UPDATE Ministrul nord-coreean al Apararii, Hyon Yong-Chol, a fost executat cu un tun antiaerian pentru lipsa de loialitate si respect fata de Kim Jong-Un, afirma Seulul

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2015, 7:33 Actualitate | Internaţional

Ministrul nord-coreean al Apararii, Hyon Yong-Chol, a fost executat pentru lipsa de loialitate si respect fata de liderul Kim Jong-Un, au anuntat miercuri serviciile secrete sud-coreene, citate de AFP.

Sute de oficiali ai regimului de la Phenian au asistat in 30 aprilie la executarea acestui ministru, a afirmat la Seul Han Ki-Beom, director adjunct al serviciilor nationale de informatii (NIS) in fata unei comisii parlamentare, potrivit agentiei de presa sud-coreene Yonhap.

Potrivit Yonhap, lui  Hyon, care a fost numit ministru al Fortelor armate in urma cu mai putin de un an, i se reprosa ca a adormit in timpul ceremoniilor militare si ca i-a raspuns lui Kim Jong-Un in mai multe randuri.

UPDATE France-Presse a precizat ulterior ca ministrul a fost executat cu un tun antiaerian, intr-o academie militara din nord, nu cu o racheta antiaeriana, asa cum a scris intr-o prima etapa.

Acest stil de executie este rezervat demnitarilor de rang inalt, pentru a oferi un exemplu eventualilor disidenti.










17139 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    O_o (Miercuri, 13 mai 2015, 8:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa-mi trag una daca pricep cum spanac ai putea executa un om cu o racheta antiaeriana. Il lansezi in aer si tragi in el? Sau il pui undeva si lasi racheta sa cada pe el?
    • +16 (16 voturi)    
      sau ... (Miercuri, 13 mai 2015, 9:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      l a agatat cu nistee bretele de racheta..micul nord coreean este..creativ...nu gluma
    • +20 (20 voturi)    
      Meh (Miercuri, 13 mai 2015, 9:33)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Or fi avut o racheta de lemn si l-o fi pocnit cu ea pana o crapat.
      • +7 (7 voturi)    
        exact (Miercuri, 13 mai 2015, 10:41)

        tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui Closed

        ii zice racheta sol-aer pentru ca atata tenis stiu ei, sa dea mingea prin copaci.
    • +8 (8 voturi)    
      cum de nu te prinzi bah? (Miercuri, 13 mai 2015, 10:48)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Micul dictator s-a uitat si el la parodia aia The Interview a lui Seth Rogen in care Un era omorat la sfarsit cu o racheta si s-a razbunat folosind aceeasi metoda pe shpionul tradator. Extrem de distractiv cum nebunii astia copiaza ca niste prosti toate traznaile sistemului propagandist american. Si ISIL-ul e obsedat se pare de a-si tine ostatecii in haine portocalii.
      O lipsa totala de originalitate la toti barbarii astia plagiatori. Americanii ar trebui sa le ceara drepturi de autor.
    • 0 (0 voturi)    
      smintitul... (Marţi, 19 mai 2015, 21:03)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      ...a dat ordin sa fie executat somnorosul cu o mitraliera AA cu mai multe tevi. In poza din profil, am vazut 2, dar s-ar putea sa fie mitraliera bolsevica (ruseasca) cu 4 tevi.
      Mare mirare ca il mai suporta pe smintit. Numai pentru ca e de "os" "domnesc" (nepotul lui Kim Il Sung / Kim Ir Sen).
      Daca il dau jos, e posibil sa treaca la un comunism "de piata", de tip chinez, desi sunt la ani-lumina de asa ceva.
      Va dati seama ce comentarii sunt in gazetele prietenilor nostri sud-coreeni. Anul trecut si-a excutat unchiul, general de armata.
  • +15 (15 voturi)    
    ??? (Miercuri, 13 mai 2015, 8:38)

    Closed [utilizator]

    Racheta antiaeriana? Sunt curios cum au reusit sa-l nimereasca? L-au pus calare pe o turbina?

    Toate rapoartele se refera la "antiaircraft gun", ceea ce s-ar traduce prin artilerie antiaeriana. Pana la tir de rachete mai e ceva drum.
    • +3 (3 voturi)    
      vor sa dovedeasca (Miercuri, 13 mai 2015, 11:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Closed

      ca menistru ala era ...aerian.
  • +16 (16 voturi)    
    TNR? (Miercuri, 13 mai 2015, 8:38)

    Martinezu [utilizator]

    Citeodata, realitatea intrece si stirile glumete. Cum adica racheta antiaeriana? Nu puteau folosi una sol - sol sau o rafala de katiusa? In cazul in care il vor executa pe Kim il supun unui test nuclear?
    • +2 (2 voturi)    
      nah (Miercuri, 13 mai 2015, 13:41)

      was [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      Dincolo, la chinezi executarea este mai ieftina...familia celui executat trebuie sa plateasca contravaloarea munitiei (glont).
      Ma intreb daca si la fostul tovarasisci familia sa a primit o factura pentru una-doua rachete sol-aer.
  • +15 (15 voturi)    
    executie (Miercuri, 13 mai 2015, 8:44)

    mircea [anonim]

    Coreenii de nord traiesc intr-un plin ev mediu cosmic.
  • +19 (19 voturi)    
    Somnoros fiind ... (Miercuri, 13 mai 2015, 9:19)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    ... am dat click convins ca link-ul ma va duce catre times new roman!
  • +20 (20 voturi)    
    ZPU-4 (mitraliera antiaeriana) nu "racheta" (Miercuri, 13 mai 2015, 9:59)

    paul [anonim]

    E un articol aiurea
    cautati sursa, ii executa cu o mitraliera antiaeriana cu 4 tevi ZPU-4
    Executie cu glont - dar fiind 4 tevi de 14.5 mm calibru - il si sfarteca in bucati mici, mai spectaculos pentru "audienta"
  • -13 (17 voturi)    
    verifica cineva stirile astea? (Miercuri, 13 mai 2015, 10:18)

    jackalphonse [utilizator]

    sincer, ma indoiesc ca chiar s a intamplat.
    "au anuntat miercuri serviciile secrete sud-coreene" - serviciile alea SECRETE sunt purtatorul de cuvand al executiilor?
    serios, cumva ar trebui sa verifice cineva sursele sau informatiile oferite publicului larg, atunci cand "aia rai" fac ceva. nu de alta, dar nu am incredere prea mare nici in "aia buni".
    • +7 (9 voturi)    
      SUD (Miercuri, 13 mai 2015, 10:29)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      E vorba de serviciile secrete SUD-coreene. Stii tu, aia cu care nordul nu se place. Nord care a executat ministrul.

      In plus, pana si BBC spune ca informatiile legate de Coreea de Nord sunt imposibil de verificat din surse independente pentru ca embargou, comunism si alte celea.
      • -10 (12 voturi)    
        da, aia sunt baietii bun (Miercuri, 13 mai 2015, 11:56)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Closed

        numai ca au prea multe interese in a demoniza baietii rai. sincer, nu cred. cred ca stirea se inscrie in trendukl propagandistil occidental.
    • +3 (9 voturi)    
      Dar in tine (Miercuri, 13 mai 2015, 12:18)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      crezi ca are cineva incredere ? O trompeta ruginita a ineptei propagande stangiste pro-rusnace. Penibil ! Nici macar de un minus nu se mai osteneste lumea sa marcheze
      • -2 (6 voturi)    
        asta este efectul propagandei ipocrite bogdane (Miercuri, 13 mai 2015, 13:12)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        toti au folosit presa ca instrumente si propaganda a inceput sa rupa si mica incredere in presa.
        vezi? tu ma crezi "trompeta ruginita" pentru ca nu ti place ce scriu (nu sunt pe aceeasi opinie), desi sunt un om normal care are ceva timp liber si scrie pe un forum. in felul asta tu esti o sursa de informatii asupra personalitatii mele tot atat de credibila ca serviciul ala secret din sud coreea, a caror divergente cu partea de nord sunt notorii.
    • +3 (3 voturi)    
      in principiu (Miercuri, 13 mai 2015, 13:20)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ai dreptate.
      problema este ca in north koreea sefii de stat sunt ZEIFICATI,si asta este stire provenita din north-korea!
      daca asemenea nebunie are loc,restul,ORICE nu poate fi decat o nebunie mai mica.
      atunci la ce bun sa mai verificam informatiile colportate de dusmanii lor? pai si eu sunt dusmnanul lor. presupun ca toti care citesc aici sunt dusmanii lor - ai zeilor din north-k nu a poporului de acolo,pt care inaltam Lui Dumnezeu rugaciuni fierbinti si neincetate!
    • -4 (4 voturi)    
      așa e (Miercuri, 13 mai 2015, 19:52)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      asta e propagandă americană preluată de slugile lor din Coreea de Sud.

      Nu spun că Coreea de Nord e un rai, dar, să ne uităm la date: populația crește continuu din 1980 încoace, în timp ce media corectă politic ne spune că acolo e un iad, unde oamenii mor pe stradă de foame. Nu e o contradicție?
  • +10 (10 voturi)    
    Nu am putut sa nu ma amuz (Miercuri, 13 mai 2015, 11:10)

    V. Veroiu [utilizator]

    Citind comentariile imi dau seama ca macar cititorii au rationament si umor.
    • +7 (7 voturi)    
      Unii (Miercuri, 13 mai 2015, 12:19)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      mai sunt unii cei iau in serios si culmea chiar empatizeza cu regimul tamp din Coreea N
  • +9 (9 voturi)    
    De ce a fost executat ministrul (Miercuri, 13 mai 2015, 11:15)

    V. Veroiu [utilizator]

    Eu unul cred ca incepuse sa se cam ingrase. Acesta cred eu ca e motivul real.
    • +8 (8 voturi)    
      Ministrul (Miercuri, 13 mai 2015, 12:50)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Incepuse metamorfoza din ministru in porc ministret. In Coreea de Nord nu e loc pt doi porci. Doar pentru unul.
    • +4 (4 voturi)    
      tu crezi, eu stiu (Miercuri, 13 mai 2015, 14:00)

      was [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Fostul ministru nord corean a fost executat pentru ca la o masa festiva a soptit unui tovaras ca i se pare ca micul Un sa ingrasat in ultimul timp, poate este deja supraponderal (nu a zis obez). Mare gresala a facut.
  • +4 (4 voturi)    
    Si totusi se misca (Miercuri, 13 mai 2015, 13:20)

    V. Veroiu [utilizator]

    Un fel de Giordano Bruno, condamnat si ars pe rug pentru erezie, si acest ministru ar fi putut declara ca "si totusi era plicticoasa" despre cuvantarea la care a atipit.
  • +1 (3 voturi)    
    @Redactie (Miercuri, 13 mai 2015, 13:49)

    bogdan192 [utilizator]

    1: Stirea e preluata de la NIS (National Intelligence Service - SRI-ul Sud-Coreean). Ar trebui tratata cu scepticism deoarece niciun oficial Nord-Coreean nu a confirmat sau infirmat stirea.
    2: Executia s-ar fi efectuat intr-un poligon, in fata mai multor demnitari. Nu s-ar fi folosit o "racheta" asa cum traduce gresit redactia ci un tun anti-aerian.
    Explicatii mai pe larg aici:
    http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/11572789/Satellite-images-capture-North-Korea-executions-carried-out-with-anti-aircraft-guns.html
    • +3 (3 voturi)    
      NU E TUN!!! (Miercuri, 13 mai 2015, 16:13)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

      si, cum s-a mai spus, nu este un TUN, este o mitraliera antiaeriana
      adica asta
      http://xmedia-nguoiduatin.cdn.vccloud.vn/260/2015/5/13/zpu-4_04_of_56.jpg
      • -2 (2 voturi)    
        @Dodo (Miercuri, 13 mai 2015, 17:53)

        bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Dodo

        1: In momentul in care te referi la o piesa de artilerie, te referi de obicei la un tun. Nu am auzit pana acum de mitraliere folosite pe post de piese de artilerie. Probabil ca tu stii mai bine.
        2: Piesele de artilerie folosite pentru executie, din cunostintele culese de pe net, sunt ZPU-4. Tunuri antiaeriene.
        http://fas.org/man/dod-101/sys/land/row/zpu-4.htm