Djohar Tsarnaev a fost condamnat la moarte pentru atacurile din Boston din 2013

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2015, 22:45 Actualitate | Internaţional

Djokhar Tsarnaev
Foto: Agerpres/AP
Djohar Tsarnaev a fost condamnat la moarte pentru implicare in atentatul comis la maratonul din Boston, in 2013. Cei 12 jurati au trebuit sa decida intre pedeapsa cu moartea si inchisoarea pe viata pentru Djohar Tsarnaev. Juriul federal a deliberat timp de 14 ore si a decis ca Tsarnaev, in varsta de 21 de ani, sa fie executat prin injectie letala.

Avocatii lui Tsarnaev au sustinut ca, la momentul comiterii atacului, Djohar, la acea vreme in varsta de 19 ani, il privea cu admiratie pe fratele sau mai mare, Tamerlan, in varsta de 26 de ani, si ca a fost puternic influentat de el.

Potrivit CNN, Djohar n-a avut vreo reactie deosebita la citirea verdictului. Tanarul de origine cecena a fost gasit vinovat pentru toate cele 30 de capete de acuzare, pentru 17 dintre acestea fiind prevazuta pedeapsa capitala.

Ministrul american la Justitiei: "Stim prea bine ca acest verdict nu va vindeca sufletele celor care i-au pierdut pe cei dragi si nici spiritele celor care au suferit un prejudiciu din cauza acestor acte pline de lasitate. Dar pedeapsa capitala este o pedeapsa adecvata pentru aceste crime atroce".

Fratele lui Djohar, Tamerlan Tsarnaev, a fost ucis in timpul confruntarii cu politia la 18 aprilie 2013, la doar cateva ore dupa ce autoritatile au prezentat fotografiile lor. Djohar a fost arestat la 19 aprilie, grav ranit, ascuns in suburbiile Bostonului.

Trei persoane au fost ucise, inclusiv un copil de 8 ani, si alte 264 au fost ranite. 17 persoane au suferit amputatii in momentul exploziei celor doua bombe puse de fratii de origine cecena, aproape de linia de sosire a maratonului din Boston in 15 aprilie 2013.

Dublul atac le-a amintit americanilor de atentatele de la 11 septembrie. Unele victime, cum ar fi Liz Norden, ai carei doi fii s-au ales cu picioarele amputate si-au promis sa nu lipseasca o zi de la proces pentru a incerca sa inteleaga de ce tanarul un musulman de origine cecena, a facut acest gest, scrie AFP.


Citeste mai multe despre   









8650 vizualizari
  • +10 (32 voturi)    
    prea multe (Vineri, 15 mai 2015, 23:28)

    kripton [utilizator]

    nu sunt de inteles,doamna liz norden.
    unii sunt prosti de la natura;atat ii duce capul,sa puna bombe ca sa arate ca A'llah akbar!
    apoi se lamenteaza avocatii ca stai sa vezi ca nu stia ce face...(in arabia saudita tipul era de mult decapitat si ingropat pt porcaria pe care a facut-o)
    intr-adevar,nu stia ce face,dar problema este ca a omorat un copil de 8 ani si a ranit cateva sute de oameni.
    asemenea ispravi mai realizeaza doar guvernul romaniei,care reuseste sa lase mii de bolnavi de boli grave fara tratament sau o tara intreaga fara sosele de calitate (consecinta fiind sute morti/an in accidente datorate infrastructurii)
    baiatul de mai sus trebuie executat,nu pt ca a fost prost,ci ca sa i-a aminte alti nebuni+escrocii.
    si clasa politica din romania sa i-a aminte: in democracy dura lex sed lex.
    le vine si lor randul.inshallah!!
    • -34 (42 voturi)    
      Djohar Tarnaev e un personaj fictiv ca Ben Laden (Sâmbătă, 16 mai 2015, 2:30)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Nu se cunosc autorii atentatului de la Boston. Djohar Tarnaev este un personaj fictiv, tip Ben Laden, inventat pentru a demonstra ca guvernul american isi face datoria si prinde autorii atentatelor.
      • +15 (17 voturi)    
        Bombele (Sâmbătă, 16 mai 2015, 9:32)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Eu unul mi-as fi dorit ca bombele sa fie fictive.
      • +16 (20 voturi)    
        serios ? (Sâmbătă, 16 mai 2015, 9:36)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Ai citit asta azi diminata intre notele FSB cand ti-au zis ce sa zici ?
      • +4 (8 voturi)    
        Trezeste-te "dumitreca"! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 14:01)

        PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        Nu condamni la pedeapsa capitala un personaj care nu exista! Intra pe HotNews-Facebook, ca sa vezi fotografiile pe care le-am posta acolo! Si mai vorbim!
      • +3 (5 voturi)    
        si victimile sunt fictive ? (Sâmbătă, 16 mai 2015, 15:35)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        .
      • +3 (3 voturi)    
        pff (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:54)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        E la fel de fictiv ca dumneata, sau precum coruptii din Romania adica in mintea celor care credeau ca totul poate ramane nepedepsit pentru ca vremurile sunt de asa natura incat totul este permis !..dar vremurile se mai schimba sau socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din piata !
    • +1 (7 voturi)    
      of (Sâmbătă, 16 mai 2015, 12:06)

      sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      cum se leaga toate de mocirla interna din capul nostru de romani. doar gramatica nu se prinde.
  • +9 (15 voturi)    
    neclar: (Sâmbătă, 16 mai 2015, 0:01)

    victor L [utilizator]

    -" Este asteptat ca procesul sa dureze cel putin trei luni".
    Daca a fost condamnat, ce proces sa mai dureze?
    • +6 (12 voturi)    
      Procesul de injectare (Sâmbătă, 16 mai 2015, 2:41)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cate un microgram pe ora.
    • +6 (8 voturi)    
      Multumim! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 5:55)

      Narcis Anton [hotnews.ro] i-a raspuns lui victor L

      Am corectat. Multumim!
    • +2 (8 voturi)    
      Grigore Alexandrescu - "Ursul si vulpea" (Sâmbătă, 16 mai 2015, 9:19)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Abuzul, tâlhăria avem să le stârpim,
      Şi legea criminală s-o îmbunătăţim;
      Căci pe vinovaţi tigrul întâi îi judeca
      Ş-apoi îi sugruma."

      - "Dar voi ce-o să le faceţi?"

      - "Noi o să-i sugrumăm
      Ş-apoi să-i judecăm."
    • +3 (3 voturi)    
      FOARTE SIMPLU! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:03)

      PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Aceasta este o sentinta a primei instante de judecata! Exista, ca in sistemul nostru juridic, mai multe cai de atac si mai multe instante structurate ierarhic, care judeca succesiv cauza, iar in final instanta cea mai inalta da o sentinta definitiva si irevocabila!
      Probabil ca avocatii lui Djokhar Tsarnaev spera sa reuseasca sa-l scape pe clientul lor de pedeapsa capitala! Nu vreau sa fac nici un pronostic, dar "beneficiind" de 30 de capete de acuzare, din care pentru 17 codul penal american prevede pedeapsa capitala, sansele lui Djokhar de as salva viata sunt minime! Si chiar daca se intampla o minune si va scapa de injectia letala, potrivit sistemului penal american(anglo-saxon), va primi pentru fiecare capat de acuzare o pedeapsa cu "inchisoare pe viata fara drept de eliberare conditionata"! Imi este imposibil sa fac vreo subpozitie si sa spun care este "alternativa" cea mai buna! Un lucru devine din ce in ce mai clar: "visul american" al familiei Tsarnaev se termina intr-un mod dezastruos: Tamerlan a fost ucis in confruntarea cu urmaritorii sai, Djokhar este condamnat la moarte, Bella Tsarnaeva, sora celor doi atentatori, este acuzata de justitia americana de posesie şi trafic de marijuana, iar pentru Zubedat Tsarnaeva, mama celor trei, justitia americana a emis un mandat de arestare pentru furt de haine dintr-un supermarket. "Socul cultural" suferit de familia Tsarnaev la contacul cu realitatea americana a fost devastator!
  • +7 (23 voturi)    
    foarte bine! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 2:19)

    giigi [utilizator]

    sa-i fie drumul greu spre raiul cu cele saptes-doua de fecioare pe care i l-a promis allah.
    in general justitia americana e politizata si multi scapa pe motiv ca-s discriminati, sau din potriva sunt condamnati asimetric ca si exemplu.
    in cazul idiotului astuia, justitia chiar a fost justitie.
    la 19 ani esti matur sa stii ce faci.
    imi aduc aminte cand s-au intamplat atentatele, citeam, colegii lui de la facultate (facuta probabil pe bursa platita de idiotii de "amerloci") il descriau ca un student obisnuit si nu-si puteau explica cum de s-a radicalizat peste noapte.
    ei bine, nu exista explicatie, omul a hotarat peste noapte sa puna niste bombe intr-o multime de "idioti americani" veniti sa alerge, cu copii, cu neveste care habar nu aveau ce-i asteapta.
    omul s-a trezit brusc ca-i pute si a hotarat sa puna o bomba in multime. evident, ca si raspuns pentru "amerlocii" care pun bombe in multime in cecenia.
    corect ar fi sa-l chinuie si sa transmita live executia, dar din nefericire, nu o sa se intample.
    • +5 (7 voturi)    
      si (Sâmbătă, 16 mai 2015, 9:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      va mai sta niste ani pina urca pe masa, asa e sistemul. Partea buna e ca nu stie cind ii va suna ceasul.
      • +3 (3 voturi)    
        executii federale (Sâmbătă, 16 mai 2015, 18:43)

        minup [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        in USA sunt atat de rare incat cand se va intampla( daca se va intampla )majoritatea opiniei publice il va uita. Fara recursuri ar dura 5-7 ani, cu recursuri si amanari de tot felul executia se va intampla la 20+ ani.. Avocatii platiti tot de federal vor amana la nesfarsit sentinta iar criminalul are conditii mult mai bune decat in inchisoarea federala din Colorado unde sunt cazati teroristii ca Ted Kazynsky, un loc sinistru unde gardienii nu rezista decat cativa ani. Mass media va profita din plin cu articole , interviuri,filme,carti.
  • +1 (7 voturi)    
    Cea mai blanda sentinta (Sâmbătă, 16 mai 2015, 8:58)

    qwertyuiop [utilizator]

    Asta este de departe cea mai blanda sentinta,
    Daca s-ar fi chinuit in inchisoare pe viata ar fi avut poate mustrari sau ar fi simtit ceva.
    Asa va fi ucis, si nu oricum ci prin injectie, mod in care nu suferi DELOC. Pur si simplu mori, calm, relaxat.
    Nu mi se pare cea mai OK pedeapsa.
    Cred ca asta si-a si dorit, sa moara ca si frate-su. Raul a fost facut.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa-ti astepti moartea (Sâmbătă, 16 mai 2015, 22:50)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      e groaznic pt orice om cu scaun la cap. Problema e ca spălatul asta pe creier crede ca-n viata de apoi il așteaptă Alah cu un harem de fete virgine. E incredibil cum in sec XXI , cand avem acces la informație cu un simplu click ,unii se lasa manipulati si spălați pe creier in asemena hal.
  • -3 (7 voturi)    
    dar de asta ce spuneti, little bigots? (Sâmbătă, 16 mai 2015, 12:18)

    sisif.sisif [utilizator]

    http://www.theguardian.com/us-news/2015/apr/17/boston-bombing-victim-dzhokhar-tsarnaev-death-penalty

    nu prea pica pe fimul vostru? nu e chiar ideal sistemul de ev-mediu al pedepsei capitale la americani, nu?
    • +2 (4 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 16 mai 2015, 18:10)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

      daca ii iubesti atit, little neocommie, i-ai acasa.
      Pedeapsa cu moartea e putin pentru astia.
      • 0 (2 voturi)    
        aprinde becul (Duminică, 17 mai 2015, 15:26)

        sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        si citeste articolul. e vorba despre parintii victimelor, nu despre guvernul SUA, tu, sau eu.
      • 0 (2 voturi)    
        p.s. (Duminică, 17 mai 2015, 15:29)

        sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        "ia-i"
        a lua+ei
        nu se mai face gramatica mai nou(a) la dreapta?
        • -1 (1 vot)    
          da (Duminică, 17 mai 2015, 21:33)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

          little neocommie se acorda perfect cu grammar nazy, ca tot veni vorba, vinator meschin de mici scapari care-mi esti.