Statul Islamic a ucis 400 de civili, majoritatea femei si copii, in orasul sirian Palmira

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 6:32 Actualitate | Internaţional

Gruparea Statul Islamic a ucis 400 de civili, majoritatea femei şi copii, în oraşul antic sirian Palmira, pe care l-a ocupat săptămâna aceasta, relatează televiziunea siriană de stat, citată de Sky News, potrivit Mediafax. Militanţii grupării jihadiste Stat Islamic au cucerit săptămâna aceasta oraşul antic Palmira, din centrul Siriei, precum şi situl său arheologic, care se află pe lista patrimoniului cultural mondial UNESCO.

Susţinătorii grupării teroriste au postat pe Internet o imagine cu steagul negru al organizaţiei, ridicat pe o citadelă veche de câteva secole.

Televiziunea de stat siriană a relatat că gruparea jihadistă a ucis 400 de civili în Palmira, majoritatea femei şi copii. Sute de cadavre puteau fi văzute pe străzile oraşului, după ce a fost ocupat de gruparea Stat Islamic.

În aceste condiţii, lordul Dannatt, fostul comandant al armatei britanice, a cerut Guvernului de la Londra să ia în considerare posibilitatea de a trimite trupe să lupte împotriva grupării SI în Siria şi Irak.

Lordul Dannatt a declarat pentru Mail on Sunday că, în opinia sa, atacurile aeriene ale coaliţiei internaţionale nu au reuşit să împiedice avansul organizaţiei extremiste. El a cerut Parlamentului să discute despre desfăşurarea a 5.000 de soldaţi de infanterie.























2124 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    PALMIRA (Luni, 25 mai 2015, 9:30)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Asemenea grozavii nu ar trebui sa aiba loc in lume.Felicitari pentru luarea de pozitie a lordului Dannat, insa o reglementare rapida ar fi obligatia organismelor internationale.La cate masacre vom mai asista?
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 25 mai 2015, 9:44)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Astia de la SI trebuie rasi de pe suprafata pamintului.
      Alto solutie nu vad...
  • -6 (8 voturi)    
    nici un comentariu (Luni, 25 mai 2015, 9:34)

    Vasili Zaitsev [utilizator]

    Dacă era Rusia parte era buluceala aici
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Luni, 25 mai 2015, 9:43)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Vasili Zaitsev

      Ai rabdare.
      Mie unul, astfel de stiri imi intorc stomacul pe dos...
      Ce sa comentezi?!?
    • +2 (2 voturi)    
      ca veni vorba de rusi... (Luni, 25 mai 2015, 10:29)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Vasili Zaitsev

      Nu aveau ei o baza in Siria?Nu sustineau pana in panzele albe conducerea acestei tari?Sau nu se baga pana cand nu ajunge SI la poarta bazei lor?

      Iar lord Dannatt are o gandire pragmatica,de fost militar;cu baietii astia n-ai ce discuta;interventie in forta,fara jumatati de masura,eventual cu sprijinul Turciei/tarilor arabe(daca vor sa acorde=legitimitate crescuta,daca nu,pica prost).Scos jihadul din cap si ajutat regimurile laice ale tarilor afectate sa isi revina.Altfel,zona e focar de infectie.Si daca se extinde pana la granita cu Israel,astia nu cred ca vor ezita prea mult.Ceea ce ar destabiliza si mai tare situatia.
      • +2 (2 voturi)    
        regimuri laice (Luni, 25 mai 2015, 11:45)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

        problema e ca acolo un regim laic nu se poate mentine decat prin dictatura. prostimea e ca la noi, cu religia pana la capat. vezi ce s-a intamplat in Egipt.
        Oricum nu se mai poate fara o interventie terestra, numai ca aia e scumpa atat la costuri materiale cat si umane.
  • +1 (3 voturi)    
    cat timp e Obama ... (Luni, 25 mai 2015, 9:45)

    DSS [utilizator]

    cat timp mai sta Hussein la Casa Alba nu vom vedea o interventie terestra, desi este imperios necesara.
    Daca nu se retrageau americanii in mod stupid acum 6 ani nu am fi avut toate grozaviile astea.
    O divizie aeropurtata parasutata la granita dintre Irak si Siria ar rezolva o buna parte din problema