VIDEO Cutremur de 7,3 grade in Nepal. Zeci de morti, sute de raniti, alunecari masive de teren

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2015, 10:26 Actualitate | Internaţional

Cutremur in Nepal
Foto: USGS
Un cutremur de 7,3 grade pe scara Richter s-a produs marti dimineata in Nepal. Seismul a avut loc la ora 7:05 GMT (10:05 ora Romaniei) la o adancime de 18,5 km, la o distanta de 83 km de capitala Kathmandu si de 68 km de orasul Namche Bazar, apropiat de Everest, anunta Institutul American de Geofizica (USGS).

Ora 18:46 Cel putin 41 de persoane au murit in urm cutremurului produs marti in nepal.

Cele mai multe victime se inregistreaza in satele si orasele de la est de Khatmandu, zone afectate puternic de seismul seismul din 25 aprilie.

Satenii care si-au vazut locuintele prabusindu-se au declarat ca singurul motiv pentru care mai sunt in viata este pentru ca locuiesc in corturi, relateaza Reuters.

Serviciile de interventie au raportat ca s-au produs daune majore in sate din zona deja puternic afectata Charikot, salvatorii precizand ca exista oameni prinsi sub daramaturi.

Ora 13.35: Cel putin 14 persoane au murit in Nepal, 6 in India, si cateva sute de persoane sunt ranite in urma cutremurului care a provocat prabusirea mai multor cladiri afectate de cutremurul din luna aprilie, relateaza Reuters.

5 persoane au murit in Sindhupalchowk, districtul de la est de Kathmandu care a inregistrat cel mai mare numar de decese dupa cutremurul produs in urma cu 3 saptamani, a anuntat administratorul districtual Krishna Gwayali. Victimele se afla pe o autostrada inspre Tibet, a mai precizat oficilul.

Sase persoane au murit in districtul Dolakha, apropiat de epicentrul seismului, a declarat un martor, adaugand ca echipele de interventie incearca sa ajunga la 3 persoane captive intr-o casa.

Trei persoane au decedat in capitala Kathmandu.

In tara invecinata, India, cel putin 5 persoane au murit dupa ce mai multe cladiri s-au prabusit. O persoana a fost ucisa de stanci desprinse de undele de soc in Tibetul chinezesc.

Ora 11.31: Cel putin 4 persoane au murit in orasul Chautara, conform AP.

Ora 11.23: Reuters anunta alunecari masive de teren, precum si primele victime, ale caror cadavre au fost scoase dintr-o cladire din orasul Chautara

---------------------

Epicentrul cutremurului a fost apropiat de tabara de la baza Muntelui Everest, care a fost evacuata dupa avalansa provocata de cutremurul din data de 25 aprilie, avalansa in care au murit 18 alpinisti.

Centrul Centrul European de Seismologie anunta in Nepal mai multe replici - cele mai puternice: 5,6 grade, 5,5 grade, respectiv 6,2 grade.

Potrivit Reuters, undele de soc au fost resimtite in nordul Indiei si pana in capitala New Delhi, unde cladirile s-au zguduit mai mult de 1 minut.

In capitala Kathmandu, oamenii au iesit in strada. Nu sunt anuntate deocamdate pagube umane sau materiale.

Cutremurul produs in Nepal in luna aprilie a provocat moartea a peste 8.000 de persoane si a distrus mii de locuinte.

Revenim cu informatii











31285 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Dezastru (Marţi, 12 mai 2015, 10:37)

    M. G. [utilizator]

    Continua nivelarea Nepalului.
    • -11 (27 voturi)    
      :) (Marţi, 12 mai 2015, 10:52)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      cine spunea ca echilibrul in Univers nu exista: cu 2 saptamani inainte de primul cutremur, poporul din zona aia (nu stiu exact sa iti spun, am citit o stire din afara) a sacrificat in chinuri 250000 de animale in numele religiei. acum isi platesc pacatele.
      • -6 (8 voturi)    
        corect (Marţi, 12 mai 2015, 12:45)

        @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Natura își face treaba
      • +9 (11 voturi)    
        :( (Marţi, 12 mai 2015, 13:14)

        un anonim [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        te-ai speriat putin la ultima eclipsa, nu-i asa? credeai probabil ca soarele dispare din cauza ca ai fumat pe ascuns in toaleta scolii cand erai mic.
      • +7 (9 voturi)    
        si la noi (Marţi, 12 mai 2015, 14:03)

        j [anonim] i-a raspuns lui toxx

        La noi au fost sacrificati 3.000.000 (3 milioane) de miei de pasti. Daca ar fi fost asa, la noi trebuia sa fie cutremurul, nu la ei. Deci teoria ta nu are sustinere :)
  • -3 (21 voturi)    
    Karma is a bitch (Marţi, 12 mai 2015, 10:52)

    _CK_ [utilizator]

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2852739/Nepal-devotees-sacrifice-thousands-animals-Hindu-ritual.html

    (sacrificarea celor peste 300.000 animale a avut loc acum cateva luni, inainte de orice cutremur)
    • +8 (8 voturi)    
      Abject ce-au făcut cu animalele... (Marţi, 12 mai 2015, 12:07)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      ...aproape la fel de abject ca a te bucura de moartea a mii de oameni pentru că unii dintre ei respectă nişte ritualuri tâmpite. Aproape.
    • +4 (10 voturi)    
      Inca unul (Marţi, 12 mai 2015, 12:28)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      Tu nu mananci miel de paste, porc de craciun sau mici de 1 mai? Nu ai mancat in viata ta carne? Stii la ce chinuri sunt supuse legumele in solar?

      Valabil si pentru anonimul "toxx".
      • -3 (9 voturi)    
        Karma is a bitch, true (Marţi, 12 mai 2015, 12:45)

        Sly [anonim] i-a raspuns lui coldplayer211

        Ai auzit legume tipand de durere? Una e sa sacrifici pentru a te hrani, alta pt un ritual imbecil...Se pare ca ritualul religios i-a ajutat mult, sigur este eficient si divinitatea le-a zambit.
        Apropo, nu mananc carne.
      • -4 (10 voturi)    
        Încă unul (Marţi, 12 mai 2015, 12:50)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

        1. Nu are relevanță dacă mănânc eu miel de Paște sau porc de Crăciun. Ai văzut măcar cum au fost omorâte animalele respective ? Și nu unul sau două, ci 300.000.

        Trebuie să ai puțin respect pentru un animal, dacă ai de gând să-l omori pentru a-l mânca. Și poate că ar trebui să îl omori chiar tu, nu să-i plătești pe alții pentru asta, iar apoi să te speli pe mâini. Nu de alta, dar văd că ai insinuat o ipocrizie. Oare tu ești cel care bagă cuțitul în gâtul mielului? Și în gâtul porcului? Da, e vorba de cele pe care le mănânci cu poftă de Paște și de Crăciun.

        2. Și ca să te lămuresc totuși... Nu, nu mănânc nici miel de Paște și nici porc de Crăciun. Și mă simt foarte bine.
        • +3 (7 voturi)    
          Respectul cui? (Marţi, 12 mai 2015, 13:52)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

          @Sly, @_CK_

          1. Sly: Leguma suferinda era sarcasm. Totusi, se pare ca si legumele "simt" cate ceva. Asa ca, intr-un viitor oarecare, posibil sa avem proteste anti "salata de vara".

          1a: la noi, mieii de paste sunt taiati exclusiv pentru mancare?

          2. CK: Nu are relevanta ce mananci tu (asa ai scris) dar te omoara grija ce si cum ce mananca altii =))))). Inafara de tine, mai suntem cateva milioane bune mancatori de mici doar in Romania. Meritam un cutremur?

          2. a: Ai vazut cum sunt sacrificate animalele la abatoare? Asa, pe bune, nu la Discovery.
          Stii ce ai de facut cand da rateu "scula" principala iar animalul se chinuie? Poti garanta ca nu sufera si nu li se stirbeste "demnitatea" animalutelor? Multe din ele n-au nici anu', nu au vazut nimic in viata [am facut practica la un abator, metodele umane de sacrificare sunt povesti cu zmau].

          2.b: 300k animale = noi sacrificam mai multe de paste. Cine garanteaza ca au fost sacrificate la abator, cu certificat de la veterinar si popa?

          3. Nepal este o tara saraca, cu o rata foarte mica de scolarizare, situata intr-una din cele mai active zone seismice de pe glob. Sigur de la taiatul vitelor li se trag toate.

          4. Nu am vazut multa lume plecand voluntari in Nepal. In schimb, o gramada de moralisti tin lectii despre sacrificarea corecta a vitelor.
    • -7 (7 voturi)    
      incredibil (Marţi, 12 mai 2015, 14:07)

      fane [anonim] i-a raspuns lui _CK_

      n-am stiut ce fel de animale traiesc in Nepal, care se cheama oameni. Una e sa omori animalul ca sa-l mananci, alta e sa-l lasi pe camp in numele zeitei x. Saracii, si-au luat o pedeapsa crunta, dar nu cred sa inteleaga ceva din asta.
  • +2 (10 voturi)    
    that's what god wants (Marţi, 12 mai 2015, 10:56)

    Claudiu [anonim]

    or fi toti plini de pacate, aia din Nepal.

    Anyway. Trista treaba.
    • -3 (7 voturi)    
      destept (Marţi, 12 mai 2015, 13:46)

      K.V [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      trebuia sa scri si in franceza
      • +3 (5 voturi)    
        nu-mi place franceza. (Marţi, 12 mai 2015, 14:40)

        Claudiu [anonim] i-a raspuns lui K.V

        imi pare rau daca ti-am speriat neuronul, citind comentariul meu. Poate daca stiai sa SCRII romaneste, ma abtineam sa-ti raspund, dar tare ma oftica prostia.

        Cheers!
  • +8 (8 voturi)    
    Nepal (Marţi, 12 mai 2015, 12:52)

    A.R. [anonim]

    Am avut ocazia sa cunosc oameni din Nepal, datorita locului si subiectului pe care il studiez. Sunt niste oameni absolut pacifisti, VEGETARIENI (majoritatea hindusa) care in niciun caz nu meritau asa ceva. O colega de-ale mele, din Nepal, nu a avut contact cu familia pentru 2 zile, nestiind nici macar daca sunt in viata sau nu. Ulterior a aflat ca toti sunt in viata, dar ca doar casa parintilor ei a ramas in picioare, toate celelalte rude nemaiavand casa.
    Nu as dori nimanui asa ceva, nici macar alora care au omorat nu stiu cate animale.
    • -3 (3 voturi)    
      hm (Marţi, 12 mai 2015, 16:12)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui A.R.

      am vazut cat sunt de pacifisti din linkul postat de un cititor aici. Un fel de Tiriac multiplicat la nivel statal, asa pare Nepalul.
  • +3 (3 voturi)    
    Nici nu vreau sa imi imaignez (Marţi, 12 mai 2015, 13:29)

    Radu [anonim]

    Nu vreau sa imi imaignez cum am reactiona noi dupa 2 astfel de cutremure.Nu uitati ca vb de o scara logaritmica si 7.5 MW nu este un pic mai mare ca 7 ci MULT mai mare.
    Sa ne inchipuim 2 cutremure mai mari decat ce am avut noi in 77 in mai putin de 1 luna
    E totusi de apreciat taria de care dau dovada nepalezii.
    poate ar fi bine sa nu ne mai vaicarim de conditii grele si de tara noastra si sa invatam de la acesti oameni

    si ca idee de final. nu se mai foloseste scara Richter ci scara moment magnitudine

    http://en.wikipedia.org/wiki/Moment_magnitude_scale
  • +2 (2 voturi)    
    arunca piatra (Marţi, 12 mai 2015, 14:20)

    Kpriciu [anonim]

    Cine se simte imaculat sa judece sacrificarea inutila a animalelor din acea tara. Doamne-fereste sa fim loviti de un asa cutremur, la cate... hectare de paduri nevinovate au fost distruse, de exemplu.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Marţi, 12 mai 2015, 16:09)

      marcus [anonim] i-a raspuns lui Kpriciu

      e bine sa invatam din necazurile altora, si sa ne oprim din faradelegi. Exista o justitie imanenta, cum spunea marele nostru Adrian Nastase.
  • +2 (2 voturi)    
    Traiti degeaba (Marţi, 12 mai 2015, 21:07)

    Davin [anonim]

    Mai bine ati ajuta.
    Sau daca nici una nici cealalta, mai bine taceti.
    Orice cearta si dezbatere e pur si simplu inutila. Va faceti degeaba pacate.