Vladimir Putin a promulgat o lege care permite ca ONG-urile straine sa fie declarate "indezirabile"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2015, 10:08 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Presedintele rus Vladimir Putin a semnat sambata o lege care permite atribuirea statutului de organizatie "indezirabila" pentru ONG-uri straine si internationale, relateaza Mediafax.

"Activitatile unui ONG strain sau international care constituie o amenintare pentru bazele regimului constitutional, capacitatea de aparare sau securitatea nationala a Federatiei Ruse pot fi recunoscute drept indezirabile pe teritoriul Federatiei Ruse", se arata intr-un comunicat al Kremlinului.

Un ONG considerat "indezirabil" nu va avea dreptul sa infiinteze structuri, sa publice informatii, inclusiv in presa, si sa desfasoare proiecte in Rusia.

Potrivit noii legi, decizia privind recunoasterea unui ONG drept "indezirabil" este adoptata de catre procurorul general al tarii sau de catre adjunctul sau dupa consultarea Ministerului de Interne. Lista cu ONG-uri straine sau internationale "indezirabile" va fi publicata de Ministerul rus al Justitiei.

Atribuirea statutului de organizatie "indezirabila" antreneaza automat inghetarea activelor in Rusia pentru ONG-ul vizat. De asemenea, o organizatie considerata "indezirabila" isi va pierde dreptul de activa in Rusia, iar structurile sale vor fi inchise si publicatiile interzise.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2707 vizualizari
  • +15 (21 voturi)    
    bravos ! (Duminică, 24 mai 2015, 10:18)

    novator [utilizator]

    Atentie la centrul de prietenie romano-rus deschis de curand la Bucuresti si care are ca obiectiv "relatiile inter-umane" !
    "Indezirabilitatea" s-a legiferat la Moscova si nu la Bucuresti dar asta nu inseamna ca nu se poate legifera si aici.
    • +13 (23 voturi)    
      shentrul deschis de corlatean (Duminică, 24 mai 2015, 10:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui novator

      este usa deschsa mujicie pentru a se hrani cu informatii..daca spvromurile sunt apuse..macar sa afle mujicii ce se intampla in Romania.....sa fie clar atata vreme cat p$d este o miscare legala, mujicia obtine ce vrea....recenta spovedanie a cotroceanului bolshevic iliescovici arata..ca vulcanul noroios rosietic poate erupe in rice clipa !!!!
      • +10 (16 voturi)    
        sa speram ca SRI si SIE...... (Duminică, 24 mai 2015, 10:41)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .....sunt "pe faza" si ii vor neutraliza pe toti tradatorii "acoperiti" sau reacrivati, indiferent de functiile pe care acestia le au sau le-au avut.
        • +5 (7 voturi)    
          nu deranjati soferul doarme !!!! (Duminică, 24 mai 2015, 12:00)

          mnicku [anonim] i-a raspuns lui novator

          cam asta e atributul SRI-ului. Ma asteptam in virtutea razboiului din Ucraina sa transmita ambasadei cccp-ului\( fosta uniune sovietica) de la Bucuresti , ca nu-i momentul si ca nu vor obtine avize de functionare.

          RO a devenit in ultimii ani teren de joaca pt rusnaci, tabara de antrenament extermistii maghiari, ...etc ..... bai voi chiar nu luati atitudine ???

          Chiar ma intreb ce face SRI-ul ?? in afara de cuvinte frumoase intr-o limba de lemn specifica comunismului nu se vede decit ca-i intercepteaza pe corupti.
          • +5 (7 voturi)    
            Si daca-i intercepteaza pe (Duminică, 24 mai 2015, 13:11)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            corupti ce e? E foarte bine ca-i intercepteaza! Nu uita ca coruptia in Romania a inceput cu agentul KGB Iliescu.
          • +5 (5 voturi)    
            la prima vedere..... (Duminică, 24 mai 2015, 14:38)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            .....s-ar parea ca ai dreptate dar daca privim mai adanc, vedem ca, pe langa devoalarea coruptilor si a tuturor ticalosilor, la noi nu a reusit niciun act terorist si asta nu pentru ca nu am fi o tinta si nici ca romanul le-a furat teroristilor bomba, pentru a o vinde la fier vechi ci pentru ca niste anonimi isi fac datoria.

            Nu spun ca acestia ar fi niste sfinti sau ca nu comit si erori dar daca noi putem merge linistiti pe strada, asta li se datoreaza si lor.
    • -16 (34 voturi)    
      Clever! (Duminică, 24 mai 2015, 10:31)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui novator

      Maidanul din Ucraina a fost finantat din SUA si Occident, in mare parte tot prin asemenea "ONG"-uri.
      Stie Putin ce stie... :)
      • +8 (18 voturi)    
        conform teoriei tale imi confirmi (Duminică, 24 mai 2015, 10:43)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        ca unealta corlatzeanu a deshis shentrul mujicesc..in aproximativ aceesi idee ?
      • +15 (21 voturi)    
        cunosc aceasta melodie...... (Duminică, 24 mai 2015, 10:50)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        ....inca de pe vremea impuscatului care dadea vina pe "agenturili straine" pentru mizeria si saracia din tara, apoi de la cel ce l-a impuscat si care a chemat hoardele de mineri pentru a "planta flori" si o aud zi de zi de la ticalosii care ne-au jefuit in ultimii 25 de ani.

        Asa ca, nu cred o iota.
        • -3 (5 voturi)    
          Dar melodia asta o cunosti? (Duminică, 24 mai 2015, 14:25)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui novator

          Padurilre romanesti sint taiate fara nici o problema de ani de zile de austrieci care au platit pe toti care trebuia sa-i plateasca.

          Ce au facut cei care ar fi trebuit sa avertizeze de aceasta stare de lucruri?

          Zi-mi si mie cum a disparut a patra flota comerciala din lume?

          Zi-mi si mie cum au disparut 3.5 milioane de romani in 25 de ani?
          • +4 (6 voturi)    
            poate ca esti adolescent..... (Duminică, 24 mai 2015, 16:30)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            .....si nu intelegi ca SRI aduna informatiile si le preda organelor competente iar acestea ar trebui sa ia masurile legale impotriva infractorilor dar cand ai un parlament plin de puscariabili, care clocesc legi pentru a se apara de justitie, eeste normal sa ni se intample toate rautatile.

            In privinta flotei si a padurilor, te provoc la un test de logica: Cine crezi ca are interesul sa ascunda marseviile comise in cele doua cazuri ? SRI care este o institutie care culege informatii sau politicienii care au in subordine institutiile de ancheta asupra faptelor pe care le-ai aratat ?

            La intrebarile tale, ar trebui sa gasesti raspunsul in modul in care tu insuti ai votat.
            • +1 (3 voturi)    
              da,dar daca sri ar fi vrut (Duminică, 24 mai 2015, 18:25)

              kripton [utilizator] i-a raspuns lui novator

              li se puteau intampla chestii urate celor care nenoroceau tara.
              daca unul ar fi fost calcat de masina in lift, poate ceilalti cadeau pe ganduri: sa mai fure,sa nu mai fure...mai bine sa fure mai putin!
            • -1 (1 vot)    
              Bineinteles, sint adolescent cu cosuri (Luni, 25 mai 2015, 4:32)

              quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui novator

              Bineinteles, sint un adolescent cu cosuri.

              Ia spune-mi si mie povestile cu democratia in care s-a furat tot ce se putea fura, bonus, nea- lasat datorii pe 10 generatii de acum incolo.

              Mon cher Sherlock, jocurile de logica nu tin loc de economie nationala distrusa si cea mai mare migratie a romanilor din istoria Romaniei.

              Nu se poate ca nimeni care trebuia sa traga semnalul de alarma nu a facut-o.

              Nu vreau sa fiu pesimist, dar Romania este pe marginea disparitiei ca stat national.

              Dar cum am scris sint un doar adolsencent.
      • -9 (23 voturi)    
        ochiul si timpanul de peste mari (Duminică, 24 mai 2015, 10:52)

        nico [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        cei ce sar imediat sa critice (adica sa arunce cu laturi in) aceasta miscare a lui putin, sa se uite putin la ce a votat senatul de peste ocean cu privire la ochiul si timpanul de acolo: ascultati si interceptati baieti pe toata lumea, de acasa, ca de afara nu mai spun ..
        • +5 (7 voturi)    
          iepuras (Duminică, 24 mai 2015, 15:02)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nico

          1. senatul US nu a dat nici-o lege care interzice ONG-urile cu sprijin extern
          2. In Rusia nici macar nu se vorbeste despre activitatea FSB-ului d-apai sa se mai dea legi care sa limiteze in vreun fel activitatea acestora.

          Deci compari mere cu pere (putrede)
      • +3 (15 voturi)    
        Si dai cu minus ... (Duminică, 24 mai 2015, 10:54)

        Zulu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        "Clever" realizezi ca adevarul doare sau e sarcina de servici sa nu se afle ... Asa te vor ingropa in minusuri!
  • +9 (15 voturi)    
    Korea 2 (Duminică, 24 mai 2015, 11:03)

    Benny [anonim]

    North Korea 2, nu degeaba sunt vecini.
    • -4 (12 voturi)    
      south korea e si ea (Duminică, 24 mai 2015, 11:41)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Benny

      vecina cu north korea dar nu e k federatia rusa - alt vecin. analogie de 2 bani.
  • -5 (21 voturi)    
    makes sense (Duminică, 24 mai 2015, 11:16)

    demaGOGU [utilizator]

    dpdv strateig, oengeurile reprezinta bratul "civil" al politicii de expansiune a occidentului
    • -9 (13 voturi)    
      in maxim 2 ani (Duminică, 24 mai 2015, 11:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      in mujicia se va comunica oficial in engleza-franceza-germana, colonia mujicia va deservi gratis cu energie UE, dictatorl Phutin va vedea asta la televizor...dintr o celula....
      • 0 (10 voturi)    
        domnule (Duminică, 24 mai 2015, 12:52)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        rusii suint dusmanii nostrii traditionali,dar a-i subestima este grava greseala
        daca iti imaginezi ca vor ceda usor unui occident decadent te inseli.
        vor face razboi patriotic,au un fuhrer si constiinta faptului ca occidentul este o adunatura de sodomiti
        Rusia ar putea fi invinsa de o coalitie de natiuni europene crestine si nationaliste la randul lor,ceea ce nu mai exista.
        Europa actuala nu are nici o motivatie sa se puna cu rusia desi tehnologic ar fi in avantaj.
        iar vladimir vladimirovici nu va iesi din kremlin decat cu picioarele inainte. asta e rus sadea nu un gunoi ca adi nastase sau ponta.
      • -3 (5 voturi)    
        In Romania (Duminică, 24 mai 2015, 14:28)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        In maxim doi ani in Romania nu vor mai ramine paduri de taiat.

        Nu te mai da lovit de ce se intimpla la alti uita-te in curtea ta ca iti fura toti din ea.
    • +7 (13 voturi)    
      + " agenturilii " Gogule !! (ai uitat ?) (Duminică, 24 mai 2015, 11:33)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Putin,putzin, numai cu votca gratis-i mai ametzeste pe rusi !
      Benzina sintetica & gaze lichefiate ....&gaze de sist si--i gata Putinelu KaGB-ebelul .
  • +6 (14 voturi)    
    Ca sa clarificam, (Duminică, 24 mai 2015, 11:20)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    in Rusia lui Putin, "indezirabil"="inamic al statului".
  • -6 (18 voturi)    
    face omul ce vrea (Duminică, 24 mai 2015, 11:38)

    kripton [utilizator]

    in tara lui.
    pe cand va deveni indezirabil si FMI la bucuresti??
  • -9 (9 voturi)    
    indezirabili (Duminică, 24 mai 2015, 12:02)

    xanti [utilizator]

    Asa sa fie si partidele de dreapta de la noi.
    • 0 (8 voturi)    
      daac mai poate cineva (Duminică, 24 mai 2015, 12:54)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sa scoata romania din noroi,sunt partidele de dreapta. desigur nu pdl-pnl care sunt de centru nu de dreapta
      • -3 (5 voturi)    
        cum sa nu (Duminică, 24 mai 2015, 15:49)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Conventia democratica,PNTCD,PDL,s-a ales praful de romania pe vremea lor.
        • +1 (3 voturi)    
          alea erau partide de (Duminică, 24 mai 2015, 18:28)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          mucava nu de dreapta.
  • +6 (6 voturi)    
    Da (Duminică, 24 mai 2015, 12:42)

    thor [anonim]

    Face ce vrea la el in tara, ca e mosia lui.
    Asa cum fac ce vor si parlamentaro-hotii din Romania, care se cred tot pe mosia lor.
    • +2 (6 voturi)    
      daca poporului nu-i convine, (Duminică, 24 mai 2015, 14:02)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui thor

      sa faca ceva si in romania si in rusia.
  • +2 (4 voturi)    
    Acelasi dulce stil (Duminică, 24 mai 2015, 16:26)

    sile [anonim]

    Decizia o ia procurorul general sau adjunctul sau. Nu se pune problema vreunui proces, vreunei sanse acordate ONG-ului de a raspunde acuzatiilor. Si cu toate astea se gasesc destui idioti care sa spuna ca asta e o masura buna. Ma rog, e buna pentru mafia KGB-ista. Si Iliescu tot cu "liniste" ne imbia.
  • -3 (3 voturi)    
    Presupun.... (Duminică, 24 mai 2015, 19:03)

    newlook [utilizator]

    Presupun...ca daca s-ar face un referendum IN CUNOSTINTA DE CAUZA (cine finanteaza, cine e in spatele lor, care sunt interesele, care sunt centrele de comanda)...70% din populatia Romaniei ar vota desfiintarea imediata a ONG-urilor straine.

    Lucrurile ar sta asemanator si in alte tari care au descoperit recent placerea democratiei dirijate de Soros, CIA si multinationale.