 14:17 Actualitate | Internaţional

Rusia a inceput o serie de exercitii de aparare aeriana in muntii Ural si vestul Siberiei, in care sunt implicate 12.000 de soldati si 250 de aeronave, a anuntat marti Ministerul Apararii de la Moscova, citat de Reuters. Manevrele au inceput luni si ar urma sa se desfasoare pana joi, rolul lor fiind acela de a ajuta armata sa se pregateasca pentru un exercitiu militar de dimensiuni mai mari, programat sa se desfasoare in septembrie si denumit Tsentr-2015.

Dupa anexarea regiunii ucraienene Crimeea in 2014, Rusia a organizat mai multe exercitii militare de amploare pentru a verifica nivelul de pregatire si viteza de actiune a armatei.

Principalul punct de focus al exercitiilor, precizeaza ministerul, este dezvoltarea unui sistem de comanda in conditii de teren precum si stabilirea de masuri generale de securitate aeriana.

La exercitiile din Districtul Militar Central iau parte unitati din districtele militare vestice si sudice, precum si aeronave cu raza lunga de actiune, a adaugat ministerul.










2318 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    machetele de jucarie Tu si nu stiu ce tanc (Marţi, 26 mai 2015, 14:48)

    un domn [utilizator]

    vor fi strivite de Panda Chinezesc..INCA nu s a scurs nisipul din clepsydra..RIP Mujicia ! RIP Mazeta !
    • -2 (10 voturi)    
      oops (Marţi, 26 mai 2015, 16:16)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ti-am dat plus din greseala.
      Ma intreb cateodata daca lipsa ta de coerenta este voita.
      Daca nu... e grav...
      • -2 (6 voturi)    
        nu e voita..e naturala (Marţi, 26 mai 2015, 16:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        eu ti am dat un plus l o postare cu penele..si azi imi mentin opinia ca si apus correct de tembelismul politic de la penele...revenind la oile noastre..consider ca esti un vrajmas al Romaniei iar simpla ta executie e un fapt banal..dar un model pentru Mazeta si alte lighioane, evident acest lucru, executia se va intampla DACA Mujicia va ataca Romania...in fapt, in istorie Mujicia a incercat sa supuna Romania..insa...nu a reusit...vrei sa ii ajuti tu pe Mujici ..in Incercarea Finala ? Te asigur..ca NICI o caramida nu ramane din kremlin INTREAGA !!!
  • -4 (6 voturi)    
    lasa-i in pace (Marţi, 26 mai 2015, 16:04)

    Gustav555 [utilizator]

    Astia au inebunit cu americanismele. Prin Romania o "trupa" presupune cel putin doi membri. Imagineaza-ti ce amploare au manevrele daca multiplici "trupele" cu 2, 5 sau 100...
    Vezi, nu era de nasul lor sa foloseasca "militari".
    • +3 (3 voturi)    
      neclar (Marţi, 26 mai 2015, 16:39)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      nu inteleg ce spui. autorul articolului sa-i lase in pace pe militarii rusi fiindca militarii nu sint de nasul rusilor?
  • +1 (1 vot)    
    ce voiam sa spun (Marţi, 26 mai 2015, 16:39)

    doru001 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=gTTWokv14Ro
  • +1 (1 vot)    
    ww3 (Marţi, 26 mai 2015, 16:40)

    doru001 [utilizator]

    nu scapa nimeni. daca incepe nu scapa nimeni, e imposibil, sintem prea bine integrati si prea asemanatori.