Patriarhul Kirill, dezgustat de Eurovision si cantaretele cu barba, spera ca Rusia va pierde

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2015, 20:02 Actualitate | Internaţional

Patriarhul Kirill
Foto: Captura YouTube
Patriarhul Bisericii Ortodoxe ruse, Kirill, si-a exprimat speranta ca Rusia va pierde la Eurovision, pentru a evita o invazie de "cantarete cu barba" in Rusia, anul viitor, referinta la travestitul austriac Conchita Wurst, scrie AFP.

Polina Gagarina, reprezentanta rusa la Eurovision in acest an, este citata in mod regulat printre favoritii finalei din acest an, care are loc sambata la Viena. Daca va castiga, urmatoarea editie se va desfasura in Rusia, potrivit regulilor concursului.

O perspectiva inimaginabila pentru patriarhul Rusiei, potrivit caruia concursul va aduce in tara sa "cantarete cu barba" si valori "contra naturii pentru cultura noastra".

In opinia sa, pentru a contra Eurovision, seful bisericii ortodoxe crede ca ar trebui sustinute "cantecele de leagan, cantecele bisericesti si cantecele patriotice".

"Trebuie sa ne organizam propriile noastre concursuri care vor promova cultura noastra, pentru a o arata lumii intregi", a sustinut acesta, citat de agentia rusa Ria Novosti.

In 2014, victoria Conchitei Wurst a fost denuntata de numerosi responsabili rusi, Biserica Ortodoxa vorbind despre o victorie care "legitimeaza pacatul".










5514 vizualizari
  • +5 (31 voturi)    
    Da de ce șefu` (Joi, 21 mai 2015, 20:06)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Nu sunteti voi bărboșii pădurilor? Ce valori contra culturii? Nu Ivan cel Groaznic v-a obligat să purtați barbă pentru ca să vp asemănați cu Iisus? :))
    • +3 (11 voturi)    
      Cumva cei de la BOR sint mai occidentali? (Joi, 21 mai 2015, 22:23)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Cumva cei de la BOR sint mai occidentali?
  • +5 (11 voturi)    
    CW (Joi, 21 mai 2015, 20:17)

    kronk [utilizator]

    Chiar asa.Va e frica ca va prinde pe la colturi ca sunteti cazuti in pacat.Barbosi cu barbosi.Plus ca la cotizatie banii iau alta directie.
  • +6 (10 voturi)    
    are dreptate popa! (Joi, 21 mai 2015, 21:01)

    ampersand [utilizator]

    Nu numai ca trebuie interzisi alde Queen, Placebo, Bronski Beat, Soft Cell, Frankie Goes to Hollywood sau Right Said Fred (ca sa enumar cateva formatii ce-mi vin in minte) dar ar trebui sa luam la puricat si creatii cu un mesaj subliminal vadit din folclorul nostru.

    Sanie cu zurgalai, frumosi sunt calutii tai - zoofilie de la o posta!

    Frumoasa-i vecina noastra, scoate capul pe fereastra - sa ravnim la nevasta aproapelui nostru?

    Ca sa nu mai vorbesc de Miorita - culmea indecentei si pervesitatii! A vazut cineva scena cu oaia Daisy din "Tot ce-ati vrut mereu sa cunoasteti despre sex dar v-a fost rusine sa-ntrebati" al lui Woody Allen - el insusi un pervers nenorocit, si evreu american pe deasupra?

    https://www.youtube.com/watch?v=B94lP-fZyLk
  • +1 (13 voturi)    
    sunt de acord (Joi, 21 mai 2015, 21:27)

    andrei [anonim]

    si eu ma tem sa nu castigam. Pe ai lor i-au terminat deja, ultima reduta mai e pe aici prin est. Eurovisionu e un fel de gay fest.
  • +4 (8 voturi)    
    Eurovision nu-i pentru muzică religioasă. (Vineri, 22 mai 2015, 9:14)

    vali47 [utilizator]

    Prostul este și fudul.Patriarhul Kirill.Dacă ar fi deștept ar organiza un concurs de muzică religioasă și nu ar comenta la ce nu se pricepe.Presupun că se pricepe la muzică religioasă!
  • +2 (6 voturi)    
    Si noi speram sa piarda (Vineri, 22 mai 2015, 9:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si nu numai Eurovisionul ci si politica agresiva de ocupare a unor teritorii straine, de incercare de influentare a unor guverne, de santaj cu energie. Speram sa piada si ineptul regim militaro-nationalist al lui putin.
  • +3 (3 voturi)    
    Da ce casca de aur (Vineri, 22 mai 2015, 13:55)

    tavyy [anonim]

    Ce casca de aur are sobolanu'. N-are treaba...
  • 0 (0 voturi)    
    Ironic (Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:45)

    tudor74 [utilizator]

    Niste barbosi imbracati in rochii care canta in biserici sunt impotriva altor barbosi in rochii sa cante pe scena.