Ucraina suspenda cooperarea militara cu Rusia, inclusiv dreptul de tranzit spre Transnistria

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2015, 15:53 Actualitate | Internaţional

Parlamentul Ucrainei a votat joi sa suspende cooperarea militara cu Rusia, inclusiv dreptul de tranzit spre regiunea separatista moldoveana Transnistria, relateaza agentia Associated Press, citata de Mediafax.

Verhovna Rada a votat anularea a cinci acorduri de cooperare, inclusiv unul care oferea armatei ruse drept de tranzit spre Republica Moldova, al carei teritoriu este partial controlat de un guvern separatist sustinut de Moscova.

Relatiile dintre Rusia si Ucraina s-au deteriorat dupa inlaturarea de la putere, in februarie 2014, a presedintelui ucrainean prorus Viktor Ianukovici. Ulterior, Rusia a anexat peninsula ucraineana Crimeea. Kievul acuza de asemenea Moscova ca ii sustine cu armament si trupe pe separatistii din estul Ucrainei.

Indepartandu-se de Rusia, Ucraina a cautat tot mai mult asistenta din partea NATO, o organizatie la care actualul Guvern de la Kiev spera sa adere la un moment dat.

Rusia are aproximativ 1.500 de militari in Transnistria, un teritoriu separatist din Republica Moldova situat la granita cu Ucraina. Anularea dreptului de tranzit pentru aceste trupe creeaza o problema logistica pentru Rusia si deocamdata nu se intrevede nicio solutie.

"Dupa cum se prezinta situatia, trebuie sa ne gandim si sa gasim o solutie. Nu ar trebui sa renuntam la Transnistria si Moldova", a declarat Vladimir Komoedov, presedintele Comisiei de aparare din Camera inferioara a Parlamentului rus, potrivit agentiei de presa Interfax.

El a adaugat insa ca Rusia nu va lua masuri de retorsiune pentru moment.

Printre acordurile anulate joi de Parlamentul ucrainean figureaza unul privind cooperarea in domeniul militar, semnat de Guvernele rus si ucrainean la Soci pe 25 noiembrie 1995 si ratificat de Legislativul de la Kiev la 10 ianuarie 2002, relateaza Interfax Ucraina in pagina electronica.

Verhovna Rada a anulat de asemenea acordurile dintre Guvernele ucrainean si rus privind organizarea transporturilor militare interstatale si a platilor aferente, privind cooperarea in domeniul spionajului militar si privind protectia reciproca a informatiilor clasificate.










4223 vizualizari
  • +23 (23 voturi)    
    E din ce in ce mai bine (Joi, 21 mai 2015, 16:03)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    pentru Rusia.

    Sa vina Lavrov sa declare ca interzicerea tranzitului este un lucru bun si ca pune "inamicii statului" intr-o pozitie in care pot fi eliminati cu usurinta de eroii Spetsnaz!

    Stiti voi care Spetsnaz, aia care mor in Ucraina si sunt ingropati in secret in Rusia, folositi fara scrupule de catre tsarul de la Kremlin.
  • +18 (18 voturi)    
    cica: (Joi, 21 mai 2015, 16:33)

    outside_the_wall [utilizator]

    "Nu ar trebui sa renuntam la Transnistria si Moldova", a declarat Vladimir Komoedov. Ba da, chiar ca ar trebui. Ia, vedeti-va voi de oalele voastre!
  • +17 (17 voturi)    
    Gura mincinosului adevar graieste (Joi, 21 mai 2015, 16:41)

    LiviuX [utilizator]

    "Nu ar trebui sa renuntam la Transnistria si Moldova". Deci e clar ca ei considera Moldova ca fiind a lor. De Transnistria se stia de mult, dar de Moldova inca nu o afirmasera asa de clar...
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Joi, 21 mai 2015, 16:46)

    a.nonim [utilizator]

    Intrebarea e de ce Ucraina mai avea relatii militare cu Rusia? Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata...
    • +10 (10 voturi)    
      relatii militare (Joi, 21 mai 2015, 17:03)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      foarte calduroase....
  • -7 (19 voturi)    
    Iațeniuk: Après moi, le déluge (Joi, 21 mai 2015, 18:16)

    zizin [utilizator]

    Declarația lui Iațeniuk în ședința de guvern de ieri, 20 mai 2015:
    citat:
    - Federația Rusă este un stat agresor,
    - Federația Rusă a anexat ilegal Crimeea,
    - Rusia efectuează intervenție militară în regiunile Donețk și Lugansk,
    - Rusia reprezintă un pericol pentru statul ucrainean și integritatea sa teritorială,
    - ca atare, Cabinetul de Miniștri al Ucrainei rupe Acordul de cooperare tehnico-militară cu Rusia din 1993.
    citat închis

    Show gratuit și infantil, căci acordul era de facto terminat încă din martie 2014, și între timp Rusia a reușit să substituie cu succes, în proporție de 90%, importurile de tehnică militară ce aveau legătură cu Ucraina.

    La spargerea URSS la începutul anilor 1990, Ucraina s-a procopsit cu aproape o treime din întreprinderile și de centrele de proiectare pentru rachete și industria aviatică din URSS. La 26 mai 1993 la Kiev a fost semnat un acord între Guvernul Federației Ruse și Guvernul Ucrainei privind cooperarea tehnico-militară.

    De toate acele întreprinderi și centre de proiectare din Ucraina s-a ales astăzi praful.

    http://s2.postimg.org/w5odqi3op/ukr_mess.jpg
    • +8 (8 voturi)    
      Rusia a folosit convoaiele "umanitare" (Joi, 21 mai 2015, 18:41)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ca sa fure tehnica militara din Ucraina:

      http://investmentwatchblog.com/wtf-as-russian-aid-trucks-return-home-ukraine-accuses-them-of-stealing-military-equipment/

      Tu crezi ca Putin pacaleste pe cineva ?
      • -5 (7 voturi)    
        Good night and sweet repose (Joi, 21 mai 2015, 19:40)

        zizin [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Cu un link la o postare din august 2014 de pe un site de blog-uri care începe cu ”what the f*uck” și care citează balivernele unui Andriy Lysenko ”purtător de cuvânt militar al Ucrainei” un mincinos patentat, în mod sigur cel păcălit ești chiar tu.

        Amăgește-te în continuare!
    • +4 (4 voturi)    
      Minus infinit pentru tine, patriotule (Joi, 21 mai 2015, 22:00)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Pai ma - a cui e Basarabia, a noastra sau a rusilor ?
    • +3 (3 voturi)    
      Minus infinit pentru tine, patriotule (Joi, 21 mai 2015, 22:00)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Pai ma - a cui e Basarabia, a noastra sau a rusilor ?
  • +3 (7 voturi)    
    croiește mama rusia drum singură (Joi, 21 mai 2015, 19:07)

    tba [utilizator]

    sa vedeti voi acum ce drum larg face rusia pana la Tiraspol.
    ii doare la basca de decizia Ucrainei
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 21 mai 2015, 21:37)

    rocknum [utilizator]

    Ce?
    abia acu s-au trezit?
    carevasazica ei inca mai aveau tratate militare? sau tratate de orice fel? :))

    frate...
  • +1 (5 voturi)    
    Tineti minte... (Joi, 21 mai 2015, 23:44)

    ghest [utilizator]

    ...trolli pro-ucrainieni cum spumegau pentru Ucraina imediat dupa ce a inceput tot tambalaul asta? Niciodata n-am inteles aceasta explozie de simpatie pe Hotnews.

    Luati aminte, Ucraina a fost complice Rusiei in crearea Transnistriei, iar acum plange cand are parte de EXACT de aceeasi situatie. Singurul sentiment corect fata de Ucraina e Schadenfreude.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 22 mai 2015, 11:15)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui ghest

      Asa este, Ucraina a luat intotdeauna partea Rusiei in problema Moldovei. Ba, in 2005 a existat un plan propus chiar de Porosenko pentru Transnistria care prevedea independenta regiunii
      https://mariusmioc.wordpress.com/2014/05/26/miliardarul-basarabean-petro-porosenco-noul-presedinte-al-ucrainei-sa-ne-amintim-de-planul-porosenco-pentru-transnistria/
      Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa profitam de turnura relatiilor ruso-ucrainene...