Rusia va crea un pod aerian pentru alimentarea trupelor rusesti din Transnistria

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2015, 0:37 Actualitate | Internaţional

Rusia a anuntat va crea un pod aerian pentru a alimenta trupele rusesti din Transnistria, informeaza Digi24. Initiativa Moscovei este o reactie  la anuntul facut de statul ucrainean, care a retras dreptul de tranzit al Armatei ruse pe teritoriul sau.

Declaratia a fost facuta de un oficial din cadrul Ministerului rus al Apararii, potrivit caruia decizia Kievului nu va impiedica Rusia sa-si mentina in continuare trupe in regiunea separatista.

Totodata, Moscova a aratat ca, in opinia sa, decizia Ucrainei nu face altceva decat sa provoace o escaladare a tensiunilor din regiune.

Odata cu interzicerea tranzitului, Ucraina a renuntat si la cooperarea cu Rusia in domeniul spionajului militar si al protectiei reciproce a informatiilor clasificate.

Rusia are stationati in jur de 1.500 de soldati pe teritoriul regiunii separatiste Transnistria.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10262 vizualizari
  • +10 (20 voturi)    
    i-auzi ma (Sâmbătă, 23 mai 2015, 1:18)

    stefan2008 [utilizator]

    si peste ce rau fac ei podu ala aerian?
  • +14 (18 voturi)    
    cred ca mai degraba tunelul subteran ar fi solutia (Sâmbătă, 23 mai 2015, 1:44)

    mbembe [utilizator]

    Ca sa ajunga un avion in Transnistria ar trebui sa treaca de frontiera ucraineana sau romaneasca...
    Cam subtire ar fi podul...
    Asa ca un tunel ar fi mai sigur :D
    • +9 (11 voturi)    
      nu va precipitati (Sâmbătă, 23 mai 2015, 8:26)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Au si rusii prostii lor care "vorbeste si nu gandeste".
      S-a trezit martafoiul din betie si a spus o negandita, pentru ca, "oficialul" din cadrul Ministerului rus al Apararii, "trebuia" sa spuna si el ceva.
  • +8 (10 voturi)    
    ce cauta acolo? (Sâmbătă, 23 mai 2015, 6:29)

    sile [anonim]

    Ce cauta trupele rusesti pe teritoriul altui stat, care se opune prezentei lor? Sa pleca acasa la ei.
  • +8 (10 voturi)    
    nu conteaza pe unde trece... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 7:25)

    Lucky1 [utilizator]

    ...podul aerian. Conteaza ca este o solutie care implica costuri si riscuri mult mai mari si, mai ales, nu mai sunt lasati sa calce Ucraina cu bocancii soldatilor rusi.
  • +6 (8 voturi)    
    desigur (Sâmbătă, 23 mai 2015, 9:07)

    chiuariu [utilizator]

    ca tranzitul va fi facut prin aeroportul chisinau, altele nu prea sunt in zona.
    • +5 (5 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 23 mai 2015, 14:02)

      CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      International air travellers rely on the airport in Chișinău, the Moldovan capital, or the airport in Odessa, in Ukraine.
      citat din:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Transnistria
  • +10 (10 voturi)    
    Armata a 14a (Sâmbătă, 23 mai 2015, 10:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar parca mujicstan se angajase sa isi retraga armatele de ocupatie de pe teritoriul moldovean. Este o ocazie excelenta sa se care in cocina lor sovietica!
  • +7 (7 voturi)    
    Poate ..... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 10:22)

    NicolaeA [utilizator]

    un pod balistic !
  • +5 (7 voturi)    
    Mai precis: (Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:20)

    jas [utilizator]

    un pod aerian intre Federatia Rusa si Republica Moldova.
    • +6 (6 voturi)    
      Daca il fac pentru evacuarea trupelor (Sâmbătă, 23 mai 2015, 17:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui jas

      din Transnistria e OK.
  • +4 (6 voturi)    
    Copiii inca mai canta (Sâmbătă, 23 mai 2015, 15:18)

    Paul [anonim]

    Copiii inca mai canta cand se joaca:
    "Podul de piatra...
    S-a daramat...
    A veeenit apaaaa
    Si l-a luat..."
    Apa istoriei ia si podul soviectic. Sa speam ca nu vor fi victime cand se anunta evenimentul la stiri.
  • +6 (6 voturi)    
    Iata consecintele acordului facut cu Kerry (Sâmbătă, 23 mai 2015, 15:50)

    Petre [anonim]

    Kerry a devenit un "Chamberlain" ! Asta ne va costa. Stim de la Hitler. De acum incolo drumul lui Putin catre europa rasariteana este deschis ! Cat de cruda este istoria ! Cum isi pot pierde dupa 70 de ani, orice simt al realitatii, pe care in postarile mele, la toti. inclusiv liderilor lumii, le-am sugerat sa citeasca sau sa reciteasca cartea publicata dupa al doilea razboi mondial de Genevieve Tabouis ”20 ANS SUSPENSE DIPLOMATIQUE” ca sa inteleaga ce urmeaza cand te retragi lipsit de fermitate in fata unui conducator politic lipsit de scrupule, chiar daca comportarea lui are la baza o suferinta sau alte tulburari comportamentale. Putin se poarta cu Merkel, Holande si Porosenco, ca seful de banda care intra in gospodaria care trebuie jefuita, si tine de vorba pe stapan si pe musafiri, in timp ce banda opereaza, pe nebagate seama, astfel ca la sfarsitul vizitei, sa se arate, neputincios ca nu va putea sa determine pe cei din banda, sa restitue, ceeace si-au insusit deja. Sunt foarte trist ca se intampla asa ! Ca sa se evite acum un al treilea razboi mondial, depinde de resursele Federatiei Ruse de a gasi un nou "Gorbaciov" dornic sa faca impreuna cu UE. o "casa europeana" care sa cupleze tehnologia Europei Occidentale cu rezervele materiale si energetice ale Federatiei Ruse. Romania care este prinsa la mijloc, va trebui sa joace cartea castigatoare, asa cum a facut Regele Ferdinant si Regina Maria, in timpul primului razboi mondial ! Asta este rolul istoric al lui Iohannis ! Vom vedea cum se va descurca !
    • 0 (0 voturi)    
      "un gorbaciov" (Duminică, 24 mai 2015, 16:59)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      gorbaciovul asta a dus la destabilizarea europei si asiei, la razboaie in balcani, afganistani, razboaie intre republicile fostului imperiu, a dus la raspandirea islamizmului in lume...
      daca mai vine "un gorbaciov" care sa distruga Rusia de tot- talibanii o sa ajunga pana in Londra si Madrid (unde deja au multi fani).
      Cauta pe google sa vezi cate milioane de oameni au murit decand cortina a picat si rusii au fost inlocuiti de "alti stapanii lumii" si o sa vrei sa ai o bariera intre talibani/islamisti si Europa, iar Rusia e un filtru mare, capabil sa opreasca "hoardele" ce executa acum sute de civili in Irak si Siria!
  • +7 (7 voturi)    
    Asta implica... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 15:57)

    KostasP [utilizator]

    Costuri enorme. Constructia unui aeroport militar in transnistria, mentenanta, sute de oameni calificati...ca sa mentina 1500 de natarai..
    • +5 (5 voturi)    
      miza e mai mare (Sâmbătă, 23 mai 2015, 16:34)

      adma [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      cei 1500 de natarai sunt doar niste pioni, putea sa fie si 10, dar important e ca sunt acolo si flutura steagul rusesc
  • +4 (4 voturi)    
    De ce (Sâmbătă, 23 mai 2015, 17:47)

    cetatean [anonim]

    De ce nu fac o intelegere cu Timofti presedintele R.Moldova. Doar este din partidul comunist si a permis furtul celor 750 de milioane de dolari din bancile de stat.
    Sau pentru acest pod aerian erau intentionati banii?
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 24 mai 2015, 0:52)

    rerenenegate [utilizator]

    Un pod aerian nu e legal, desi nu cred ca-i intereseaza pe rusi aspectul asta (poate unul spatial?). Sper sa moara soldatii rusi in chinuri dupa 2 luni de foame.... De fapt sper sa moara toti rusii la fel...
    • -3 (3 voturi)    
      Pod aerian (Duminică, 24 mai 2015, 7:50)

      Sandu Carsiuale [anonim] i-a raspuns lui rerenenegate

      E, uite batmen ca nu mor caii cind vor cainii , ci traiesc si creaza si o cultura , care este cu muuuuult mai sus decit a noastra ,a romanilor care le vrem moartea , si mai au si singe in instalatie sa spuna de unii singuri ,un NU hotarit intereselor celor care ne conduc din America . Crezi ca cei care mor de foame ar putea sa faca asta ??? Sau noi romanii ,am putea sa facem la fel si sa devenim suverani ??? Cred ca nu , si de aici vine si frustrarea noastra , ca nu ne acceptam statutul de tara mica si tot ii musca de cur , probabil de foame , pe rusi.
      O duminica placuta
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Duminică, 24 mai 2015, 11:41)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui Sandu Carsiuale

        Care e ma rusule cultura voastra? Va doare cand vi se spune in fata. Eu gasesc in cultura albaneza (care e o tara mult mai mica) valori mai mari decat in cea rusa (si sa nu-mi dai exemple de ucrainieni, georgieni, evrei, etc...). Ia mai stati cu sangele vostru din instalatie cu capul sub picioarele tarilor, lui Stalin (georgian) sau Putin, acolo unde va place de altfel, de unde va curge vodka si magiun. Ca vad ca va place daca aveti sange in instalatie dar tot acolo stati.
        Iar legat de "noi romanii", gasesc si eu defecte, dar prefer sa le spun/gandesc eu sau cineva de aici, decat un rusofon admirator a unei natii de doi bani.